Jump to content

Κοιτάμε ψηλά από νωρις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι, σήμερα παρελαβα το 12" Orion Optics f/4 από την Ακτις, μαζί με τον Vixen zoom 8-24.

Ανοιξε περισσότερο το παραθυρο προς το συμπαν!

Μετά την συναρμολόγηση ο μικρός Ανδρέας επιασε δουλεια.

Ετσι για να μαθαίνουμε από τώρα

DSC01804_a.thumb.jpg.68bb1b4fc52bd4663b8714d77e69ef25.jpg

DSC01806_a.thumb.jpg.3a5af4f2db063edfc8a21de82612603d.jpg

DSC01808_a.thumb.jpg.acc471c31522c12c8372ef900f0e1f9d.jpg

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε CarlSagan (πολύ μου αρέσει να σε φωνάζω με το nick σου) να χαίρεσαι το καινούριο σου... "παράθυρο" (ζηλεύω....) και οπωσδήποτε το γιό σου....

 

Η κόρη μου είναι μόλις 11 μηνών και βλέπωντας το 8'' ανοίγει το στόμα και δεν σταματάει το οοοοοοοοο και βέβαια να κοπανάει τον λευκό σωλήνα.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Μπράβο σου φίλε.... Να τα χαίρεσαι..... Περισσότερο βέβαια την οικογένεια.... Καλές γιορτές (σίγουρα θα είναι)....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να χαίρεσαι την οικογένεια και το καινούριο σου τηλεσκόπιο!Ο μικρός πάει κατευθείαν για αστροναύτης...φαίνεται!!Καλές γιορτές και καλές παρατηρήσεις!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα καλορίζικο το θηρίο σου,σου εύχομαι καλές γιορτές,να χαίρεσαι την οικογένεια και καλές παρατηρήσεις!

 

ΥΓ.Εύχομαι επίσης να μπορέσεις να βρεις μια ισημερινή που να σηκώνει το 12",ώστε να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις στο έπακρο!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα να χαίρεσαι τον πιτσιρικά σου!:roll:

 

Καλορίζικο και το θηρίο... :mrgreen:

Πόσο έκανε,αν επιτρέπεται;

 

Ένα 8'' δεν είχες πριν;

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι παράθυρο ρε Κώστα, ολόκληρη μπαλκονόπορτα άνοιξες με τούτο το πράμα.

Να χαίρεσαι τον παιδαρά :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο για μία ακόμη φορά φίλε.Κ ψάχναμε για όνομα.Μπαλκονόπορτα μια χαρά είναι. :cheesy: :cheesy:
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: Καλορίζικο το θηρίο Κώστα!!! Εύχομαι να το χαρείς στο έπακρο! Ποιότητα και διάμετρος σε ένα! Όσο για τον μικρό τι να πω..να τον χαίρεσαι! Είναι σίγουρα στο σωστό δρόμο! :D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και απο μενα....αφου πλεον εχουμε το ιδιο τηλεσκοπιο περιμενω προτασεις παρατηρησεις και αποψεις πανω στο συστημα αυτο...

Δυστυχως λογω κακου καιρου και ελλειψης χρονου δεν εχω καταφερει ακομα να δω το πρωτο φως.Επισης περιμενω το coma corector(parracor) της televue., γιατι πραγματικα απο οτι μου ειπε και ο προηγουμενος κατοχος του χρειαζεται μια διορθωση...ειδικα με καπως πιο φθηνα προσοφθαλμια.Αληθεια εσυ εχεις υποψη σου κατι τετοιο...η δε σε ενοχλει?

Καλες παρατηρησεις και καθαρους ουρανους σε ολους

Νακης :D

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το χαιρεσαι το τερατακι :wink: :wink: !!!!

Καθαρους ουρανους;)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, καλορίζικο το 12άρι Orion-Οptics! Έχοντας το πάντα σωστά ευθυγραμμισμένο θα χαρείς το βαθύ ουρανό και το ηλιακό σύστημα όσο λίγοι! Εύχομαι καθαρούς και σκοτεινούς ουρανούς και ελεύθερο χρόνο ! Ελπίζω να το δούμε (να σε δούμε) στον Πάρνωνα το καλοκαίρι...

 

Φιλικά, Στέφανος

________

Φοβερός ο μικρός! Εύχομαι να παρατηρείτε μαζί στο μέλλον...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλοριζικο CarlSagan καλως ηρθες στο Club των Δωδεκαριδων :mrgreen: να το χαιρεσαι, και μαζι με αυτο να χαιρεσαι την οικογενεια σου και τον μικρο αστρονομο....

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα καλορίζικα.

Αντε και καθαρούς ουρανούς απο εδώ και πέρα γιατί έχει πολλά να μας δείξει η "μπαλκονόπορτα":cheesy:

 

(Ο μικρός θα πάρει Obsession) :cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και απο μενα....αφου πλεον εχουμε το ιδιο τηλεσκοπιο περιμενω προτασεις παρατηρησεις και αποψεις πανω στο συστημα αυτο...

Δυστυχως λογω κακου καιρου και ελλειψης χρονου δεν εχω καταφερει ακομα να δω το πρωτο φως.Επισης περιμενω το coma corector(parracor) της televue., γιατι πραγματικα απο οτι μου ειπε και ο προηγουμενος κατοχος του χρειαζεται μια διορθωση...ειδικα με καπως πιο φθηνα προσοφθαλμια.Αληθεια εσυ εχεις υποψη σου κατι τετοιο...η δε σε ενοχλει?

Καλες παρατηρησεις και καθαρους ουρανους σε ολους

Νακης :D

 

Νάκη θα δω πρώτα χωρίς το coma corector και ανάλογα θα πράξω. Αν δω οτι όντως είναι ενοχλητική η κόμη θα κινηθώ οπωσδήποτε σε κάτι καλό. Στο μεταξύ πρώτος εσύ θα μου δώσεις τις εντυπώσεις σου μιας και θα το έχεις πρώτος. :D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, καλορίζικο το 12άρι Orion-Οptics! Έχοντας το πάντα σωστά ευθυγραμμισμένο θα χαρείς το βαθύ ουρανό και το ηλιακό σύστημα όσο λίγοι! Εύχομαι καθαρούς και σκοτεινούς ουρανούς και ελεύθερο χρόνο ! Ελπίζω να το δούμε (να σε δούμε) στον Πάρνωνα το καλοκαίρι...

 

Φιλικά, Στέφανος

________

Φοβερός ο μικρός! Εύχομαι να παρατηρείτε μαζί στο μέλλον...

 

Και όχι μόνο το καλοκαίρι Στεφανε :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ βρε Κώστα! Περιττό να σου πω πως το μάτι μου έπεσε κατευθείαν στον Μι-Γα (μικρό Γαλιλαίο :mrgreen: ) και μετά από αρκετά δευτερόλεπτα καταδέχτηκα να ρίξω μια ματιά στο κατάπτυστο και ελεεινό orion ! :P

 

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις να έχουμε ! (έχουμε = εμάς τους υπόλοιπους εννοώ με το δικό σου τηλεσκόπιο φυσικά! :P =P~ :P )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Κώστα! Φοβερό εργαλείο και σε προσφορά πραγματική ευκαιρία!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σου εύχομαι να του...αλλάξεις τα φώτα και να το καταευχαριστηθείς.

Με το καλό να "σας" δούμε από κοντά.

Καλές Γιορτές

Νίκος

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

¨Καλοταξιδο¨ το νεο σου orion και απο εμενα!

Μου εκανε τοσο μεγαλη εντυπωση που ειναι τοσο κοντο!

Αν δεν κανω λαθος, ειναι το μοναδικο 12αρι dob της αγορας που μπορεις να πεις οτι ειναι ανετα φορητο, ετσι δεν ειναι?

Το να ειναι και 12αρι και φορητο αυτο ειναι εκπληκτικο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης