Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάσκο, άστο για ένα λεπτό αναμμένο με καινούργια μπαταρία. Σε θερμοκρασία πάνω από 21 C πρέπει να αποκτήσει σταθερή και δυνατή δέσμη. Τώρα θα μου πεις, άντε να βρεις βράδυ αυτές τις θερμοκρασίες τον Απρίλιο. Αν το έχεις προηγουμένως στη τσέπη σου, ποια είναι η συμπεριφορά του;

 

Αν δεν βρεις καλύτερο τρόπο στήριξης, δοκίμασε μεγαλύτερα στηρίγματα για σωλήνες, που σου έχω πει από το Praktiker. Με διπλή αυτοκόλλητη ταινία δεν χρειάζεται για αρχή να κάνεις τρύπες στο τηλεσκόπιό σου.

 

Πολύ βολικός ο μηχανισμός με την ρυθμιζόμενη δέσμη. Μου άρεσε. Μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα ακόμα για τον τρόπο που λειτουργεί;

Επίσης: Τι μπαταρία παίρνει; CR2;

Δοκίμασες να βάλεις επαναφορτιζόμενη μπαταρία για να είναι πάντα φρέσκια;

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λάσκο, άστο για ένα λεπτό αναμμένο με καινούργια μπαταρία. Σε θερμοκρασία πάνω από 21 C πρέπει να αποκτήσει σταθερή και δυνατή δέσμη. Τώρα θα μου πεις, άντε να βρεις βράδυ αυτές τις θερμοκρασίες τον Απρίλιο. Αν το έχεις προηγουμένως στη τσέπη σου, ποια είναι η συμπεριφορά του;

Ξερεις τι ανακαλυψα μολις?

Οτι για το φαινομενο του να αδυνατιζει η δεσμη βασικα φταει το οτι δεν κανει καλη ενωση, το πισω καμπακι με την μπαταρια....

Θα μηχανευτω κατι και για αυτο...

Παντως οσο το εχεις αναμενο ζεσταινεται και αναβει περισσοτερο.

 

Αν δεν βρεις καλύτερο τρόπο στήριξης, δοκίμασε μεγαλύτερα στηρίγματα για σωλήνες, που σου έχω πει από το Praktiker. Με διπλή αυτοκόλλητη ταινία δεν χρειάζεται για αρχή να κάνεις τρύπες στο τηλεσκόπιό σου.

Περιμενω να μου ερθουν αυτοκολητες ταινιες velcro που αγορασα απο το ebay. Μολις το τοποθετησω με αυτες, μαζι με την μεταλικη βαση του λειζερ πανω στο τηλε, θα ανεβασω φωτογραφιες.

 

Πολύ βολικός ο μηχανισμός με την ρυθμιζόμενη δέσμη. Μου άρεσε. Μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα ακόμα για τον τρόπο που λειτουργεί;

Απλα το λειζερ αυτο εκ κατασκευης ειναι για να τοποθετηται πανω σε οπλο.

Οποτε με τους δυο περιστροφικους διακοπτες, το ρυθμιζεις στον οριζοντιο και κατακορυφο αξονα, ωστε η δεσμη του να μπορει να ευθυγραμιστει με τον αξονα της κανης του οπλου.

 

Επίσης: Τι μπαταρία παίρνει; CR2;

Δοκίμασες να βάλεις επαναφορτιζόμενη μπαταρία για να είναι πάντα φρέσκια;

Παιρνει μια cr123a 3v μπαταρια.

Μολις εχω αγορασει 6 τετοιες για 8 ευρω απο το ebay.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πίσω καπάκι μήπως να το τυλίξεις με ένα αλουμινόχαρτο; Η με συρματάκια από ένα καλώδιο;

 

 

Πολύ βολικός ο μηχανισμός με την ρυθμιζόμενη δέσμη. Μου άρεσε. Μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα ακόμα για τον τρόπο που λειτουργεί;

Απλα το λειζερ αυτο εκ κατασκευης ειναι για να τοποθετηται πανω σε οπλο.

Οποτε με τους δυο περιστροφικους διακοπτες, το ρυθμιζεις στον οριζοντιο και κατακορυφο αξονα, ωστε η δεσμη του να μπορει να ευθυγραμιστει με τον αξονα της κανης του οπλου.

 

Εννοείς ότι δεν χρειάζονται πια οι βίδες ρύθμισης δέσμης, της βάσης στήριξης; Αυτό θα είναι πολύ βολικό και γρήγορο.

Και η ρύθμιση αυτή παραμένει σταθερή;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείς ότι δεν χρειάζονται πια οι βίδες ρύθμισης δέσμης, της βάσης στήριξης; Αυτό θα είναι πολύ βολικό και γρήγορο.

Και η ρύθμιση αυτή παραμένει σταθερή;

Ακριβως.

Το κατα ποσο παραμενει σταθερη η ρυθμιση, πρεπει να το δοκιμασω πανω στο τηλε μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά θα ήθελα να επισυμάνω για άλλη μια φορά τους κινδύνους που καραδοκούν με την αγορά ενός laser pointer έστω και 5 mw. Επειδή βλέπω πολύ κίνηση να γίνεται ιδιαίτερα με τα e-bay laser pointer καλό είναι να γνωρίζουμε ότι πολλά από αυτά είναι πατενταρισμένα και το ποιό σοβαρό απ'όλα είναι ότι σε πολλά από αυτά λείπει το φίλτρο υπέρυθρου για να είναι ποιό δυνατή η ακτίνα ή για λόγους οικονομίας. Αυτό είναι πολύ επικίνδυνο γιατί το υπέρυθρο προκαλεί σοβαρές βλάβες στα μάτια χωρίς να το καταλαβαίνουμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μανούσο, πολύ σημαντικά και ωφέλιμα αυτά που επισημαίνεις, τα οποία με οδηγούν αυτόματα στο παρακάτω ερώτημα: Υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουμε αν υπάρχει ή όχι το συγκεκριμένο φίλτρο υπέρυθρων μέσα στα laser που διαθέτουμε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λειζερ δεν βγαζουν μονοχρωματικη ακτινοβολια??

Δηλαδη το μηκος κυματος του φωτος τους δεν ειναι μεσα σε πολυ στενα ορια συχνοτητας??

Αυτο δεν ειναι ενα κυριο χαρακτηριστικο των λειζερ??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα περισσότερα laser έχουν ένα προστατευτικό καπάκι, αυτό που έχει μια τρυπούλα για τη δέσμη. Αυτό συνήθως ξεβιδώνει. Αν καταφέρεις και το ξεβιδώσεις θα δεις μετά ένα εξάρτημα που στηρίζεται ο φακός του laser. Προσπάθησε να το ξεβιδώσεις και αυτό. Αν καταφέρεις και το ξεβιδώσεις κι αυτό τότε θα δεις μια μικρή οπή. Εκεί θα δεις αν υπάρχει φίλτρο ή όχι. Πρόσεξε όμως κάτα τη διάρκεια της "εγχείρησης" να έχεις βγάλει τις μπαταρίες για να μην υπάρξει κανένα ατύχημα. Επίσης πρόσεξε μη ζορίσεις πολύ αυτά τα εξαρτήματα για να μην κάνεις καμμία ζημιά γενικότερα.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser

 

Να και οι πληροφοριες απο wikipedia για τα λειζερ, που τοσος ντορος γινεται!!! :lol: :lol:

 

Παντως αυτο με το υπερυθρο φως, που εκτος των αλλων βγαζουν τα λειζερ, πρωτη φορα το ακουω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λειζερ δεν βγαζουν μονοχρωματικη ακτινοβολια??

Δηλαδη το μηκος κυματος του φωτος τους δεν ειναι μεσα σε πολυ στενα ορια συχνοτητας??

Αυτο δεν ειναι ενα κυριο χαρακτηριστικο των λειζερ??

 

Φίλε Laskos: Τα laser όντως βγάζουν μονοχρωματική ακτινοβολία. Όταν μιλάμε όμως για Green Laser Pointer μιλάμε για DPSS (Diode Pumped Solid State) laser, που σημαίνει ότι αποτελούντε από μια δίοδο laser εκπομπής υπερύθρου το οποίο χτυπάει σε ένα κρύσταλο. Ο κρύσταλος αυτός ενεργοποιήτε και "μετατρέπει" την υπέρυθρη ακτινοβολία σε πράσινη (τα λέω έτσι απλά για να γίνομαι κατανοητός). Όμως ένα μέρος της υπέρυθρης ακτινοβολίας εξέρχεται, οπότε για να την αποκόψουμε τελείως βάζουμε ένα φίλτρο IR. Αν δεν υπάρχει αυτό το φίλτρο τότε μαζί με την πράσινη δέσμη εκπέμπεται και υπέρυθρη που δεν την αντιλαμβανόμαστε, η οποία όμως είναι πολύ επικίνδυνη. Για λόγους οικονομίας λοιπόν πολλά από τα φτηνιάρικα laser μπορεί να μην περιέχουν αυτό το φίλτρο.

 

Καλό είναι να ψαχνόμαστε λίγο όταν πρόκειται για την υγεία μας. :-k

 

Laser Pointer

 

Diode Pumped Solid State (DPSS) Lasers

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα τι μαθαινουμε...:-k :-k

Παντως, ουτως ή αλλος, δεν εχω τα πρασινα λειζερ για να τα βαζω στο ματι μου...

Ιδιως το παλιο 50mw που ειχα, δεν παει να μου πει ο ιδιος ο θεος οτι ειναι ασφαλες, στο ματι μου δεν θα το εβαζα...

Εξαλλου σε προειδοποιουσε απο μακρια με την ισχυ του...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δοκιμασα χθες το λειζερ μου.

Οκ δουλευει καλα τωρα που ειναι καλοκαιρι και εχει καινουργιες μπαταριες.

Την ισχη του, την υπολογιζω μεταξυ 10 και 20mw, σε σχεση με το 50αρι που ειχα παλια.

Απλως ηθελα να σας ενημερωσω οτι η δεσμη του πραγματικα δεν φαινεται αν στεκεσαι 10 μετρα πιο μακρια.

Πολυ καλο!!! =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ τους αστρόφιλους!!! :D

 

Να ρωτήσω κάτι επείγον,

μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται αν περάσει teλωνείο ένα laser (module με τροφοδοτικό, όχι pointer) 200mW; Ξέρει κανείς αν επιτρέπεται η eisαγωγή από μη-ειδικό, μη-επαγγελματία, αν απαιτείται άδεια κλπ;;;;

 

Υ.Γ Γράφτηκα μόνο για αυτή την ερώτηση -δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με την παρατήρηση προς τα άνω, ευελπιστώ όμως στο κοντινό μέλλον, προς το παρόν ασχολούμαι με γωνίες κοντύτερα στον ορίζοντα (με την φωτογραφία).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν το δέμα αναγράφει πάνω αξία κάτω από 50$ και στέλνεται με USPS τότε είναι απίθανο να κολλήσει στο Τελωνείο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν το δέμα αναγράφει πάνω αξία κάτω από 50$ και στέλνεται με USPS τότε είναι απίθανο να κολλήσει στο Τελωνείο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Μανούσο, τι γίνεται όμως αν έρχεται από Ασία μεριά; (Για την περίπτωση που θα περάσει τελωveίο, θα ήθελα να ξέρω τη νομική πλευρά -αν κάποιος γνωρίζει)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ισχυρά λέιζερ πρέπει να απαγορευτούν για οποιαδήποτε μη εργαστηριακή - επιστημονική χρήση καθώς και οι προβολείς "αντιαεροπορικού" τύπου! Είναι η χειρότερη μορφή φωτορύπανσης! Πέρα από αυτό είναι επικίνδυνα για την όραση και για την αεροπλοΐα! Πρέπει να θεσπιστεί σαφές νομικό πλαίσιο που να τα απαγορεύει με βαρύτατα πρόστιμα! Σε λίγο κάθε "επιχειρηματίας" της νύχτας και κάθε βλαχογκλάμουρας δήμαρχος θα φωτορυπαίνει για να διαφημίζει το σκυλάδικο ή τα "πανυγύρια" της γουρνοπούλας με ουίσκι που καμμιά σχέση δεν έχουν με τη λαϊκή παράδοση!

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι το χρειάζεσαι 200mW πράσινο λέιζερ αγαπητέ φίλε. Θα τρυπήσεις μέταλλα; Για να δείχνεις αστερισμούς 5-10mW είναι υπεραρκετό!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ισχυρά λέιζερ πρέπει να απαγορευτούν για οποιαδήποτε μη εργαστηριακή - επιστημονική χρήση καθώς και οι προβολείς "αντιαεροπορικού" τύπου! Είναι η χειρότερη μορφή φωτορύπανσης! Πέρα από αυτό είναι επικίνδυνα για την όραση και για την αεροπλοΐα! Πρέπει να θεσπιστεί σαφές νομικό πλαίσιο που να τα απαγορεύει με βαρύτατα πρόστιμα! Σε λίγο κάθε "επιχειρηματίας" της νύχτας και κάθε βλαχογκλάμουρας δήμαρχος θα φωτορυπαίνει για να διαφημίζει το σκυλάδικο ή τα "πανυγύρια" της γουρνοπούλας με ουίσκι που καμμιά σχέση δεν έχουν με τη λαϊκή παράδοση!

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι το χρειάζεσαι 200mW πράσινο λέιζερ αγαπητέ φίλε. Θα τρυπήσεις μέταλλα; Για να δείχνεις αστερισμούς 5-10mW είναι υπεραρκετό!

 

Φίλε giorgosgr, είναι κακή συνήθεια ότι δεν καταλαβαίνουμε να το απορρίπτουμε καταδικάζοντάς το, θυμίζει Mεσαίωνα. Ακόμα χειρότερη είναι και η εφαρμογή του "πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι". Είναι η εύκολη λύση και σαν όλες τις εύκολες λύσεις (του ποδαριού) μας πάει και αυτό πίσω εμποδίζοντας την εξέλιξη. Μην ανησυχείς, δεν θα συντελέσω στη φωτορύπανση του Αθηναϊκού ουρανού με ακτίνες lazer. Προς (μερική) ικανοποίηση της περιέργειάς σου σου λέω πληροφοριακά ότι πρώτον δεν πρόκειται για φορητές συσκευές και δεύτερον τις προορίζω μόνο για προσωπική στουντιακή χρήση σε σχέση με τη φωτογραφία. Ούτε καν άλλοι θα συμμετέχουν ή θα παρευρίσκονται για να κινδυνέψουν. Και έχω γνώση του κινδύνου για να λάβω προσωπικά τα απαραίτητα μέτρα. Όσο για τα 200mW είναι ήδη 6.5 φορές μικρότερη ισχύς από την απαιτούμενη για ιδανικά αποτελέσματα λόγω χαμηλής ορατότητας του συγκεκριμένου μήκους κύματος. Και δεν πρόκειται για πράσινο laser.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρόν νήμα έχει θέμα green laser pointer και ναι πρέπει να απαγορευτεί η χρήση των laser και των αντιεροπορικού τύπου προβολέων στον ουρανό. Δεν είναι κάτι που είμαι διατεθειμένος να το συζητήσω παραπέρα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να ρωτησω κατι επειδη σκεφτομαι σοβαρά να αγορασω κανένα laser....

 

τα laser ανω των 5mW και συγκεκριμεννα αυτα μεταξυ των 30-50 που είναι για ουρανογραφ΄΄ια επιτρέπονται Ελλάδα ή είναι παρανομα????

 

δηλ..αν αγοράσω κανένα των 50mW θα έχω προβλήματα στη μεταφορα....με αεροπλάνα και βαπορια ή δεν πρόκειται να εχω προβληματα??? :mrgreen: :P :cheesy:

 

:?: γιατι αστερακια ψάχνω...όχι τον μπελά μου..... :P

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα laser ανω των 5mW και συγκεκριμεννα αυτα μεταξυ των 30-50 που είναι για ουρανογραφ΄΄ια επιτρέπονται Ελλάδα ή είναι παρανομα????

 

 

δηλ..αν αγοράσω κανένα των 50mW θα έχω προβλήματα στη μεταφορα....με αεροπλάνα και βαπορια ή δεν πρόκειται να εχω προβληματα??? :mrgreen: :P :cheesy:

 

:?: γιατι αστερακια ψάχνω...όχι τον μπελά μου..... :P

Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει απαγόρευση για πάνω από 5 όπως ισχύει για ΗΠΑ αλλά νομίζω ότι τα 5 και 10mW είναι υπέραρκετά για τα αστεράκια που ψάχνεις.

Πρόσφατα προμηθεύτηκα ενα 10mW και σε πληροφορώ ότι η ακτίνα του ακόμη και σε πανσέληνο είναι τόσο ισχυρή που άν είχα πάρει μεγαλύτερο σε ισχύ όπως αρχικά σχεδίαζα σίγουρα θα το είχα μετανοιώσει, γιατί όπως έχει αναφερθεί από προλαλήσαντες λίγο παραπάνω το εν λόγω εργαλείο το χρειαζόμαστε για συγκεκριμένη δουλειά και όχι για να δημιουργούμε προβλήματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω κατι επειδη σκεφτομαι σοβαρά να αγορασω κανένα laser....

 

τα laser ανω των 5mW και συγκεκριμεννα αυτα μεταξυ των 30-50 που είναι για ουρανογραφ΄΄ια επιτρέπονται Ελλάδα ή είναι παρανομα????

 

δηλ..αν αγοράσω κανένα των 50mW θα έχω προβλήματα στη μεταφορα....με αεροπλάνα και βαπορια ή δεν πρόκειται να εχω προβληματα??? :mrgreen: :P :cheesy:

 

:?: γιατι αστερακια ψάχνω...όχι τον μπελά μου..... :P

 

zup!

 

κανενας αλλος που να γνωρίζει???

 

οι αγορες δν περιμενουν....η τσεπη μου με τρωει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατι ξεκαρφωτο, αλλα πιστευω εξυπνο.

Για οσους εχουνε ρομποτικα τηλεσκοπια η μοτερ αποκλισης και ορθης αναφορας μπορουν ανετα να παιρνουν απο αυτο ρευμα και οχι απο της μπαταριες του λεηζερ.

Αρκει να εχουν βγαλει προεκταση δυο καλωδια απο το λειζερ (αρνητικο-θετικο) και να τα εχουν συνδεση με ενα διακοπτη και απο κει στης μπαταριες του τηλεσκοπιου.

Ολο το κολπο ομως ειναι ο ρυθμιστης που θα βαλετε στο λεηζερ (ο κοφτης)

ειναι ενα μικρο πλακετακι το οποιο κοβει το ρευμα και απο 12 το κανει 6 3 1,5 κτλ. ωστε να παιρνει το λειζερ την καταληλη τροφοδοσια .

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΑΣΗΣ ΘΑ ΚΑΨΕΤΕ ΤΟ ΛΕΗΖΕΡ

και δεν θα φταιω εγω. ΑΥΤΑ !!

Φιλικα Σωτηρης

Το σήμα της ΝΑΣΑ το εχω βάλει για να μου θυμιζει τον Θειο μου

ο οποιος δουλεύει στης Πυρηνικες Κεφαλες της ΝΑΣΑ

και δεν μπορει να γυρισει πλεον στην Ελλαδα διοτι του εχουν κανει καποιο συμβολαιο στο να ειναι μονιμα στην Αμερικη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Λοιπόν ξανανοίγω το θέμα μετά από καιρό :) Πάει μια φίλη μου Λονδίνο και θέλω να της πω να μου φέρει εκείνη ένα green laser pointer...Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πού να της πω να πάει να μου το βρεί :?: (κάποια οδό,κατάστημα :?: ) Οι τιμές είναι όπως από το ebay ή ακριβότερα :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλέον μπορείς να βρεις από πλανόδιους πωλητές. Αλλά αν θέλεις κάτι αξιόλογο καλό είναι να αποφεύγεις το e-bay και τους πλανόδιους και να αγοράζεις από εξειδικευμένα καταστήματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης