Jump to content

SKYWATCHER 130/900mm EQ 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούργια σε αυτό το είδος (τηλεσκόπια, πλανήτες, κλπ) και έτσι θα ήθελα την βοήθειά σας.

Θέλω να αγοράσω το SKYWATCHER 130/900mm EQ 2, και θα ήθελα να μου πείτε τι άλλα εξαρτήματα πρέπει να αγοράσω για να μπορώ να τραβάω φωτογραφίες με ψηφιακή μηχανή.

 

σας παραθέτω και την ιστοσελίδα που είδα το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

Ευχαριστώ

 

http://www.astroshop.de/en/telescopes/skywatcher/reflectors/skywatcher-130-900mm-eq-2

Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρο μας δεν είναι το μίσος, αλλά η αδιαφορία προς αυτά. Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς...

 

http://www.himaira.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ειρθες στην παρεα.

 

Εχεις καθολου εμπειρια; Η αστροφωτογραφηση ειναι δυσκολο, επιπονο και πολυεξοδο χομπυ, και προϋποθετει και καποια εμπειρια με τηλεσκοπιο. Αν ψαξεις σε προϋγουμενα θεματα εδω μεσα θα βρεις πολλες λεπτομερειες. Θα χρειαστείς αρκετό διάβασμα, τόσο από πηγες του Ιντερνετ (πχ αυτο το φορουμ), οσο και απο βιβλία (το προτεινομενο για αρχή ειναι φυσικά το Nightwatch)

 

Οσο αφορα το συγκεκριμενο όργανο, πέρα από τα έξτρα που χρειάζεσαι (αστροστάτη για παρακολούθηση των στοχων, προσαρμογείς για την μηχανή σου κλπ), θα χρειαστείς -από οτι ξέρω -και μπολικα ευχέλαια και καντήλια, γιατί η βάση του δεν κανει για τίποτα περισσότερο από απλή παρατήρηση. Κάποιος μάλιστα ελεγε οτι οι βασεις αυτου του τυπου θα επρεπε να απαγορευονται δια νομου.

 

(Και κατι άλλο, μπορεις να το βρεις-αυτο και αλλα- και απο Ελλάδα, φανταζομαι με παρομοιο κοστος)

 

Φιλικα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου με αυτό το τηλεσκόπιο δυστυχώς δεν μπορέσεις να βγάλεις φωτογραφίες εκτός από πλανήτες κ Σελήνη κ αυτό όχι κ καλά γιατί η βάση του είναι φτερό στον άνεμο.Για παρατήρηση ο σωλήνας είναι μικρός αλλά κ το τρέμολο της βάσης θα σου σπάσει τα νεύρα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθ' ότι αφορά την τιμή, εάν συνυπολογίσεις και τα μεταφορικά, συμφερότερο είναι ναι πάρεις ένα 8" dobsonian skywatcher από το Πλανητάριο Θεσ/νίκης ή ένα GSO από το Ακτις (αμφότερα 300 ευρώ).

 

www.aktistar.com

 

www.astronomy.gr

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X [-X [-X Και εμένα δεν μου αρέσει αυτό το τηλεσκόπιο καθόλου. Ολα εξαρτώνται απο τα λεφτά που έχεις σκοπό να διαθέσεις. Το dob είναι μια λύση αλλά όχι η μοναδική.Υπάρχουν τηλεσκόπια για όλες τις ανάγκες. Το συγκεκριμένο πάντως ποτε δεν κατάλαβα σε ποιο κοινό αναφέρεται

 

Σκέψου το λίγο περιέγραψε πως την φαντάζεσαι την επαφή σου με το αντικείμενο , φυσικά τα χρήματα που σκέφτεσαι να διαθέσεις και εδώ είμαστε.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να πάρεις το Skywatcher 150/750 σε EQ3. Είναι μεγαλύτερο και η βάση του είναι πιο σταθερή από την EQ2. Επίσης δεν είναι πολύ ακριβότερο . Νομίζω κάνει γύρω στα 340 ευρώ.

Για να ξεκινήσεις με την αστροφωτογραφία πιστεύω πως αυτή είναι η φθηνότερη επιλογή.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με μπερδέψατε περισσότερο.

Λοιπόν τι θέλω:

Πρώτον είμαι άσχετη με το αντικείμενο. Απλά μου αρέσει να χαζεύω τον ουρανό και θέλω να μάθω περισσότερα. Επίσης να τραβάω καμιά φωτογραφία του ουρανού.

δεν μπορώ να δώσω περισσότερα απο 200 - 250 ευρώ. για το συγκεκριμένο που είπα είδα παντού τις καλύτερες κριτικές (στο εξωτερικό) και η τιμή του είναι σαφώς φτηνότερη απο το Πλανητάριο. Το βρήκα με 189 ευρώ και στο Πλανητάριο 368 ευρω. Θα έλεγα ότι είναι αρκετή η διαφορά.

 

ακόμα την ψάχνω και κάθε πρόταση για τύπο και μοντέλο ευπρόσδεκτα.

Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρο μας δεν είναι το μίσος, αλλά η αδιαφορία προς αυτά. Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς...

 

http://www.himaira.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα λεφτά σου δεν πετυχαίνεις και πολλά και σίγουρα ξεχνάς την αστροφωτογράφηση (καμιά Σελήνη μόνο). Και λιγα ειναι για σοβαρό εξοπλισμό και η έλειψη εμπειρίας σε περιορίζει. Αυτό που εχω δει να συμβαινει στις περιπτωσεις αυτες με κάποιο σαν το τηλεσκόπιο που ρωταγες (για την ακρίβεια με ακριβώς αυτο) ειναι απογοήτευση και εγκατάληψη του χομπυ νωρίς.

 

Υπάρχει και η εναλλακτική του Bresser του Lidl, οχι γιατί ειναι καλό, αλλά γιατί ειναι φτηνό, οποτε θα παρεις μια γευση και μετα βλέπεις. Προσωπικά την θεωρώ πεταμενα λεφτα για πρωτο οργανο.

 

Καλύτερα σε συμφέρει να αγοράσεις κανένα ζευγάρι κιάλια 7Χ50 ή 10Χ50 (κοίτα το αλλο θέμα για το Lidl) και το βιβλίο Nightwatch και να αφήσεις το τηλεσκοπιο για αργότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάρεις μια φωτογραφική μηχανή με τηλεφακό και να τη βάλεις πανω σε ισημερινή. Η ισημερινή που θα χρειαστείς δεν χρειάζεται να είναι μεγάλη για να στιρίξεις τη μηχανή (άρα φτηνή) αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τους τηλεφακούς. Ψάξε το πάντως αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με παρατήρηση προς το παρόν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή himaira καλώς ήρθες στην παρέα. Έχω και εγω το ίδιο τηλεσκοπιο και πιστεύω πως γι' αυτά που θες να κάνεις δεν είναι κακό. Μπορεί να μην προσφέρει παρα πολλές δυνατοτητες αλλά είναι μια αρχή. Από ότι είδα η τιμη στο Πλανηταριο περιλαμβάνει και το μοτερ. Ότι και να αποφασίσεις καλές παρατηρήσεις.

 

Υ.Γ. Ωραία γάτα! Αν και δεν είναι καλύτερη από τις δικές μου... Δική σου είναι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή himaira καλώς ήρθες στην παρέα. Έχω και εγω το ίδιο τηλεσκοπιο και πιστεύω πως γι' αυτά που θες να κάνεις δεν είναι κακό. Μπορεί να μην προσφέρει παρα πολλές δυνατοτητες αλλά είναι μια αρχή. Από ότι είδα η τιμη στο Πλανηταριο περιλαμβάνει και το μοτερ. Ότι και να αποφασίσεις καλές παρατηρήσεις.

 

Υ.Γ. Ωραία γάτα! Αν και δεν είναι καλύτερη από τις δικές μου... Δική σου είναι;

 

Θα ήθελα να είναι αλλα... οι δικές μου είναι οι μισές άσπρες...

όσο για το τηλεσκόπιο, στο γερμανικό κατάστημα που το είδα, μου είπαν και τι άλλα πρέπει να πάρω για να μπορώ να βγάζω φωτογραφίες. τώρα ελπίζω η μηχανή Kodak Z 1275, 12Μp, να είναι εντάξει. τουλάχιστον για αυτά τα λίγα που θέλω.

Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρο μας δεν είναι το μίσος, αλλά η αδιαφορία προς αυτά. Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς...

 

http://www.himaira.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου himaira

Eχω το 130 από το 2004,και μπορώ να πω οτι γνώρισα τον ουρανό μέσα απ'αυτό

[συν το διάβασμα και τους χάρτες].

Βλέπεις όλα τα Messier και πολλά NGC με ένα 20άρη φακό και ένα Barlow

2x.Κάτω από 10mm χάνεις πολύ φως, και ουσιαστικά κάνει μόνο για σελήνη και

πλανήτες.

Εχω φωτογραφήσει με ανολογικές SLR ,βασικά το Φεγγάρι, με καλή απόδοση.Για

βαθύ ουρανό και άλλα αμυδρά αντικείμενα χρειάζεσαι ισημερινή οδήγηση και

οδηγητικό τηλεσκόπιο,που δεν έχω δοκιμάσει.και δεν ξέρω αν αυτή η βάση

μπορεί να κρτήσει το βάρος.Σίγουρα, θα βρεις προσαρμοστή για την ψηφιακή

σου,και θα δοκιμάσεις να φωτογραφήσεις.

Πάντως το τηλεσκόπιο αυτό αξίζει τα λεφτά του.Αν μπορούσα κι'εγώ να διαθέσω

κάποιες χιλιάδες,που ακούω, οπωσδήποτε θα έπαιρνα κάτι πολύ καλλίτερο.

Αυτά,προς το παρόν και χαιρετισμούς στο Παρθένι και στ' Αλιντα.. [Έκανα εκεί

φαντάρος το ΄80]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήρα το Skywatcher 150/750 P EQ3-2, μαζί με το μοτέρ, αντάπτορα για την ψηφιακή μηχανή μου και φακό Barlow 2X.

τα περιμένω απο μέρα σε μέρα.

 

Εδώ ο ουρανός προσφέρετε για παρατηρήσεις και η τοποθεσία μου (εκτός πόλης) πάνω απο τον Βρομόλιθο (γι' αυτούς που ξέρουν) είναι ιδανική.

Λίγο να φτιάξει ο καιρός......

Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρο μας δεν είναι το μίσος, αλλά η αδιαφορία προς αυτά. Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς...

 

http://www.himaira.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήρα το Skywatcher 150/750 P EQ3-2, μαζί με το μοτέρ, αντάπτορα για την ψηφιακή μηχανή μου και φακό Barlow 2X.

τα περιμένω απο μέρα σε μέρα.

 

Εδώ ο ουρανός προσφέρετε για παρατηρήσεις και η τοποθεσία μου (εκτός πόλης) πάνω απο τον Βρομόλιθο (γι' αυτούς που ξέρουν) είναι ιδανική.

Λίγο να φτιάξει ο καιρός......

 

Πολύ καλή επιλογή. =D> =D>

 

..δεν θα σε απογοητέυσει ούτε στην παρατήρηση ούτε στη φωτογράφηση για πολύ καιρό!!!! Η EQ3-2 για τα λεφτά της είναι βράχος!!!Το τηλεσκόπιο ευχρηστο και δυνατό!!!Τι άλλο θελεις.. :cheesy:

 

Καλορίζικο και καθαρούς ουρανούς!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή επιλογή. Στις 6" θα μπορέσεις να δεις πράγματα και αν αργότερα αρχίσεις να επενδύεις στο χόμπυ, η EQ3-2 θα σου χρησιμεύεσει σαν δεύτερη και σχετικά ελαφριά βάση για μικρούς και μέτριους σωλήνες.

Καλορίζικο και καλό πρώτο φως!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή επιλογή...Αν και οποιοδήποτε τηλεσκόπιο και να έχεις αυτό που μετράει είναι η διάθεση και η θέληση να γνωρίσεις τον ουρανό!Καλές παρατηρήσεις!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για την ενθάρυνση. Σε λίγες μέρες θα ξέρω και απο πρώτο χέρι..

Ανυπομονώ... :cheesy: :cheesy:

Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρο μας δεν είναι το μίσος, αλλά η αδιαφορία προς αυτά. Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς...

 

http://www.himaira.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα himaira :D

θα ήθελα σε καλωσορίσω κι εγώ με τη σειρά μου. Είμαι σίγουρη πως στην πορεία, τόσο το forum όσο και τα αξιόλογα μέλη που το απαρτίζουν θα σου φανούν πολύ χρήσιμα για να λύσεις τις απορίες που θα προκύψουν απ την απόκτηση του τηλεσκοπίου και την αστροφωτογραφική ενασχόληση, η οποία από μόνη της είναι ένα ξεχωριστό γνωστικό κεφάλαιο .

Η όρεξη για μάθηση σίγουρα δε σου λείπει -αφού βρίσκεσαι εδώ-, οπότε το μόνο που απομένει είναι να σου ευχηθώ να δεχτείς σύντομα τα καλούδια σου και ν απολαμβάνεις όσο πιο συχνά μπορείς το θαυμάσιο ουρανό της Λέρου. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης