Jump to content

νέος στο άθλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιπών είμαι ένας πολλή νέος στο άθλημα και προσπαθώ να μπω στο πνεύμα τις άστρο παρατηρήσεις.

Έχω τις έξις απορίες

1) άστρο φωτογράφηση. όταν λέμε π.χ. έκθεση αντικειμένου 20 λεπτά τι εννοούμε και πως γίνετε έχω μια hp 735 photo smart ψηφιακή κάμερα

(τώρα τι τηλεσκόπιο έχω, άστα έχω εδώ και τρία χρόνια ένα από το σούπερ Μάρκετ αγορασμένο, )

 

 

 

Υ.Γ. να με συχωρείται για τυχών ορθογραφικά λάθη

Ιστορικός ανορθόγραφος

Με φιλία dimi :shock:

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε dimi

 

 

Ελπίζω να σου αρέσει αρκετά η αστρονομία και ειδικά η αστροφωτογράφηση γιατί είναι ένα "άθλημα" που θέλει υπομονή. Τώρα για τον εξοπλισμό που έχεις προφανός δεν είναι αρκετός για αστροφωτογράφηση και εννοώ το τηλεσκόπιο. Όσο για τη φωτογραφική μηχανή που έχεις δεν ξέρω. Ο χρόνος έκθεσης είναι ο χρόνος που το φιλμ εκτίθεται στο φως. Όταν θέλεις να φωτογραφήσεις γαλαξίες και νεφελώματα ή άλλα αμυδρά αντικείμενα ο χρόνος έκθεσης είναι μεγάλος. Ενώ για πλανήτες σελήνη και ήλιο οι χρόνοι έκθεσης είναι πολύ μικρότεροι. Το ίδιο ισχύει και για τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές που δεν έχουν φιλμ. Εδώ όμως υπάρχει ένας περιορισμός. Οι περισσότερες φηφ. φωτ. μηχανές δεν έχουν δυνατότητα μεγάλης έκθεσης (μέγιστο χρόνο έκθεσης μερικά δευτερόλεπτα). Οπότε μπορείς να φωτογραφήσεις μόνο πλανήτες. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

 

Καλή αρχή!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα dimi,και απο μενα!

 

Να συμπληρωσω επισης σε αυτα που σου ειπε ο Μανουσος οτι μπορεις καλλιστα εαν βρεθεις σε εναν αρκετα σκοτεινο ουρανο,χρησιμοποιωντας

ενα σταθερο σχετικα τριποδο για τη μηχανη σου,να φωτογραφησεις τον ουρανο οπως τον βλεπεις,δηλαδη χωρις να κανεις zoom στη μηχανη σου,και 'παιζοντας' με τους χρονους εκθεσεις+το διαφραγμα σου να βγαλεις μια ομορφη φωτο,με τον γαλαξια μας ως φοντο στους αστερισμους της συγκεκριμενης εποχης!

 

Επισης μπορεις να βγαλεις και τη σεληνη μεσω του τηλεσκοπιου σου,αν σου δινουν τα προσοφθαλμια σου ενα ευρυ πεδιο.

Η ακομα μπορεις να βγαλεις χρησιμοποιωντας ενα ηλιακο φιλτρο να βγαλεις τον ηλιο με τις κυλιδες του.

 

Η μαγεια της αστροφωτογραφησης θελει μερακι και υπομονη!

Θα δεις με το καιρο τι ομορφα πραγματα μπορεις να κανεις..Ορεξη να υπαρχει,ε και καποια χρηματα 8)

 

Φιλικα Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης