Jump to content

Απόκρυψη 12 Mar 2008 από τον Adelheid-RANK 96=σχεδόν βέβαιη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

0312_276_12558_MapSmall.gif

12 Mar 2008 , 17:32 UT

 

http://www.asteroidoccultations.com/2008_03/0312_276_12558.htm

&

http://astrosurf.com/eaon/Cartes/03%20March/12_adelheid.htm

 

Περίληψη

——-

Στις 12 Μαρτίου 2008 και ώρα Ελλάδας 19:32 - 19:32 ο αστεροειδής (276) Adelheid, διαμέτρου 122 χλμ, θα αποκρύψει έναν αστέρα 10.5 μεγέθους στον αστερισμό του Μονόκερω, σε μια ευρεία ζώνη που διατρέχει σχεδόν όλη την Ανατολική Ελλάδα.

Είναι αναμενόμενο ότι θα υπάρξει μείωση της φαινομένης λαμπρότητας του αστέρα λόγω της επιπρόσθησης του αστεροειδούς κατά 3.1 μεγέθη και για μέγιστο χρονικό διάστημα 11.8 δευτερολέπτων.

 

Με μια ματιά:

----------------------

* Rank: 96

* date and approx. time of event: 2008 Mar 12, 17:20 - 2008 Mar 12, 17:35 UT

* magnitude of target star: 10.5

* magnitude drop [mag]: 3.1

* estimated maximum duration : 11.8

* Moon: 30 % sunlit, 66° distance

* Sun: 121° distance

* rough path description: Europe, N Africa

 

Στοιχεία Μονοπατιού Σκιάς

--------------------

* approximate projected width [km]: 130

* 1 sigma uncertainty interval [path widths]: +/- 0.41

* 1 sigma uncertainty interval [seconds]: +/- 3.7

* 1 sigma uncertainty interval approx RA,DE ["]: (+/- .031 +/- .023)

* 1 sigma uncertainty ellipse (major, minor, PA): ( .031", .023", 96° )

* approx speed of asteroid's shadow [km/s]: 10.2723

 

Υπολογισμός στοιχείων πρόβλεψης: Steve Preston

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη εχτές στις 19:30 που κοίταζα τον Ουρανό ακόμα δεν είχε σκοτεινιάσει, θα φαίνεται άραγε το αστέρι της απόκρυψης ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη,

Πιστεύω ότι θα φαίνεται, καιρού επιτρέποντος.

Το αστέρι είναι ακριβώς 11 μοίρες και 40 πρώτα νότια του Προκύονα.

Το θέμα είναι το μονοπάτι. Η Κερατέα δεν είναι μέσα. Αντίθετα, το Αλεποχώρι και ο Κιθαιρώνας είναι σχεδόν κέντρο. Γι' αυτό 5-6 παρατηρητές θα είμαστε σε αυτές τις δύο θέσεις. Εγώ θα πάω στον Κιθαιρώνα.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντίθετα, το Αλεποχώρι και ο Κιθαιρώνας είναι σχεδόν κέντρο. Γι' αυτό 5-6 παρατηρητές θα είμαστε σε αυτές τις δύο θέσεις. Εγώ θα πάω στον Κιθαιρώνα.
5-6 άτομα;;; Ρε παιδιά κανείς δε θέλει να έρθει μαζί μου Αλεποχώρι; Όλοι Κιθαιρώνα θα πάτε; :evil:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντίθετα, το Αλεποχώρι και ο Κιθαιρώνας είναι σχεδόν κέντρο. Γι' αυτό 5-6 παρατηρητές θα είμαστε σε αυτές τις δύο θέσεις. Εγώ θα πάω στον Κιθαιρώνα.
5-6 άτομα;;; Ρε παιδιά κανείς δε θέλει να έρθει μαζί μου Αλεποχώρι; Όλοι Κιθαιρώνα θα πάτε; :evil:

 

 

Θα έρθω εγώ μαζί σου να μην είσαι μόνος .

Σε παίρνω τηλ. να συνεννοηθούμε να πάμε παρέα .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς η προσπάθεια δεν είχε αίσιο αποτέλεσμα.

Με τον Δημήτρη Καπετανάκη ανεβήκαμε στο Αλεποχώρι στην θέση που κάνει συνήθως παρατήρηση. Τα σύννεφα ήταν λιγοστά και δεν έδειχναν να μας δημιουργήσουν πρόβλημα , όπως και έγινε. Σύντομα είχαμε στήσει το 8άρι του Δημήτρη και περιμέναμε να σκοτεινιάσει. Τα πρώτα αστέρια κάνανε την παρουσία τους γύρω στις εφτά και σιγά σιγά αρχίσαμε τις προσπάθειες ανεύρεσης του αστέρα απόκρυψης . Ο Δημήτρης με την βοήθεια χαρτών και αστροάλματα προσπαθούσε να φτάσει στον στόχο αλλά το φως του σούρουπου και του φεγγαριού έκαναν το αμυδρό αστέρι 10ου μεγέθους ,που είχε εντόπιση δύο ημέρες πριν, δύσκολο στόχο . Ο Δημήτρης έκανε αστρονομικές προσπάθειες έως της 7:32 που ήταν και η ώρα απόκρυψης χωρίς στο τέλος να είναι σίγουρος εάν είχε εντόπιση το αστέρι...

Τέλος αφού είδαμε λίγο το φεγγάρι , το Μ42 και το Κρόνο μαζέψαμε τον εξοπλισμό και πήραμε τον δρόμο του γυρισμού , λίγο στεναχωρημένοι αλλά όχι απογοητευμένοι. Έτσι κι αλλιώς δεν ήταν ούτε η πρώτη αλλά κυρίως ούτε και η τελευταία προσπάθεια για παρατήρηση απόκρυψης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που έμαθα από αυτήν την αποτυχημένη απόπειρα,είναι ότι χρειάζομαι ακόμα βελτίωση στα αστροάλματα.Σίγουρα το σούρουπο δυσκόλεψε πολύ τον εντοπισμό,αλλά αν ήμουν προσεκτικότερος θα το είχαμε βρει νωρίτερα και ο Αντώνης θα άκουγε από πρώτο χέρι πανηγυρισμούς "αλά Δομοκός"!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αυτά και από τον Κιθαιρώνα. Πάμε για το επόμενο!

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης