Jump to content

Οι οικογένειες των Messier στην Παρθένο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθες ήμασταν για παρατήρηση με τον Παναγιώτη στα Φιλιατρα με ΟΟ 12" και 14" αντίστοιχα, αρκετά προσοφθάλμια (που μας εκαναν να τσακωνόμαστε), και σύμμαχο μια βραδιά εντελώς άνυδρη με έναν υπέροχο ουρανό. Στόχος ήταν η περιήγηση στο σμήνος της Παρθένου. Στην αρχή, περιμένοντας να κρυώσουν ("ζεσταθούν") τα τηλεσκόπια, καταναλωθήκαμε στην συγκριση και απόδοση των προσοφθαλμίων σε κάθε τηλεσκόπιο (θα γίνει ξεχωριστό thread στο Αστρονομικός εξοπλισμός).

 

Χρησιμοποίησα τον ένθετο χάρτη Β1 από τον sky atlas 2000 που έχει αστέρια μέχρι 10.5 mag. Ο προσοφθάλμιος που χρησιμοποιήθηκε ως finder ήταν ο televue panoptic 22mm με FOV 68 (μεγέθυνση 54χ). Επειτα χρησιμοποιούσα τον zoom 8-24 της vixen (50χ-150χ) για μεγέθυνση σε κάθε πεδίο κυρίως για εξοικονόμιση χρόνου. Συχνά ερχόταν ο Παναγιώτης με τον nagler 11mm και τον Pentax 7mm, ετσι για να με εκνευρίζει με τα καλύτερα πεδία που μου έδειχνε.

 

Η περιήγηση ξεκίνησε από το ρ της Παρθενου. Λίγο επάνω και συνάντηση με τους Μ59 και Μ60 επιβλητικοί μέσα στο ίδιο πεδίο. Υπέροχο θέαμα αφού οι γαλαξίες αυτοί συνοδεύονται από τους μικρούς 4647, 4660, 4638, 4606. Ολοι μεσα στο ιδιο πεδίο. Στο προσοφθάλμιο φαινόταν ξεκάθαρα ο Μ60 με τον 4647 διπλα του σχεδόν να εφάπτονται οι κόμες , ενώ πιο πέρα κοιτάζοντας στον Μ60 απευθείας δικρίνονταν "πλαγίως" οι 4638 και 4660. Σε μεγέθυνση 150χ φαινόταν ωραία, όπως και ο 4606 πιο πάνω από τον Μ59.

Φεύγουμε περίπου 1 μοίρα δεξιά και συναντάμε τον Μ58 (αναγνωρίζεται εύκολα αφού συνοδεύεται από ενα λαμπερό αστερι). Φερνοντας τον Μ58 στην άκρη του πεδίου (ώρα 7 περίπου) στο κέντρο συναντάμε πολύ αμοιδρά (στις 54χ) τον 4564 και τους υπέροχους Siamese Twins 4567 κ 4568. Σε μεγέθυνση διακρίνονται 2 ενωμένοι γαλαξίες στις ακρες σχηματίζοντας Λ.

Μια μοίρα πιο πάνω βρίσκουμε τον Μ89 και δίπλα του τους 4550 κ 4551, δυο επίσης υπέροχοι γαλαξίες που σχεδόν και αυτοί ενώνονται στις ακρες τους.

Αλλη μια μοίρα δεξιότερα είναι ο Μ87 όπου τον συνοδεύει ο μικρός 4478. Ενα όμορφο πεδίο σε μεγέθυνση 130χ.

Φευγοντας δεξιότερα και λίγω πάνω (1,5 μοιρα) συναντάμε την περίφημη Markarian's Chain με τους Μ86, Μ84 και 4438 να δεσπόζουν μέσα στο πεδίο. Με πλάγια διοπτευση φαινονται 4387, 4402, 4388, 4413, 4435. Θα πρέπει σε αυτό το πεδίο να κάθισα πάνω από μιση ώρα θαυμάζοντας συνδυασμούς γαλαξιών, προσπαθώντας να τους αναγνωρίσω στον χάρτη και παίζοντας με τον ζουμ απολαμβάνοντάς τους εναν έναν ή ανα δύο. Πχ ο 4438 με τον μικρουλη 4435 δίπλα ήταν το κατι άλλο.

Τέλος και για να μη γίνομαι κουραστικός, "ανεβαίνοντας την αλυσίδα" βρήκα τους 4458 (με τον 4461 δυσκολο), 4473, 4477, 4474, μεχρι τον Μ88.

 

Μεσα σε όλα αυτά και ενώ δοκιμάζαμε κάθε φορά τα προσοφθάλμια και τα φίλτρα, είδαμε με τον Παναγιώτη τα Ring, Swan, Trifid, Laggon nebula, Μ13 και M4 σφαιρωτά, Κρόνο (σε όλους τους συνδυασμούς), και δεν θυμάμαι και τί άλλο. (Βόηθα Παναγιώτη)

 

Ωραία γεματη βραδυά χωρίς προβλήματα υγρασίας και νεφών.

Μπαίνουμε στο καλοκαίρι...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία =D> Όντως η Παρθένος είναι full στους γαλαξίες

 

Η περιήγηση ξεκίνησε από το ρ της Παρθενου. Λίγο επάνω και συνάντηση με τους Μ59 και Μ60 επιβλητικοί μέσα στο ίδιο πεδίο. Υπέροχο θέαμα αφού οι γαλαξίες αυτοί συνοδεύονται από τους μικρούς 4647, 4660, 4638, 4606. Ολοι μεσα στο ιδιο πεδίο..

Κάπως έτσι είδαμε και μεις αλλά πρέπει να ήταν στο Λεώντα

Το eye σας λέει κάτι? Γιατί ενώ έτσι άκουσα χθες, το έψαξα και δεν το βρήκα :-s Μου φάνηκε ότι ένα απτά αντικείμενα που ήταν μέσα στο πεδίο με τους γαλαξίες ήταν το ngc3844 αλλά παρακάτω γράφεις για 4438 στην Παρθένο άρα μάλλον λάθος μου :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ourania το "The Eyes" που λέμε ειναι όντως ο 4438 με τον μικρότερο συνοδό το 4435. Βρίσκεται στην "αλυσίδα του Markarian" δίπλα από το Μ86.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την παρατήρηση παιδιά!

Περιμένω και την σύγκριση των προσοφθάλμιων... :roll:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ourania το "The Eyes" που λέμε ειναι όντως ο 4438 με τον μικρότερο συνοδό το 4435. Βρίσκεται στην "αλυσίδα του Markarian" δίπλα από το Μ86.

 

Ευχαριστώ πολύ! Χαλάλι, μάθαμε κάτι σήμερα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε παιδιά, άντε και καλό καλοκαίρι.

Πάρνωνα θα ανέβει κανείς?

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(Βόηθα Παναγιώτη)

Τι να πω ρε Κώστα.Τα είπες όλα.Αλλωστε εγώ χτες δεν έκανα τίποτα σοβαρό.Ημουν κουρασμένος κ τα μάτια μου έκανα τσίου.Ηταν απ τις χειρότερες βραδιές μου.Δεν μπορούσα να εστιάσω τα μάτια μου στον χάρτη με τίποτα.Γι αυτό κάποια στιγμή τα παράτησα κ αφέθηκα στην ξενάγηση του Κώστα.Στην αρχή που άντεχα αναλώθηκα στην σύγκριση των Vixen LVW κ panoptic 22mm.

Πρόλαβα να δω μόνο τους ngc 4779 (πολύ αμυδρός), ngc 4808 κ 4596, Νgc 4568 4567(Siamese Twins) κ 4564.Κ οι τρεις μέσα στο πεδίο του 11mm nagler.

Οι δίδυμοι ήταν πολύ όμορφοι.Σχημάτιζαν ένα σχήμα V(όχι Λ που λέει ο Κώστας) :cheesy: :cheesy:

Μετά δεν μπορούσα να δω με τίποτα.Ολοκλήρωσα με τον M58 γιατί απλά ήταν δίπλα.Ρε παιδιά μπας κ γερνάω?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες εντυπώσεις από μεθοδικούς παρατηρητές! Καλή συνέχεια… εύχομαι και αυτό το Σαββατοκύριακο! Ελάχιστα βορειότερα υπάρχουν και άλλα «διαμάντια» για την συλλογή σας!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο παιδια!! =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Λοιπον απο οτι βλεπω ηταν σαν να ημασταν μαζι στην παρατηρηση, γιατι οτι ειδατε το εβλεπα και εγω εχθες απο Αγρινιο παιδια μα ακριβως σας λεω !!!!

Ειχα και εγω περιπλανηση στην παρθενο εχθες και ομολογω ειναι γεματη γαλαξιες και πολυ συγκινησεις φοβερος σε στοχους αστερισμος!!!Μπορω να πω οτι καταφερα και στοχους μεσα στα 11mag με 12,8mag!!!

Περιμενω και σημερα εγω γιατι σημερα η μερα θα ειναι καλυτερη απο εχθες πιστευω!!!Καλες παρατηρησης παιδια!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε παιδιά =D> =D> =D> . Πάντα τέτοια. Θα προσθέσω στη λίστα που κάνω και τους στόχους σας για το Σάββατο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες βραδυ παρατηρουσα απο την κορυφη του Κισσαβου!

Μονο που παραπονιοταν ολη την ωρα η κοπελια, οποτε σημερα την αφηνω σπιτι και παω για ολονυχτια παρατηρηση...

Αιντε γουστα!!!

 

Καλα Λαρισινοι, παραπονιεστε για φωτορυπανση??

Διπλα ειναι ο Κισσαβος. Μην τον αφηνετε ανεκμεταλευτο \:D/

Εκανα ομως πανω απο 1 ωρα για να κατεβω ξανα στην Λαρισσα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης