Jump to content

(Ζηλια) Αλλο ενα Προβλημα της ερασιτεχνικης αστρονομιας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι,

 

Με αφορμη τις δυο αλλες ενοτητες (Ρυπανση και Φωτορυπανση ως προβληματα της ερασιτεχνικης αστρονομιας), θελω να παρω το θεμα ενα βημα πιο περα και το οποιο ειναι εξισου σημαντικο (και on-topic) και αυτο εχει να κανει με την ζηλια και λασπη που μερικοι εχουν υιοθετησει για λογους που μονο αυτοι γνωριζουν.

 

Δεν μπορω να καταλαβω με τι καρδια δεχεται καπιως βοηθεια και συμβουλες και μετα γυριζει 180 μοιρες και φερνει τα πραγματα μπουμερανγκ οπου ξαφνηκα αυτος που αρχικα βοηθησε ειναι με καποιο τροπο αυτος που ζηταει βοηθειες απο αυτον που ηταν δεκτης της βοηθειας;

 

Οχι μονο αυτο αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ασχολουμαστε ολοι μερα στο τηλεφωνο με τι κανει ο ενας και αλλος αντι να κοιταμε την στραβαρα τη δικια μας. Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο κουτσομπολιο αλλα μερικοι αστρονομοι (και ιδιαιτερα "αστροφωτογραφοι") του καναπε εχουν γινει σπεσιαλιστες σε αυτην την "απασχοληση".

 

Οσον αφορα επεξεργασια εικονας (και παλι "τι κανει ο αλλος"), γιατι ειναι τοσο σημαντικο και χωρις τελος; Το εγινε με την ομορφη ιδεα του "ευρηκα" οπου θα καθησουμε να μελετησουμε κατι απο μονοι μας ωστε να βρουμε μια ακρη και λυση με τα δικα μας γουστα και κριτηρια; Γιατι πρεπει να τρωγομαστε ολη μερα και να ενοχλουμε αλλους με το "πως ο Δημητρη Κολοβος επεξεργαστηκε την φωτογραφια του Αρη" η "πως ο Christopher Go επεξεργαστηκε την φωτογραφια του Δια" η "πως ο Ταρσουδης επεξεργαστηκε το ενα και το αλλο" ... οποιος τρωγεται να μαθει ας ερθει σε επαφη μαζι τους αν επιμενει για μασσημενη τροφη η, ακομα καλυτερα, να καθησει και να ερευνησει το θεμα απο μονος του.

 

Ειμαι κατοχος εξι πτυχιων πανεπιστημιου, τρια βατσελορ και και τρια μαστερ, και μπορω να σας επιβεβαιωσω οτι το ποιο σπουδαιο μηνυμα μου εχω παρει απο ολα μου αυτα τα χρονια στο πανεμιστημειο ειναι ΠΩΣ να μαθαινω και να ερευνω απο μονος μου ... πραγματι δεν υπαρχει κατι ποιο ωραιο και απο το "ευρηκα" ... δυστυχως υπαρχουν ατομα που νομιζουν οτι το "ευρηκα" αφορα την δουλεια και "μυστικα" του αλλου (βλ. κουτσομπολιο).

 

Τι μεγαλη ειρωνια να χαρακτηριζουμε αλλους ως μυστικοπαθεις (βλ. κουτσομπολιο και λασπη για αλλη μια φορα) οταν εμεις οι ιδιοι ειμαστε ακομα χειροτεροι και μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο!

 

Μπορει η ρυπανση και φωτορυπανση να ειναι σημαντικα προβληματα οσον αφορα το μελλον της ερασιτεχνικης αστρονομιας σε αυτη την χωρα αλλα ειμαι σιγουρος οτι το σημαντικοτερο προβλημα ειναι η νοοτροπια μας συνολικα ως μια χουφτα ατομων που ασχολειται με αυτο το χομπυ.

 

Υπαρχουν ατομα που εχουν καταληξοι ως "μοναχικοι λυκοι" και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι λογω μυστικοπαθειας αλλα για διαφορους λογους που εχουν ως βαση, εν μερη, αυτα που περιγραφω ποιο πανω.

 

Σας χαιρετω και σας ευχομαι καθαρους ουρανους και καθε επιτυχια!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες φίλε. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ, που ξέρω ΕΛΑΧΙΣΤΟ κόσμο ερασιτέχνες αστρονόμους προσωπικά έχουν ακούσει πολλά τα αυτιά μου.

 

Έχω ακούσει πολλά για κλίκες, για κόντρες, για άτομα που ανεβάζουν φωτο μόνο και μόνο για να την "πουν" στην καλή φωτό ενός άλλου κλπ.κλπ.

 

Υπαρχουν ατομα που εχουν καταληξοι ως "μοναχικοι λυκοι" και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι λογω μυστικοπαθειας αλλα για διαφορους λογους που εχουν ως βαση, εν μερη, αυτα που περιγραφω ποιο πανω.

 

Έχω μιλήσει με δύο πολύ σοβαρούς ερασιτέχνες (ο ένας, δε, ήταν από τους πρωτοπόρους στην Ελλάδα, με διεθνείς συνεργασίες κλπ, δε λέω ονόματα για προφανείς λόγους) οι οποίοι μου είπαν ΜΑΚΡΙΑ από συλλόγους και ενώσεις (και ότι αυτοί είχαν συμμετάσχει, κάποια φεγγάρια), για τους λόγους ακριβώς που περιγράφεις.

 

Εμένα, από την άλλη, μου κάνει φοβερή ετύπωση πως η αιώνα ελληνική πρωτοτυπία της φαγωμάρας μπήκε και εδώ μέσα.

 

Γιατί ρε παιδιά;

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Αντώνη είναι πολλοί αυτοί που πραγματικά χρειάζονται βοήθεια ειδικά στο θέμα της αστροφωτογραφίας..

Κάποιοι δεν έχουν χρόνο να ψάξουν και να μάθουν μόνοι τους από την αρχή την τέχνη της αστροφωτογραφίας και ζητούν κάποιες συμβουλές για να προσπεράσουν βασικά κομμάτια.. Με οικογένειες και παιδιά ή δεύτερη δουλειά, ο χρόνος καταλαβαίνεις πως είναι ελάχιστος αν όχι ανύπαρκτος...

Το να ζητάς βοήθεια κατά τη γνώμη μου δεν είναι κακό, το να λασπολογείς όμως βεβαίως και είναι.. :roll:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν ατομα που εχουν καταληξοι ως "μοναχικοι λυκοι" και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι λογω μυστικοπαθειας αλλα για διαφορους λογους που εχουν ως βαση, εν μερη, αυτα που περιγραφω ποιο πανω.

 

Σας χαιρετω και σας ευχομαι καθαρους ουρανους και καθε επιτυχια!

 

Τί σημαίνει αυτό :?: :?: :?: :?:

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς έτσι είναι κ. Αντώνη και αυτό που λέτε το γνώρισα από πολύ κοντά από ανθρώπους που θεωρούσα φίλους.

Δεν είναι κακό να ρωτάς, απλά ο τρόπος πολλές φορές είναι αυτός που σε στεναχωρεί! Όταν ο άλλος το απαιτεί και θεωρεί δεδομένο ότι πρέπει να τον βοηθήσεις. Και ειλικρινά δεν είναι κακό να βοηθάς και πολλά παιδιά εδώ μέσα το ξέρουν ότι όσες φορές μου ζήτησαν κάτι και το ήξερα τους έδωσα την απάντηση μου.

Είναι τιμή και αυτό!!!

Απλά είναι άσχημο μετά να στα πουλάνε για δικά τους…

 

Πρόσφατα σε κάποια homework την πάτησα και κατηγορήθηκα ότι έχω καβαλήσει το καλάμι. Το πόσο το καβάλησα ας δούνε τα post που έχω ανεβάσει κατά καιρούς εδώ στο forum (με θέματα για επεξεργασία – εγχειρίδια ).

Δυστυχώς αυτός που με κατηγόρησε δεν έχει ανεβάσει ούτε ένα Post για το θέμα τις επεξεργασίας .

Καταλαβαίνω πολύ καλά την αγανάκτηση σας γιατί το πέρασα και το περνάω και πάλι.

Σε μια από τις τελευταίες φώτο που ανέβασα την Mare Orientale δεν έβαλα ώρα!!! Κατηγορήθηκα και για αυτό ότι κρύβω στοιχεία!

Δυστυχώς η υπομονή πλέον έχει βγει εκτός ορίων και πλέον δεν θα ανεκτό τέτοιου είδους συκοφαντίες και μάλιστα από ανθρώπους που δεν έχουν βάλει ή σπάνια βάζουν σε εικόνες Σελήνης ημερομηνία και ωρα.

Προσωπικά δεν έχω ούτε τα πτυχία αλλά ούτε και το δικό σας επίπεδο στην αστροφωτογράφηση, αλλά προσπαθώ να μάθω μόνος μου και να διορθώνω τα λάθη που ίσος κάνω.

 

Τελικά εκείνο που έχει σημασία για μένα είναι να ανοίξει ο καιρός και να κάνω αυτό που με ευχαριστεί.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ως πολυ καινουργια στον χωρο δεν εχω παρατηρησει κατι...

αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ασχολειστε με ενα τετοιο θεμα...

πιστευω πως αυτοι που εχουν τετοια σταση απεναντι σε ανθρωπους με κοινα ενδιαφεροντα απλα δεν εχουν πιασει την ουσια της αστρονομιας ή ισως μπηκαν πολυ βαθια με λαθος τροπο.

 

Οσοι θεωρειτε τους εαυτους σας καθαρους απεναντι στο θεμα αυτο απλα εχετε το κεφαλι σας ησυχο και κοιτατε ψηλα.

 

Οσο για τις "προσωπικες" επιθεσεις... Τι μπορω να πω; Πιστευω κανενας αξιολογος ανθρωπος του οποιου πραγματικα η γνωμη μετραει δεν θα τις επερνε στα σοβαρα διοτι ξερει τι γινεται.

 

Φιλικα

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ευγενή άμιλλα πρέπει να επιδιώκουμε και όχι τον ανταγωνισμό.

 

Αν ο μαθητής υπερβεί τον δάσκαλο, ποια η μεγαλύτερη ικανοποίηση για τον δάσκαλο;;;

 

Προς Θεού, είμαστε ενήλικες που εξασκούν τον εγκέφαλό τους !!!

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς η ζήλια εμφανίζεται όταν κάποιος κάνει κάτι απλά για να το κάνει

κ' όχι επειδής το αγαπάει.

 

Αν αγαπάς κάτι, τότε δεν ζηλεύεις κάποιον άλλον που είναι καλύτερος

από εσένα, αλλά προσπαθείς να γίνεις κ' εσύ καλύτερος, και γιατί όχι

με πρότυπό σου τον πρώτο.

 

Δεν νομίζω να σταματήσει να υπάρχει η ζήλεια σε οποιονδήποτε τομέα,

για τον λόγο που προανέφερα.

 

Ελπίζω να απάντησα στα "γιατί" σας κε Αντώνη, αν και νομίζω πως

την απάντηση την γνωρίζατε ήδη (κ' θέλατε να ανοίξετε μια ενδιαφέρουσα

συζήτηση) :wink: .

 

Καθαρούς ουρανούς κ' όσο για αυτούς που δεν αγαπούν ό,τι κάνουν,

πρόβλημά τους...

 

Αυτοί χάνουν άδικα τον χρόνο τους 8) .

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, Γιώργο, Ηλία και άλλοι...

 

Ένα 5% ζηλεύει και λασπολογεί πάνω στην δουλειά που κάνει ο καθένας σας και ένα 95% θαυμάζει, απολαμβάνει, παραδειγματίζεται, στοχεύει, ευχεται, προσπαθει, πετυχαίνει.... με αφετηρία τα δικά σας αποτελέσματα.

 

Όσο καλύτεροι γίνεστε τοσο πιο έντονη θα είναι και η λάσπη.

Μεγαλύτερη, όμως, αξία έχει η χαρά του να μεταδίδεται η γνώση και η κατάκτηση προς όφελος όλων.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω χαιρομαι ιδιαιτερα,βλεποντας την καταπληκτικη δουλεια που γινεται τελευταια.Ομολογουμενως,ανοιγω τις "αστροφωτογραφιες" με διαφορετικη διαθεση απο οτι παλαιοτερα.

Δεν θα παρω θεση ως προς τα σχολια του Αντωνη(εχω αποψη,αλλα δεν θα τη δημοσιευσω).

Συγχαρητηρια σε ολους τους φωτογραφους που κοπιαζουν πολυ,και πετυχαινουν τετοια αποτελεσματα.

Μιλαμε για πρωταθλητισμο!

(που διακαιολογει και καποια στοιχεια ανταγωνισμου)

Επισης ενα μεγαλο ευχαριστω,που μας ανοιγουν τους οριζοντες,και μας βαζουν στο παιχνιδι με περισσοτερα εφοδια και γνωσεις,οπως ανεφερε και ο Κωστας παραπανω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι μονο αυτο αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ασχολουμαστε ολοι μερα στο τηλεφωνο με τι κανει ο ενας και αλλος αντι να κοιταμε την στραβαρα τη δικια μας. Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο κουτσομπολιο αλλα μερικοι αστρονομοι (και ιδιαιτερα "αστροφωτογραφοι") του καναπε εχουν γινει σπεσιαλιστες σε αυτην την "απασχοληση".

 

 

 

Ωχ, συμβαίνει αυτό?

 

Μα επιτέλους, μόνο εγώ και ο dimpap δουλεύουμε σε αυτή τη χώρα? :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Αντώνη (απευθύνομαι πρώτα σε εσένα επειδή διακρίνω μία πικρία) και φίλοι.

 

Το θέμα, θα διαφωνήσω, δεν είναι φλέγον. Υπό την έννοια ότι δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο, ούτε πρωτόγνωρο σε κανένα μας. Το αντιμετωπίζουμε καθημερινά και στη δουλειά μας και στην προσωπική μας ζωή. Κακώς, αλλα έτσι είναι, είτε είσαι Αστρονόμος, είτε Γαστρονόμος είτε Αστυνόμος.

Το περίεργο σε κάποιο βαθμό, είναι να εμφανίζονται τέτοια συμπτώματα σε κλειστά fora σαν το δικό μας. Γιατί ας μη γελιώμαστε! Ο λόγος που ό κάθε ένας απο εμάς μπαίνει σε ένα forum με ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο "ψώνιο" είναι γιατί θέλει να μάθει, να μεταδώσει την εμπειρία του, να μοιραστεί την χαρα του και τον άλλων, να παρηγορηθεί στην αποτυχία του, να σχολιάσει, να σχολιαστεί. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Υπάρχουν άνθρωποι όμως που μπαίνουν για να επιβεβαιωθούν, να επιδείξουν την "ανωτερότητά" τους, να τρίψουν στη μούρη όλων ημών την "άγνοιά" μας με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

Έχω μία άποψη για την μετριοφρονσύνη.......Οτι είναι προσόν για τους μετρίους. Οι άνθρωποι που ξέρουν το θέμα τους καλά, δεν πρέπει να διστάζουν να το παραδεχθούν και δεν χρειάζονται την αποδοχή των "άλλων".

Φίλε Αντώνη, δυστυχώς, τα 6 σου πτυχία, δεν σε προετοίμασαν, όπως δεν προετοιμάζουν κανέναν μας δηλαδή, για την μικροπρέπεια του καθενός ανεγκέφαλου που νομίζει ότι μειώνοντας εσένα, θα προβληθεί αυτός. Δικαίωμά του. Ομως δικαίωμα μας και μάλιστα επιβεβλημένο, είναι να υπερασπιζόμαστε τον εαυτό μας με το απλούστερο τρόπο που υπάρχει. Τους αγνοούμε και τους δείχνουμε την πόρτα

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ νομίζω σε γενικές γραμμές το να αγνοείς απλά κάποιον είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Απλά, μην ασχολείσαι. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Δημήτρη,

 

Πολύ φοβάμαι ότι αντί να διαβούν την πόρτα αυτοί, τους οποίους εννοεί ο Αντώνης, την διάβηκε ο ίδιος.

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι να κάνεις κάτι που να σε ευχαριστεί και όχι να σε χαλάει. Καλό είναι να υπάρχει το "Γνώθι σ'αυτόν" είτε είσαι ο καλύτερος είτε είσαι ο χειρότερος. Καλό είναι να σχολιάσεις κάτι που δεν σ'αρέσει αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι σωστό να προσβάλεις τη δουλειά που έχει κάνει ο άλλος. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει συμβεί αλλά εδώ στην κοινότητά μας πρέπει να υπάρχει μια αρμονία, μια συνεργασία μεταξύ μας ανεξάρτητα της εμπειρίας που έχει ο καθένας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ βρε Αντωνη,ισως καποτε κατανοησουμε ολα τα μυστικα του συμπαντος,να βρουμε την θεωρια των παντων,ποτε ομως δεν θα εξηγησουμε τα αδυτα της ανθρωπινης ψυχης.Οπως ειπε και ο Αινσταιν,2 πραγματα ειναι απειρα,το συμπαν και η ηλιθιοτητα του ανθρωπου,χωρις να ειμαι σιγουρος για το πρωτο.Το θεμα ειναι ομως ποιος θα επικρατησει,ο ικανος και λογικος δασκαλος η ο κακοβουλος και αχρηστος ανθρωπακος.Και αυτος που υποχωρει σε αυτη την περιπτωση χανει,και αν εισαι εσυ αυτος μαζι σου χανουμε και εμεις τις γνωσεις που μας μοιραζεσαι.

Δεν πιστευω οτι η απομονωση ειναι λυση,απλα πρεπει κανεις να προστατευει τον ευτο του και να μην ξεχναει οτι δεν εχουν ολοι καλες προθεσεις.

Για τους συλλογους,εγω στην ΕΑΕ γνωρισα τους πιο αξιολογους ανθρωπους στη ζωη μου,και πιστεψτε με,εχω γνωρισει πολυ κοσμο.Επησεις μπορω να μιλησω με τα ιδια λογια για τον Ωριωνα της Πατρας και τον Γαλιλαιο της Μυτιληνης,των οποιων εχω την τιμη να εχω γνωρισει πολλα μελη.Απο εκει και περα ειναι ευθυνη καθε συλλογου να κρατησει την αμιλλα των μελων του μακρια απο το να γινει ανταγωνισμος.Μην ξεχναμε οτι πολλοι ερασιτεχνες βοηθηθηκαν απο τους συλλογους τους,ιδιως στο ξεκινημα της ενασχολισης τους με την αστρονομια η βρηκαν μεσα σε αυτους αξιους συνεργατες στο εργο τους. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριε Αντωνη τζαμπα σκατε, οπως λεει και ο λαος "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" και μια που λεμε για αποτελεσματα θα ηθελα και παλι να σας συγχαρω για την δημοσιευμενη φωτογραφια σας στο Astronomy Δεκεμβριου και να απαντησω εμεσα σε αυτους που ασκουν κριτικη λεγοντας οτι οποιος εχει τα α......α να ανεβασει την δικη του δουλεια να δουμε και εμεις αυτα τα συγκλονιστικα αποτελεσματα αλλα και να μας πει που και ποτε δημοσιευθηκε η δουλεια του. Αλλιως τουμπεκι ψιλοκομμενο.

 

ΥΓ συγνωμη για την αιχμηρη μου γλωσσα αλλα μερικοι ανθρωποι δεν εχουν αισθηση του μετρου και του σεβασμου που αξιζει σε ανθρωπους σαν τον Κυριο Αντωνη. Που αντι να τον ευχαριστησουν για την γενικοτερη προσφορα του στον χωρο εχουν το θρασος να κανουν και "κριτικη"

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντωνη για να φτανεις σε σημειο να τα γραφεις εσυ αυτα, πιστευω οτι πρεπει να σε εχουυν φερει στο αμην.

 

Εσυ και οποιος αλλος φιλος, ο οποιοε κανει μια αξιοσεβαστη δουλεια,που ολοι ΕΜΕΙΣ την σεβομαστε και την αγαπαμε σας λεω,

 

σαν Νικος Νικολουδακης να τους ΓΡΑΨΕΤΕ ΣΤΑ Α@#$#4Α ΣΑΣ!!!!

 

Γιατι εχετε πολυ μεγαλα τετοια, για να φτασετε στο σημειο στο οποιο ειστε σημερα,

κανετε κατι με τοση αγαπη,

και μοιραζεστε με ολους την αγαπη σας αυτη!

 

Τα τελευταια αναλογα σχολια που ακουσαμε εδω με τα παιδια στον Ωριωνα,

εχει να κανει με το συνεδριο που οργανωσαμε,

οπυ μας ειπανε οτι καβαλησαμε το καλαμι κλπ.

 

Ε ναι το καβαλησαμε,

αφου εβλεπες παιδια στη κυριολεξια ( δεν αφηνω τους μεγαλους απεξω φυσικα) να τρεχουν και να τα βγαζουν περα για πρωτη φορα σε κατι τετοιο.

 

 

Οποιος εχει το μετωπο καθαρο,και εσυ εισαι ενας απο αυτους, δε χρειαζεται να δινεις αξια σε τετοιες μαιμουδιες!!!

 

 

Οπως εγραψε και πριν ενας φιλος,

το κεφαλι ψηλα!!!

 

Φιλικα Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από πολύ σκέψη και ειλικρινά πικρία για τα τελευταία γεγονότα και γιατί έχω κατηγορηθεί και εγώ συγχρόνως για αποκρύψει στοιχείων, θα έλεγα έμμεσος!!!

Αλλά και για μια στάση υπεροπτική και ότι έχω καβαλήσει το καλάμι και είναι η 2η φορά που κατηγορούμε για αυτό το πράγμα και για κάποιο ίσος πόλεμο που γίνετε πίσω από την πλάτη μου. (ειλικρινά έχω χάσει την μπάλα)

 

Αποχωρώ και εγώ για να ησυχάσω από την πίκρα που έλαβα.

 

Έχω οικογένεια και ένα παιδί και δεν μπορώ να ασχολούμαι αλλά και να αναλώνομαι σε τέτοιου είδους παιχνίδια.

 

Ίσος καλύτερα για όλους μας να είναι έτσι τα πράγματα, δεν θέλω να καταλήξω σαν έναν γραφικό τύπο που έχει τρέλα με την φωτογράφηση και τις δημοσιεύσεις. Η ερασιτεχνική αστρονομία έχει τόσα καλά να σου προσφέρει και προσωπικά όταν την γνώρισα το 2004-05 το ξεκίνησα για να χαλαρώνω και όχι να φτάσω στο σημείο να μου πούνε ότι καβάλησα το καλάμι.

 

Καλή συνέχεια και λυπούμε που έφτασα σε αυτό το σημείο.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ.Αντώνη, το να έχεις μεγάλη επιτυχία σε κάτι (οποιοδήποτε αντικείμενο και να είναι αυτό), θα έχει ως αποτέλεσμα και κάποιες διχόνιες και μικρόψυχίες απο μέρους κάποιων ατόμων.Δυστυχώς έτσι γίνεται πάντα, και η περίπτωσή σας δεν μπορεί να αποτελέσει εξαίρεση.Όμως, όπως πολύ σωστά είπε ο Κώστας (CarlSagan), αυτά τα άτομα αποτελούν μια πολύ μικρή πλειοψηφία μπροστά απο τους ανθρώπους που εκτιμούν,σέβονται και απολαμβάνουν το έργο σας.Οπότε το καλύτερο κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι να μην ασχολείστε καν, και με το που κάνατε αυτό το thread, παίξατε ηδη αρκετά το παιχνίδι τους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ψυχραιμια και υπομονη...

 

Δεν ξερω τι παιζετε σχετικα με ζηλιες αλλα οι σωφρονες πρεπει παντα να ξερουν οτι ολους δεν μπορουμε παντα να τους εχουμε με το μερος μας. Οσο και καλοι να γινομαστε υπαρχει παντα αυτο.... και αυτο σε πληγωνει γιατι θελεις να εσυ να δωσεις και οχι να παρεις απο αυτους...

 

Μην στενοχωρισετε γενικα και καταλαβετε οτι οτι κανατε το κανετε πολυ καλα και δινετε χαρα σε ολους εμας τους αλλους (ποσο μαλλον και εμενα) οσοι ειμαστε εμεις. Ειναι χαρα μας να βλεπουμε δουλεια ωρων απο καθεναν απο εσας. Ο καθενας που ασχολειται εχει και εναν τροπο, εναν χαρακτηρα μια ικανοτητα. Ειναι ασχημο να καθορισουμε τα ορια αυτα.

 

Να κρινομαστε με βαση το εργο μας...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα καιρό να μπω στο Astrovox λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων και εργασίας.......και βλέπω το χάος...... Καλά τι έγινε; Τι και πότε έγιναν όλα αυτά και έχουμε φτάσει σε σημείο να μιλάμε για την αποχώρηση δύο από τα σημαντικότερα μέλη αυτού του forum; Δηλαδή δεν φτάνει που χάσαμε τον Βασίλη τώρα δεν θα απολαμβάνουμε και τη συντροφιά του Αντώνη και του Γιώργου;
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ δεν κατάλαβα τι συμβαίνει. Μπορεί κάποιος να μας παραπέμψει στα συγκεκριμένα post όπου εξαιτίας αυτων δημιουργήθηκε πρόβλημα;

Πάντως πιστεύω πως η αδιαφορία είναι η λύση και όχι η αποχώρηση.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος να μας παραπέμψει στα συγκεκριμένα post όπου εξαιτίας αυτων δημιουργήθηκε πρόβλημα;

 

Αγαπητοί φίλοι, δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλά τέτοια post για να δείτε και προσωπικά δεν ερμηνεύω τους λόγους ως σχετικούς με το astrovox γενικότερα.

 

Κατά συνέπεια μην ψάχνετε άδικα να δείτε που έγινε το χάος γιατί χάος στο astrovox δεν έγινε!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης