Jump to content

Info για ευθυγράμμιση dob 8''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά σε όλους. Μιας και πρόσφατα αγόρασα το εν λόγο τηλεσκόπιο έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ευθυγράμμιση (ναι έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα αλλά ακόμα... :D ). Επίσης να σας πω την αμαρτία μου ότι αγόρασα laser για ευθυγράμμιση.

 

Βάζοντας το laser στον εστιαστή και κοιτώντας μέσα από τον σωλήνα είδα ότι η δέσμη του δεν χτύπαγε ακριβώς στο κέντρο του πρωτεύοντος αλλά λίγο πιο πάνω, οπότε "παίζοντας" με τις 3 βίδες του δευτερεύοντος προσπάθησα να τοκεντράρω (σωστά?).

 

Έπειτα κοιτώντας το laser είδα ότι η δέσμη δεν επέστρεφε ακριβώς στο κέντρο αλλά λίγο πιο πάνω, οπότε θεώρησα πως πρέπει να ρυθμίσω το πρωτεύων. Κοιτώντας στη βάση του σωλήνα είδα 3 μεγάλες βίδες και δίπλα σε κάθε μία μια μικρή τρυπούλα. Προσπάθησα με το κλειδί allen που ρύθμισα το δευτερεύων να χαλαρώσω και τις εν λόγω αλλά δεν γινόταν (δεν ταίριαζε το κλειδάκι με τις βίδες-μπουλόνια). Μετά για κάποιο ανεξήγητο λόγο ](*,) ](*,) μου ήρθε να πειράξω τις μεγάλες βίδες. Η πάνω δεν κουνιόταν καθόλου οι άλλες 2 όμως ήταν σχετικά πιο χαλαρές και με μια δύο μικροπεριστροφές ρύθμισα το κάτοπτρο.

 

Η ερωτησή μου είναι η εξής: του έκανα ζημιά που άγγιξα (έστω και λίγο) τις μεγάλες βίδες χωρίς να έχω χαλαρώσει τις μικρές??? Είναι δυνατόν στον εξοπλισμό του τηλεσκοπίου να μην έχει allen που να ταιριάζει με τις βίδες αυτές ή δεν χρειάζεται να τις χαλαρώσεις για να ρυθμίσεις το πρωτεύων?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου μη φοβάσαι. Οι μεγάλες βίδες είναι να μπορείς να χαλαρώσεις τις βίδες αλεν. Απλά μετά θα πρέπει να τις ξανασφίξεις. Και δεν έκανες αμαρτία που πήρες laser.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μανούσο ευχαριστώ για την απάντηση όμως δεν κατάλαβα. Το μόνο που έκανα ήταν να πειράξω τις μεγάλες βίδες και έτσι ευθυγράμμισα το πρωτεύων. Τις άλλες (τις πολύ μικρότερες που ήταν δίπλα σε κάθε μεγάλη) δεν τις πείραξα καθόλου (αφού και να 'θελα δεν μπορούσα). Έκανα κάτι λάθος?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μανούσο ευχαριστώ για την απάντηση όμως δεν κατάλαβα. Το μόνο που έκανα ήταν να πειράξω τις μεγάλες βίδες και έτσι ευθυγράμμισα το πρωτεύων. Τις άλλες (τις πολύ μικρότερες που ήταν δίπλα σε κάθε μεγάλη) δεν τις πείραξα καθόλου (αφού και να 'θελα δεν μπορούσα). Έκανα κάτι λάθος?

 

Καταρχήν όπως σου είπε και ο φίλος Μανούσος μη φοβάσαι. Τις μικρές βίδες (άλεν) τις ξεβιδώνεις για να μπορείς να κάνεις τη ρύθμιση με τις μεγάλες. Αφού τελειώσεις ξανασφίγγεις τις άλεν ίσα ίσα μέχρι να βρείς αντίσταση (όχι πολύ σφικτά) για να κρατηθεί το πρωτεύων κάτοπτρο στην θέση του. Στη δική σου περίπτωση μάλλον οι άλεν ήταν αρκετά χαλαρές και έτσι μπόρεσες να πειράξεις τις μεγάλες..Πάντως την επόμενη φορά πάρε ένα αλενάκι και τσέκαρε αν είναι εντάξει οι μικρές αλενόβιδες..μη σου πέσει και το κάτοπτρο κάτω... :cheesy:

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ παιδιά ευχαριστώ για την διευκρίνηση γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ λίγο. Πάντως το laser με έχει προβληματίσει. Έχω την εντύπωση πως άλλες ενδείξεις μου δείχνει όταν το στερεώνω στον εστιαστή μόνο με τη μία βίδα και ελαφρώς άλλη όταν το στερεώνω και με τις δύο (και άλλη όταν το κεντράρω εγώ με το χέρι πιέζοντας το ελαφρά στη κορυφή). Όχι πως η διαφορά είναι τεράστια αλλά δεν ξέρω πόσο μπορώ να το εμπιστευτώ και να ταλαιπωρούμαι μέχρι να πετύχω κέντρο (αφού την άλλη φορά που θα το βάλω θα μου δείξει πάλι ελαφριά απόκλιση). Όταν κοιτάς ένα άστρο πως μπορείς να κάνεις ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος? Με το να δοκιμάζεις και να βλέπεις την οξύτητα του παρατηρούμενου άστρου?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως το laser με έχει προβληματίσει. Έχω την εντύπωση πως άλλες ενδείξεις μου δείχνει όταν το στερεώνω στον εστιαστή μόνο με τη μία βίδα και ελαφρώς άλλη όταν το στερεώνω και με τις δύο (και άλλη όταν το κεντράρω εγώ με το χέρι πιέζοντας το ελαφρά στη κορυφή).

Δικαίως δεν το εμπιστεύεσαι για τους λόγου που αναφέρεις αλλά κ για άλλους τόσους.Ασε το λέιζερ στην άκρη κ προσπάθησε να μάθεις με ένα απλό καπάκι από φίλμ.Οταν μάθεις τότε κ μόνο τότε θα μπορείς να κατανοήσεις γιατί σφάλει το λέιζερ κ ίσως να μπορέσεις να φτιάξεις τα μηχανικά μέρη του τηλεσκοπίου σου για να μπορέσεις να το εμπιστευτείς.

Όταν κοιτάς ένα άστρο πως μπορείς να κάνεις ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος? Με το να δοκιμάζεις και να βλέπεις την οξύτητα του παρατηρούμενου άστρου?

Χτύπα στο google star test collimation κ θα πάρεις πολλά αποτελέσματα.

Επίσης κοίτα κ εδώ ένα ωραίο βιντεάκι. http://andysshotglass.com/Collimating.html

 

κ εδώ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3261

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης