Jump to content

Περίεργο φαινόμενο πάνω από τα Ιωάννινα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Οι αστρονομικές μου γνώσεις είναι λίγες -προς το παρόν!- και ζητάω την κατανόησή σας για πράγματα που εγώ ίσως αγνοώ αλλά είναι κοινός τόπος για τους περισσότερους εδώ.

 

Ελπίζω να μην παραβαίνω τους κανόνες του forum με ένα αμφιλεγόμενο για μερικούς θέμα, αλλά εδώ και μερικά χρόνια με έχει απασχολήσει το θέμα της ύπαρξης και της ταυτοποίησης του φαινομένου των ΑΤΙΑ. Τους δύο τελευταίους μήνες τουλάχιστο έχω προσέξει ένα πολύ περίεργο "φαινόμενο" (ή αντικείμενο τολμώ να πω) στον ουρανό πάνω από τα Ιωάννινα που μένω. Είναι εξαιρετικά λαμπερό, με αυξομειώμενη φωτεινότητα, και παρουσιάζει εμφανείς (ακόμα και με γυμνό μάτι) εναλλαγές χρωμάτων. Μπορεί να παρατηρηθεί κάθε βράδυ με ανοιχτό ουρανό να "ανατέλει" από τον ανατολικό ορίζοντα.

 

Σε ένα ξένο forum που συμμετέχω σχετικό με αντίστοιχα φαινόμενα, με συμβούλεψαν να έρθω σε επαφή με Έλληνες αστρονόμους και έτσι σας βρήκα. Το ενδεχόμενο να είναι ένα απλό αστρονομικό φαινόμενο με έκανε να επικοινωνήσω μαζί σας. Δυστυχώς δεν έχω τηλεσκόπιο, και η καλύτερη παρατήρηση που μπορώ να κάνω προς το παρόν είναι με την ψηφιακή μηχανή μου OLYMPUS SP-550 Utrazoom (x18 οπτικό) ή/και με την βιντεοκάμερά μου CANON XH-A1 (x20 οπτικό). Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες και ένα βίντεο που έχω τραβήξει. Το θέμα της εστίασης στις φωτογραφίες με έχει απασχολήσει αρκετά. Είναι γνωστό το πρόβλημα των ψηφιακών με την εστίαση. Η φωτογραφία θα δείτε είναι η πιο καθαρή από όλες τις εναλλακτικές εστιάσεις που δοκίμασα και είναι στο "άπειρο" της κάμερας.

 

σύνδεσμοι:

http://i231.photobucket.com/albums/ee58/spyraal/UFO_GreeceB.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=p9sfCbc13wo

 

Το περίεργο είναι ότι παρόμοια φαινόμενα έχουν παρουσιαστεί και αλλού,

αλλά ακόμα και στην αποστολή STS-75 της NASA. Κάνοντας ένα search για "STS-75" στο youtube θα βρείτε τα συγκεκριμένα video.

 

Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη και η εμπειρία σας. Συγχωρέστε με προκαταβολικά αν γνωρίζετε ότι πρόκειται για ένα γνωστό αστρολογικό φαινόμενο και το όποιο εγώ αγνοώ. Είμαι επίσης στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Φιλικά,

Σπύρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ώρα το βλέπεις αυτό το αντικείμενο;

 

Κάνει κάποια κίνηση ή είναι σταθερό στον ουρανό;

 

ένα γνωστό αστρολογικό φαινόμενο

 

αστρονομικό εννοείς φαντάζομαι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ώρα το βλέπεις αυτό το αντικείμενο;

 

Κάνει κάποια κίνηση ή είναι σταθερό στον ουρανό;

 

ένα γνωστό αστρολογικό φαινόμενο

 

αστρονομικό εννοείς φαντάζομαι

 

Κάθε βράδυ "ανατέλει" κάπου κατά τις 10μμ από το βουνό Μιτσικέλι (απέναντι και προς τα ανατολικά των Ιωάννινων) και σηκώνεται σιγά σιγά όσο περνά η νύχτα. Σήμερα μάλιστα αγόρασα και ένα Επιπεδόσφαιρο για να μπορέσω να προσδιόρισω ακριβέστερα την θέση του σε σχέση με κάποιο γνωστό άστρο. Δυστυχώς σήμερα βρέχει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sory αν θα σε απογοητεύσω αλλά αφενός μεν η φωτογραφία είναι τελείως ανεστίαστη και δείχνει ένα...αστέρι... που επειδή είναι χαμηλά λόγο της ατμόσφαιρας τρεμοπαίζει... Επίσης αφού ανατέλει...κ σηκώνεται σιγά σιγά είναι αστέρι!! Το πολύ πολύ να είναι ο Κρόνος.. Πάντως UFO το οποίο να έχει τέτοια συμπεριφορά δεν έχω ακούσει... Κάθε βράδυ, στο ίδιο σημείο... Ας σοβαρευτούμε λίγο κ ας έχουμε λίγο μυαλό... Αν και δυστυχώς οι άγνοια είναι τραγική...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν αυτό το αντικείμενο το βλέπεις να ανατέλλει από ανατολικά βορειοανατολικά τότε μάλλον πρόκειται για τον Βέγα. Φαντάζομαι πως το αντικείμενο είναι σημειακό και το αποτέλεσμα των ομόκεντρων κύκλων φαίνεται μόνο με ανεστίαστη φωτογραφική μηχανή ή κάμερα. Η εναλλαγή των χρωμάτων είναι κάτι αναμενόμενο όταν παρατηρούμε ένα φωτεινό αντικείμενο κοντά στον ορίζοντα και οφείλεται στην ατμόσφαιρα. Για να βεβαιωθείς δοκίμασε να δεις τον Σείριο, το φωτεινό αστέρι που φαίνεται αυτές τις μέρες μετά το ηλιοβασίλεμα προς τη δύση, παρουσιάζει και αυτό χρωματικές εναλλαγές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω με τον Heal ειναι ο Βεγγας κατα 99,9% παραθετω και την πιστοποιηση απο προγραμμα.... :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

veggas.thumb.JPG.8e07b212ef56ffb28c88472d2411bf03.JPG

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δοκιμάσει, και κανένα άλλο άστρο που έχω παρατηρήσει δεν έχει αντίστοιχο χρώμα και εναλλαγές. Τα χρώματα επίσης φαίνονται με γυμνό μάτι. Βρισκόμενο τουλάχιστο 30 μοίρες από τον ορίζοντα και με καθαρό ουρανό η εκδοχή του να τρεμοπαίζει λόγω ατμόσφαιρας δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανή. Όπως και το να "εξαφανίζεται" ή να γίνεται διαφανές είναι επίσης κάτι που προσωπικά με προβληματίζει. Είναι αυτή η συμπεριφορά σε ακουλουθία με αυτή ενός αστεριού? Δεν έχω την εμπειρία αντίστοιχων παρατηρήσεων αλλά η κοινή λογική μου δεν μπορεί να το εξηγήσει εύκολα. Καλό είναι πάντως κατά την γνώμη μου να έχουμε ανοιχτό μυαλό γιατί ακόμα και αν δεν βρούμε "UFO" μπορεί να βρούμε περισσότερη γνώση, την οποία κανείς δεν κατέχει σε βαθμό τέτοιο ώστε να του περισσεύει λίγο ακόμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις να το συγκρινεις και με τον Σειριο του οποιου η συμπεριφορα ειναι ιδια με του Βεγγα!!!Επισης αυτες της μερες η ατμοσφαιρα ειναι χαλια και απο τις βροχες και με υγρασια οποτε ειναι λογικο να τρεμοπαιζει ολα τα αστρα τρεμοπαιζουν αλλα πολυ αν ειναι μεγαλα και καο seeing..... :-({|=

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηφιζω vega .Αν ειναι στην ευθεια της ουρας της μεγαλης αρκτου τοτε μιλαμε για vega οπως ειπαν και τα παιδια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sory αν θα σε απογοητεύσω αλλά αφενός μεν η φωτογραφία είναι τελείως ανεστίαστη και δείχνει ένα...αστέρι... που επειδή είναι χαμηλά λόγο της ατμόσφαιρας τρεμοπαίζει... Επίσης αφού ανατέλει...κ σηκώνεται σιγά σιγά είναι αστέρι!! Το πολύ πολύ να είναι ο Κρόνος.. Πάντως UFO το οποίο να έχει τέτοια συμπεριφορά δεν έχω ακούσει... Κάθε βράδυ, στο ίδιο σημείο... Ας σοβαρευτούμε λίγο κ ας έχουμε λίγο μυαλό... Αν και δυστυχώς οι άγνοια είναι τραγική...

 

To οτι εμεις γνωριζουμε λιγα πραγματα παραπανω δε νομιζω οτι ειναι σωστο να παιρνουμε τον αλλο "απο τα μουτρα"...

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σε αυτή τη φωτογραφία και βίντεο βλέπω κάτι που είναι ίδιο με ένα ανεστίαστο άστρο. Μπορεί να είναι έτσι διότι ούτε η βιντεοκάμερα και ούτε και η φωτογραφική μηχανή έχουν εστιάσει σωστά πάνω στο άστρο. Δοκίμασε το όμως σε ένα άλλο φωτεινό άστρο, με το ίδιο ζοομ, να δείς αν θα βγεί έτσι.

 

Το καλοκαίρι έβλεπα ένα άστρο, δεν θυμάμαι ποιό τώρα, να ανατέλει γύρω στις 1 το πρωί αμέσως μετά τις πλειάδες, και είχε πολλές εναλλαγές χρωμάτων ακόμη και όταν ήταν πιό ψηλά. Την πρώτη φορά που το είδα ψάρωσα, αλλά μετά είδα ότι πρόκειται για άστρο.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα έιναι αστρο ...αλλά κάπως έτσι βγάινουν τα αστεία βιντεακια στο youtube :mrgreen: με τιτλο ''ufo over greece-amazing-its real'' ](*,) και ψαρωνει ο κοσμακης..
:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σας ευχαριστώ για την γνώμη σας η οποία με καλύπτει προς το παρόν. Το μόνο που πρέπει να κάνω για είμαι απόλυτα καλυμμένος είναι να αυξήσω ο ίδιος τις αστρονομικές μου γνώσεις για μπορώ να είμαι αντικειμενικότερος αλλά και για να επιχειρηματολογίσω. Δυστυχώς ο ανθρώπινος χρόνος που έχουμε είναι μόλις αρκετός για να γίνει κανείς πραγματικά ειδικός το πολύ σε 2-3 πράγματα. Μερικοί δεν γίνονται και ποτέ σε τίποτε, άσχετα αν πιστεύουν το αντίθετο! Έτσι είναι καλό να έχουμε την σοφία να καταλάβουμε το μέγεθος της γνώσης στο οποίο δεν είμαστε ΚΑΘΟΛΟΥ ειδικοί, το οποίο μάλιστα είναι και το συντριπτικά μεγαλύτερο. Στα 31 μου χρόνια έχω καταφέρει με κόπο να έχω την γνώση ενός "ειδικού" σε ένα τουλάχιστο αντικείμενο και αν μη τι άλλο, απέκτησα μια κριτική σκέψη η οποία για το συγκεκριμένο θέμα που επικοινώνησα μαζί σας, μου λέει ότι πρέπει να μελετήσω παραπάνω. Σας ευχαριστώ. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αυτό μου θυμίζει όταν θέλω να κάνω ευθυγράμμιση με τους κύκλους του Airy. Φίλε μου ψάξε στο google το λήμα Airy disk και θα καταλάβεις κι εσύ ότι πρόκειτε για μη εστιασμένο αστέρι. Το φαινόμενο με τα χρώματα που βλέπεις λέγεται στίλβη και οφείλεται στην ατμόσφαιρα. Οπότε ο συνδιασμός και των δύο αυτών φαινομένων παράγει αυτό το είδωλο στην κάμερά σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θελήσεις πάντως να αυξήσεις τους ορίζοντές σου και τις γνώσεις και να πάρεις τηλεσκόπιο και να ασχοληθείς με την ερασιτεχνική αστρονομία, εδώ θα βρείς τις κατάλληλες συμβουλές.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι φωτεινο αστρο το οποιο τρεμοπαιζει λογω ατμοσφαιρας.Καλα εκανες φιλε μου και απευθυνθηκες σε εμας,οχι βεβαια πως ειμαστε αυθεντιες...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καταφέρεις να βγάλεις και να ανεβάσεις μια φώτο 10-15sec έκθεση, χωρίς κανένα zoom, γύρω απο την περιοχή που λές οτι ανατέλει το άστρο αυτό, χωρίς αμφιβολία πιθανότατα θα αναγνωρίσουμε όλοι τον vega, και τους γνωστούς αστερισμούς τριγύρω..

:wink:

 

Η αλλαγή χρωμάτων οφείλεται στην ατμόσφαιρα, συνήθως όσο πιο χαμηλά και όσο πιο λαμπερό ενα άστρο (ή πλανήτης) τόσο πιο έντονο το φαινόμενο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sory αν θα σε απογοητεύσω αλλά αφενός μεν η φωτογραφία είναι τελείως ανεστίαστη και δείχνει ένα...αστέρι... που επειδή είναι χαμηλά λόγο της ατμόσφαιρας τρεμοπαίζει... Επίσης αφού ανατέλει...κ σηκώνεται σιγά σιγά είναι αστέρι!! Το πολύ πολύ να είναι ο Κρόνος.. Πάντως UFO το οποίο να έχει τέτοια συμπεριφορά δεν έχω ακούσει... Κάθε βράδυ, στο ίδιο σημείο...

 

Kαπως ετσι να πω και εγω?

Το περιεργο σε αυτο που βλεπεις δεν μπορω να καταλαβω που ειναι...

 

Ολα τα αστερια, καποτε ανατελουν, απο τα Ανατολικα ενοειται, Ανατολη - Ανατολικα.. Αν ειναι πολυ φωτεινα και τρεμοπαιζουν τοτε μας φαινεται οτι αλλαζουν χρωμα και αμα τα τραβηξεις ανεστιαστη φωτο, τοτε φαινεται ακριβως αυτο που φαινεται στις φωτο που τραβηξες.

Να ξερεις οτι η εστιαση στα αστερια ειναι ενα απο τα βασικα που κανει και ζοριζεται ενας αστροφωτογραφος.

 

Δηλαδη αν εβλεπες ενα μετεωριτη να πεφτει, τι θα ελεγες?

Ξερεις ποσους εχουν δει ολοι οσοι ασχολουνται με την αστροπαρατηρηση?

Εγω πραγματικα ουτε μπορω να θυμιθω, ουτε μπορω να υπολογισω...

Καμια 40ρια να πω?

Μεγαλους που μοιαζουν με πυροτεχνηματα, ο καθενας τους διαφορετικου ειδους...

Ο καθενας τους και ενα φοβερο θεαμα...

 

Εδω ομως, σου φαινεται περιεργο ενα αστερι σαν ολα τα αλλα...

Ενα απλο αστερι σαν ολα τα αλλα...

Αντε ενα αρκετα φωτεινο αστερι, σαν καμια 30ρια αλλα...

 

Μα καλα, εχεις δει ποτε σου τον νυχτερινο ουρανο???

Οχι.

Τοτε πως εισαι ειδικος στα ουφο?????

Αυτο sorry τωρα, μπορεις να το εξηγησεις???

Σκεψου το.

Μπορεις???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το ξεκαθάρισα μεν, αλλα Δεν εννοούσα όταν αναφέρθηκα στο "ειδικός" ότι είμαι ειδικός στα UFO! Έχω διαβάσει πράγματα που έχουν γράψει άλλοι που (μάλλον) είναι όμως. Αυτό πάντως δεν με κάνει και εμένα ειδικό!

 

Όσο για το ΑΝ έχω δει ποτέ τον νυχτερινό ουρανό , αυτό είναι κάτι αυτονόητο. Τόσο αυτονόητο, που πιστεύω ότι όταν φτάσει κάποιος να λέει ότι "κάτι φαίνεται περίεργο" θα πρέπει να ξεκινήσει κανείς με την διερεύνηση της πιθανότητας να είναι κάτι (φαινομενικά τουλάχιστο!) διαφορετικό από αυτό που συνήθως παρατηρείς σε όλη σου την ζωή. Αυτό κάνει όποιος έχει μια διερευνητική προσέγγιση στην γνώση. Έστω και αν τελικά είναι ο Vega.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, απαραιτητα πραγματα για να μαθεις τον νυχτερινο ουρανο:

1) Ο χρονος σου και κοπος να βγαινεις απο την πολη και να πηγαινεις σε ενα σκοτεινο μερος.

2) Ενα ζευγαρι κυαλια. Οποιοδηποτε ζευγαρι τυχον εχεις, κανει. Αν δεν εχεις αγορασε ενα 10χ50 ή καλυτερα 7χ50 (κουνανε λιγοτερο...)

3) Βιβλιο Nightwach του Terence Dickinson. Eισαγωγικο βιβλιο στην αστροπαρατηρηση. Περιεχει και βασικους χαρτες του ουρανου.

Θα βρεις να το αγορασεις απο εδω:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=648

Ή απο τον Παπασωτηριου.

4) Ψαξε το προγραμμα starry night pro plus 6.

Το πιο ρεαλιστικο προγραμμα πλανηταριου. (αναπαραστασης του ουρανου)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης