Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, μου έχει γεννηθεί μια απορία. Όλες τις φωτογραφίες που βλέπω το γαλαξία μας είναι τραβηγμένες στην περιοχή κοντά στον αστερισμό του Τοξότη. Εγώ όμως, όταν βγαίνω έξω το βράδυ και ψάχνω για το γαλαξία, πολύ πιο έντονα τον βλέπω στις περιοχές από την Κασσιόπη μέχρι και τον Κύκνο και λίγο παραπέρα, παρά στον Τοξότη που λένε πως φαίνεται πιο καθαρά και όλες οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες εκεί! Γιατί συμβαίνει αυτό?
Το μήκος κύματος της ακτ.υποβ. έφυγε απ’την ορατή περιοχή,όταν το Σύμπαν συμπλήρωνε τα 10 εκ. χρόνια.Η ημέρα η μία τέλειωσε μέσα στην φωτοπλημμύρα του 1ου δειλινού!Κ εγένετο εσπέρα κ έγένετο πρωί,ήμερα η μία.Δεν είχε αυγή!Είχε όμως μεσημβρία και δείλι..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο παθαίνω και εγώ στο χωριό μου. Προφανώς όταν βγαίνεις νωρίς, έχεις νοτιοανατολικά και χαμηλά glare απο τη φωτορύπανση της Αθήνας, ενω ψηλά στο ζενίθ επικρατεί ο πολύ καλός και σκοτεινός ουρανός της Φλώρινας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι σχέση έχει η Αθήνα με τη Φλώρινα; Εγώ στη Λάρισα βλέπω μια χαρά τον Τοξότη. Η Αθήνα είναι πολύ μακριά και δεν επηρεάζει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ρύπανση απο Αθήνα δεν το βλέπω. Να το πώ εγώ που την έχω στα 30χλμ και ακριβώς κάτω απο τον Σκορπιό και τον Τοξότη, να το καταλάβω. Τραβόντας μία ευθεία απο την Φλώρινα Ν-ΝΑ συναντάς Κατερίνη,Λάρισα αλλα πιστεύω πιό πιθανό τη ζημιά να στην κάνει η ίδια η Φλώρινα παρά οτιδήποτε άλλο.

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ κατά μήκος του κύκνου τον βρίσκω. Πάνω από τον τοξότη έχει πολλά νεφελώματα κ.τ.λ. ίσως γι'αυτό είναι από εκεί οι περισσότερες φωτο.

Βέβαια αυτές τις μέρες ο Τοξότης είναι χαμηλά στα Α. άρα λόγω φωτορύπανσης (αν έχει κοντά φώτα) , πού να δεις τον γαλαξία ?

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν είναι λόγω εποχής! Από τότε που τον έβλεπα την ώρα που ανέτειλε μέχρι και κάποιες μέρες τώρα τελευταία που τον βλέπω να δύει επειδή κάθομαι μέχρι αργά, παρατηρώ πως δε συγκρίνεται με τίποτα η φωτεινότητα του γαλαξία κοντά του (στον Τοξότη) με τη φωτεινότητα που έχει κοντά στον Κύκνο.... :-k
Το μήκος κύματος της ακτ.υποβ. έφυγε απ’την ορατή περιοχή,όταν το Σύμπαν συμπλήρωνε τα 10 εκ. χρόνια.Η ημέρα η μία τέλειωσε μέσα στην φωτοπλημμύρα του 1ου δειλινού!Κ εγένετο εσπέρα κ έγένετο πρωί,ήμερα η μία.Δεν είχε αυγή!Είχε όμως μεσημβρία και δείλι..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι απο εκει που εισαι εχεις αρκετη φωτορυπανση που καθηστα αδυνατη την ορατοτητα του Γαλαξια στον Τοξοτη.

Στον κυκνο τον βλεπεις επειδη ο Κυκνος παει ψηλα το ιδιο και η Κασσιωπη αργα το βραδυ και ισως δεν εχεις φωτορυπανση στα ΒΑ. ενω στα Νοτια εχεις.

Δοκιμασε να πας σε ενα πολυ σκοτεινο μερος χωρις φωτορυπανση στα Νοτια και θα δεις το Μεγαλειο του... Τοξοτη/Γαλαξια!!! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στην Κρήτη έχουμε συνήθως καθαρό από φωτορύπανση Νότο. Η περιοχή κοντά στον Τοξότη είναι πολύ φωτεινότερη και ποιο εξογκωμένη από τις υπόλοιπες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω... Θα φύγω διακοπές πιο νότια και θα παρατηρήσω ξανα... Ίσως όντως να είναι λόγω φωτορύπανσης αν και διατηρρώ κάποιες επιφυλάξεις.... Anyway... thanks guys... :wink:
Το μήκος κύματος της ακτ.υποβ. έφυγε απ’την ορατή περιοχή,όταν το Σύμπαν συμπλήρωνε τα 10 εκ. χρόνια.Η ημέρα η μία τέλειωσε μέσα στην φωτοπλημμύρα του 1ου δειλινού!Κ εγένετο εσπέρα κ έγένετο πρωί,ήμερα η μία.Δεν είχε αυγή!Είχε όμως μεσημβρία και δείλι..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι απο εκει που εισαι εχεις αρκετη φωτορυπανση που καθηστα αδυνατη την ορατοτητα του Γαλαξια στον Τοξοτη.

Στον κυκνο τον βλεπεις επειδη ο Κυκνος παει ψηλα το ιδιο και η Κασσιωπη αργα το βραδυ και ισως δεν εχεις φωτορυπανση στα ΒΑ. ενω στα Νοτια εχεις.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ ( :!: ) γίνεται στην περιοχή απ'όπου εγώ παρατηρώ (Στα ΒΑ είναι ένα μικρό δάσος ενώ στα Ν τουριστική περιοχή με μερικές φωτεινές πινακίδες κι σπίτια...)

Γι' αυτό κι κατα τις 1 π.μ. ο γαλαξίας στον Κύκνο φαίνεται φοβερός.. :cheesy:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στην Κατερίνη απο το μπαλκόνι μου τον ΤΟΞΟΤΗ τον βλέπω στα μεγαλεία του εγώ...ακόμα κ με μικρή φωτορύπανση \:D/ \:D/ \:D/

Καλά αφού έχει φωτορύπανση πως τον βλέπεις στα μαγαλεία του κι στο κάτω κάτω εσύ που ξέρεις πως είναι τα μεγαλεία του? :wink:

-νομίζω ότι υπερβάλεις...-

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να υπερβάλλω λίγο αλλά σε εμένα φαίνεται ξεκάθαρα λαμπερή η περιοχή...κ όχι στον κύκνο όπως αναφέρθηκε...τις τελευταίες 3 μέρες φαίνεται τζάμι :mrgreen: ...κ τον απολαμβάνω :mrgreen: (εντάξει όχι κ στα μεγαλεία του :lol: )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά αν βλέπεις γαλαξία στο ΤΟΞΟΤΗ τότε ΟΚ =D>

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος έχει παρατηρήσει από Σούνιο ή Νότια Κρήτη, μάλλον δε θα μείνει παραπονεμένος από το θέαμα του Γαλαξία σε Σκορπιό-Τοξότη

 

Μάλιστα, το χειμώνα (Φεβρουάριο-Μάρτιο) μπόρεσα να δω ακόμα και τον χειμερινό γαλαξία (με πλάγια όραση) από ένα βουναλάκι νότια της Κερατέας.

 

Μιας και το θέσαμε το θέμα, είμαι ο μόνος που νομίζει ότι γενικά η Βόρεια Ελλάδα δεν έχει τόσο καλό ουρανό όσο η νότια? Και από Κατερίνη, Μυτιλήνη και από Δράμα (30-40 χιλίομετρα μακριά, σε κάτι χωρία) που έκανα παρατηρήσεις προ ετών, δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κιόλας από την καθαρότητα της ατμόσφαιρας (για το ζενίθ μιλάμε πάντα κ πάντα Ιούλιο) Αντίθετα, από Αττική-Κρήτη-Εύβοια-Επίδαυρο και Κυκλάδες, έχω πετύχει καταπληκτικούς ουρανούς. Δεν ξέρω, ίσως οφείλεται στο πιο ξηρό κλίμα εδώ, ίσως είναι ιδέα μου

 

go south :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος έχει παρατηρήσει από Σούνιο ή Νότια Κρήτη, μάλλον δε θα μείνει παραπονεμένος από το θέαμα του Γαλαξία σε Σκορπιό-Τοξότη

 

Μάλιστα, το χειμώνα (Φεβρουάριο-Μάρτιο) μπόρεσα να δω ακόμα και τον χειμερινό γαλαξία (με πλάγια όραση) από ένα βουναλάκι νότια της Κερατέας.

 

Μιας και το θέσαμε το θέμα, είμαι ο μόνος που νομίζει ότι γενικά η Βόρεια Ελλάδα δεν έχει τόσο καλό ουρανό όσο η νότια? Και από Κατερίνη, Μυτιλήνη και από Δράμα (30-40 χιλίομετρα μακριά, σε κάτι χωρία) που έκανα παρατηρήσεις προ ετών, δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κιόλας από την καθαρότητα της ατμόσφαιρας (για το ζενίθ μιλάμε πάντα κ πάντα Ιούλιο) Αντίθετα, από Αττική-Κρήτη-Εύβοια-Επίδαυρο και Κυκλάδες, έχω πετύχει καταπληκτικούς ουρανούς. Δεν ξέρω, ίσως οφείλεται στο πιο ξηρό κλίμα εδώ, ίσως είναι ιδέα μου

 

go south :cheesy: :cheesy: :cheesy:

:cry:

Μακάρι να είναι ιδέα σου :evil:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης