Jump to content

Πάρνωνας 1,2,3 Αυγούστου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι οι συγκεντρώσεις της

Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης γίνονται με την ανοχή των αρχών

της περιοχής σε ένα σύλλογο σοβαρό και με κύρος στο χώρο.

 

Αν αρχίζαμε να προσπαθούμε να πάρουμε άδεια από τις αρχές,

μεμονωμένες παρέες των 10 ατόμων, για κάθε φορά που ο καθένας

μας θα είχε την ευχέρεια να ανέβει στο βουνό πολύ φοβάμαι

ότι στο τέλος δεν θα μπορούμε να διοργανώσουμε ούτε και τις

δύο η τρείς επίσημες συγκεντρώσεις τα καλοκαίρια.

Και αν τυχόν κάτσει μια στραβή ποιός θα επωμισθεί την ευθύνη;

Η παρέα του Γιάννη η του Δημήτρη; Και μετά, ποιός θα τολμήσει

να σκεφτεί να πάρει άδεια;

Γι'αυτό παρακαλώ τους νεώτερους να το σκεφτούν πριν πάρουν κάποια

πρωτοβουλία.

Συμβιβαστείτε με τις υπάρχουσες συνθήκες για αυτό το τριήμερο για

να μπορούμε να χαρούμε και άλλα τριήμερα στο μέλλον :mrgreen:

 

Φιλικά,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μπορεί κάποιος επίσημα να μας πει τα σχέδια για τις 1-2 του μηνός? να ξέρουμε?

 

 

Να σβηστεί λάθος....

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος επίσημα να μας πει τα σχέδια για τις 1-2 του μηνός? να ξέρουμε? Αυτό ζητάμε..... :)

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί κάποιος επίσημα να μας πει τα σχέδια για τις 1-2 του μηνός? να ξέρουμε? Αυτό ζητάμε..... :)

 

Αν θέλεις να ενημερωθεις επίσημα για τα σχέδια,

επίσκεψη στο site της ΕΑΕ και επαφή με τους υπεύθυνους :)

 

http://astronomia.org.gr/nextobs.php

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

από ότι δείχνει δεν υπάρχει ημερομηνία για τότε στο πρόγραμμα ή κάνω λάθος?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας σύλλογος για να θεωρείται σοβαρός και με κύρος στο χώρο, λογικά απαρτίζεται από σοβαρά άτομα...

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί μία ομάδα των 10 ατόμων να φέρεται με την ίδια υπευθυνότητα που φέρεται όταν λειτουργεί στο πλαίσιο ενός συλλόγου σε επίσημη εξόρμηση...

Τα ίδια άτομα που ήμασταν τον Ιούλιο θα είμαστε και τον Αυγουστο! Δεν θα στείλουμε άλλους για μας...

Τί να γίνει δηλαδή που δεν μπορούμε όλα τα μέλη να έρθουμε στο Νοβοσιμπίρσκ; Να μαζευτούμε σαν τα πρόβατα στη στάνη έξω από το καταφύγιο, ο ένας πάνω στον άλλο, ενώ μπορεί κάλλιστα ο κ. Κώστας που είναι υπεύθυνος του καταφυγίου και του γηπέδου, να μας ανοίξει την μπάρα;

 

Υ.Γ : Frank, περιμένουμε με χαρά να σε γνωρίσουμε! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας σύλλογος για να θεωρείται σοβαρός και με κύρος στο χώρο, λογικά απαρτίζεται από σοβαρά άτομα...

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί μία ομάδα των 10 ατόμων να φέρεται με την ίδια υπευθυνότητα που φέρεται όταν λειτουργεί στο πλαίσιο ενός συλλόγου σε επίσημη εξόρμηση...

Τα ίδια άτομα που ήμασταν τον Ιούλιο θα είμαστε και τον Αυγουστο! Δεν θα στείλουμε άλλους για μας...

Τί να γίνει δηλαδή που δεν μπορούμε όλα τα μέλη να έρθουμε στο Νοβοσιμπίρσκ; Να μαζευτούμε σαν τα πρόβατα στη στάνη έξω από το καταφύγιο, ο ένας πάνω στον άλλο, ενώ μπορεί κάλλιστα ο κ. Κώστας που είναι υπεύθυνος του καταφυγίου και του γηπέδου, να μας ανοίξει την μπάρα;

 

Κατερίνα,

Σαν σοβαρό λοιπόν άτομο που είσαι και παλιό μέλος της ΕΑΕ

θα πήρες φαντάζομαι και συ ένα μήνυμα απο την Ενωση που

εξηγεί τις συνθήκες για αυτο το τριήμερο.

Επικοινώνησε λοιπόν εκεί που πρέπει για να εκφράσεις τις

ό,ποιες αντιρρήσεις σου και επιθυμίες σου. Δεν νομίζω ότι είναι

κάποιος αρμόδιος εδώ να σου απαντήσει κατάλληλα.

 

Φιλικά,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πάντως γιατί από τα λεγόμενα καταλαβαίνω ότι ο χώρος είναι μόνο για την ΕΑΕ? Δηλαδή εμείς εκτός ΕΑΕ δεν μπορούμε να έρθουμε?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να θέλω να παρεκλίνω από το θέμα, ο τρόπος που λειτουργεί η ΕΑΕ για μένα είναι περίεργος. Π.χ, έχω στείλει αίτηση για εγγραφή στον σύλλογο εδώ και μήνες και μου απάντησαν τότε ότι θα με φωνάξουν για φιλική συζήτηση-συνέντευξη μαζί με τους υπόλοιπους που έχουν δηλώσει. Ακόμη δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα. Και οκ, άνθρωποι είναι, δουλειές έχουν, αλλά ένας αστρονομικός σύλλογος είναι, δεν έκανα αίτηση στο φυσικό Αθηνών.

 

Πέρα απο αυτό, εγώ δεν έχω λάβει αυτή την ανακοίνωση, μιάς και δεν είμαι μέλος, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιος από την ΕΑΕ δεν θα πάει στην Σιβηρία και θα είναι εκεί για την συνάντηση. Νομίζω ότι είναι κανονική συνάντηση που διοργανώνει η ΕΑΕ και όχι που διοργανώνουμε εμείς ξεχωριστά 10 άτομα. Έτσι έχω καταλάβει. Όσο για τον χώρο, δεν βλέπω λόγο γιατί να μην γίνει στον κανονικό χώρο που γίνεται κάθε φορά. Απλώς δεν θα είναι 80 άτομα, θα είναι 20 π.χ.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως όπως και να έχει θα συναντηθούμε επάνω και θα περάσουμε μια χαρά!

 

Πιστεύω πως θα βρεθεί άκρη και όλα θα κηλύσουν μια χαρά!

 

Λίγο υπομονή βρε παιδιά να μιλήσουμε και με ΕΑΕ και θα δούμε! :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να θέλω να παρεκλίνω από το θέμα, ο τρόπος που λειτουργεί η ΕΑΕ για μένα είναι περίεργος. Π.χ, έχω στείλει αίτηση για εγγραφή στον σύλλογο εδώ και μήνες και μου απάντησαν τότε ότι θα με φωνάξουν για φιλική συζήτηση-συνέντευξη μαζί με τους υπόλοιπους που έχουν δηλώσει. Ακόμη δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα. Και οκ, άνθρωποι είναι, δουλειές έχουν, αλλά ένας αστρονομικός σύλλογος είναι, δεν έκανα αίτηση στο φυσικό Αθηνών.

 

ROFLMAO :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hey Fred,

We arrive in Greece on Wednesday July 30 around noon, I just found out that we are invited to attend a wedding in Keratea - which is located just outside of Athens.

 

I plan to be at Πάρνωνα by Saturday afternoon, hope you can make the trek even without an instrument, it would be nice to see you.

 

Υ.Γ : Frank, περιμένουμε με χαρά να σε γνωρίσουμε

 

Κατερινα και εγώ επίσης . :)

 

Αυτη θα είναι η δεύτερη φορά που επισκέπτομαι τον Πάρνωνα - η πρώτη ήταν το 2004 με τον Anthony Ayiomamitis - εκεί επίσης συνάντησα και μερικούς φίλους που είχαν έλθει από την Patra.

 

Θα περάσουμε καλά !! 8)

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση...

Υπάρχει μήπως τρόπος κάποιος που δεν έχει αυτοκίνητο,να έρθει με κάποιο άλλο μέσο πχ. κτελ?(χωρίς εξοπλισμό φυσικά!το πολυ ένα ζευγάρι κυάλια :roll:

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα έρθω και εγώ..αλλά δεν ξέρω τίποτα..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη μου, κουβέντα κάνουμε. Άλλωστε απάντησα ορμόμενη από τα δικά σου σχόλια.

Ναι το μεηλ το έλαβα κι εγώ σήμερα το μεσημέρι, αλλά όπως κάθε χρονιά εκτός από τα μέλη της ΕΑΕ, έρχονται και άλλοι εκλεκτοί αστροβοξίτες συμπαρατηρητές μας, που δεν είναι όμως μέλη της ΕΑΕ και θα πρέπει έστω από αυτό εδώ το βήμα να έχουν μία ενημέρωση για να ξέρουν τι θα κάνουν.

Το θέμα της μπάρας είναι στην τελική, καθαρά θέμα για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία του ξεκουβαλήματος/κουβαλήματος του εξοπλισμού μας αλλά και του παρκαρίσματος των αυτοκινήτων μας, γιατί το σίγουρο είναι πως οι περισσότεροι από μας, θα στήσουν έτσι κι αλλιώς στον καθιερωμένο χώρο παρατήρησης...

 

Όσον αφορά το θέμα των ΚΤΕΛ. Λεωφορείο από Τρίπολη προς Αγ. Πέτρο έχει στη 1.15 το μεσημέρι. Κατά τις 2.15 με 2.30 το λεωφορείο φτάνει στον Αγ. Πέτρο. Από εκεί μπορεί επίσης κάποιος να πάρει ταξί μέχρι το καταφύγιο (κόστος 10 με 12 ευρώ). Υπάρχει πάντα η περίπτωση να έχουν κατέβει κάποιοι για φαγητό στον Αγ. Πέτρο και να σας ανεβάσουν εκείνοι με το δικό τους αυτοκίνητο μέχρι το καταφύγιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιστεύω οτι αν πάρουμε τον δήμο, ή το δασαρχείο, να τους ζητήσουμε να ανοίξουν την μπάρα θα αρνηθούν, ούτε χάνουμε κάτι να δοκιμάσουμε..

 

γενικά πάντως καλό είναι να ξέρουμε πόσα άτομα θα είμαστε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να βαλουμε λιγο τα πραγματα σε μια σειρα.Ελπιζω να εγινε κατανοητο το οτι εχουμε την εμπιστοσυνη του δασαρχειου,του ορειβατικου συλλογου και των τοπικων αρχων το πετυχαμε γιατι ειμαστε ενας αναγνωρισμενος συλλογος με εξαιρετικο ιστορικο σε εξορμησεις,κυριως στον Παρνωνα.

Στην ΕΑΕ υπαρχει βαση καταστατικου ΔΣ,το οποιο παιρνει τις αποφασεις που πρεπει για να διασφαλισει αυτα που ολοι απολαμβανουμε.Αν καποιος εχει προβλημα με τον τροπο που λειτουργει η ΕΑΕ ας επικοινωνησει με εμας μεσω της δικης της ιστοσελιδας η με μηνημα σε καποιον απο εμας.Δεν ανοιγει η ΕΑΕ διαλογο μεσω αστροβοξ για εσωτερικα της θεματα.

Το γηπεδο του Παρνωνα δεν ειναι οικοπεδο της ΕΑΕ.Δεν παραχωρειτε για οποιον το ζητησει.Μην ξεχνατε οτι μιλαμε για δασικη περιοχη το κατακαλοκαιρο.

Δεν ακουσα κανεναν να παραπονιεται κατα την τελευταια εξορμηση σε καποιον απο τα μελη της ΕΑΕ.Αν καποιος δεν μας θεωρει σοβαρους,δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να μας ακολουθει στις δραστηριοτητες μας ουτε και να ειναι μελος μας.Η Ελλαδα ειναι γεματη με σκοτεινα βουνα,μπορει ο καθενας να παει οπου θελει και να κανει οτι θελει.

Η ΕΑΕ διοργανωνει αρκετες εξορμησεις τον χρονο στον Παρνωνα,δεν εχει αρνηθει ποτε σε κανεναν την συμμετοχη του και το μονο που ζηταει ειναι η τηρηση καποιον απαραιτητων κανονων. Πραγμα που εγινε σεβαστο απο ολους στην τελευταια,κατα πολλους πιο επιτυχημενη απο ποτε,εξορμηση.

Λογω απουσιας πολλων μελων του ΔΣ της ΕΑΕ την 1-8-08 παρθηκε η αποφαση για την μη χρηση του γηπεδου.Δεν μπορουν να αναλαβουν αλλοι τα καθηκοντα των μελων του αντι αυτων.Το πιο ευκολο θα ηταν να πουμε οτι δεν γινεται καθολου η εξορμηση.Το καταφυγιο κλεινεται απο την ΕΑΕ(πολλες φορες και μηνες νωριτερα),αρα ειναι αυτονοητο οτι εκει εχουν προτεραιοτητα τα μελη της.

Ευχομαι να περασετε ολοι καλα και να απολαυσετε καθαρες νυχτες παρατηρησης. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη μου, κουβέντα κάνουμε. Άλλωστε απάντησα ορμόμενη από τα δικά σου σχόλια.

Ναι το μεηλ το έλαβα κι εγώ σήμερα το μεσημέρι, αλλά όπως κάθε χρονιά εκτός από τα μέλη της ΕΑΕ, έρχονται και άλλοι εκλεκτοί αστροβοξίτες συμπαρατηρητές μας, που δεν είναι όμως μέλη της ΕΑΕ και θα πρέπει έστω από αυτό εδώ το βήμα να έχουν μία ενημέρωση για να ξέρουν τι θα κάνουν.

Το θέμα της μπάρας είναι στην τελική, καθαρά θέμα για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία του ξεκουβαλήματος/κουβαλήματος του εξοπλισμού μας αλλά και του παρκαρίσματος των αυτοκινήτων μας, γιατί το σίγουρο είναι πως οι περισσότεροι από μας, θα στήσουν έτσι κι αλλιώς στον καθιερωμένο χώρο παρατήρησης...

 

Κατερίνα,

δεν νομίζω ότι απάντησες ορμώμενη από τα δικά μου σχόλια!

Συγνώμη που ενεπλάκην στην κουβέντα γιατί δεν κατάλαβα

ότι πρόκειται για την Πανελλήνια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων

που θα γινόταν στο όρος Δίρφυς!! :P

 

Εξάλλου ο Λέων Παπασωτηρίου με κάλυψε πλήρως ως ο πλέον αρμόδιος. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη ειλικρινά δεν τα πιάνω τα υπονοούμενα σου. Δεν ξέρω τι νομίζεις αλλά ούτε και θα μπω στη διαδικασία να καταλάβω τι νομίζεις. Αν θέλεις να πεις κάτι ευθέως, πες το. Διαφορετικά τη λίγη φαιά ουσία που έχω και τη λίγη ενέργεια που μου απομένει, προτιμώ να την καταναλώνω για να βρίσκω τον...πολικό! :P

 

Εσύ ήσουν εκείνος που ξεκίνησες να λες γι αυτά που ΔΕΝ καταλαβαίνουμε.

Αλλά τελικά μάλλον δεν είμαστε οι μόνοι που ΔΕΝ καταλαβαίνουμε...

That s life! :mrgreen:

 

Α! Να που παραπονιόσουν πως δεν υπήρχε αρμόδιος! Καθάρισε πάλι ο Λεωνίδας. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα,

Το που καταναλώνεις τη "λίγη φαιά ουσία που έχεις" κατά τα λεγόμενα σου,

ειλικρινά δεν με αφορά καθόλου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Αφού θεωρείς ότι "καθάρισε" ο Λεωνίδας για μένα περισσεύει :mrgreen:

Άλλωστε εγώ δεν είχα απορίες ούτε περίμενα κάποιον απο το Δ.Σ. να μου

τα ξεκαθαρίσει!

 

Εγώ θα είμαι στη Σιβηρία με τις αρκούδες \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πολυ πολυ να γινει σε κανα κιθαιρωνα το πραμα να ξεμπερδευουμε δεν υπαρχει λογος να αρπαζεται κανεις με κανεναν τα παιδια απο την ΕΑΕ ηταν ξεκαθαρα απο την αρχη και ειναι λογικοτατο πως δεν πρεπει καποιος να παει κατω στο γηπεδο χωρις να υπαρχει αρμοδιος γιατι αν τυχει κατι η ΕΑΕ που γνωριζει το θεμα θα παρει τηλεφωνο στις αρμοδιες υπηρεσιες να ενημερωσει για φωτια η οτιδηποτε αλλο τωρα αν παμε ετσι μπουγιο και γινει κατι ποιος θα παρει ποιον και τι θα κανει σε περιπτωση φωτιας ??

Η μηπως θα παρετε ολοι κλαδια και θα σβησετε τις φωτιες ??

Η θα αναλαβει καποιος να παρει την ευθυνη για το γηπεδο με τις αρμοδιες υπηρεσιες και θα ειμαστε κομπλε η θα παμε στο καταφυγιο και θα ειμαστε οπως θα ειμαστε.

Ολοι μας θελουμε κατω ομως δεν ειναι το σωστο ετσι πιστευω εγω η ΕΑΕ δεν ειναι ο μπαμπας μας ομως επειδη εχει αναλαβει χρονια τωρα το θεμα ξερει τι πρεπει να κανει εμεις οχι γιαυτο μην γκρινιαζουμε και αν θελουμε πραγματικα να παμε στο γηπεδο ας μιλησουμε με αυτους που πρεπει να μιλησουμε και αν παρουμε ευθυνες επανω μας και μας αφησουν τοτε καλως ας κατσουμε κατω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τόσα χρόνια η ΕΑΕ διοργανώνει τις εξορμήσεις στον Πάρνωνα.Ολοι ξέρουμε ποιοι είναι αυτοί που κάνουν την δουλειά.Ποιοι οργανώνουν κ στο τέλος μαζεύουν κ τα σκουπίδια αυτών που απλά απολαμβάνουν την όλη διοργάνωσή.Αυτοί οι άνθρωποι τελικά θα λείπουν.Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το κακό η ΕΑΕ να μην θέλει να διοργανώσει την εξόρμηση απ την στιγμή που θα λείπει ο ιθύνων νους.Αν νομίζεται πως μπορεί κάποιος να πάρει άδεια απ το δασαρχείο ή απ όπου αλλού χρειάζεται για ν ανοίξει η μπάρα τότε ασ το κάνει.Θα είναι καλό.Απλά σταματήστε να έχετε αυτήν την απαίτηση απ την ΕΑΕ.Αν μπορούσε θα το έκανε πιστεύω.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης