Jump to content

TοUcam mods SC3 vs SC4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να δοκιμάσω την τύχη μου τροποποιόντας μια Philips. Σκέφτομαι για mods SC1+SC2 και μετά θα προχωρήσω σε SC3 ή SC4. Ξέρω θεωρητικά τα υπέρ και τα κατά στην κάθε περίπτωση, το ερώτημα είναι αν κανείς έχει εμπειρία από σχετικά mods και τίποτα απτά αποτελέσματα γιατί δεν βρίσκω και πολύ πράγμα στο Νετ. Υπολογίζω με τον εξοπλισμό μου:

 

SC3 (429) : 659X494pixels, 7.4X7.4μ, 1.69arcsec/pix, 13.9Χ18.6 FOV ~110 ευρώ

SC4 (414) : 659X494pixels, 9.9X9.9μ, 2.27arcsec/pix, 18.7x24.9 FOV ~200 ευρώ

SC4 (415) : 782X582pixels, 8.3X8.3μ, 1.90arcsec/pix, 18.4X24.8 FOV ~200 ευρώ

 

Το τελευταίο είναι δικιά μου τροποποίηση. Οπότε το ερώτημα είναι, αξίζει να δώσω τα διπλάσια λεφτά για να πάω σε SC4, και αν ναι, μήπως αξίζει το 415 με την μεγαλύτερη ανάλυση σε σχέση με το 414 ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω θα χρειαστείς αυτές τις ψήκτρες Peltier. Ψάψε στο net υπάρχουν διάφορα μεγέθη αλλά είναι ακριβούτσικες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο, την ψύξη με Peltier το θεωρώ δεδομένο ότι χρειάζεται. Η ερώτηση είναι για SC3 vs SC4 (και τελικά βρίσκω το CCD για SC3 75 ευρώ, οπότε η διαφορά είναι τα τριπλάσια λεφτά).

 

Και κάτι άλλο, μην παραμυθιαζόσαστε με τις τιμές για τα Peltier, εγώ έφερα πέρσυ από Κίνα 5 κομμάτια με 5$ το ένα. Εδώ τα βαράνε στο κεφάλι κάπου 80-100 ευρώ το ένα !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σοβαρά μιλάς!! Αυτό με ενδιαφέρει. Από E-Bay τα πήρες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.hebeiltd.com.cn/?p=peltier.module

και μου τα έφερε φίλος που δουλευει στην Σαγκάϊ και ερχότανε εδώ. Αλλά νομίζω στέλνουν ουτως ή άλλως με ταχυδρομείο. Ελάχιστη παραγγελία ήταν 5 κομμάτια. Επίσης κοίτα και :

http://www.eureca.de

μόλις κατέβασα το PDF που έχουν για λιανική (έχουν και CCD) και έχουν peltier σε -κάπως- ποιό ακριβές τιμές αλλά όχι τελειως εξωφρενικές. Νομίζω και από Αμερική μπορείς να τα βρεις σε λογικές τιμές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια μολις πηρα το πρωτο μου τηλεσκοπιο meade ds 2130 θελω να συνδεσω μια καμερα web ποια?πως?και με τι κοστος? στα 1024 χ 680 αν μπορειτε βοηθηστε.ευχαριστω γιαννης ο καινουργιος κρητη. :D :cheesy: #-o[/img]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνονόματε καλώς είρθες

 

Παρακαλώ ξεκίνα καινούργιο θέμα (πιθανότατα στις Αγορες όχι εδω),

μην κάνεις κατάληψη σε αυτό.

 

Ξεφύγαμε, καμιά συμβουλή για αυτό που ρωτούσα ; Αξίζει τον κόπο να δώσω τα παραπάνω λεφτά για SC4 ή να ικανοποιηθώ με το 1/3'' του SC3 ; Κανείς;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα !

Ειδικος δεν ειμαι αλλα στη θεση σου θα προτιμουσα τον αισθητηρα με τις μεγαλυτερες διαστασεις .

Δε ξερω αν εχουν τοση διαφορα εχουν στο οπτικο πεδιο οι 2 τελευταιες εκδοχες .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη δεν γνωρίζω από ηλεκτρονικά, αλλά στη θέση σου θα πήγαινα για το SC3. Η διαφορά στην ανάλυση δεν είναι τεράστια ενώ το κόστος σχεδόν τριπλασιάζεται. Εξάλλου, από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για πείραμα. Αν είναι επιτυχημένο και δεις ότι αξίζει τον κόπο να πας παραπάνω, το δημιούργημά σου σίγουρα θα μπορέσει να "ανακυκλωθεί" στο astromart και γιατί όχι να επιχειρήσεις μια νέα επέμβαση με μεγαλύτερο αισθητήρα.

Αν πάλι πάρεις την απόφαση για SC4 μάλλον πήγαινε για την τρίτη περίπτωση. Ρίξε μια ματιά και στο: http://www.telescope.com/control/product/~category_id=astro-imaging_camera/~pcategory=astro-imaging/~product_id=52083

Έλεγξε την στήλη "Product specs" στον παραπάνω σύνδεσμο.

Επίσης, στη θέση σου θα έστελνα ένα μήνυμα στον Μαρίνο (Starguider). Νομίζω ότι έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο για τον εαυτό του στο παρελθόν και ίσως μπορέσει να σου δώσει μια πιο "φωτισμένη" συμβουλή.

Καλή συνέχεια και σταθερό χέρι!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nio22 εχω την 740 αλλα δεν υπαρχει διαφορα, μαλιστα σημερα ελεγα να τις κανω upload το firmware της SPC και να την κανω SPC :)

 

Ηλια, η φωνή της λογικής- δοκιμαζεις με το "φτηνο" και αν πετυχει το πουλας και πας σε ακριβότερο (αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι η license των διαφορων mods σου επιτρεπει να πουλησεις μια τέτοια καμερα - οχι βεβαια οτι δεν το κανουν ολοι.)

 

Ειναι περισσότερο πειραμα στο κατα ποσο μπορω να δουλευω κολλητήρι τα ξημερώματα, αλλιώς το mod (ιδιως σε συνδιασμό με το firmware για ασπρομαυρα raw frames) ειναι δοκιμασμενο και πρέπει να πετάει- φωτογραφιες από άλλους δεν βρηκα μονο. Με τρωει το 1/2'' μιας και το 1/3'' το εχω ήδη από άλλη καμερα (1004Χ) και δεν μου πολυ-αρεσει. Και τα arcsecs/pixel ειναι ιδανικά. Ευχαριστώ για το λινκ για την starshoot, μου δίνει ενα μετρο στο κατα ποσο αξιζει τα λεφτα αυτο που σκεφτομαι και αν βρω φωτογραφιες απο αυτην θα μου δωσουν ενα μετρο του τι να περιμενω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατα ποσο μπορω να δουλευω κολλητήρι τα ξημερώματα

Ωπότε η ευχή μου για σταθερό χέρι έχει αλλο βάρος ... :lol: :lol:

Γιάννη αφού έχεις κάτι ανάλογο, τότε πήγαινε καρφί για 1/2". Θα έχεις μια starshoot με λιγότερο από τα μισά χρήματα 8)

Αναμένουμε με το καλό το πρώτο φως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και όμως, πάλι δεν μου βγαίνουν. Βλέπεις η Toucam εχει 10bit a/d και USB 1.1, οπότε δεν γίνεται αμεση σύγκριση τιμών. Μου φένεται θα περιοριστώ στο SC3 που είναι ένα λογικό κόστος για το τελικό αποτέλεσμα (κάμερα+νεος αισθητήρας+ψύξη+αντάπτορας 1.25" ~= 150-170 ευρώ + κόπο που θα βάλω)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

roryt ολοι οι αισθητηρες εχουν το ιδιο κυκλωμα

δηλαδη αν παρω μια cctv ccd 1/3 και βγαλω τον αισθητηρα

μπορω να τον βαλω στην spc

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oxi, δεν πηγαίνει έτσι. Δεν μπορείς να βάλεις όποιο CCD να είναι όπου θες. Και ιδίως από CCTV σε webcam, έχουν διαφορετικά σήματα χρονισμού και λειτουργία.

 

Στο SC3-για να σου δώσω να καταλάβεις- ο Chambers έβαλε ενα κάπως μεγαλύτερο CCD (ίδιου όμως τύπου), και ήτανε αρκετά τυχερός να του βγει η αλλαγή με ελάχιστα επιπλέων εξαρτήματα. Αλλιώς είναι ολόκληρη ιστορία. Και φυσικά όλα αυτά για CCD της ίδιας εταιρείας.

 

Αφου την έχεις την CCTV γιατί δεν την αξιοποιείς; Δεν είχα πει ότι είναι άχρηστη, και εγώ την έχω και θα την χρησιμοποιήσω, πιθανότατα στον autoguider, μιας και ειναι (υπερ του συνηθισμένου) ευαίσθητη ακόμη και χωρίς αλλαγές. Σε πλανητική, και σαν οδηγητική είναι μια χαρά. Στα long exposure απλά είναι κάπως δύσχρηστη σε σχέση με μια moded webcam.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης