Jump to content

Ερωτηση για τα dob του aktis και του Παλνηταριου


kookoo_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηι οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα την γνωμη σας για τα δυο dob των 8''. απ' οτι εχω δει και τα δυο εχουν τα ιδια χαρακτιριστικα με την μονη διαφορα οτι το skywatcher ειναι πιο γρηγορο απο το gsd 200c (f/6 σε σχεση με f/8). Ξερω οτι αυτο παιζει μονο για στροφοτωγραφια απλα ποση διαφορα θα υπαρχει μεταξυ αυτων των δυο χαρακτηριστικων;

 

Επισης αυτο που καιει πιο πολυ ειναι η ποιοτητα των οπτικων τους αν ξερει κανεις να μου απαντησει.

 

Μια αλλη ερωτηση που εχω ειναι οτι αν αγωρασω ενα απο τα δυο καποια στιγμη στο μελλον θα παρω και μια ισημερινη βαση αναμεσα στην EQ5 και την EQ6 πανω στην οποια θελω να τοποθετησω το 8'' καθως και το 114/1000 που εχω.

 

Η γνωμη σας;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ το gso f6 είναι.Διαφορά στην ποιότητα δεν θα βρεις.Περίπου το ίδιο είναι.Το κακό με αυτά τα τηλεσκόπια είναι πως κομάτι από κομμάτι έχει διαφορά.Οσα τέτοια τηλεσκόπια έχω δοκιμάσει κανένα δεν είχε την ίδια συμπεριφορά στην κίνηση.Άλλα λίγο καλύτερα άλλα λίγο χειρότερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είδα κάτι το τραγικό.Αυτό γίνεται γιατί δεν υπάρχει έλεγχος απ το εργοστάσιο μετά την κατασκευή.Λογικό μιας κ είναι τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής.

Οπότε πάρε το φθηνότερο με τον καλύτερο εξοπλισμό

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά νομίζω ότι υπάρχει διαφορά και στην βάση.Δηλαδή της Skywatcher είναι πιο εύχρηστο.

Επίσης από Ακτή θα χρειαστεί να πληρώσεις και ταχυδρομικά αν δεν κάνω λάθος.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

Και εγώ βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα αλλά καταλήγω στης SkyWatcher. :-k

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το skywatcher μάλλον υπερέχει στην βάση..

τουλάχιστον εμένα με βολεύει να το πιάνω απο τα χερούλια και να το παω βόλτα λίγο πιο δίπλα, ή να σφίγγω/ξεσφίγγω το χερούλι με το ρουλεμάν, για να "φτιάχνω" ετσι την αντίσταση στην κίνηση, ή να μην πέφτει όταν του βάζω στο προσοφθάλμιο την φωτογραφική.

 

Τώρα για την ποιότητα, δεν εχω γνώμη, καθώς δεν εχω δοκιμάσει και τα δυο.. πιστεύω όμως οτι πανω-κάτω, μάλλον τα ίδια θα είναι..

 

οσο για την βάση, δεν εχει καμμία σημασία πιο θα επιλέξεις, μπορείς άνετα να τα βάλεις και τα δυο (οχι ταυτόχρονα O:) ) επάνω σε μια EQ-5 ή EQ-6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι εχω καταλαβει και τα δυο κομματια ειναι της ιδιας ποιοτητας.Μια διαφορα που βρισκω εγω ειναι οτι αυτο απο ακτις κανει 340 ευρω και δινει λιγοτερα,οποτε συμφερει η προσφορα του πλανηταριου.Αυτα βεβαια αν δεν εχει αλλαξει κατι...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα λοιπών κοίτα επειδή το έψαξα, γιατί αγόρασα τηλεσκόπιο, προ χτες το dob 8" από πλανητάριο,ήμουν τυχερός υπήρχε ένα, από ότι μου είπαν που μίλησα με τον διευθυντή του πλανητάριου έχουν μια διαφορά στην βάση και συγκεκριμένα εκεί που πιάνει ο σωλήνας με την βάση.Μου είπα ότι ο πίρος που έχουν βάλει είναι μικρός και δεν έχει καλή τριβή και κάποια στιγμή θα θέλει άλλαγμα, τώρα σου λέω τη μου είπαν!!!Αλλά ένα παιδί από κρήτη μου είπε ότι είναι τα ίδια σε οπτικό επίπεδο και ότι αν δεν υπάρχει η προσφορά από το πλανητάριο να έπαιρνα αυτό αλλά τελικά το βρήκα αυτά ελπίζω να σε βοήθησα!!! :roll:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά τους είναι ίδια, και τα 2 είναι f/6. Τo skywatcher υπερτερεί στη βάση και ότι δίνει 1 παραπάνω προσοφθάλμιο που έτσι κι αλλιώς θα αντικατασταθεί σύντομα. Ερευνητή έχουν ίδιου επιπέδου. Τα νέα GSO που έρχονται κι αυτά με εστιαστή crayford ίσως είναι καλύτερα σε αυτό το θέμα σε σχέση με το skywatcher. Επίσης για να πάρεις το skywatcher θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να ξαναφέρει το πλανητάριο.

 

Οπότε

 

Skywatcher

 

1) Ελαφρώς καλύτερη βάση

2) 1 προσοφθάλμιο παραπάνω

 

GSO

 

1) Ίσως καλύτερος εστιαστής

2) Ανεμιστηράκι (ίσως δεν το χρησιμοποιήσεις ποτέ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρώτησα για ταχυδρομικά από Ακτίς για Αθήνα και είναι περίπου στα 30 ευρώ.

 

Οπότε ο καθένας κάνει τις συγκρίσεις του και αποφασίζει :-k

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα νέα GSO που έρχονται κι αυτά με εστιαστή crayford ίσως είναι καλύτερα σε αυτό το θέμα σε σχέση με το skywatcher.

 

 

Και τα skywatcher crayford δεν εχουν??

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά από crayford σε crayford υπάρχει διαφορά. Απλώς ένα πουλάκι μου είπε ότι του GSO είναι λίγο καλύτερος. Δεν ξέρω αν ισχύει!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά από crayford σε crayford υπάρχει διαφορά. Απλώς ένα πουλάκι μου είπε ότι του GSO είναι λίγο καλύτερος. Δεν ξέρω αν ισχύει!

Κ εγώ το ίδιο έχω ακούσει αλλά έχω ακούσει πως κ ο εστιαστής του gso αν κ καλύτερος παραμένει ένας μέτριος craygord.Σίγουρα κ οι δύο θα είναι καλύτεροι από έναν εστιαστή κρεμαριέρας.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα παλιότερα ένα διοπτρικό 60άρι της πλάκας με εστιαστή κρεμαγιέρας και είναι σίγουρο ότι ο crayford του skywatcher είναι κλάσεις ανώτερος. Δεν υπάρχει σύγκριση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως το καλό με τον εστιαστή του GSO είναι ότι για να βάλεις 2 ιντσο προσοφθάλμιο δεν χρειάζεται να βάλεις αντάπτορα αλλά μόνο να βγάλεις τον 1,25 που έχει. Στα Skywatcher πρέπει να βγάλεις τον 1,25 αντάπτορα και να βάλεις τον 2 ιντσο. Όμως υστερεί πολύ στη βάση που δεν μπορείς να έχεις tension control όπως στα Skywatcher. Εγώ θα έπαιρνα Skywatcher αν έβγαινε στις 12 ίντσες μόνο και μόνο για τη βάση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά από crayford σε crayford υπάρχει διαφορά. Απλώς ένα πουλάκι μου είπε ότι του GSO είναι λίγο καλύτερος. Δεν ξέρω αν ισχύει!

 

ΟΚ..

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης