Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλη η ιδεα να βαλουν και αξεσουαρ ωστε να εμπλουτισουν και να αξιοποιησουν ενα τοσο καλο οργανο...προβλεπω και παρατηρητηριο με θολο σε επομενα τευχη!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά πέραν της πλάκας μεγάλη προσοχή στον εξοπλισμό και ειδικά στο φίλτρο Ηλίου εάν αυτό βγει, μιας και αν δεν είναι καλό μπορεί να επιφέρει στο μάτι από μικρές ζημιές μέχρι και τύφλωση! =;
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 ηλιακό φίλτρο ( μάλλον μπαίνει στο προσοφθάλμιο, αν είναι έτσι, δεν ξέρω αν δεν θα εκραγεί το τηλεσκόπιο!!!!!!!!!!!!) αν τυφλωθει και κανενας μαλλον δεν θα ειναι απο το φιλτρο αλλλα απο την εκρηξη

οσο για τα φιλτρα ειναι φοβερα οταν δεν ειναι πανω στο τηλεσκοπιο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: \:D/ \:D/

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τεύχος 50 έχει έναν 25άρι Plössl , no name φυσικά, αλλά ποιοτικά πρέπει να είναι σαν τους μαμίσιους της Sky Watcher.

Όσοι λοιπόν δεν έχετε μαμίσιο 25άρι πάρτε το (για 9 ευρώ είναι πολύ καλός)!

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή τύχη σε όσους επιχειρούν να αποκτήσουν ολόκληρο το τηλεσκόπιο από τα περιοδικά! Πιστεύω πάντως πως δεν αξίζει τον κόπο για κανένα λόγο και ίσως πολλοί απογοητευτούν από το αποτέλεσμα και από την ενασχόλησή τους με την Αστρονομία, αν αυτή είναι η πρώτη τους επαφή μαζί της! Νομίζετε πως τα προσοφθάλμια και άλλα εξαρτήματα αξίζουν (ακόμη και σκέτα, ως ανταλλακτικά.); Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τεύχος 50 έχει έναν 25άρι Plössl , no name φυσικά, αλλά ποιοτικά πρέπει να είναι σαν τους μαμίσιους της Sky Watcher.

Όσοι λοιπόν δεν έχετε μαμίσιο 25άρι πάρτε το (για 9 ευρώ είναι πολύ καλός)!

 

 

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ότι η ποιότητά τους θα είναι καν παραπλήσια της skywatcher. Μην ξεγελιέστε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμ... μάλλον έχεις δίκιο planetman,

 

Μετά από πολύ καιρό που είχα να χρησιμοποιήσω τους προσοφθάλμιους της Sky Watcher λόγω του ότι χρησιμοποιώ τον υπερίωνα 8-24, πήρα τον 25άρι να τον συγκρίνω με αυτόν του περιοδικού και όντως είναι διαφορετικοί (ο 25άρις της Sky Watcher είναι SUPER PLOSSL και Multi-Coated), τους έβαλα λοιπόν διπλα-δίπλα κάτω από λάμπα και o σκέτος plossl του περιοδικού είχε δύο μπλέ στίγματα για αντανάκλαση ένω ό άλλος δύο πράσινα και λιγότερο έντονα (λόγω των επιστρώσεων φυσικά).

Όντως λοιπόν δεν είναι ίδιοι ποιοτικά, παρόλα αυτά όμως σε δοκιμή (μέρα γιατί από το σάββατο και μετά έχει συννεφιά) η εικόνα που μου έδωσε ήταν αρκετά καλή, γιαυτό και τον πρότεινα ως μια φτηνή λύση για κάποιον που δεν έχει προσοφθάλμιο αυτής της διαμέτρου.

 

Προσωπικά έχω πάρει τέσσερα τεύχη μόνο:

- το πρώτο (3 ευρώ, με το χάρτη, που ένα χρόνο μετά μυρίζει ακόμα σα λαδομπογιά :mrgreen:)

- ένα τευχος με 20mm kelner (9 ευρώ, δε θυμαμαι νούμερο τεύχους, αλλά ο φακός με εξέπληξε με την εικόνα του Δία που μου έδωσε, πράγμα που δεν το περίμενα)

- ένα τεύχος με τρία χρωματιστά φίλτρα (9 ευρώ, πεταμένα λεφτά όπως και τα ψεύτικα φίλτρα που είχε :evil: , μόλις τα δοκίμασα τα πέταξα μην τυχόν και τα χρησιμοποιήσει κανείς και στραβωθεί)

- και το τευχος 50 με τον 25άρι (9 ευρώ)

 

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν:

-δεν προτείνω σε κανέναν να πάρει όλο το τηλεσκόπιο (που η ποιότητα του σίγουρα είναι αμφίβολη)

-πρότεινα μόνο το φακό του τελευταίου τεύχους, ως μια πολύ οικονομική λύση

-και τέλος απαντώ στην elli που είχε ρωτήσει για τα φίλτρα: μακρυά...

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά...ξέρεις κανείς τι έχει το νέο τεύχος?επειδή μ έτυχε κάτι κ τη δευτέρα θα μπορέσω να πάω να δω .................αν κάποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει

Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα αγόρασα τελικά....εάν πράσινο,ένα κίτρινο κ ένα πορτοκαλί...........όταν βρω χρόνο κ καλό καιρό θα τα δοκιμάσω.ξέρω ότι μεγάλη διαφορά δεν θα δω...απλά μικροβελτιώσεις στο bresseraki μου. :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mπορεί να μου πει κάποιος ποια τεύχη περιέχουν:

-Τον πρωτεύον κάτοπτρο

-Το δευτερεύων και την αράχνη

-Τη βάση του πρωτεύοντος?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο τευχοs 53 εχει την βαση για ΤΟΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΚΟΚΚΙΝΗΣ ΚΟΥΚΚΙΔΑΣ στο επομενο τευχος μαλλον εχει αλφαδι

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
τευχος 56 φακό τσέπης με led κόκκινο στο επομενο μαλλον εχει 3 ενχρωμα φιλτρα

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης