Jump to content

Ταύγετος (αστεροσκοπείο 500 π.χ.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι ,αυτή είναι μια Πανέμορφη φώτο του χιονισμένου Ταϋγέτου που την τράβηξα πέρσι το χειμώνα.

Τώρα θα σκεφτεί κάποιος: Ε…και λοιπόν; Τι σχέση έχει με το αντικείμενο μας εδώ στο φόρουμ;

Λοιπόν, άμεση σχέση ίσως δεν έχει ,ίσως όμως και να έχει.Θα σας εξηγήσω παρακάτω τη εννοώ.

Έμεση σχέση έχει όμως γιατί καθώς διάβαζα πρόσφατα ένα βιβλίο του Βαγγέλη Σπανδάγου «Οι Αστρονόμοι της Αρχαίας Ελλάδας» αναφέρει ότι στο συγκεκριμένο βουνό και μάλιστα στην κορυφή του, 2500 χρόνια πριν ο Αναξίμανδρος ,μαθηματικός

αστρονόμος κ.α. είχε εγκαταστήσει εκεί ένα από τα πρώτα παρατηρητήρια, αστεροσκοπεία της εποχής εκείνης.

Πιστεύω ότι είναι χρήσιμο σε όλους να γνωρίζουμε αν όχι πολύ ,λίγη ιστορία από το παρελθόν μας δίνοντας έτσι μεγαλύτερη αξία σε πράματα που την αξίζουν.

Πάμε τώρα στο σήμερα…….

 

Παρατηρώντας λοιπόν και θαυμάζοντας το υπέροχο τοπίο το μάτι μου έπεσε σε ένα συγκεκριμένο σημείο της και προβληματίστηκα έντονα για το τη μπορεί να συμβαίνει εκεί.

Πριν σας πω περισσότερα θα ήθελα να παρατηρήσετε προσεκτικά τη φώτο και να πείτε αν κάποιο σημείο φαίνεται να έχει δεχτεί πτώση από εξωγήινο αντικείμενο.Και αν βγάλουμε συμπέρασμα πως ναι. Τότε ΄’βγάλαμε λαυράκ騴.

 

575052657_8-2-06(2).JPG.5a1a3d2b8d04ce9653bee14ed93fec8f.JPG

Ταύγετος 8-2-06

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν ακούω γνώμες .Είναι αυτό χτύπημα από πτώση ουράνιου σώματος ή όχι;

Ναι Γιάννη ,αυτό το σημείο εννοώ. Πώς το αντιλαμβάνεσαι;

733394958_8-2-06(2).JPG.a1f7cf91225621644b0166b5625f2618.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ειμαστε σιγουροι,θα πρεπει να εξεταστει επιστημονικα ο <κρατηρας>,η ηλικια του(ραδιοχρονολογηση)αν υπαρχουν εξωγηινα πετρωματα στην ευρυτερη περιοχη,αν το μεγεθος και η κλιση του δικαιολογουν προσκρουση,τι εδαφος υπαρχει,τοπικες γεωλογικες δραστηριοτητες,διαβρωση απο νερο,αερα,ανθρωπινη παρεμβαση, κ.λ.π.Εχεις φωτο χωρις τα χιονια;Τωρα με τους δορυφορους μπορει να εξεταστει καθε γωνια της γης με μεγαλη ακριβεια.Αν υπαρχει προσβαση σε πανεπιστημιο,στο τμημα γεωλογιας,ισως να παρουμε καποια απαντηση.Μου θυμιζει περιπτωση ενος ανθρωπου που πριν το ταξιδι του στην κεντρικη Αμερικη εψαχνε την περιοχη απο το Google earth και επεσε πανω σε κατι παρομοιο.Δεν ξερω τελικα αν θεωρηθηκε κρατηρας απο μετεωριτη,αλλα η ιστορια ειχε εντονο επιστημοπνικο ενδιαφερον. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό μπορεί να είναι απλά μια υποχώρηση του εδάφους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν θα επρόκειτο για πτώση ουρανίου αντικείμενου θα έπρεπε να ηταν λιωμένη η περιοχή του "κρατηρα", αλλα και πάλι αν θα είχε πέσει κάποιο αντικείμενο τότε λόγο της πρόσκρουσης η δόνηση που προέκυπτε θα δημιουργουσε χιονοστιβάδα, όποτε πάλι δεν θα βλέπαμε τίποτα.

Τωρα αν κάποιος σκεφτεί οτι η πτώση δεν είναι πρόσφατη θα έπρεπε μην κάνει γωνίες το χιόνι στις άκρες.

Γνώμη μου είναι οτι εγινε μια μικρή υποχώρηση του παγετου/χιονιου προς τα κατω, στην νοτια πλευρα του "κατηρα" πισω απο την βουνοκορυφή το κρύβει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε μέσω του google earth, για να δεις αν υπάρχουν "φαινόμενοι σχηματισμοί" που να έχουν κάποια πιθανή σχέση με μετεωρικό κρατήρα.

Η ευκρίνεια στην περιοχή θα πρέπει να είναι καλή..... οπότε καλό ψάξιμο.

Αν καταφέρεις να διακρίνεις "πεζούλες" (κάτι σαν αρχαίο θέατρο) τότε η περιοχή πρέπει να είναι ύποπτη για πτώση ...

Από ότι έχω μελετήσει για το θέμα - πολλοί μετεωρικοί κρατήρες ανιχνεύθηκαν από δορυφορικές φωτογραφίες και όχι από την Γήινη επιφάνεια. Δυστυχώς η πρόσφατη γεωλογική περίοδος της Ελλάδος είναι έντονη σε σχέση με άλλες χώρες του κόσμου και αυτό δυσκολεύει την έρευνα.

γνώμη μου πάντα .....

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη το εχουμε ξανασυζητησει με τον φιλο Τακη και εχω ρωτησει και γνωμη απο ανθρωπο εδω στην Σπαρτη που εχει ασχοληθει αρκετα με την ιστορια της Σπαρτης δεν εχει καποια στοιχεια για το συγκεκριμενο "κρατηρα"τον ρωτησα αν εχει γινει απο ηφαιστειο αλλα και εκει οι γνωμες διιστανται δεν εχει μελετηθει και νομιζω οτι μια επιτοπου ερευνα απο ειδικους να εβγαζε ενα νοημα .Γενικα στον ταυγετο υπαρχουν βαραθρα πολλα αλλα καμια σχεσει με τον κρατηρα . Σπηλαιολογοι λενε οτι τα βαραθρα ισως και να επικοινωνουν με τα σπηλαια του Διρου "Ανατολικη Μανη"!!

τωρα στο θεμα του κρατηρα με απασχολει αν βλεπετε στο κεντρο του εχει ενα εξογκωμα αν ηταν καθηζιση θα ηταν διαφορετικη η μορφη του "κρατηρα"γνωμη μου :-k παντα.Τακη την ανοιξη ετοιμασου για εξερευνηση!!!!!!!!!!!!!!!

 

εγραψε ο sw1jgw

th πυραμιδα ακριβως απο πανω δεν τη βλεπετε?

 

Την πυραμιδα την βλεπουμε και καθε χρονο την ανεβαινουμε μυστηριο και αυτη....

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα από τη θέση που είμαστε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κανουμε γι΄αυτό που βλέπουμε.

Προσωπικά το συγκεκριμένο σημείο 2 πράγματα μου θυμίζει και μπορώ να υποθέσω.

Ή μια, καθύζηση του εδάφους η οπο'ια και διμιούργησε τα συγκεκριμένο σχήμα,που μάλλον έχει και τις περισσότερες πιθανότητες ή ένα χτύπημα από ψηλά, που ίσως φαντάζει κάπως απίθανο,δεν είναι όμως και αδύνατον να έχει συμβεί μιας και σε πολλά σημεία του πλανήτη ύπαρχουν παρόμοια χτύπήματα.

Στην περίπτωση αυτή φυσικά,μην περιμένουμε να βρούμε λεπτομέριες πάνω στο έδαφος που θα προσδιόριζαν το γεγονός γιατί υποθέτω πως θα πρέπει να έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια και όχι μόνο .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

th πυραμιδα ακριβως απο πανω δεν τη βλεπετε?

 

Για όσους φίλους δεν την ξέρουν,αξίζει σήμερα να επισκεπτούν την παρακάτω ιστοσελίδα και να δουν τη μοναδική ίσως στον κόσμο,πυραμοειδής σκιά .

 

http://epod.usra.edu/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλα επαθα πλακα! ουτε καν το ηξερα!!! απλα ετσι οπως ειπε εδω ο φιλος τι περιεργο βλεπετε μου φανηκε σαν πυραμιδα!!!!!! αλλα προφανως εχει ασχοληθει κοσμος με αυτο!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη δεν είσαι εντάξει! :cheesy:

Θέλω το epod στο astrovox photos για

να γράψουμε σχόλια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και μιλαμε μονο για παλια προσκρουση,αν ειναι αυτο το σεναριο.Ο μετεωριτης θα ηταν τεραστιος,μακαρι να γινοταν στις μερες μας(χωρις τραυματισμους η ζημιες).Θα το ειχαν καταγραψει ολα τα τηλεσκοπια,και οι σεισμογραφοι θα κατεγραφαν την προσκρουση.

Αυτο με την πυραμιδα,ελπιζω να μην παραπεμπει σε ουφο και τετοια. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπική μου άποψη φίλε Λεωνίδα,είναι ότι ΑΝ τυχόν και είναι από προσκρουση το σημείο αυτό ,θα πρέπει να έχει συμβεί πολλές μα πολλές χιλιάδες χρόνια πριν, μιας και δεν αναφέρεται πουθενά μέχρι τώρα στην ιστορία.

 

Φίλε Γιάννη η πρώτη μου σκέψη και πριν ακόμη δημοσιευτή η φώτο ήταν να την ανεβάσω στο αστροβοξ,αλλά για να μην παρεξηγηθώ μιας και δεν υπάρχουν σχετικά θέματα, γι αυτό και δεν το έκανα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά προτιμώ τις απλούστερες εξηγήσεις. Χωρίς να έχω πάει κοντά στο σημείο εκείνο, δεν προκύπτει από την φωτογραφία ότι είναι σίγουρα κρατήρας, αλλά μάλλον μια υποχώρηση του εδάφους.

 

Ο Ταύγετος δεν έχει καμμιά πυραμίδα αν και από κάποιες οπτικές γωνίες κάποιες κορυφές μπορεί να μοιάζουν.

 

Έχω ανέβει δύο φορές στην κορυφή του και έχω διανυκτερεύσει μια. Όντως στην ανατολή τού ήλιου η σκιά της κορυφής (όπως φαίνεται από την κορυφή) είναι σαν πυραμίδα και είναι ένα εντυπωσιακό φαινόμενο.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη η πρώτη μου σκέψη και πριν ακόμη δημοσιευτή η φώτο ήταν να την ανεβάσω στο αστροβοξ,αλλά για να μην παρεξηγηθώ μιας και δεν υπάρχουν σχετικά θέματα, γι αυτό και δεν το έκανα.

 

Ας ανοίξουν λοιπόν οι ιθύνοντες την κατάλληλη κατηγορία για τα epod :wink:

 

Διορθώνω όμως γιατί μόλις πήρα πμ που μου εξηγεί ότι τα epod μπορεί να και ειναι off topic.

Συγχωρέστε με για την άγνοια λοιπόν ότι δεν ανεβάζουμε τις φωτογραφίες αλλά μόνο τις σχολιάζουμε :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης