Jump to content

Μια γνώμη για το New Europa 200/1200 DELUXE και άλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πει κάποιος παρακαλώ αν θέλει μια άποψη για το New Europa 200/1200 DELUXE (λ/6 Hilux, Crayford 8X50) της Orion optics και για την στήριξή του (Great Polaris). Το είδα στην Ακτιs 1000 ευρώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα Orion optics ειναι κορυφη και ειναι πολυ πανω απο τον μεσο ορο σε ποιοτητα, βεβαια αν θες περισσοτερες πληροφοριες για Orion optics ρωτα τον Παναγιωτη (filiatra) που εχει ενα κανονι της συγκεκριμενης εταιριας.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας πει κάποιος παρακαλώ αν θέλει μια άποψη για το New Europa 200/1200 DELUXE (λ/6 Hilux, Crayford 8X50) της Orion optics και για την στήριξή του (Great Polaris). Το είδα στην Ακτιs 1000 ευρώ.

 

Έχω το Europa 200/1200 με οπτικά λ/4. Αν συνδυαστεί με αντίστοιχα hi-class προσοφθάλμια, η ευκρίνεια και η αντίθεση του ειδώλου είναι σίγουρο πως θα σε εντυπωσιάσουν. Αν είσαι οπαδός της ισημερινής στήριξης, προχώρα και θα με θυμηθείς!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι αγορά από εξωτερικό για το συγκεκριμένο. Έχετε υπ όψιν κανένα σίγουρο ευρωπαϊκό e shop για orion optics.

Στην aktis το βρήκα με great polaris στήριξη σε ξύλινο τρίποδα. Λέει τίποτα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτυπα το χωρις Πολλες σκεψεις ειναι κορυφη αλλωστε σου το λεει και ο alepohori που το εχει ηδη. Και αμα ειναι για 1000 ευρω με gp2 χτυπα το απο Ακτις (θα εισαι και καλυμενος απο εγγυηση). Η Ακτις εχει πολυ προσεγμενες τιμές

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο μοντέλο διατίθεται σε τρεις τύπους F4,5, F6, F8 στην ίδια τιμή. Τι προτείνετε;

 

Για την στήριξη αναφέρει μόνο Great Polaris, ξύλινος τρίποδας P90.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να μπορώ να την αξιολογήσω Το "ξύλινος" μου φάνηκε κάπως...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το "ξυλινος" ειναι σουπερ εχει λιγοτερους κραδασμους (νομιζω) αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω αν έχει λιγότερες ταλαντώσεις ο ξύλινος.Μάλλον είναι θέμα στιβαρότητας αυτό.Ξέρω όμως σίγουρα πως απορροφάει καλύτερα τις ταλαντώσεις που δημιουργούνται απ ότι ο αλουμινένιος κ γι αυτό το λόγο είναι προτιμότερος.Για τον σωλήνα στα έχω πει κ αλλού.Για την βάση σίγουρα μια EQ6 είναι καλύτερη (ίσως κ η βάση για σοβαρή αστροφωτογράφιση) αλλά ανεβαίνουμε στο ποσό.Για την EQ5 δεν μπορώ να κάνω σύγκριση μιας κ δεν έχω ασχοληθεί με ισημερινές.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεβηκες στα 1000; Και μονο το βασικο συστημα, ακομη δεν εχεις υπολογισει τα περελκομενα;

 

1) Το επισημο site ειναι Αγγλικο

2) Λιγο χλωμο το βλεπω να βρεις καλυτερη τιμή απο αυτην της Ακτις, συνεργαζονται και οι τιμες ειναι ιδιες . Αγορες απο εξωτερικο συνηθως συμφερουν απο Αμερικη, αλλα εδω μιλαμε

για Ευρωπαϊκό προϊον απο τον επισημο αντριπροσωπο της Vixen στην Αγγλια

3) Οσοι εχουν ΟΟ-UK λενε τα καλυτερα λογια για τα οπτικα - πληρωνεις ομως κατι παραπανω

4) η GP της Vixen ειναι η βαση που αλλαξε την ερασιτεχνική αστρονομια. Την αντιγραψανε, οχι παντα με την ιδια ποιοτητα

5) Τα 3 μοντελα με διαφορετικο f ειναι η στανταρ πολιτικη της OO-UK : ενα γρηγορο κοντο φωτογραφικο, ενα μεσαιο all-weather και ενα μακρυ για πλανητες

6) Ο ξύλινος τριποδας αποροφά τους κραδασμους γρηγορα, ο συγκεκριμενος ειναι ο P90 Vixen αλλο ενα κλασσικό κομματι (γαμωτο δεν τον πουλανε ποια χωρις κεφαλη)

 

Σιγουρα τα ποιο πανω συνηγορούν για ενα ποιοτικό οργανο με αρκετες προοπτικες. Παντα με καποιο επιπλεων κοστος συγκρινομενο με ενα Κινεζικο

 

Προσωπικά κραταω επιφυλαξη κατα ποσο ενα 8'', ακομη και ελαφρυ της ΟΟ-UK, μπορει να το σηκωσει μια GP για ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ περα απο το βασικο επιπεδο. Πιστευω οτι μια

(Η)EQ5 ή GPD2 (και φυσικα η EQ6) θα ήτανε ποιο στιβαρες επιλογες για αυτην την ΟΤΑ. Και σε αυτα τα λεφτα εχεις και αλλες επιλογες. Αλλα αν επιμενεις σε 8'' θες περισσοτερα

 

Στα 1000 περιλαμβανονται μοτερ και χειριστηριο; Εχεις ψαξει Κινεζικα ενναλακτικά; Ισως θα επρεπε να μειωσεις τις ιντσες σε χαρη της φωτογραφισης; Μπορεις να αγορασεις τα διαφορα κομματια ξεχωριστα και να συνθεσεις μονος σου ενα οργανο, δεν ειναι αναγκη να το παρεις ολο ετοιμο. Ψαξε το φορουμ για περισσοτερες γνωμες απο παλια. Δες τα απο κοντα (μαγαζια/αστροπαρτυ)

 

my 2 cents

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεβηκες στα 1000;

Ανέβηκα φίλε μου αλλά από ότι φαίνεται μάλλον αξίζει τον κόπο.

 

Στα 1000 περιλαμβανονται μοτερ και χειριστηριο;

Από ότι κατάλαβα μάλον όχι. Αλλά ένα ένα ... όλα θα γίνουν.

 

Εχεις ψαξει Κινεζικα ενναλακτικά;

Είδα τα SW. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα 200/1000 HEQ5 - SYNTREK από πλανητάριο και από Νομικο τα Bresser MESSIER N-203 equatorial MON-2 (570ευρώ) και Bresser MESSIER R-127 equatorial MON-2 (780ευρώ). Νομίζω πως το Εuropa της OO είναι καλύτερο.

 

Φίλε roryt ειλικρινά ευχαριστώ για τις πληροφορίες ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικές. Φυσικά ευχαριστώ και σένα Δημήτρη, Παναγιώτη και Alepohori.

 

Όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει εννοείτται ΔΕΚΤΟ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα 200/1000 HEQ5 - SYNTREK από πλανητάριο και από Νομικο τα Bresser MESSIER N-203 equatorial MON-2 (570ευρώ) και Bresser MESSIER R-127 equatorial MON-2 (780ευρώ). Νομίζω πως το Εuropa της OO είναι καλύτερο.
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Μπορεί η ΟΟ να έχει ανώτερα οπτικά, αλλά για εσένα η διαφορά είναι ψιλά γράμματα. Και μετά συγκρίνεις μια απλή GP, πιθανότατα χωρίς καν μοτέρ, με μια HEQ5 ; Καμία σχέση, η δεύτερη έρχεται παρασάγκας μπροστά, και απο θέμα δυνατότητας σε κιλα, και σε αξεσουάρ ήδη στην τιμή αγοράς και στο γεγονός ότι πέρνεις μια βάση κατηγορίας GPD2 και όχι GP με μοτέρ και goto (έχει GOTO; αν όχι με λίγα λεφτά βάζεις GOTO, PEC etc).

 

Αν θες να κάνεις μια καλή αρχή που θα εξελιχτεί αργότερα σε αστροφωτογράφηση ΜΗΝ κοιτάς την σωλήνα, κοίτα την βάση και επένδυσε σε αυτήν. Σωλήνες αλλάζεις εύκολα. Κάτω από αυτό το πρίσμα το ιδανικό είναι η EQ6 με οτιδήποτε πάνω της. Καλοί συμβασμοί είναι και οι (Η)EQ5 ή η GPD2, και αντίστοιχες (πχ ADM). Η κατηγορία της GP είναι για μικρότερες ΟΤΑ.

 

Εγω πρόσφατα αποφάσισα να προχωρήσω σε φωτογράφηση μόνο, και να έχω το 8'' ντοπς για παρατήρηση. Βρήκα μια GPD2 και ξέρεις τι θα βάλω πάνω ; Σε πρώτη φάση ένα αχρωματικό 90mm και αργότερα ενα APO 80ED. Και θα είμαι σίγουρος ότι η βάση όχι μονο δεν θα μασήσει αλλά θα καταπιεί ολόκληρες τις ΟΤΑ, μαζί με τα κόκαλα, χωρίς ούτε καν να ιδρώσει. Δοκίμασα να βάλω και το 8'' και οταν έβαλα μπρός τα μοτέρ είπα "ασε καλύτερα". Και αυτή είναι η GPD2, το μεγάλο αδελφάκι της GP, και ας είναι η σωλήνα μου ποιο βαριά από αυτες της ΟΟ.

 

Φιλικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες να κάνεις μια καλή αρχή που θα εξελιχτεί αργότερα σε αστροφωτογράφηση ΜΗΝ κοιτάς την σωλήνα, κοίτα την βάση και επένδυσε σε αυτήν.

 

Τι προτείνεις μέχρι 1000 ευρώ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις εμπειρια και θα σου χρειαστει να "τριφτεις" εστω και λιγο, εστω και με GOTO, με παρατηρηση πριν περασεις σε φωτογραφηση. Οποτε δεν μπορω να σου προτεινω μικρή σωλήνα, η παρατήρηση ξεκινά απο τις 6-8''. Αυτο ειναι το διλλημα. Οποτε αν στα λεφτα σου μπορεις να εχεις μια HEQ5 με μια ΟΤΑ 6'' ή 8'' δεν ακουγεται καθολου ασχημα. Τα εχει ολα, ειναι αξιοπρεπής επενδυση σε εξοπλισμο, ξεκινας αμεσως, και αν κολλησεις στο σπορ κοιτας αργοτερα αν σου χρειαζεται μεγαλυτερη βαση ή μικροτερη ΟΤΑ ή τιποτα από ολα αυτά ή κατι τελειως διαφορετικο. Τιποτα δεν μπορει να αντικαταστήσει την προσωπική εμπειρια και δυνατοτητα κρισης. Για αυτο και η μονη τελειως σωστη συμβουλη ειναι το "δες τα απο κοντα και αποφασισε εσυ". Τα αστροπαρτυ ειναι πολυτιμοι συμβουλοι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αξιοπρεπή φωτογράφιση μία EQ6 θεωρείται απαραίτητη.Αλλά κοστίζει γύρω στα 1500 ευρώ.Οπότε καθόρισε τις προτεραιότητες σου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε αν στα λεφτα σου μπορεις να εχεις μια HEQ5 με μια ΟΤΑ 6'' ή 8'' δεν ακουγεται καθολου ασχημα.

 

Φίλε roryt

Χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός θα μπορούσα να ρωτήσω δύο πράγματα ακόμη;

 

Από όσα με συμβούλεψαν αλλά και από όσα πρόλαβα να διαβάσω και να καταλάβω η ΗΕQ5 και πολύ περισσότερο φυσικά η ΕQ6 θεωρούνται ως καλές επιλογές για μία αξιοπρεπή αστροφωτογράφηση, φυσικά την στιγμή που θα είμαι σε θέση για κάτι τέτοιο. Η GP2 με ποια EQ είναι εφάμιλλη σε ισχύ πχ EQ3, EQ5 κλπ

 

Φυσικά για μένα το δίλλημα αφορά ποια OTA να προτιμήσω; Και εννοώ ποιας εταιρίας; Για παράδειγμα, τί είναι προτιμότερη μία 6" ΟΟ ή μία 8" SW

 

Ίσως οι ερωτήσεις μου να είναι λίγο αφελής για αυτό ζητώ την επιείκεια όλων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μόνη αφελής ερώτηση είναι αυή που δεν ρωτιέται :)

 

Δεν μπορεις να κανεις αμεση συγκριση, σε γενικες γραμμες κοιτας ποσα κιλα μπορει να σηκωσει ωφελιμο φορτιο (και ψάχνεις και το Ιντερνετ, έχει μπολικο υλικο για διαβασμα που ΔΕΝ θα το αποφυγεις σε αυτο το χομπι).

Χοντρικα θα μπορουσες να πεις οτι η EQ3/EQ4 είναι αντιγραφα της GP ενώ CG5/(H)EQ5/ADM είναι κατηγορίας GPD (όπως καταλαβαίνεις η Vixen εχει θέσει το πρότυπο). Αλλα είναι λίγο απλοποιημένο κάθε βάση έχει τα δικά της.

 

Η GP2 είναι η παλια πράσινη GP σε άσπρο (νομίζω με μικροβελτιωσεις), ανώ η GPD2 είναι η GPDX σε άσπρο. Περισσοτερα μπορεις να βρεις σε διαφορα sites (πχ Ακτις ή www.telescope-service.com)

 

Εγώ δεν θα ανυσηχούσα για την ΟΤΑ από τώρα, οπως σου έχω πει θα εστίαζα σε καλή βάση. Οι σωλήνες είναι λίγο ή πολύ καλοί όλοι και είναι και φτηνοί (για αλλαγή αργότερα αν δεν σε ικανοποιεί).

 

Παρε συμβουλες και απο την αγορά τι έχει διαθέσιμο, γιατί καλό το ευχολόγιο που σου δίνω αλλά πρέπει να δεις και στην πράξη τι θα βρεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρηκα αυτο το μεταχειρισμενο απο Αγγλια για 500 λιρες και ταιριαζει με αυτα που ψαχνεις. Ριξε μια ματια, αλλα παιδια πειτε και εσεις που ξερετε καλυτερα την γνωμη σας.

http://astrobuysell.com/uk/propview.php?view=15873

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρηκα αυτο το μεταχειρισμενο απο Αγγλια για 500 λιρες και ταιριαζει με αυτα που ψαχνεις.

Να σου πώ την αλήθεια τα ψιλοφοβάμαι τα μεταχειρισμένα και ειδικά όταν δεν ξέρω καθόλου αυτόν που τα είχε. Ένας λόγος παραπάνω που ο τύπος είναι από Αγγλία.

Αύριο πάω AKTIS για να δούμε τι θα δούμε.

 

ΥΓ: Κοίτα να δείς που έγινα και "αστροφιλος" στο forum χωρίς να το καταλάβω. Καλά τόσο διάβασμα και ξενύχτι δεν το χω ρίξει ούτε για την φωτογραφία που την λατρεύω. :) :) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε κ στη σελίδα της Aktis.Κάπου έχει ρεβιού για τις EQ κ τις GP.Αν θυμάμαι καλά γράφει τα υπέρ κ τα κατά.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε κ στη σελίδα της Aktis.Κάπου έχει ρεβιού για τις EQ κ τις GP.Αν θυμάμαι καλά γράφει τα υπέρ κ τα κατά.

Σε ευχαριστώ

 

Σήμερα πήγα και τα είδα από κοντά. Για να πω την αλήθεια με τρόμαξε λίγο το μέγεθος αλλά ποιο πολύ το βάρος.Σκέφτομαι το NexStar 6 SE ή το Celestron Advanced C6-S

Παρεπιπτόντως μήπως ξέρει κανείς την διαφορά βάρους μίας HEQ6 syntrec sky scan με μία CG5;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καταδιοπτρικά μπορεί να είναι μικρότερα αλλά έχουν μεγάλο βάρος.Κι αυτό δυσκολεύει το φόρτωμα επάνω στην στήριξη.Το πλεονέκτημά τους είναι πως λόγο του μικρού τους όγκου έχουν λιγότερες ροπές αλλά κ χωράνε παντού.Οπτικά υπέρ κ κατά καλύτερα να μας πει άλλος.Ξέρω όμως πως έχουν μικρό πεδίο πράγμα που δεν βολεύει για βαθύ ουρανό.

Για τα δύο μοντέλα που αναφέρεις δεν μπορώ να πω πως με ενθουσιάζουν.Το NexStar 6 SE δεν είναι κατάλληλο για αστροφωτογράφηση γιατί έχει αλταζιμουθιακή στήριξη.

Για το Celestron Advanced C6-S πιστεύω πως η στήριξη του δεν τα καταφέρνει καλά για αστροφωτογράφηση.Βλέπεις δεν είναι μόνο τα κιλά που σηκώνει αλλά κ το περιοδικό σφάλμα που έχει η στήριξη.(Αλήθεια πόσο κάνει?)

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Celestron Advanced C6-S πιστεύω πως η στήριξη του δεν τα καταφέρνει καλά για αστροφωτογράφηση.Βλέπεις δεν είναι μόνο τα κιλά που σηκώνει αλλά κ το περιοδικό σφάλμα που έχει η στήριξη.(Αλήθεια πόσο κάνει?)

Γύρω στα 1350 me cg5 ρομποτική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Celestron Advanced C6-S πιστεύω πως η στήριξη του δεν τα καταφέρνει καλά για αστροφωτογράφηση.Βλέπεις δεν είναι μόνο τα κιλά που σηκώνει αλλά κ το περιοδικό σφάλμα που έχει η στήριξη.(Αλήθεια πόσο κάνει?)

Γύρω στα 1350 me cg5 ρομποτική.

Τόσα λεφτά για ένα 6'' με περιορισμένες φωτογραφικές ικανότητες λόγο στήριξης?Δεν ξέρω.Νομίζω πως πρέπει να το ξανασκεφτείς.

Αλήθεια τι θες να φωτογραφίζεις?Αν θες μόνο πλανήτες κ Σελήνη μια χαρά είναι η στήριξη.Στον βαθύ ουρανό είναι που θέλουμε το μικρό περιοδικό σφάλμα.Απ την άλλη πλανήτες μπορείς να βγάζεις κ με φθηνότερους συνδυασμούς.

Κοίτα εδώ το περιοδικό σφάλμα για τις Vixen

http://www.aktistar.com/GPD/gpd_article.htm

Κ εδώ για τις Κινέζικες.

http://www.aktistar.com/eq6skyscan/eq6ss.htm

Κ μην ξεχνάς πως ξεκίνησες με προυπολογισμό 700 ευρώ κ τα έχεις διπλασιάσει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λέτε κ εσείς ρε παιδιά που τις χρησιμοποιείτε?Καλά τα τεστ αλλά πείτε κ εσείς που ξέρετε τα κουσούρια τους.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης