Jump to content

Πάρνωνας 1,2,3 Αυγούστου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Geonik το ότι δεν μπορεί αυτό το τριήμερο η ΕΑΕ να διοργανώσει εξόρμηση πρώτος το φώναξα.Το κατανοώ.Το ότι δεν μπορούμε να πάμε 100 άτομα σε τόσο μικρό χώρο πάλι το κατανοώ.Ο τρόπος που γράφτηκε όμως ήταν τι να πω.Σαν να ξεχωρίζουν οι έχοντες απ τους μη έχοντες.

 

Προσωπικά δεν μπορώ να έρθω λόγω δουλειάς.Αλλά μου χτύπησε πολύ.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Φίλε Geonik το ότι δεν μπορεί αυτό το τριήμερο η ΕΑΕ να διοργανώσει εξόρμηση πρώτος το φώναξα.Το κατανοώ.Το ότι δεν μπορούμε να πάμε 100 άτομα σε τόσο μικρό χώρο πάλι το κατανοώ.Ο τρόπος που γράφτηκε όμως ήταν τι να πω.Σαν να ξεχωρίζουν οι έχοντες απ τους μη έχοντες.

 

θα συμφωνηω με των filiatra.

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κ Μυλωνάς αντιπρόεδρος της E.A.E με παρακάλεσε να δημοσιεύσω την παρακάτω επιστολή στο ASTROVOX.

 

Κυριακή 27 Ιουλίου 2008

Επιστολή του αντιπροέδρου της Ε.Α.Ε. Άρη Μυλωνά

προς τους φίλους του δια-δικτυακού τόπου ASTROVOX

 

 

Αγαπητοί φίλοι, ερασιτέχνες αστρονόμοι της χώρας μας

εν όψει της επικείμενης παρατήρησης στις 1-2 Αυγούστου στον Πάρνωνα και προς αποσαφήνιση της όποιας παρανόησης ή παρερμηνείας έχει δημιουργηθεί διευκρινίζουμε τα παρακάτω:

Λόγω της ολικής έκλειψης Ηλίου, και για αυτό μόνο το τριήμερο η Ελληνική Αστρονομική Ένωση δε θα χρησιμοποιήσει τον κάτω χώρο του γηπέδου. Η Ε.Α.Ε. ως συντεταγμένο νομικό πρόσωπο δεν ζήτησε ούτε θα ζητήσει από τις αρχές την άδεια να κάνει χρήση, οπότε η μπάρα του γηπέδου δεν θα ανοίξει. Βέβαια ο οποιοσδήποτε θελήσει να κάνει χρήση του γηπέδου με κάποιο τρόπο, μπορεί να το πράξει.

Ο προαύλιος χώρος έξω από το καταφύγιο διατίθεται κατά προτεραιότητα σε αυτούς που διαμένουν στο καταφύγιο ώστε να εξυπηρετηθούν για την εγκατάσταση των τηλεσκοπίων τους.

Η Ε.Α.Ε. έχει είδη προβεί σε κρατήσεις θέσεων των κλινών του καταφυγίου του Πάρνωνα για τα μέλη της, όπως κάνει εδώ και 8 (οκτώ) χρόνια.

Η Ε.Α.Ε. ουδέποτε έχει αρνηθεί την συμμετοχή ατόμων στις εξορμήσεις της και δραστηριότητες της και χαιρετά όλους τους καλοπροαίρετους ερασιτέχνες αστρονόμους της χώρας. Μόνιμο μέλημά της είναι η σταθερή άριστη σχέση με τις αρχές και η αποτροπή τυχών πιστοποιημένων άνομων πράξεων που θα πλήξει δια παντός τόσο τα μέλη της Ε.Α.Ε. όσο και τους ερασιτέχνες αστρονόμους γενικότερα.

Η Ε.Α.Ε. διατηρεί το δικαίωμα να μην αποδέχεται στις εκδηλώσεις της, άτομα που βλάπτουν την εύρυθμη λειτουργία της παρατήρησης ή την ασφάλεια του χώρου.

Τέλος αν κάποιος επιθυμεί (είτε είναι μέλος της Ε.Α.Ε., είτε όχι) να έχει διαμονή στο καταφύγιο είναι ευπρόσδεκτος. Μέχρι τούτη την στιγμή υπάρχουν κενές θέσεις. Θα χαρώ αν κάποιος μας δηλώσει επιθυμία (για τα βραδινά της Παρασκευής και Σαββάτου) στο προσωπικό μου τηλέφωνο:

6944741574 Άρης Μυλωνάς (Παρακαλώ όχι ώρες κοινής ησυχίας)

 

Παρακαλούμε για την κατανόηση των ανωτέρω από όλους που θα συμμετάσχουν στις μελλοντικές εξορμήσεις.

 

Σας ευχαριστούμε που σέβεστε το έργο μας.

Σας ευχαριστούμε που διαφυλάσσετε την καθαριότητα και δεν θέτετε σε κίνδυνο την χλωρίδα και πανίδα του όρους Πάρνωνα.

Σας ευχαριστούμε για την τήρηση των κανόνων προς το κοινό συμφέρον.

 

-Φιλικά Άρης Μυλωνάς

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε filiatra

Αν θίχτηκες ζητάω συγνώμη γιατί πράγματι σε εκτιμώ.

Όμως είπα απλά και ωμά τα πράγματα με το όνομά τους.

δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει έχοντες και μη έχοντες

Ο καθένας από εμάς που κάνει σοβαρά την δουλειά του και

δεν τρέχει από εδώ και από εκεί για χαβαλέ και πλάκα

μπορεί άνετα και σε σύντομο διάστημα να γίνει μέλος της ΕΑΕ.

Εγώ το πρώτο μα το πρώτο πράγμα που έκανα πριν 15 χρόνια που

ξεκίνησα να ασχολούμαι σοβαρά με την αστρονομία και

χωρίς να ξέρω κανένα ήταν να γίνω μέλος στον σύλλογο.

Τώρα δεν καταλαβαίνω για ποιούς κατέχοντες μου μιλάς.

έχω δει όλα αυτά τα χρόνια διάφορους τύπους που πάντα απαιτούν

από τους άλλους χωρίς οι ίδιοι να κάνουν ποτέ τίποτα.

Που ασκούν κριτική στο σύλλογο γιατί δεν κάνει τούτο και εκείνο

και βγάζουν την ουρά τους πάντα απέξω ξέρεις πολύ καλά πόσο εύκολο

και ανέξοδο είναι να ασκείς κριτική.

Τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω προς τι είναι όλη αυτή η κουβέντα για πράγματα που θα έπρεπε να θεωρούνται αυτονόητα.

 

Γιώργος Νικολιδάκης

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το @#$%#^ το θεμα.

Αυτο που εχω να πω εγω ειναι πως συμφωνω με τον γιωργο και ειναι λογικο ρε παιδια κανουν ενα παρτυ prive (ετυχε αυτη την φορα να μην ειναι εκει ολα τα μελη ωστε να μπορουν να επιβλεψουν τον χωρο) παει και τελειωσε οποιος παει χωρις να τον καλεσουν ειναι παρεισακτος.

Αν τωρα θελει καποιος να παει κατω την ιδια μερα η καποια αλλη γιατι δεν αναλαμβανει να παρει τηλεφωνα και να παρει ευθυνες παρα το μονο που κανουμε ολοι ειναι να φωναζουμε στην ΕΑΕ.

Στο φιναλε δεν ειναι μονο η ΕΑΕ που ασχολειται με αστρονομια ειμαστε και εμεις οι ανεξαρτητοι.Για να παρουμε ευθυνη πρεπει να ειμαστε ενας αριθμος ατομων ωστε να μπορεσουν να μας δωσουν αδεια ομως επειδη ο καθενας σκεφτεται ατομικα και δεν εχουμε μια ομαδα ωστε να μας εμπιστευθουν οι αρχες δεν γινεται τιποτα οποτε μην κραζετε και αν θελουμε πραγματικα να παμε εκει ας μαζευτουμε 10 νοματεοι και ας παρουμε την κατασταση στα χερια μας και ας μην περιμενουμε να κανει ο θεος το θαυμα του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επιστολη του Κυριου Μυλωνα επρεπε να δημοσιευθει εξ'αρχας ,

 

αποτρεποντας τις οποιες παρερμηνειες και παρεξηγισεις ,καθως με τον τροπο που εξηγει τους (εξ'αρχας ) κατανοητους λογους, δεν αφυνει να ενοηθει η αποκληστικα χρήση του χωρου απο την ΕΑΕ αλλα την προτεραιοτητα των μελων της και οχι την απαγορευση των υπολοιπων μη μελων.

 

Αν απο την αρχη υπηρχε μια τετοια επεξηγιση -παρακληση δεν θα υπηρχαν θυμοι και παρεξηγισεις.

 

 

 

φιλικα Προδρομος.

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε filiatra

Αν θίχτηκες ζητάω συγνώμη γιατί πράγματι σε εκτιμώ.

Όμως είπα απλά και ωμά τα πράγματα με το όνομά τους.

Δεν θίχτηκα από κανέναν κ ειδικά μαζί σου.Προς Θεού.Με πείραξε ο τρόπος που έγραψε κάποια πράγματα ο Βαγγέλης τον οποίο εκτιμώ βαθύτατα.Πιστεύω πως το θέμα μετά την επιστολή του Κου Μυλωνά έχει λήξει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε filiatra

Πιστεύω πως το θέμα μετά την επιστολή του Κου Μυλωνά έχει λήξει.

 

Σωστά, άς σταματήση εδώ το θέμα :D

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επιστολή του κου Μυλωνα ήταν κατατοπιστικότατη. Διευκρινίζεται, επίσης, οτι υπάρχουν κενές θεσεις στο καταφύγιο και υπάρχει ανοιχτή προσκληση προς όλους (μέλη και μη) για συμμετοχή. Ας μην παρεξηγούμε άλλο το ρόλο της ΕΑΕ στην δραστηριότητα στο Παρνωνα.

 

Κατανοώ την αδυναμία που υπάρχει για το συγκεκριμένο Σαβ/κο να μην είναι δυνατή η επίβλεψη ενός αστροπαρτυ από τα μέλη της. Προσωπικά την ευχαριστώ που το κάνει όλες τις υπόλοιπες φορές εδώ και 8 χρόνια.

 

Δεν είμαι μέλος της ΕΑΕ, όμως, τις φορές που μπόρεσα να βρεθώ στον Παρνωνα, αισθανόμουν σαν να ήμουν. Μην ξεχνάμε οτι η ΕΑΕ είναι ουσιαστικά τα μέλη που γνωρίζουμε και συζητάμε και ανταλλάσουμε και παρατηρούμε μαζι και τρωμε μαζι και...

Δεν μεταμορφώνονται ξαφνικά οι άνθρωποι...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα πει εκδήλωση μόνο για τα μέλη της ένωσης; Εφ΄ όσον ο χώρος είναι ανοιχτός και δεν κόβει κανείς εισιτήριο δεν νομίζω πως μπορεί να εμποδιστεί όποιος θέλει να μετάσχει. Δηλαδή αν θέλει κάποιος να πάει θα του απαγορευτεί η είσοδος στο χώρο παρατήρησης; Και με ποιό δικαίωμα;... Δημόσιος χώρος είναι.

 

Επιτέλους κάποιος είπε το αυτονόητο!

 

Υ.Γ.: Η Ε.Α.Ε. με έχει κουράσει και ιδιαίτερα ο Κύριος Τσάμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα πει εκδήλωση μόνο για τα μέλη της ένωσης; Εφ΄ όσον ο χώρος είναι ανοιχτός και δεν κόβει κανείς εισιτήριο δεν νομίζω πως μπορεί να εμποδιστεί όποιος θέλει να μετάσχει. Δηλαδή αν θέλει κάποιος να πάει θα του απαγορευτεί η είσοδος στο χώρο παρατήρησης; Και με ποιό δικαίωμα;... Δημόσιος χώρος είναι.

 

Επιτέλους κάποιος είπε το αυτονόητο!

 

Υ.Γ.: Η Ε.Α.Ε. με έχει κουράσει και ιδιαίτερα ο Κύριος Τσάμης.

 

Και τι σκας.

 

Αν είσαι μέλος του τα ψέλνεις στην Συνέλευση.

 

Αν δεν είσαι. Ε δε σου πέφτει λόγος όπως & εμένα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα πει εκδήλωση μόνο για τα μέλη της ένωσης; Εφ΄ όσον ο χώρος είναι ανοιχτός και δεν κόβει κανείς εισιτήριο δεν νομίζω πως μπορεί να εμποδιστεί όποιος θέλει να μετάσχει. Δηλαδή αν θέλει κάποιος να πάει θα του απαγορευτεί η είσοδος στο χώρο παρατήρησης; Και με ποιό δικαίωμα;... Δημόσιος χώρος είναι.

 

Επιτέλους κάποιος είπε το αυτονόητο!

 

Υ.Γ.: Η Ε.Α.Ε. με έχει κουράσει και ιδιαίτερα ο Κύριος Τσάμης.

 

Και τι σκας.

 

Αν είσαι μέλος του τα ψέλνεις στην Συνέλευση.

 

Αν δεν είσαι. Ε δε σου πέφτει λόγος όπως & εμένα.

 

Δεν είμαι, δε θέλω να γίνω, αλλά καμιά φορά μπαίνω στον πειρασμό να διαβάζω τα σχόλια ορισμένων μελών της στο AstroVox.

 

Μάλλον πρέπει να το κόψω αυτό το sport - έχεις δίκιο.

 

Σε κάθε περίπτωση, ασχέτως των εντυπώσεων, που έχει ο καθένας γι αυτό το σύλλογο (άλλοι θετικές, άλλοι αρνητικές, βλ. συνεντεύξεις για να γίνεις μέλος - οι οποίες παρεμπιπτόντως δε γίνονται, εάν έχω καταλάβει καλά) πιστεύω πως ορισμένα μέλη της, με τις δημόσιες τοποθετήσεις τους δεν κάνουν και τη μεγαλύτερη διαφήμιση.

 

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ρωτήσω, πόσα από τα μέλη του AstroVox έχουν κάνει αίτηση και έχουν γίνει δεκτά ως κανονικά μέλη στην Ε.Α.Ε. τα τελευταία, ας πούμε, τρία έτη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό αλλά άνοιξε άλλο θέμα πχ

 

Πόσα μέλη του AstroVox είναι & μέλη της ΕΑΕ;

 

Για να μπορούμε να τους πετροβολάμε. :D :D :D :D :D :D :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ας μην τα βάζουμε με τον Βαγγέλη, είναι άδικο.

Λείπει και στο Νοβοσιμπίρσκ και δεν είναι σε θέση να απαντήσει...

Ο Βαγγέλης ως μέλος του Δ.Σ όφειλε να υιοθετήσει και να υπερασπιστεί την απόφαση του Δ.Σ.

Όσοι πηγαίνουμε τα τελευταία χρόνια Πάρνωνα, γνωρίζουμε πως ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας αυτών των εξορμήσεων, οφείλεται κατά βάση στον Βαγγέλη και στην Κυριακή, που παντός καιρού δίνουν το παρόν στον Πάρνωνα, συμπαρασύροντας σιγά σιγά να τον επισκεφτούν, όλο και περισσότερος κόσμος.

 

Η ουσία είναι πως σε λίγες μέρες από σήμερα, θα βρισκόμαστε κάτω από τον κατασκότεινο ουρανό του Πάρνωνα και με συμμαχό μας τον καλό καιρό ( http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=23&la=2&gid=255727 ), θα περάσουμε για άλλη μία φορά καταπληκτικά!!!

Όλα τα υπόλοιπα περί παραπόνων για την ΕΑΕ δεν αφορούν αυτό το τόπικ.

 

Καλή μας αντάμωση! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Ναι αλλά είναι πολύ άδικο κατά την γνώμη μου να μας δέχοντε στις εκδηλώσεις του συλλόγου & να ζητάμε & τα ρέστα χωρίς να είμαστε μέλη.

 

Άλλοι τρέχουν & φροντίζουν & άλλοι τους σέρνουν τα εξ'αμάξης, χωρίς να έχουν το δικαίωμα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Ναι αλλά είναι πολύ άδικο κατά την γνώμη μου να μας δέχοντε στις εκδηλώσεις του συλλόγου & να ζητάμε & τα ρέστα χωρίς να είμαστε μέλη.

 

Άλλοι τρέχουν & φροντίζουν & άλλοι τους σέρνουν τα εξ'αμάξης, χωρίς να έχουν το δικαίωμα.

 

Πέστα Χαράλαμπε. =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλεος πια!!!! Όποιος έχει πρόβλημα με την ΕΑΕ ας επικοινωνήσει με την ΕΑΕ να το πει.

Και οι δημοσκοπήσεις τύπου "ποια μέλη του Astrovox είναι και μέλη της ΕΑΕ" ή "πόσοι έκαναν αιτήσεις στην ΕΑΕ και έγιναν δεκτοί τα τελευταία 3 χρόνια" είναι σφοδρές γελοιότητες και δεν τιμούν κανέναν.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι,

νομίζω πως όποιος έχει βρεθεί έστω και μιά φορά στον Πάρνωνα και έχει χαρεί τη συμπαρατήρηση με τα μέλη της ΕΑΕ, δεν δικαιολογείται να έχει αμφιβολίες για τις προθέσεις της. Μετά και τις τοποθετήσεις του Άρη Μυλωνά και του Γιώργου Νικολιδάκη το σκεπτικό της απόφασης της ΕΑΕ είναι ξεκάθαρο. Οι γκρίνιες και οι αιτιάσεις δεν έχουν κανένα λόγο να συνεχίζονται. Ούτε θα έπρεπε να φέρουμε ξαφνικά σε θέση «απολογίας» έναν σύλλογο με τέτοια προσφορά στους ερασιτέχνες παρατηρητές και τόσο καλή φιλοξενία στον Πάρνωνα για μέλη και μη μέλη επί πολλά χρόνια. Είναι χαρακτηριστικό στα παραπάνω post (όσο και αναμενόμενο) ότι τα μέλη του astrovox που έχουν ανεβεί στον Πάρνωνα και γνωρίζουν την ΕΑΕ και τη δουλειά των ανθρώπων της, κατανοούν και συμμερίζονται την απόφασή της να διοργανώσει μιά αναγκαστικά πιό περιορισμένη παρατήρηση κατά την απουσία βασικών μελών της στο Novosibirsk.

 

Ωστόσο, πέρα από το πόσο αυτονόητη είναι η απόφαση της ΕΑΕ, γεννιέται εδώ το ζήτημα της πρόχειρης και αβασάνιστης δημόσιας κριτικής απέναντι σε πρόσωπα ή σε συλλόγους με τρόπο που βλάπτει την υπόληψή τους. Τέτοια στάση είναι ανάρμοστη για το astrovox και σαφώς αντίθετη με τους διατυπωμένους κανόνες του. Όταν κάνουμε δημόσια κριτική πρέπει να είναι τεκμηριωμένη και βασισμένη τουλάχιστον στην προσωπική μας εμπειρία αλλά και στα δείγματα γραφής των κρινομένων. Η ηλεκτρονική κριτική είναι πανεύκολη αλλά όμως είναι το λιγότερο οδυνηρό για εκείνους που κοπιάζουν, να αντιμετωπίζεται η δουλειά τους με καχυποψία ή απαξίωση. Και το χειρότερο, είναι αχαριστία.

 

Ο Πάρνωνας ήταν και είναι ελεύθερος γιά όλους όσους τηρούν κάποιους ελάχιστους κανόνες που πηγάζουν από την κοινή λογική και την ανάγκη για την προστασία του και την οργανωμένη φροντίδα των παρατηρήσεων. Ας τον χαρούμε όσο περισσότερο μπορούμε, ακριβώς όπως κάνουμε εδώ και χρόνια... Κι ας μην επιβεβαιώσουμε τις αρχαίες δοξασίες περί δεινών που συνοδεύουν τις εκλείψεις! :D

 

Και με την ευκαιρία: http://www.astrovox.gr/terms.html

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ας μην τα βάζουμε με τον Βαγγέλη, είναι άδικο.

Λείπει και στο Νοβοσιμπίρσκ και δεν είναι σε θέση να απαντήσει...

Ο Βαγγέλης ως μέλος του Δ.Σ όφειλε να υιοθετήσει και να υπερασπιστεί την απόφαση του Δ.Σ.

Όσοι πηγαίνουμε τα τελευταία χρόνια Πάρνωνα, γνωρίζουμε πως ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας αυτών των εξορμήσεων, οφείλεται κατά βάση στον Βαγγέλη και στην Κυριακή, που παντός καιρού δίνουν το παρόν στον Πάρνωνα, συμπαρασύροντας σιγά σιγά να τον επισκεφτούν, όλο και περισσότερος κόσμος.

 

Η ουσία είναι πως σε λίγες μέρες από σήμερα, θα βρισκόμαστε κάτω από τον κατασκότεινο ουρανό του Πάρνωνα και με συμμαχό μας τον καλό καιρό ( http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=23&la=2&gid=255727 ), θα περάσουμε για άλλη μία φορά καταπληκτικά!!!

Όλα τα υπόλοιπα περί παραπόνων για την ΕΑΕ δεν αφορούν αυτό το τόπικ.

 

Καλή μας αντάμωση! :cheesy:

 

Εάν δόθηκε η εντύπωση πως εγώ "τα έβαλα" με τον "Βαγγέλη", κακώς και αναλαμβάνω την ευθύνη μίας (ενδεχομένως) "ατυχούς" διατύπωσης μου. Ο κ. Τσάμης μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής.

 

Για τα νέα μέλη της Ε.Α.Ε. ρώτησα από απλή περιέργεια, δεδομένου του ότι κατά καιρούς έχουν ακουστεί διάφορα για συνεντεύξεις (που τελικώς δε γίνονται) και βιογραφικά. Η ερώτηση απευθυνόταν σε κάποιο από τα μέλη του Δ.Σ. και δεν παραπέμπει σε δημοψήφισμα - απλά υπέθεσα ότι όλα τα νέα μέλη της Ε.Α.Ε. θα παρακολουθούν και το AstroVox

 

Είμαι αντίθετος στη λογική των συνεντεύξεων, για τον απλό λόγο ότι εφόσον κάποιος δεν κρίνεται (μέσω της συνέντευξης ή του βιογραφικού του) για τη δουλειά του, τι νόημα έχει η συνέντευξη? Εάν αποτελεί μία άτυπη ψυχολογική εξέταση, ποιός δικαιοδοτείται να την κάνει - έχει ψυχολόγο η Ε.Α.Ε.? Και εάν "περάσει" κάποιος από τη συνέντευξη, σε τι διασφαλίζεται η Ε.Α.Ε.? Όλα αυτά μου φαίνονται κάπως.

 

Ωστόσο, όλες οι επιλογές της Ε.Α.Ε. είναι σεβαστές, ειδικά για όσους δεν είναι μέλη και δεν τους αφορά το ζήτημα - όπως εγώ.

 

Προσωπικά θα ήθελα μία πιο "ανοιχτή" Ε.Α.Ε. - γενικά θα ήθελα πιο "ανοιχτούς" συλλόγους, χωρίς κανένα αποκλεισμό - κάτι σαν το AstroVox (το οποίο βεβαίως δεν είναι σύλλογος). Κάτι τέτοιο βεβαίως εμπεριέχει και "κινδύνους" αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη. Και διατυπώνω αυτή την άποψη, παρά το ότι σε κατ' ιδίαν συζητήσεις με φίλους "αστροπαρατηρητές" και μπροστά στο ενδεχόμενο ίδρυσης συλλόγου στην περιοχή μου, έχω κατά καιρούς (κακώς) εκθειάσει την πρακτική της Ε.Α.Ε.

 

Είναι από όλους σεβαστές οι προσπάθειες της Ε.Α.Ε., χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλοι θα πρέπει να συμφωνούμε, κυρίως με το "ύφος" κάποιων πραγμάτων.

 

Καμμιά φορά χρειάζεται και λίγη (έστω) μικρή ανεκτικότητα στη διαφορετική άποψη - ειδικά όταν ένας σύλλογος έχει δραστηριότητες και "βγαίνει" προς τα έξω (δηλαδή εκτός του κύκλου των μελών του) δημοσίως, εξ' ορισμού δηλαδή εκτίθεται και στην κριτική αλλά και στη διαφορετική άποψη.

 

Ελπίζω και εγώ να περάσετε όλοι καλά στον Πάρνωνα.

 

Μην ξεχνάμε ότι η αστροπαρατήρηση είναι χόμπυ, δεν είναι επάγγελμα (για εμάς τους ερασιτέχνες) και πολύ περισσότερο δεν αξίζει τον κόπο αντιπεραθέσεων της μορφής "γελοιότητες" κλπ. Γενικά υπάρχουν και σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο.

 

Δεν θα επανέλθω, δεδομένου του ότι η όλη συζήτηση (συμφωνώ) είναι πλέον εκτός θέματος.

 

Ζητώ όμως προκαταβολικά συγνώμη από όσους νοιώθουν (δικαίως ή αδικαιολόγητα) ενοχλημένοι - και σίγουρα εγώ προσωπικά, που αγαπώ τα ζώα και τα φυτά και είμαι και κατά της βίας- δεν "πετροβολώ" κανένα, αντιθέτως αντιμετωπίζω όλους με μεγάλη συμπάθεια και κατανόηση.

 

Υ.Γ. Στέφανε Σοφολόγη, εγώ προσωπικά απορρίπτω τελείως το τελευταίο σου σχόλιο, όποιος και εάν είναι ο λόγος για τον οποίο γράφηκε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το θέμα της συνέντευξης για να γίνει κάποιος μέλος στην ΕΑΕ έχει δεχθεί πολύ κριτική έχω να πω τα εξής :

Πριν την ΕΑΕ υπήρχε ένας σύλλογος που είχε μαζέψει πολύ κόσμο και μάλιστα κόσμος αρκετά άσχετος με την "σοβαρή" ερασιτεχνική αστρονομία, σχεδόν ο κάθε φέρελπις ουφολόγος και αστρολόγος με μια απλή αίτηση γινόταν μέλος στο σύλλογο.

Εννοείται ότι δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά όταν ένα μεγάλο μέρος των μελών σου δεν διαθέτει κάποιο όργανο έστω και κιάλια που λέει ο λόγος και επίσης έχει μπερδέψει την αστρονομία με την ουφολογία και την αστρολογία . Αυτό είχε σοβαρές συνέπειες στην λειτουργία του συλλόγου και αποφασίσαμε σε μια συνέλευση να διαλύσουμε το σύλλογο και να τον ξαναφτιάξουμε από την αρχή.

Τότε με προτάσεις των μελών και απόφαση της γενικής συνέλευσης καθιερώσαμε την συνέντευξη σαν ένα εργαλείο για να μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι αυτός που επιθυμεί να γίνει μέλος μην τυχόν και γεμίσουμε πάλι με διάφορους υυφολόγους και αστρολόγους όπως εξήγησα παραπάνω. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα για αυτούς που ασχολούνται και τους αρέσει η αστρονομία με οποιονδήποτε τρόπο.

Αυτή την στιγμή η ΕΑΕ έχει κάποιο κύρος και σοβαρότητα, διοργανώνει συνέδρια και ημερίδες με ομιλητές διακεκριμένους επιστήμονες.

Στις συναντήσεις που οργανώνουμε παρουσιάζονται θέματα αστρονομικού ενδιαφέροντος απο μέλη που κατέχουν καλά κάποιο αντικείμενο και συνολικά νομίζω ότι κάνοντας μια σύγκριση με το παρελθόν όλα λειτουργούν καλύτερα.

 

 

Γιώργος Νικολιδάκης

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, μία παρέμβαση. Εδώ ανοίγεις ένα μεγάλο ζήτημα, του στύλ κάποιος που αφήνει το ενδεχόμενο ότι μπορεί να μας έχουν επισκεπτεί εξωγηίνοι, (χωρίς να είναι ουφολόγος βέβαια όπως το εννοείς) και του αρέσει η ερασιτεχνική αστρονομία, η παρατήρηση, φωτογράφηση κλπ, δεν νομίζω να μήν μπορεί να είναι μέλος της ΕΑΕ ή όποιας άλλης ένωσης που ασχολείται με την αστρονομία. Δεν μιλάμε βέβαια για τους hardcore ουφολόγους κλπ.

 

Διότι έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να αποκλείονται απο μία αστρονομική ένωση όλοι όσοι αφήνουν ανοιχτή την πιθανότητα της εξωγηίνης ζωής είτε μας έχει επισκεφτεί είτε όχι.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ωραια να επιστρεφεις απο ενα ταξιδι στην Σηβηρια με πετυχημενη παρατηρηση ολικης εκλειψης ηλιου και να διαβαζεις ολα αυτα που γραφτηκαν εδω.Ετσι συνειδητοποιω περισσοτερο την αξια του φαινομενου που εζησα.

Καταρχην οσοι δεν εχουν ερθει ποτε στον Παρνωνα δεν πρεπει να γραφουν χωρις να ξερουν τα προσωπα,το μερος και τις εξαιρετικες συνθηκες παρατηρησης που μας προσφερει η ΕΑΕ και ολοι οι φιλοι που συμμετεχουν στις εξορμησεις.Ειμαστε παντα ολοι μια μεγαλη παρεα χωρις διακριση σε μελη η μη,νεους η παλιους.

Τελικα το ολο θεμα ηταν μια μεγαλη παρεξηγηση που φαινεται να λυθηκε.Ελπιζα να εχει γραψει καποιος για το πως τα περασατε στον Παρνωνα,αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολα πηγαν καλα.

Για οποιεσδηποτε πληροφοριες σχετικα με την λειτουργια και την διαδικασια εγγραφης στην ΕΑΕ πρεπει να επικοινωνησετε με τον Συλλογο,οχι μεσο του αστροβοξ.Και κακως εμεις μελη της ΕΑΕ απανταμε εδω σε τετοιες αποριες-προκλησεις.Δεν εχουμε να απολογηθουμε σε κανεναν,η προσφορα της ΕΑΕ στην ερασιτεχνικη αστρονομια στην Ελλαδα

ειναι αναμφισβητητη για τους σχετικους με τον χωρο.

Και ειναι τουλαχιστον αδικη και ατοπη η οποια μομφη κατα του κ.Τσαμη.Ειδατε ολοι ποσο δυσκολο ειναι να διοργανωθει μια εξορμηση χωρις την παρουσια του.

Ελπιζω μεχρι την επομενη εξορμηση να εχει ξεχαστει το θεμα. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης