Jump to content

12mm Nagler Type 6 (1,25''/2'')!!! Αξίζει τα λεφτά του???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο nagler. Όποιος τον έχει ήδη αγορασμένο θα ήθελα τη γνώμη του. Έχω ήδη τον 17mm και τον 7mm

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σειρά 6 δεν έχει προσοφθάλμιο σε 12mm. Έχει σε 13mm. Ο 12άρης είναι type4 και έχει την λίγο ιδιόρυθμη "κάνη" για 2''/1.25''.

 

Φυσικά δεν τίθεται θέμα για το άν αξίζει τα λεφτά του.

NagT4fam.jpg.3a2dd09a8f8ba4506205833b123c92b5.jpg

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το 10'' Skywatcher Dob. Όταν χρησιμοποιώ την 1,25'' κάνη εφαρμόζει εντάξει? Γιατί έχει και τις βίδες η κάνη, μήπως βρίσκουν πάνω στον αντάπτορα των 2'' του nagler. Και πως θα βιδώσω μετά αφου εμποδίζει την πρόσβαση των δαχτύλων ο αντάπτορας των 2'' του nagler?

Φαντάζομαι βέβαια ότι η απορία μου δεν θα πρέπει να υφίσταται καθότι θα έχουν προβλεφθεί όλα αυτά απο τον κατασκευαστή

10'''''''' Skywatcher DOB

Nagler Eyepieces

Nagler Barlow x2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ακούσει ότι οι type 4 προσοφθάλμιοι της Televue δεν δίνουν καλή εικόνα σε γρήγορα τηλεσκόπια (από f8 και κάτω) και ότι προτειμώτερο είναι οι type 5-6. Είναι αλήθεια αυτό;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μια ματιά στο παραπάνω άρθρο σχετικά. Αυτό το φαινόμενο που λες το έχω παρατηρήσει μέχρις ενός σημείου στον 22άρη και λιγότερο στον 17άρη σε ένα 6" f/5 refractor και μόνο σε αυτό. Πράγματι είναι γνωστό ότι όσο πας στα άκρα τα άστρα παραμορφώνονται σε κάθε doublet και είναι λογικό μέχρις ενός βαθμού αυτό να φαίνεται ανεξάρτητα από το προσοφθάλμιο που χρησιμοποιείς.

Ωστόσο, το πεδίο ήταν τέλειο από άκρη σε άκρη με όλους τους μεγάλους panoptic και τους type 6 nagler 9 και 13μμ. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον 20άρη ή 26άρη type 5 για να δοκιμάσω και δεν ξέρω τι πεδίο θα είχα.

Σημειωτέον ότι τόσο ο 17άρης όσο και ο 22άρης σε ένα ED80, C11 και Meade 10" LX200GPS είναι - αναμενόμενο άλλωστε - άψογοι στην απόδοσή τους από άκρη σε άκρη.

Σε κάθε περίπτωση δες στο cloudy nights, η συγκεκριμένη σειρά άρθρων είναι πολύ καλή ...

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης