Jump to content

ενα "κομοδίνο" και ενα αλταζημουθιακο!!!


ianosjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως καινούργιος ιδιοκτήτης ενός SkyWatcher, dob 8” και συνηθισμένος με την Ισημερινή του bresser 114/900 αντιμετώπισα από την αρχή το ακόλουθο πρόβλημα :

 

Αν και όχι πάρα που ψηλός το dob μου ‘έπεφτε λίιιιιιγο κοντό έτσι έσκυβα στον ερευνητή ,έσκυβα στο προσοφθάλμιο, έσκυβα να πάρω προσοφθάλμια, γενικά έσκυβα, καμπούριαζα και πόναγα.

 

Πολύ πόνος ρε παιδιά, και σκεφτόμουν :

Να πάρω Ισημερινή ; πολλά τα λεφτά ρε παιδί μου και δεν έχω ασχοληθεί με την άστρο φωτογραφία ακόμα, αργότερα βλέπουμε.( καλά θα μου πείτε <<η Ισημερινή ΔΕΝ είναι μόνο για αστροφωτογράφιση>>, το ξέρω).

Ο Θέμης είχε στο Ληξούρι μια λύση, με ένα σκαμπό τηλεσκοπικό κάτι έκανε.

 

Μετά το dob έχει μόνο 4 θέσεις για προσοφθάλμια μόνο, πρέπει να έχεις βαλιτσάκι μετά χάρτες κτλ. Πολύ κουβάλημα και λόγω εργασίας ,(έχω κουβαλήσει πολύ) ,αρχίζω να συρρικνώνω τα βάρη και τον όγκο στα εργαλεία μου. Έτσι ήθελα :

 

Α) μια βάση για να ψηλώσει το dob γύρο στους 40 πόντους

Β)βάση για προσοφθάλμια

Γ) βαλιτσάκι για προσοφθάλμια και κάτι που

Δ) να είναι πανάλαφρο και γέρο, πολύ γέρο, μα πάρα πολύ γέρο και σταθερό.

 

Ανήσυχο πνεύμα με κλίση στις κατασκευές έφτιαξα το παρακάτω {κομοδίνο} έτσι το λέω.

Επέλεξα κόντρα πλακέ θαλάσσης 2 εκατοστών ,

κόστος 30ευρω ,μετά σέγα ,κολλά ,καρφιά ,βίδες, λίγη βοήθεια από φίλο μαραγκό και 4 ώρες από την ζωή μου

.

Για να εκμεταλλευτώ την περισσότερη στήριξη που μπορούσα να πάρω στην άνω και κάτω βάση (αυτό το σχήμα το έκοψα έτσι για να αφαιρώ την βάση της SkyWatcher, (δεν ήθελα να την χαλάσω βγάζοντας το 3 πλαστικά πόδια της πάρα να κουμπώνουν για σταθερότητα στην άνω πλευρά του κομοδίνου)) έκανα την μέση του κομοδίνου παραλληλεπίπεδη και το συρτάρι στο κάτω μέρος το ίδιο. Ακόμα και τα ποδιά του είναι από ξύλο τα έκανα με κουποτρίπανο .

 

Στο συρτάρι θα βάλω μια κλειδαριά γραφείου , θα βάλω αφρώδες για τα προσοφθάλμια σαν βαλιτσάκι δηλαδή μόνιμο.

Δεξιά-αριστερά κάρφωσα δύο ξυλά με πολλές τρύπες για να βάζω τα προσοφθάλμια αλλά και για την μεταφορά του .

Χθες βγήκα και το δοκίμασα, πολύ καλό, πολύ σταθερό ,και φύσαγε κιόλας κάπου ,κάπου, ατάραχο το τηλεσκόπιο.

 

Μόνο που έχω μια απορία;

Τι χρώμα να το βάψω χρώμα ή λούστρο; μερικοί λένε λούστρο άλλοι χρώμα άσπρο σαν την βάση του SkyWatcher.Εσεις τι λετε;

\:D/ \:D/ :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

 

393336245_eik4.JPG.8bf46b1fd5dc49038be2a46093b09f55.JPG

to 8' και εγω.

 

785077594_eik2.thumb.JPG.a4a55075b15e5fb88c754e3d6ec4cdeb.JPG

το skywatcher πάνω στο "κομοδινο"

 

antexei.JPG.2cfc9072e1fc74dc4bbea22899b8b29e.JPG

Οταν λέμε οτι αντέχει , αντέχει

 

antexei2.JPG.08f1a3b424627f63b8574cc14c9f61c3.JPG

αντέχει σαν σκαμπό

 

paragono.JPG.ac5c5f801414bec9f3c5cd708f7db18f.JPG

Παράγονο εντελώς ,φαινοντα οι τρυπες που φωλιάζει η dob βαση.

 

eik3.JPG.42d84d9742adb3f49064a129965c82fd.JPG

Οι τρύπες για τα προσοφθάλμια

 

832563097_eik2.thumb.JPG.080bfd2e33c19a30fcd2ca7dbe50b844.JPG

εικονα 2

 

2020366956_eik1.JPG.7f5f22e68b4263592935d1fb2aaa48bd.JPG

eikona 1

 

1200429682_tapodia.JPG.39dfec56f269f5e29f90ff0c28a52d85.JPG

ποδαρακία του ''κομοδινου''

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία δουλειά φίλε, αν και δν είμαι dobsonas έχω παρατηρήσει απο dob κια ξέρω τι θα πει πόνος... λουμπάγκο.. (19 χρονων παιδί και κοίτα τι λεει... :mrgreen: )

 

Πιστέυω θα σε βοηθήσει πολύ...α και το όνομα πολύ πετυχημένο!!! :cheesy:

 

υ.γ.

ααα, φυσικά θα το βάψεις ασπρο....θα έχεις το πιο ψηλό dob απο όλους..χεχε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο έγραψες πολύ ωραίο και πιστεύω να βολέψει!!

Δέχεσαι παραγγελίες? Θέλω ένα αν μπορείς!!!! :wink:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ ομορφο!!!μπραβο....αλλα ειναι

σταθερο σιγουρα???...δν ξερω αλλα τα dob θελουν προσοχη ειναι αρκετα βαρια...εγω παντως μια που εδωσες την ιδεα θα το εφτιαχνα με πυραμιδοειδη(!!!)μορφη το ''κομοδινο''...

 

 

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΩΣ!!!πολυ καλη η ιδεα...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν λέμε οτι αντέχει , αντέχει φιλε μίχαλη καμια αποψη για το χρωμα κανεις;

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

40 εκ μόνο το δοκίμασα ,όταν το 8' είναι οριζοντιωμένο κάτι γίνεται οταν είναι κατακόρυφο πρεπει να ξεντωθεις άσε που μου αρέσει να παρατηρώ όρθιος.

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαριτωμένο το κομωδίνο σου ! Εγώ θα προτιμούσα λούστρο από χρώμα, φαίνεται πιο γλυκούλι και ταιριάζει και με το περιβάλλον, χωρίς να θέλω να θίξω το dob :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος ο Νίκος 8)

Κάτι σε φωσφοριζέ για να το βλέπεις καλά τη νύχτα.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραιο και χρησιμο =D> =D> :D Μενει μονο να το βαψεις και θα σαι ετοιμος :D

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ καλό. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν τραπεζάκι για να βάζεις τους χάρτες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ianosjoker! Το συρτάρι και οι έξτρα θήκες για προσοφθάλμιους είναι εξαιρετικά πρακτική ιδέα.

Όσο για το χρώμα, ασυζητητί λευκό ! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπον θα προτεινα ασπρο με μαυρο χρωμα στις επιφανειες που το κομοδινο σου ''βασταει'' το τηλεσκοπιο...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1538

 

για μια αντίστοιχη προσπάθεια του PapGeo καθώς και του Στέφανου Σοφολόγη (κάτω κάτω).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά παιδιά το έβαψα ευχαριστώ για της συμβουλές και ιδέες σας .

 

Μέχρι όμως να στεγνώσουν οι μπόγιες έκανα κάποιες πατέντες στην βάση του dob που είδα στο ιντερνετ

 

.Πρόσθεσα δίσκο αζιμουθίου και ανύψωσης

.

Το έψαξα πολύ στο ιντερνετ και στο παρακάτω σιτε ένα εγγλέζος με dοb 8’ της skywachter είχε κάνει όλη την δουλειά αυτή στο δικό του

.

Του λοιπόν έστειλα e-mail και μου έστειλε δύο PDF με τους δυο δίσκους.

Τα εκτύπωσα και τα τοποθέτησα ,εύκολο.

 

Κόστος 7 ευρω.

 

Υς 1 η πυξίδα είναι Δώρο της μαμάς πατρίδας.

 

εδω ειναι τη διευθυνση http://www.jim-easterbrook.me.uk/astro/scope/dob/ και μπορειτε να κατεβασετε και τα pdf

etoimo.JPG.73267775c47bf9fb4c41ed15e2fa3aaa.JPG

889419535_tokomodino.JPG.84070b9a9f653ac39d478a3dccd48f42.JPG

komodino2.JPG.efd47e31caec59959228baba9dcb4412.JPG

mataki.JPG.043b4d9771a212f8ab4181c387e7a0e7.JPG

kyklos.JPG.fb0f03dccd66b24952b2128d46cb5a98.JPG

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και δουλευει???η ειναι μονο για στολισμα???τα κατεβασα και φαινονται πολυ ομορφα πανω στο τηλεσκοπιο αλλα το ζητημα ειναι θα κανουν δουλεια???ενταξει δν περιμενω να βρισκω και τα παντα....στο περιπου....

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν έχουμε και λέμε μετά την πρόσθεση των αλταζημουθιακών δίσκων, είχα την περιέργεια να δω αν δουλεύει το σύστημα αυτό ή ήταν για στόλισμα μόνο και ο κόπος μου, ( μια ώρα από την ζωή μου να είχε πάει στράφι; ).

Πριν όμως σας πω για το πείραμα μου, θα ήθελα λίγο να δούμε πως γίνεται η εγκατάσταση του δίσκου ανύψωσης .

το έκανα κατά αυτόν τον τρόπο :

αφού ζύγισα την βάση του dob με αλφάδι πάνω σε επίπεδη επιφάνεια κόλλησα το μαγνητικό αλφάδι πάνω στον οπτικό σωλήνα μέχρι να ζυγίσει στις 0 μοίρες και έκανα μια γραμμή από το μπράτσο πάνω στο μάγουλο της βάσης μετά το ίδιο στις 45 διαγώνιος και έπειτα στις 90 .

Έπειτα κόλλησα το δίσκο κι ( το έκοψα λίγο για τι δεν μου άρεσε ) και ξανά έκανα επαλήθευση 2 φορές .

Όταν λοιπόν το αλφάδι μου, ( μην ξεχνάτε πάντα η βάση ζυγισμένη)ήταν επίπεδο πρέπει να μου έδειχνε στον δίσκο 0 μοίρες διαγώνιο 45 και κάθετο 90.

 

Αυτό συνέβη !!!!!.

 

Πάμε τώρα στο πείραμα ,τι έκανα εγώ ;

 

Α) κατά αρχάς έβαλα το dob πάνω στο “κομοδίνο” με τον δίσκο αζημουθειου να δείχνει στο ματάκι 360 μοίρες και γύρισα το όλο σύστημα κοντά στον βορρά (με το “μάτι” )

B)ζύγισα το τηλεσκόπιο με το αλφαδάκι μου κατά δύο διεύθυνσης το οοολο σύστημα ‘’κομοδίνου’’- dob

Γ) επειδή το αλφάδι είναι μαγνητικό το αφαίρεσα και με την μαγνητική πυξίδα προσπάθησα να παραλληλίσω το dob με το βορρά ( μην ξεχνατε το ματάκι δείχνει πάντα 360 μοίρες )

Δ) έχω όμως βρίσκεις το μαγνητικό πως όμως βρίσκεις τον πραγματικό ; με το laptop ενος φίλου να έχει φορτώσει το stellarium ( σε ξένο λαπτοπ δεν βάζω αλά προγράμματα. Τι να του βαλω το starry night δηλαδη ,και σε vista!!!!!! Για πειράματα είμαστε τώρα ; ).και κούμπωσα τον ΔΙΑ , το πρόγραμμα μου έβγαλε συντεταγμένες έβαλα λοιπόν τον ΔΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ και σύγκρινα της συντεταγμένες από το τηλεσκόπιο. Στην ανύψωση ήμουν εντάξει αλλά στο αζημουθιο έχανα 2 μοίρες έστριψα λοιπόν όλο το σύστημα 2 μοίρες και έκανα το παραπάνω βήμα πάλι μέχρι που η συντεταγμένες του λαπτοπ ταίριαξαν με τις ενδείξεις των δίσκων του τηλεσκόπιου .

Ε) μετά πήγα στον μιζαρ και έκανα επαλήθευση είχε πολύ μικρό σφάλμα της τάξεως της 0,10 της μοίρας ,πάντως ο μιζαρ ήταν μέσα στον φακό .

 

Η όλη προσπάθεια κράτησε 15 λεπτά της ώρας

 

Και μετά είδαμε μέσα από πόλη :μ 18,μ19,μ23,μ24,μ51 (γαλαξιας) πολύ αιδρα όμως παρόλη την Φώτο ρύπανση.

 

Θα βλέπαμε και αλλά, άλλα η ώρα ήταν 2 και δούλευα σήμερα.

 

Κατε εμε το σύστημα αυτό δουλεύει τώρα εσείς τι γνώμη έχετε ;

 

100_0158.jpg.d9c09fe2b09cc49c83d99cd6c876fce9.jpg

επαλιθευση στισ 90 μοιρες

 

100_0157.jpg.4ea733d45388be2e9abd94b573363c5a.jpg

στις 45

 

100_0156.jpg.a9cb1bb9fa1e5bdf196e51c79d34758c.jpg

και στις 0 μοιρες

 

100_0162.jpg.d3ccef7582451e4371eb8dd5070ad286.jpg

βρισκοντας τον μαγνιτικο βορρα με πυξιδα το ματα κι μονιμα διχνει 360 μοιρες

 

100_0167.jpg.a7c8cf8f628bf782201c890bfdb84f44.jpg

το ζυγισμα 2

 

100_0166.jpg.3096611d186e6e489b824c624a06a871.jpg

το ζυγισμα 1

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φιλε Νίκο πολύ καλή πατέντα όποτε τώρα έχει γινει κατα κάποιο τρόπο push-to-go!!!!!

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ianos μόλις διάβασα το topic-συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά! Δεν έχει πλάκα που σχεδόν ταυτόχρονα φτιάξαμε παρεμφερή συστήματα με την ίδια λειτουργία? Πάντως μια λεπτομέρεια για τις 2 μοίρες που έχανε το αζιμούθιο-από ότι έχω διαβάσει ο μαγνητικός βορράς δεν είναι ίδιος με το γεωγραφικό βορρά (τον οποίο βρίσκουμε χονδρικά ευθυγραμμίζοντας στον πολικό) αλλά έχει κάποιες μοίρες απόκλιση ανάλογα με την περιοχή. Ίσως εκεί να οφείλεται το σφάλμα. Πάντως αν ξέρεις πόσες μοίρες έχεις απόκλιση (google) μπορείς εύκολα να το διορθώσεις. Πάντως το καλό είναι ότι άπαξ και ευθυγραμμιστεί το σύστημα σου δεν το κουνάει τίποτα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή προσπάθεια. =D>

Νομίζω ότι χρειάζεται μια μικρή βελτίωση.

 

1. Στο οριζόντιο μοιρογνωμόνιο να γράψετε & 24 ώρες ανάλογα με τις μοίρες.

2. Το κάθετο μοιρογνωμόνιο να διορθωθεί ανάλογα με το γεωγραφικό τόπο.

 

Έτσι θα βρίσκετε ότι θέλετε χωρίς προσθαφαιρέσεις & μετατροπές μοιρών σε ώρες.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
νεο λινκ για δακτυλιδια 360 και 0-90 μοιρων http://settingcircles.robertwillett.com:8000/

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης