Jump to content

Ποσο έυκολα μεταφέρεται η EQ6 SKYSCAN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χωρις ιδιαιτερο προβλημα αν εχεις καλη μεση,φυσικα μεγαλο πορτ μπαγκαζ και οχι πολλες πολλες βολτες, αν πρεπει να την κουβαλησεις μακρια απο το αυτοκινητο...απλα παιρνεις κατι αλλο.Ελπιζω να βοηθησα.

Αποστολης. :-note :-note :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν ασχολείσαι με γυμναστική είναι μια καλή ευκαιρία να γυμναστείς :cheesy:

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν ασχολείσαι με γυμναστική είναι μια καλή ευκαιρία να γυμναστείς :cheesy:

 

 

 

Ειναι ποιο βαρια απο 15-20 Kg;;;;

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν ασχολείσαι με γυμναστική είναι μια καλή ευκαιρία να γυμναστείς :cheesy:

 

 

 

Ειναι ποιο βαρια απο 15-20 Kg;;;;

 

Πρόδρομε μαζί με τα αντίβαρα είναι στα 33,5 κιλά.Δεν είναι πρόβλημα όμως στην μεταφορά εάν ξέρεις πως να την μεταφέρεις.Φυσικά δεν μιλάμε να είναι στημένη πλήρως και να την σηκώσεις για να την μεταφέρεις. [-X [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα και με μεγαλυτερη.

Μαλιστα στο σπιτι μου πρωτα φορτωνω τα παντα πανω στην βαση μεσα, (τηλεσκοπιο, αντιβαρα..)και αφου την ετοιμασω την βγαζω στο μπαλκονι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα και με μεγαλυτερη.

Μαλιστα στο σπιτι μου πρωτα φορτωνω τα παντα πανω στην βαση μεσα, (τηλεσκοπιο, αντιβαρα..)και αφου την ετοιμασω την βγαζω στο μπαλκονι.

 

Καλά εσύ είσαι και 2 μέτρα παλικάρι με μπράτσα!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα και με μεγαλυτερη.

Μαλιστα στο σπιτι μου πρωτα φορτωνω τα παντα πανω στην βαση μεσα, (τηλεσκοπιο, αντιβαρα..)και αφου την ετοιμασω την βγαζω στο μπαλκονι.

 

Πλάκα μας κάνης, :shock: :shock: μήπως τις έβαλες ρόδες :roll: :roll:

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα μας κάνης, μήπως τις έβαλες ρόδες

Πλακα δεν κανω, μπορει να εχει λιγο βαρος αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα τροπο θελει για να τα σηκωνεις. Το βαρος να μην σε φοβιζει ειδικα αν εισαι νεος και δεν εχεις κανει την ζημια ηδη..προσοχη θελει και τροπο και μπορεις να σηκωσεις πολλα περισσοτερα απο αυτα που νομιζεις οτι εχεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα και με μεγαλυτερη.

Μαλιστα στο σπιτι μου πρωτα φορτωνω τα παντα πανω στην βαση μεσα, (τηλεσκοπιο, αντιβαρα..)και αφου την ετοιμασω την βγαζω στο μπαλκονι.

 

Καί..... τήν πετάει από κάτω, γκάααπ-γκούουπ :cheesy: =D> \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα και με μεγαλυτερη.

Μαλιστα στο σπιτι μου πρωτα φορτωνω τα παντα πανω στην βαση μεσα, (τηλεσκοπιο, αντιβαρα..)και αφου την ετοιμασω την βγαζω στο μπαλκονι.

 

Καλά εσύ είσαι και 2 μέτρα παλικάρι με μπράτσα!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

1,93 ύψος καί120+βάρος, εε,είναι εύκολα γιά τόν Σταμμάτη :-note

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην μετακινηση..ολα ειναι θεμα αυτοματοποιησης της ολης διαδικασιας

Την πηρες καινουρια?μηπως αντιμετωπισες με κανενα τροπο το προβλημα που εχω,ειναι σφιχτη στον αξονα της ορθης αναφορας και δεν μπορω να την ζυγισω με ακριβεια,φταιει το γρασσο η μπορει να χαλαρωσει με καποιον τροπο?

Αποστολης. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την πηρες καινουρια?μηπως αντιμετωπισες με κανενα τροπο το προβλημα που εχω,ειναι σφιχτη στον αξονα της ορθης αναφορας και δεν μπορω να την ζυγισω με ακριβεια,φταιει το γρασσο η μπορει να χαλαρωσει με καποιον τροπο?

Αποστολης. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Απ'οτι εχω ακουσει καπου, αυτο γινεται λογω αντισατασης των γραναζιων, ζυγιζε δινοντας μια μικρη οθηση στο συστημα..

Τωρα αν διορθωνεται με αλλαγη γρασου η κατι αλλο δεν το ξερω υποψιαζομαι πως ναι..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην μετακινηση..ολα ειναι θεμα αυτοματοποιησης της ολης διαδικασιας

Την πηρες καινουρια?μηπως αντιμετωπισες με κανενα τροπο το προβλημα που εχω,ειναι σφιχτη στον αξονα της ορθης αναφορας και δεν μπορω να την ζυγισω με ακριβεια,φταιει το γρασσο η μπορει να χαλαρωσει με καποιον τροπο?

Αποστολης. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Απόστολε, καί εγώ καμιά φορά άν δέν προσέξω, στόν μοχλό απελευθέρωσης καί δέν τόν κατεβάσω καλά σφίγγη καί δέν γυρνάει. ](*,) Γιά κοίτα αυτήν την πιθανότητα.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην μετακινηση..ολα ειναι θεμα αυτοματοποιησης της ολης διαδικασιας

Την πηρες καινουρια?μηπως αντιμετωπισες με κανενα τροπο το προβλημα που εχω,ειναι σφιχτη στον αξονα της ορθης αναφορας και δεν μπορω να την ζυγισω με ακριβεια,φταιει το γρασσο η μπορει να χαλαρωσει με καποιον τροπο?

Αποστολης. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Απόστολε, καί εγώ καμιά φορά άν δέν προσέξω, στόν μοχλό απελευθέρωσης καί δέν τόν κατεβάσω καλά σφίγγη καί δέν γυρνάει. ](*,) Γιά κοίτα αυτήν την πιθανότητα.

οκ παιδια θα δω τι μπορει να γινει,ευχαριστω =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ψιλοάσχετο αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα, να ρωτήσω κάτι εδώ; Αν θες να βάλεις το 8ιντσο skywatcher σωλήνα του dob πάνω σε ισημερινή στήριξη και να φτάνεις το προσοφθάλμιο, πρέπει να βγάλεις τα 2 πλαστικά στρογγυλά πράγματα τα οποία υπάρχουν για να κάθεται ο σωλήνας στη βάση του dob;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψιλοάσχετο αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα, να ρωτήσω κάτι εδώ; Αν θες να βάλεις το 8ιντσο skywatcher σωλήνα του dob πάνω σε ισημερινή στήριξη και να φτάνεις το προσοφθάλμιο, πρέπει να βγάλεις τα 2 πλαστικά στρογγυλά πράγματα τα οποία υπάρχουν για να κάθεται ο σωλήνας στη βάση του dob;

 

Δεν νομίζω αν τα δακτυλίδια έχουν μεγαλύτερη απόσταση από την διάμετρο από τα στηρίγματα της βάσης DOB. Απλά θα χρειαστή να έχεις χαμηλά το τρίποδο & πιθανόν σκαμνί ντράμερ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σωλήνας μπαίνει και χωρίς να αφαιρέσω τα 2 πλαστικά κομμάτια αλλά μετά δεν φτάνω με τίποτα το προσοφθάλμιο. Αν θέλω να γυρίσω τον σωλήνα για να φτάσω, τα πλαστικά βρίσκουν στο dovetail, οπότε;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε θα πρπει να τα βγαλεις και να καλυψεις τις τρυπες που ηταν οι βιδες στο σωληνα γι ανα μη μπαινει φως απο αυτες .

Το ιδιο καναμε και με το τηλεσκοπιο στη Σαμο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο αυτό που λέει ο Χαράλαμπος, βολέυει καί χωρίς σκαμπό.Τό έχω κάνει

καί είμαι 1,75 [εχω δεί καί άλλους] αν χρειαστή στρίβης τόν σωλήνα λασκάροντας λίγο τα δακτύλίδια,

γιά να έλθη στήν θέση πού σε βολεύη

λίγες φορές θά βρίσκουν τα "αυτιά" στήν μπάρα.Κάνε ένα τέστ πρώτα

 

Υ.Γ. Τά "αυτιά" ανάμεσα στά δακτυλίδια κοντά στό κάτω δακτυλίδη.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης