Jump to content

Η Γη δεν γυριζει και δεν περιφέρεται γύρω απο τον Ήλιο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, πλάκα κάνετε???? Είναι δυνατόν να ενστερνιζόμαστε τις απόψεις του σαιτ αυτού?? Ήμαρτον. Δυστυχώς μερικοί δεν μπορουν να καταλάβουν ποτε τα ποστ ειναι ειρωνικά και πότε σοβαρα. Μαλλον πρέπει να γράφουμε σαν υποσημείωση και τις θέσεις μας περι του θέματος...Χαλαρώστε

παντως γεγονος ειναι πως πολλοι δυστυχως τα πιστευουν αυτε φιλε vossinakis...αυτα και αλλα παρομοια του τυπου 2 φεγγαρια κτλ...δυστυχως η παραπληροφοριση δημιουργει τεραστια προβληματα....που πολλες φορες μπορει να οδηγησουν και σε σοβαρη μορφη εκμεταλλευσης..ας ελπισουμε πως αυτο δε θα συνεχιστει και πως καποτε θα μαθει επιτελους ο ελληνικος λαος να μη δεχεται ακριτα οτι του πασαρουν...ωστοσο σαιτ παρομοια σαν αυτο που παραθεσατε υπαρχουν δεκαδες...και με λυπει το γεγονος οτι εχουν υποστηρικτες.... :(

επιπλεον αυτες οι ανακριβειες δηλωνονται και δημοσια..απο ανθρωπους με κυρος..και αντε μετα να τους αμφισβητησεις...οπως και ναχει καλυτερα να κλεισει το θεμα.. :) :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nansy.......

 

Ο Αινσταιν με την ειδικη θεωρια της σχετικοτητας εδειξε οτι δεν υπαρχει προτιμητεο αδρανειακο συστημα αναφορας. Δεν υπαρχει πειραμα της φυσικης ,δηλαδη, που να καθοριζει ποιος , αναμεσα σε δυο παρατηρητες που κινουνται μεταξυ τους με σταθερη ταχυτητα, απ τους δυο κινειται σε σχεση με τον αλλο. Ο καθενας μπορει να θεωρησει τον εαυτο του ως ακινητο και τον αλλο ως κινουμενο και το αντιστροφο.

Στη συνεχεια, κι εδω περναμε στη γενικη θεωρια της σχετικοτητας, διαπιστωσε οτι η αρχη αυτη θα μπορουσε να επεκταθει και σε συστηματα αναφορας που επιταχυνονται το ενα σε σχεση με το αλλο. Η ευτυχεστερη σκεψη της ζωης του Αινσταιν (οταν εκτελουμε ελευθερη πτωση δεν αντιλαμβανομαστε το βαρος μας) τον οδηγησε στην αρχη της ισοδυναμιας: Δεν υπαρχει τροπος διακρινουμε την επιταχυνση απ τη βαρυτητα. Ο,τι ισχυει για ενα επιταχυνομενο συστημα αναφορας θα ισχυει και για καποιο αλλο που υποκειται σε καποιο βαρυτικο πεδιο. Η βαρυτητα δεν ειναι ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο πραγματικη απ τις δυναμεις που αναπτυσονται σε καποιο επιταχυνομενο συστημα αναφορας.

Ετσι εφτασε να χαρακτηρισει ως αδρανειακα και τα επιταχυνομενα συστηματα αναφορας. Ως εκ τουτου , συμφωνα παντα με τον Αινσταιν,δεν υπαρχει καποιος λογος, καποια δεσμευση, που να μας αναγκαζει να επιλεξουμε ειτε το ενα συστημα ειτε το αλλο.

Το συγκεκριμενο θεμα ειναι μια μονο περιπτωση της μεγαλης συζητησης για το χαρακτηρα του φυσικου νομου. Για το χαρακτηρα της ιδιας της φυσικης η οποια, οπως ειπε ο Χαιζενμπεργκ, εχει κακοπαθει απ την ισχνη φιλοσοφια.

Φιλικα

Βασιλης

 

(Αφήνωντας απέξω τα ''άλλα'' σχόλια και εντός θέματος).. πραγματικά η απάντηση σας ήταν πολύ καταπιστική.Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε!! :D

Όμως διαβάζοντας ένα άρθρο το γεωκετρικό μοντέλο που μερικοί τόσο υποτιμούν πιστεύω πως εξηγούσε πολλά πράγματα.Για παράδειγμα, το γεγονός ότι ορισμένες εποχές η Αφροδίτη φαίνεται σαν μισοφέγγαρο και ορισμένες εποχές σαν ολόγιομος φωτεινός δίσκος, όπως η πανσέληνος, σημαίνει ότι δεν περιφέρεται γύρω από τη Γη αλλά γύρω από τον Ηλιο.Ο έλληνας φυσικός φιλόσοφος Ηρακλείδης ο Ποντικός είχε διατυπώσει, ήδη από τον 2ο αιώνα αι. μ.Χ., την άποψη ότι Ερμής και Αφροδίτη κινούνται μεν γύρω από τον Ηλιο αλλά το τριπλό αυτό σύστημα, μαζί με τη Σελήνη και τους υπόλοιπους πλανήτες, κινείται γύρω από τη Γη. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσε να ερμηνευθεί και η κίνηση των τεσσάρων δορυφόρων του Δία γύρω από αυτόν τον πλανήτη.

Για αυτό όταν βγήκε στο προσκήνιο η ηλιοκεντρική θεωρία προκάλεσε τόσο σάλο...Γιατί η γεωκεντρική θεωρία τα εξηγούσε τόσο ''αρμονικά''...

Ο Γαλιλαίος όμως, σκέφθηκε ότι το σύστημα του Δία με τους δορυφόρους του, όπου το φωτεινότερο και άρα μεγαλύτερο σώμα βρίσκεται στο κέντρο, είναι μια μικρογραφία του πλανητικού μας συστήματος, στο οποίο το φωτεινότερο αντικείμενο (δηλαδή ο Ηλιος) θα έπρεπε επίσης να είναι στο κέντρο. Ετσι κατέληξε στην ορθότητα της ηλιοκεντρικής θεωρίας του Κοπέρνικου και του Κέπλερ και απέρριψε τη γεωκεντρική θεωρία του Αριστοτέλη και του Πτολεμαίου.

Όμως όπως προείπα το παραπάνω άρθρο που σωστα παρέθεσε ο vossinakis πίστευω πως μας οδηγεί πίσω σε εποχές όπου οι άνθρωποι ήταν αδαείς,πιστεύοντας σε δεισιδαιμονίες και προκαταλήψεις.Και είναι κρίμα εν έτη 2009 να επικρατούν ακόμα και σήμερα τέτοιες ''θεωρίες'' σκοταδισμού και μεσαιωνικών αντιλήψεων...Βέβαια και το φαίνομενο με τα λεγόμενα 2 φεγγάρια μας παραπέμπει στην λανθασμένη ενημέρωση και πληρόφορηση των πολιτών.Όμως να μην ξεχνάμε ότι όλοι δεν είναι επίστημονες,ειδικοί και δεν είχαν όλοι την ευκαιρία στην μόρφωση και για αυτό είναι πλέον λογικό κάποιοι να πιστεύουν σε τέτοιου είδους ''σκευάσματα''.Απλά το μόνο που θεωρώ απαράδεκτο είναι ότι μορφωμένοι άνθρωποι ενστερνίζονται τέτοιες ιδέες και θεωρίες...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Τώρα το διάβασα το thread πρώτη φορά...

Κατ' αρχήν: ](*,)

 

Τι ακριβώς αντιπροσωπεύει αυτή η ιστοσελίδα?

Είναι κάποια αίρεση ή κάτι παρόμοιο? Δεν μπήκα στο τρυπάκι να την ψάξω παραπάνω, γιατί φοβήθηκα με τόσα που ακούγονται είναι η αλήθεια...

 

Συγχαρητήρια σε αυτούς που τα γράφουν και ακόμα περισσότερα σε αυτούς που τα πιστεύουν.

 

ΑΥΤΟ ΤΟ GOOGLE CHROME ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, 10 ΩΡΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΕΝΑ POST [-X

 

Βάλε Safari, είναι πολύ πιο γρήγορος σε javascript/java καί γενικά σε φόρτωμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Τώρα το είδα. Είναι απίστευτο το τι πιστεύεται.

http://www.fixedearth.com/

Χρυσές δουλειές θα κάνει το συνάφι μου στο Αμέρικα. Αλλά οι πάστορες και παπάδες πλατινένιες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι όλα αυτά είναι χαζομάρες και βλακείες του κάθε άσχετου με

την αστρονομία.

Κατά την γνώμη μου αυτά τα πράγματα δεν αξίζει τον κόπο να τα ακούσει κανείς γιατί

απλώς ΔΕΝ έχουν βάσεις.Εξ'άλλου αυτά τα πράγματα τα πιστεύουν μόνο όσοι είναι

ευκολόπιστοι με τα ΜΜΕ.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιος ξέθαψε αυτό το χαζό θέμα; Το φέρνουμε πρώτο για να κάνουμε το χατίρι κάποιων

μην ανοίγετε τη σελίδα του σάϊτ αυτού γιατί έχουν κοντέρ και μετράν επισκέψεις

Και με αυτόν το τρόπο επιβεβαιώνουμε αυτή τη βλακώδη θεωρία τους Που στο κάτω κάτω δεν έχει σχέση με αστρονομία

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το ξέθαψα. Συγνώμη αν σας αναστάτωσα. Έχω επαγγελματικό ενδιαφέρον με κάτι τέτοια, δεν μπορώ να μην μπαίνω να το μελετήσω και ας με μετρούν. Εξάλλου δεν νομίζω πως πρέπει να τους φοβόμαστε. Έχουν σταματήσει από καιρό να μας ψήνουν στην πυρά, μερικά βιβλία μόνο καίνε πότε- πότε.

Για να ξεχαστεί μην γράφετε άλλο και σιγά- σιγά θα καταχωνιαστεί. :D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χωρις να ξερω τι λεει το Θεμα αλλα...δεν του βαζουμε ενα λουκέτο :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα προσφέρει ''αποδείξεις'' για το οτι η γη είναι ακίνητη, όπως λέει η Παλαιά Διαθήκη, η εξέλιξη δεν έγινε ποτέ και κάτι τέτοια. Δεν συμφωνώ να κλειδωθεί, δεν επιτρέπεται να είμαστε εμείς σκοταδιστές. Αν δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε εμείς, οφείλουμε τουλάχιστον να μην επιτρέψουμε να μας αλλάξουν εκείνοι. Τώρα αν υπάρχουν άτομα στο Astrovox που μπορεί να επηρεαστούν, τότε κλειδώστε το, τι να πω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν συμφωνείται με αυτό τότε τι να πω τι να ανατρέψουμε και τι να αμφισβητήσουμε…

Δείτε το αρχείο

Έχουμε ανοιχτά μυαλά κάθε τι το μελετάμε, και το επεξεργαζόμαστε εάν είναι θετικό το κρατάμε και εάν είναι βλακεία το απορρίπτουμε

Κάθε ένας ανάλογα με τι τον συμφέροντα έχει. Και είμαστε και σε οικονομική κρίση σήμερα τα πάντα πουλιούνται και αγοράζονται ακόμη και συνειδήσεις.

gg.doc

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτά που γράφω σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να επιβάλω τη γνώμη μου με κάθε τρόπο.

Δεν θέλω όμως να μου επιβάλουν οι φίλοι μας οι Αμερικανοί αυτές τις απόψεις γιατί αυτά που λένε είναι απο κάποια αίρεση και αυτοί ξέρουν

Πολύ καλά πως να επιβάλουν την πολιτική τους , με αιρέσεις, δικτατορίες, πολέμους, ιούς, διαλύσεις Κρατών, και οικονομικές κρίσεις,

σαν και αυτή που βιώνουμε σήμερα. Και για κάθε σταγόνα αίμα που μας πίνουν μας δίνουν ΚΟ..ΚΟ… χάμπουργκερ και εμπλουτισμένο ουράνιο . Τώρα τι θέλουν να μας πουν

ότι ο Ήλιος γυρίζει γύρο από τη γη Ε ΟΧΙ θα τρίζουν ντα κόκαλα του Ευκλείδη του Επίκουρου του Δημόκριτου και τέλος του Γαλιλαίου.

Συγγνώμη για το παραλήρημα καμιά φορά με πιάνει και το πατριωτικό μου Έλληνες είμαστε ρε παιδία εμείς τους δώσαμε τα φώτα παντού

στην αστρολογία, αστρονομία, φυσική, ιατρική, μαθηματικά και τώρα θέλουν να μας τα αλλάξουν;

Ανδρέα συγγνώμη για την πολιτική αλλά χρειάζεται καμιά φορά έτσι να σπάει η μονοτονία, για σασπένς.

Και δεν αναφέρομε για τον απλό μέσο Αμερικανό πολίτη θύμα είναι και αυτός της πολιτικής υποφέρει περισσότερο και από εμάς.

:D :D :D :D

Λέει λοιπόν αυτός ότι η γη δεν περιστρέφετε ούτε στον εαυτό της ούτε στο ήλιο τι θα γινόταν αν δε γύριζε στον εαυτό της . όπως ξέρουμε η γη γυρίζει στον ισημερινό

1600χμ την ώρα εάν έχανε μερικά χμ. 100χμ π.χ. τότε δεν θα μπορούν να προσγειώνονται τα αεροπλάνα, αν έχανε περισσότερα. τότε οι ωκεανοί θα άρχιζαν να μετατοπίζονταν στους πόλους

Θα είχαμε έλλειψη οξυγόνου η ζωή σιγά σιγά θα αραίωνε, θα κρύωνε ο πλανήτης θα μεγάλωνε η μέρα με τη νύχτα. Τι να λέμε τώρα κάποτε θα γίνει, κάθε χρόνο χάνουμε και μερικά εκατοστά

Όσο απομακρύνετε η σελήνη τόσο ποιο αργά θα γυρίζουμε και εμείς.

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το ξέθαψα. Συγνώμη αν σας αναστάτωσα. Έχω επαγγελματικό ενδιαφέρον με κάτι τέτοια, δεν μπορώ να μην μπαίνω να το μελετήσω και ας με μετρούν. Εξάλλου δεν νομίζω πως πρέπει να τους φοβόμαστε. Έχουν σταματήσει από καιρό να μας ψήνουν στην πυρά, μερικά βιβλία μόνο καίνε πότε- πότε.

Για να ξεχαστεί μην γράφετε άλλο και σιγά- σιγά θα καταχωνιαστεί. :D

 

Θα ήθελα να βοηθήσω τον kkokkolis στην έρευνα του δίνοντας άλλο ένα link

 

http://theflatearthsociety.org/cms/

 

:D

8-[

No telescope yet..

Just reading

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα ήθελα να βοηθήσω τον kkokkolis στην έρευνα του δίνοντας άλλο ένα link

 

http://theflatearthsociety.org/cms/

 

:D

 

 

κ. Ανδρέα δεν κλειδώνετε σιγά σιγά το θέμα?? O:)

 

Δεν αντέχουν τα ματάκια μας να βλέπουν κι άλλα τέτοια σαν τo παραπάνω..Θα ξεφύγουμε.. 8-[ O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νόμιζα πως ήταν σαφές από την αρχική δημοσίευση, αλλά τέλος πάντων, ας το ξαναπούμε. Το ενδιαφέρον μου είναι για πως μπορούν να πιστεύουν οι άνθρωποι τέτοια απίστευτα και άτοπα πράγματα, η προσωπικότητά τους, η κοινωνική τους ένταξη, οι μηχανισμοί της πειθούς, η επιλεκτική πληροφόρηση και όλες οι άλλες διαδικασίες με τις οποίες αυτά διαδίδονται, αλλά και ποιές είναι οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ αυτού που θεωρείται παραλήρημα συμπεριλαμβανομένων των φαινομένων επακτών και ομαδικών παραληρητικών ιδεών και αυτού που θεωρείται απλώς υπερτιμημένη ιδέα. Δεν έχω ενδιαφέρον για καθαυτές τις θεωρίες ακίνητης, επίπεδης, κούφιας, γεμιστής, ψιλοκομμένης, κατοπτρικής, κυβικής, πολύεδρης, καπιτονέ, γκοφρέ, φλαμπέ, κονσομέ ή όποιας άλλης γης, πέραν αυτής πάνω στην οποία πατάω (ελπίζω κάπως γερά) τα πόδια μου. Νομίζω πως οι περισσότεροι κατάλαβαν τι εννοώ, δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής. Από την άλλη σέβομαι και αυτούς που τα πιστεύουν γιατί έχουν τους λόγους τους που τα πιστεύουν, άλλοι από αυτούς είναι γνωστοί (σε μένα τουλάχιστον) και άλλοι άγνωστοι (οι περισσότεροι, έχουμε δρόμο ακόμη), εξ’ ού και το ενδιαφέρον μελέτης αυτών των φαινομένων.

Τώρα αν είναι, πάνω που ησυχάσαμε, να ανοίξει εδώ κύκλος αντιμαχιών, ζητώ συγνώμη που το θύμισα και συμφωνώ, αν είναι ο μόνος τρόπος να αποτραπούν δυσάρεστα φαινόμενα, να κλειδωθεί.

old-key.jpg.d86026fabcfb79155ea66ac0e8103469.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νόμιζα πως ήταν σαφές από την αρχική δημοσίευση, αλλά τέλος πάντων, ας το ξαναπούμε. Το ενδιαφέρον μου είναι για πως μπορούν να πιστεύουν οι άνθρωποι τέτοια απίστευτα και άτοπα πράγματα, η προσωπικότητά τους, η κοινωνική τους ένταξη, οι μηχανισμοί της πειθούς, η επιλεκτική πληροφόρηση και όλες οι άλλες διαδικασίες με τις οποίες αυτά διαδίδονται, αλλά και ποιές είναι οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ αυτού που θεωρείται παραλήρημα συμπεριλαμβανομένων των φαινομένων επακτών και ομαδικών παραληρητικών ιδεών και αυτού που θεωρείται απλώς υπερτιμημένη ιδέα. Δεν έχω ενδιαφέρον για καθαυτές τις θεωρίες ακίνητης, επίπεδης, κούφιας, γεμιστής, ψιλοκομμένης, κατοπτρικής, κυβικής, πολύεδρης, καπιτονέ, γκοφρέ, φλαμπέ, κονσομέ ή όποιας άλλης γης, πέραν αυτής πάνω στην οποία πατάω (ελπίζω κάπως γερά) τα πόδια μου. Νομίζω πως οι περισσότεροι κατάλαβαν τι εννοώ, δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής. Από την άλλη σέβομαι και αυτούς που τα πιστεύουν γιατί έχουν τους λόγους τους που τα πιστεύουν, άλλοι από αυτούς είναι γνωστοί (σε μένα τουλάχιστον) και άλλοι άγνωστοι (οι περισσότεροι, έχουμε δρόμο ακόμη), εξ’ ού και το ενδιαφέρον μελέτης αυτών των φαινομένων.

Τώρα αν είναι, πάνω που ησυχάσαμε, να ανοίξει εδώ κύκλος αντιμαχιών, ζητώ συγνώμη που το θύμισα και συμφωνώ, αν είναι ο μόνος τρόπος να αποτραπούν δυσάρεστα φαινόμενα, να κλειδωθεί.

 

 

Όχι, όχι δεν αναφερόμουν σε εσάς...Χαζαμάρα μου που δεν το ξεκαθάρισα #-o ](*,)

 

Σώστα κάνατε και μας ενημερώσατε να αποφεύγονται τέτοια site. :D

 

Απλά παρακάτω κάποιος παρέθεσε μια πηγή όπου πιστεύεται ότι η Γη είναι επίπεδη και είπα είναι καλό να κλειδωθεί διότι θα ξεφύγουμε σε παραφιλολογίες, κάτι το οποίο δεν είναι αρεστό σε ένα φόρουμ που διαδίδει την αστρονομία. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα ήθελα να βοηθήσω τον kkokkolis στην έρευνα του δίνοντας άλλο ένα link

 

http://theflatearthsociety.org/cms/

 

:D

 

 

κ. Ανδρέα δεν κλειδώνετε σιγά σιγά το θέμα?? O:)

 

Δεν αντέχουν τα ματάκια μας να βλέπουν κι άλλα τέτοια σαν τo παραπάνω..Θα ξεφύγουμε.. 8-[ O:)

 

Όχι να μην κλείσει. Ορισμένα τοπικ να μένουν ανοιχτά και να συζητιούνται. Έτσι ώστε να καταδεικνύεται η ανθρώπινη βλακεία, ο σκοταδισμός και η μισαλλοδοξία που απορρέουν κυρίως από το θρησκευτικό φανατισμό.

 

Αυτοί οι τύποι του flat earth society είναι ακίνδυνοι. Κάποιοι άλλοι με περισσότερους πόρους και τις ίδιες απόψεις καταφέρνουν συντριπτικά χτυπήματα που μπορούν να επηρεάσουν και τις δικές μας ζωές. Πριν λίγο καιρό πέρασε νόμος στο Αμερικανικό κονγκρέσο που απαγορεύει την κυβερνητική χρηματοδότηση σε έρευνες γύρω από τα εμβρυικά κύτταρα!!!

 

Έχω ξάδερφο που δουλεύει στην Αμερική πάνω σε αυτά και έχουν τρελαθεί κυριολεκτικά. Έρευνες που θα μπορούσαν να φέρουν θεραπείες σε ασθένειες όπως σε διαβήτη και άλλα χρόνια νοσήματα μπορούν να παγώσουν. Ο ξάδελφος μου έχει πτυχίο από το βιολογικό τμήμα σε Ελλάδα, phD από το Μax Ρlank Γερμανίας + δύο πος ντοκ σε Αμερική και τώρα είναι στο σημείο να παρακαλάει για ιδιωτική χρηματοδότηση. Ορίστε και το άρθρο στους New York Times:

 

http://www.nytimes.com/2010/10/06/science/06stem.html?_r=1

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Όχι να μην κλείσει. Ορισμένα τοπικ να μένουν ανοιχτά και να συζητιούνται. Έτσι ώστε να καταδεικνύεται η ανθρώπινη βλακεία, ο σκοταδισμός και η μισαλλοδοξία που απορρέουν κυρίως από το θρησκευτικό φανατισμό.

 

Αυτοί οι τύποι του flat earth society είναι ακίνδυνοι. Κάποιοι άλλοι με περισσότερους πόρους και τις ίδιες απόψεις καταφέρνουν συντριπτικά χτυπήματα που μπορούν να επηρεάσουν και τις δικές μας ζωές. Πριν λίγο καιρό πέρασε νόμος στο Αμερικανικό κονγκρέσο που απαγορεύει την κυβερνητική χρηματοδότηση σε έρευνες γύρω από τα εμβρυικά κύτταρα!!!

 

Έχω ξάδερφο που δουλεύει στην Αμερική πάνω σε αυτά και έχουν τρελαθεί κυριολεκτικά. Έρευνες που θα μπορούσαν να φέρουν θεραπείες σε ασθένειες όπως σε διαβήτη και άλλα χρόνια νοσήματα μπορούν να παγώσουν. Ο ξάδελφος μου έχει πτυχίο από το βιολογικό τμήμα σε Ελλάδα, phD από το Μax Ρlank Γερμανίας + δύο πος ντοκ σε Αμερική και τώρα είναι στο σημείο να παρακαλάει για ιδιωτική χρηματοδότηση. Ορίστε και το άρθρο στους New York Times:

 

http://www.nytimes.com/2010/10/06/science/06stem.html?_r=1

 

Υπό αυτή την άποψη δεν θα ήθελα ούτε εγώ να κλείσει το θέμα. :D

 

Οσο για την έρευνα που αναφέρεστε παραπάνω, δυστυχώς οι χρηματοδοτήσεις είναι κρατικες. Και από ότι έχω μάθει από διάφορα άτομα που βρίσκονται στο εξωτερικό, ότι η κατάσταση είναι παντού η ίδια. Στην Αγγλία είναι κάπως χειρότερα τα πράγματα..Γιατί ο ξάδελφος σας δεν πηγαίνει για έρευνα στην Ευρώπη ή την Αυστραλία?? (off-topic)

 

Η οικονομική ύφεση μαστίζει πολλές χώρες όποτε είναι λογικό κάποιες χρηματοδοτήσεις να παγώνουν προς το παρόν και να δίνουν έμφαση σε άλλα.

:-k Δεν νομίζω ότι είναι συνομωσιολογικό το θέμα :-k

 

Πάντως μπόρα είναι και θα περάσει :D

 

 

:arrow: Ξεφύγαμε λίγο off topic αλλά δεν πειράζει :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλη bellatrix: Παντού στέλνεις βιογραφικά και συστατικές -αν είναι να μιλάμε για τέτοιο επίπεδο έρευνας-

Από κει και πέρα αν έχεις προτάσεις διαλέγεις τη ποιο συμβατή με τις παλαιότερη δουλεία σου ή αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Στην Αμερική από αυτά που μου έχει πει έχουν καλύτερα badget +Χρηματοδότηση από ιδιωτικές πηγές (δωρεές η φαρμακευτικές εταιρείες). Για την ώρα σε αυτά στηρίζονται.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορειτε να δεχθειτε την αληθεια??

 

Η Γη ειναι σαφως επιπεδη και δεν κινειται! Αυτο ειναι πασιφανεστατο!

Ολα τα υπολοιπα ουρανια σωματα περιστρεφονται γυρω απο τη Γη, η οποια αποτελει το κεντρο του κοσμου.

Ο Ηλιος ειναι ενα πυρακτωμενος βραχος, το συμπαν μας υπαρχει 6000 χρονια (συμφωνα με μερικες πασιγνωστες θρησκειες) και φυσικα πισω απο τον ουρανιο θολο βρισκεται ο παραδεισος και η κολαση ωστε να τιμωρουνται οι απιστοι και να επιβραβευονται οι "πιστοι"!

 

Και τελος συμφωνα με θρησκευτικους κυκλους... δεν υπηρξαν ποτε δεινοσαυροι!!

Τα ψευτικα οστα, τα εβαλαν αθεοι τεχνοκρατες για να κλονισουν την πιστη των ανθρωπων! Το εχω ακουσει και αυτο απο θρησκευτικο οπαδο! ](*,)

Αυτα ειναι μονο μερικες απο τις θεωριες που αν τυχον καταφερεις να γινεις ειδημων

τοτε κερδιζεις επαξια υποτροφια αοριστου χρονου... στο ψυχιατρικο ιδρυμα Δαφνι! και φυσικα με δωρεαν μεταπτυχιακα στο Βρωμοκαίτειο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο το site οποιος και να το κατασκευασε απλα ηθελε να δει την μουρη του σε κανενα καναλι της χωρας του να εξηγει την καινουρια του θεωρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης