Jump to content

Ολική έκλειψη Ηλίου - Κίνα 22/7/2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως...εγω θα ηθελα να δοκιμασω τιποτα "περιεργο" στην Κινα (οχι σκυλο βεβαια)

Αλλα σιγουρα θα φαω παπια Πεκινου :mrgreen:

 

 

 

Και σιγουρα ΟΧΙ κατι τετοιο http://www.youtube.com/watch?v=hV_KnRiu5M4 :shock:

οποιος δεν αντεχει να μην κανει κλικ!!! [-X ](*,)'

 

 

 

 

 

Αντε να εχει καλο καιρο στις 22 Ιουλιου...και ας μεινω νηστικος.... :cheesy: δεν εχω προβλημα.

 

Καλά ομώ το έβαλε να το φάνε το φιδι??Μωρέ σκύλο και πάπια και άλογο εντάξει έιναι!!Εγώ δεν ακουμπάω κανένα έντομο και τίποτα ωμό!!

your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ευγενία απο οτι βλεπω σε μπασαμε και εσενα στο τριπακι με τα ταπερ της Μαμας!

 

Περαν της πλακας μπορει οι Κινεζοι να τρωνε οτι τρωνε Γενικα σαν λαος αλλα δεν ειναι ολοι ετσι, συνηθως μονο οι πολυ φτωχοι τρωνε κατσαριδες, σκυλους και σκορπιους. Δεν λεω υπαρχουν καποια γκουρμε πιιατα με φιδια ζωντανα ψαρια κτλ...αλλα any way...και εδω στην Ελλαδα εχουμε πολυ περιεργα φαγητα!

Σε καλα εστιατορια δεν προκειτε να βρεις ουτε σκυλο αλλα ουτε κατσαριδες....ευτυχως εγω εχω παρει 2 φρασολογια με πολλε πολλες λεξεις :mrgreen: και με ιδεογραμματα μεσα, αποτε ελπιζω να μπορεσω να διαβασω κανεναν "περιεργο" καταλογο .... =;

 

 

 

ΥΣ

Θα ερθεις και εσυ Κινα;;

 

Ελπίζω να βρούμε καμία μπριζόλα να φάμε!!Ναι θα ερθω και εγώ!!Είμαι φυσικό Πάτρας πρώτο έτοσ και θα έρθω με τα παιδιά από τον ωρίονα!Ναι ξ΄έρω και εγω καποιες λεξεισ στα κινεζικα και θα καθησω να μάθω τίποτα παραπάνω μέχρι τον Ιούλιο!

 

 

Σίγουρα θα βρούμε μπριζόλες... Γιατί ως γνωστόν "Παντού θα βρεις έναν Έλληνα..." Αλλά και Ελληνα να μη βρούμε, τουλάχιστον ένα ελληνικό εστιατόριο θα υπάρχει...

 

Όσο για τη γλώσσα, μάθε και καμιά λέξη και για μένα... :roll: Διότι πριν από 2 εβδομάδες προσπαθούσα να μάθω πολωνικά και κουράστικα!!! χιχιχιχι :mrgreen:

Φιλικά,

Μιχάλης Μπακώσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη μου αγορά για την Κίνα έγινε. Ενα σακίδιο της William Optics για τα 80άρια τηλεσκόπιά της. Θα φιλοξενήσει το William Optics Megrez μου με ασφάλεια και με ευκολία μεταφοράς ενώ έχει χώρο και για αρκετά άλλα αξεσουάρ.

 

WO_backpack1.thumb.jpg.ad1150b8a940b367677bead3afad935a.jpg

Η μπροστινή πλευρά του σακιδίου.

 

WO_backpack2.thumb.jpg.76c08554d4a0d6d94fb7ad58f02a21bb.jpg

Ανοιγμένο το σακίδιο. Εχει μέσα όλα τα βασικά αξεσουάρ του τηλεσκοπίου (διαγώνιο, σκόπευτρο, extender) και αρκετές αχρησιμοποίητες θέσεια για προσοφθάλμιους και άλλα.

 

WO_backpack3.thumb.jpg.560caa9cb521755a8772fefa9557a78d.jpg

Η πίσω μεριά του σακιδίου

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία και ασφαλής θήκη, καλοτάξιδη!

Κι εγώ έχω έναν αντίστοιχου μεγέθους σακίδιο γενικής χρήσης – διαφημιστικό δώρο από παλαιότερο ταξίδι στο εξωτερικό, κι εκεί σκοπεύω να βάλω το πτωχό πλην τίμιο αχρωματικό 80άρι μου, τυλιγμένο μέσα σε αφρώδες υλικό και δίπλα στα λοιπά εξαρτήματα και τη φωτογραφική μου.

 

Αλήθεια, πόσο να είναι άραγε το επιτρεπτό βάρος μεταφοράς μέσα στο χώρο επιβατών του αεροπλάνου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως, οι περιορισμοί στις αποσκευές εντός καμπίνας είναι σε τεμάχια (συνήθως 1 για την οικονομική θέση) και διαστάσεις και όχι σε βάρος. Αντίθετα, οι αποσκευές που δίνονται στον πάγκο του check in ζυγίζονται. Νομίζω πως χρειάζεται μια επικοινωνία με το πρακτορείο ταξιδίων για λεπτομέρειες διότι πιθανώς ο περιοριστικός παράγοντας να είναι η εσωτερική πτήση της Κίνας και όχι η πτήση έως εκεί.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ανδρέας έχει δίκιο, αλλά υπάρχει τυπικό όριο και για το βάρος, το οποίο είναι περίπου 5 κιλά αν δεν κάνω λάθος.[/b]

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν τελικά είναι 5 κιλά, νομίζω ότι είναι αρκετά για τα ευαίσθητα κομμάτια του εξοπλισμού μας, που δεν θα μπουν στη βαλίτσα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται από την πολιτική της εταιρείας. Το σύνηθες είναι 7 κιλά για 1 χειραποσκευή.

Επίσης αν έχεις 2 μικρές χειραποσκευές που ζυγίζουν συνολικά 7 κιλά, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά πρέπει να δηλωθεί με την κράτηση του εισιτηρίου.

Οι μεγάλες ευρωπαικές εταιρείες, δεν ζυγίζουν σχεδόν ποτέ τις χειραποσκευές. Έχω πάρει 12 και 16 κιλά χειραποσκευή και κανείς δεν μου έχει πει τίποτα.

Προβλήματα έχω αντιμετωπίσει μόνο με ασιατικές εταιρείες, όπως Bankong Air, Air Asia , Gulf κι άλλες με οικονομικά εισιτήρια, που πληρώνεις ακόμα και το 1 κιλό παραπάνω.

Με την Τhai που είναι ακριβή εταιρεία, δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα, ούτε στις χειραποσκευές ούτε στη βαλίτσα.

Το ίδιο συμβαίνει με την Qatar και την Εmirates.

Νομίζω πως δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα στην πτήση σας για Σαγκάη.

Αν υπάρξει πρόβλημα, θα υπάρξει μόνο στην εσωτερική πτήση για Πεκίνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως φαίνονται αυτοί που έχουν πληρώσει μια περιουσία σε υπέρβαρο θέλεις να πεις! :P

Μετά τα 200 ευρώ για υπέρβαρο 10 κιλών στο πρώτο μου ταξίδι με την Gulf, φεύγω πάντα με ζυγισμένη βαλίτσα.

Αυτός είναι κι ο λόγος που τα βαρύτερα πράγματα (εξαιρούνται τα υγρά όπως οδοντόκρεμες, σαμπουάν κλπ που δεν επιτρέπονται) τα βάζω στη χειραποσκευή.

Οι βαλίτσες πάντα ζυγίζονται, οι χειραποσκευές σπάνια.

 

Πάντως σε πολλά μέρη στην Ασία, οι εσωτερικές πτήσεις έχουν όριο τα 7 κιλά για χειραποσκευή και 15 (μόνο) για βαλίτσα ενώ κάποιες άλλες 20.

 

Εσείς θα πάτε για λίγες μέρες και δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα κιλών μιας και δεν θα πάρετε ένα τόνο πράγματα.

Επίσης όταν ταξιδεύεις με γκρουπ σπάνια υπάρχει προβλημα, μιας και ο αρχηγός της αποστολής " καθαρίζει " για τα πάντα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα πολύ καλές οι πληροφορίες σου. Σε κάθε περίπτωση είναι καλό να ρωτήσουμε κάποια στιγμή την εταιρία που θα ταξιδέψουμε για το τι ισχύει ως προς τις χειραποσκευές, βαλίτσες, κλπ, ιδίως για την εσωτερική πτήση της Κίνας.

Όσο για το τονάζ του εκλειπτικού ταξιδιώτη, υπάρχουν δυο κατηγορίες:

Οι καθαροί εκλειπτικοί, με μικρό τονάζ, και οι αστροφωτογράφοι εκλειπτικοί, με συνήθως μεγάλο τονάζ (τρίποδες, τηλεφακοί, τηλεσκόπια, μπαταρίες, κλπ). Σε αυτήν την περίπτωση βοηθάει σε μια ομάδα να μοιραστουν οι βαλίτσες και οι χειραποσκευές μεταξύ των μελών.

Στην επιστροφή συνήθως επιστρέφουμε βαρύτεροι, γιατί κουβαλάμε σουβενίρ!

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο ξέρω και η εσωτερική πτήση θα γίνει με την ίδια εταιρεία lutfhansa.

Το rooting της πτήσης είναι Βερολίνο-Σανγκάη-Πεκίνο-Βερολίνο. Άρα και στην εσωτερική πτήση θα υπαγόμαστε στους ίδιους ελέγχους αφού η ευθύνη και ο έλεγχος είναι της αεροπορικής εταιρείας. ( το ελπίζω ...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, δε νομίζω η Lufthansa να εξυπηρετεί τη γραμμή Σανγκάη-Πεκίνο. Η πτήση θα είναι κατά πάσα πιθανότητα με κινεζική εταιρεία η οποία θα έχει άλλους κανόνες. Κατά συνέπεια πρέπει να μάθουμε ακριβώς τι θα ισχύει για αυτή την πτήση καθώς αναγκαστικά ο προγραμματισμός των αποσκευών θα γίνει με βάση την πιο αυστηρή από όλες τις πτήσεις.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK,

O Mr Captain - No Limits - ως ο μόνος και αδιαμφισβήτητος αρχηγός μας -θα πρέπει να μιλήσει με το πρακτορείο και να μας ενημερώσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια παιδια! Χαιρομαι που σας "ξαναβλεπω"!

"Μολις γυρισα*" απο την Ενημερωση που ειχαμε τα μελη του ΟΦΑ που ταξιδευουμε Κινα!

 

Να σας πω λοιπον μερικες αποριες που μου λύθηκαν και μερικα πραγματα που εμαθα, ναι σιγουρα πολλοι απο εσας τα γνωριζεται...αλλα δεν εγινε και κατι να τα αναφέρουμε παλι!

 

Λοιπον, καταρχας δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα με CD-DVD βιντεοκαμερες κτλ. Αλλα καλο ειναι οτι παρουμε μαζι μας να το δηλωσουμε στο τελωνειο ωστε μετα να μην εχουμε προβληματα!

Οποτε φωτογραφικες, τηλεσκοπια, φακους και γενικα αντικειμενα τα οποια ειναι αξιας καλο ειναι να τα δηλωσουμε.

 

Επισης καλο ειναι να γνωριζεται οτι στην Κινα δεν υπαρχουν φαρμακα!! :shock:

Και οι Κινεζοι περνουν ολοι βοτανα αντι για φαρμακα, οποτε καλο ειναι οτιδήποτε μπορει να χρειαστουμε να εχουμε παρει μαζι μας απο εδω! λ.χ Depon, Ασπιρινες, αντιεμετικα κ.α

Ατομα που εχουν καποιο ιδιαιτερο νοσημα να εχουν οπωσδηποτε μαζι τους φαρμακα για 15 μερες (ή τελως παντων οσες μερες θα λυπουν απο την Ελλαδα) <μην υπερβαλουμε στις ποσοτητες>

 

 

Τα κιλα που μας δικαιολογεί ειναι μεχρι 22κιλα για βαλιτσα και 7 για χειραποσκευη.

<βεβαια ακολουθουμε το παραδειγμα της Κατερινας :mrgreen:>

Ευχαριστουμε γιατις πληροφοριες Κατερινα!!

 

 

Η ενδυμασια να ειναι ελαφρια...

ειδικα στις πτησεις φαρδια ρουχα και εναλαφρα παπουτσια!

<βεβαια εγω το Τζινακι μου και το πουκαμισακι μου δεν το αφηνω :roll: :oops: Billie Jin που λεει και Michael :lol: >

Κα βεβαια οταν φτασουμε Κινα να μην πεσουμε για υπνο με την μια...αλλα να περιμενουμε να νυχτωσει :wink: ωστε να προσαρμοστουμε στο ωραριο!

 

 

Στην Κινα οταν κυκλοφορουμε να ΜΗΝ εχουμε ποτε πανω μας την Visa και το Διαβατηριο! Να εχουμε μια φωτοτυπια αυτον και την καρτα του ξενοδοχειου!

 

 

 

...Τα υπολοιπα αργοτερα γιατι τωρα... [-(

 

 

 

 

 

Ανδρεα καλορίζιο το νεο τσαντακι! Πολυ καλο!

Μακαρι να υπηρχε κατι αναλογο για το ED80 [-o< ωστε να μπορουσα να το παρω μαζι μου!

 

 

 

 

 

 

 

*Ενταξει χθες βραδυ γυρισα, αλλα πηγα με την μια στην εκδηλωση της Αστρονομικης Εταιριας Κερκυρας :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε όλες τις αεροπορικές εταιρείες σχετικά με τις χειραποσκευές

οι υπερβολές καλό είναι να αποφεύγονται.

 

Όταν πετάξαμε για Μόσχα είχα μαζί την πολύ μεγάλη φωτογραφική

τσάντα αλλά και τη θήκη με το τρίποδα. Κανένα πρόβλημα.

Φοβόμασταν για την αεροφλότ αλλά τελικά τζάμπα ο πανικός

ακόμα και στην εσωτερική για Νοβοσιμπίρσκ.

 

Το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρείες.

Σου λένε για επιτρεπτό όριο 22 κιλά και φεύγεις με 30 κιλά.

Αν δεν υπήρχε το όριο με πόσα κιλά θα πετάγαμε;

Και τι να το κάνουμε όλο το σπίτι μαζί μας;

 

Για τις χειραποσκευές το μέγιστο 5-7 κιλά για λόγους ασφάλειας.

Δηλαδή πως να σε αφήσει να βάλεις πάνω από το κεφάλι σου σε

ενα λόκερ μια τσαντα 15-20 κιλά.

Σας έχει τύχει να ταξιδέψετε με κακό καιρό και να ανοίξουν

τα λόκερς και να ξερνάνε βαλιτσούλες και μπουκάλια;

Δεν θέλετε να ξέρετε, αλήθεια!

Αν λοιπόν σε δεί κάποιος να κουβαλάς μια χειραποσκευή που

δεν μπορείς να τη σηκώσεις δεν καταλαβαίνω το λόγο

να σε αφήσει να την πάρεις στο μαζί σου.

Anyway...

 

Στην εσωτερική πτήση Σανγκάη -Πεκίνο κρατήστε στην

χειραποσκευή σας τα πλέον απαραίτητα και εξοπλισμό αξίας.

Ενδέχεται να υπάρχει ενα μεταλικό κουτί κάτι σαν ογκομετρικό

και όποια χειραποσκευή είναι μεγαλύτερη από αυτό,

απλά ταξιδεύει στο αμπάρι.

Δεν έχει τύχει να πληρώσω υπέρβαρο για αυτό αφού συμβαίνει

πάντα την τελευταία στιγμή κατά την επιβίβαση.

 

Πετάς με airbus για Κωνταντινούπολη με την Ολυμπιακή το πρωί

με μια μεγαλούτσικη χειραποσκευή και γυρίζεις με το ελικοφόρο.

Που να βάλει η αεροσυνοδός το μπαουλάκι σου;

Θα πάει στο αμπάρι!

 

Άλλο θέμα:

Δεν υπάρχει περίπτωση για εσωτερική πτήση στην Κίνα με Lufthansa!

 

Πηγαίνοντας προς Κίνα συμπληρώνεις το κλασσικό χαρτάκι που

γράφεις την μικρή ιστορία της ζωής σου και τους λόγους του ταξιδιού

-το αντίστοιχο χαρτάκι συμπληρώσαμε πριν την άφιξη στη Μόσχα-

αναφέροντας στις αρχές ότι δεν πάσχεις από μεταδιδόμενες ασθένειες.

Προσέξτε μη κρυώσετε αυτη την εποχή.

Τα ντεπόν απαραίτητα - δεν φαντάζομαι με 37 και κάτι να μείνεις

καραντίνα μια βδομάδα στη Σανγκάη!

 

Για να δηλώσετε στο τελωνείο τα πράγματα αξίας, ρωτήστε αυτούς

που το έκαναν πηγαίνοντας στη Μόσχα. Ευτυχώς δεν ήμουν εκεί:P

Τζάμπα πανικός και κυρίως τζάμπα χρόνος!

 

Ακόμα και όταν φεύγεις από το Χονγκ Κονγκ την κατ'εξοχήν πρωτεύσουσα

των gadjets το μόνο που κάνεις είναι να βγάλεις τα πράγματα από

τα κουτιά τους για να δείχνουν μεταχειρισμένα.

Εκτός αν κουβαλήσετε μαζί σας αποχρωματικό 20000 $

οπότε δηλώστε το! :P

 

Οι ωτασπίδες θα αποδειχθούν απαραίτητος εξοπλισμός,

πιστέψτε με! Όσοι έχουν ipod να το πάρουν μαζί!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρείες.

Σου λένε για επιτρεπτό όριο 22 κιλά και φεύγεις με 30 κιλά.

Πλεον το μεγιστο ανα βαλιτσα ειναι τα 25 κιλα (22+3 υπερβαρο)

Παραπανω δεν σε αφηνουν γιατι τα ατομα που δουλευουν στις αποσκευες του αεροδρομιου τους πεφτει η Μέση και δεν προκειτε να την σηκωσουν και να την βαλουν στο "τρενακι"....με αποτελεσμα η βαλιτσα σου να μεινει Αθηνα! ή οπου αλλου συμβει!

 

Το λεω αυτο γιατι μου ειχε τυχει να μην με αφησουν να περασω την βαλιτσα μου απο τον ελεγχο. Και επρεπε να αγορασω νεα βαλιτσα/σακο και βαλω μεσα τα υπολοιπα κιλα ωστε η βαλιτσα να ειναι μεχρι 25 κιλα.

(εννοείτε οτι πληρωσα και υπερβαρο)

 

 

 

 

 

 

 

 

Και κατι αλλο, δεν ειναι αναγκει να παρουμε μαζι μας πολλα ρουχα...αφου στην Σανγκαϊ μπορουμε να βρουμε...τα παντα :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK,

O Mr Captain - No Limits - ως ο μόνος και αδιαμφισβήτητος αρχηγός μας -θα πρέπει να μιλήσει με το πρακτορείο και να μας ενημερώσει.

Όλα θα γίνουν!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλοι μου συνταξιδιώτες στο Ονειρο προς την Εκλειψη

 

Σημερα εχουμε Παρασκευη 22 Μαϊου 2009

Ακριβος 2 Μηνες πριν το Μεγαλο Γεγονος!! Πριν το γεγονος της ζωής μας <οπως εγραψε και ο κ. Καπετανάκης ακριβως πριν 10 μηνες>

 

Ελπιζω να εχετε προετοιμαστεί καταλληλως!! Διοτι η Τεταρτη 22 Ιουλιου 2009 ειναι πολυ κοντα :cheesy:

 

 

 

 

 

 

 

tse_20060329_pre.gif

Animated gif. Total Solar Eclipse (20060329) © Pedro Ré

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως πλησιάζει πολύ γρήγορα!!

 

Δεν ξέρω αν θα εκτοπίσει από την καρδιά μου το Καστελόριζο (πρώτη έκλειψη και μάλιστα στην πατρίδα μας) αλλά σίγουρα θα είναι εμπειρία ζωής!

 

Μόνο ο καιρός θα είναι ένα μόνιμο άγχος [-o<

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα ελαβα ενα "παιχνιδακι"...μικρο, αλαφρι και φθηνο!

Προκειτε για την βαση ΑΖ3 την οποια την θελω για να βαλω το ED80 πανω!

 

Τωρα θα μου πειτε που γιατι ταλεω ολα αυτα;;

Πολυ απλα γιατι σκεφτομαι να τα παρω στην Κινα... [-(

Βεβαια το προβλημα ειναι το βαρος...αλλα πιστευω οτι το εχω...

Εσεις τι εχετε να μου προτεινεται;;;

 

Βεβαια μετα μπαινουμε και σε αλλες περιπετιες...γιατι θα θελω ή να βλεπω μεσα απο το ED80 την εκλειψη ή να εχω μια CCD να γραφει (και βεβαια ενα laptop) αλλα απο CCD εχω μονο την NextImage της Celestron οπου δεν γνωριζω αν θα κανει δουλεια! Καμια ιδεα;;

 

 

Και βεβαια εννοειτε οτι θα παρω μαζι και την Canon με τους φακους της και το τριποδο της!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το "καμπανακι" χτυπισε, μπηκαμε στον τελευταιο γυρω.

 

30 ημερες εμειναν μεχρι το ταξιδι για την απο ανατολη, ο χρονος πλεον κυλα αντιστροφα και καθε χτυπος του ρολογιου χτυπα πιο αργα και πιο βασανιστικα...

...αλλα οι καρδιες μας αρχιζουν να παλλονται πιο γρηγορα και το μυαλο μας εχει αρχισει ιδη να να βλεπει την 2η επαφη σε καθε μας σκεψη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσα ποιήματα θα γράψουμε και θα διαβάσουμε

ακόμα μέχρι να φύγουμε;

Τι έχετε να τραβήξετε αστροβοξίτες!! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσα ποιήματα θα γράψουμε και θα διαβάσουμε

ακόμα μέχρι να φύγουμε;

Τι έχετε να τραβήξετε αστροβοξίτες!! :lol:

Καθε μερα και μια λαλια...καθε λεπτο και λεξη

Την Εκλειψη οταν θα δω θα ευχομαι να μην βρεξει. :roll: :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΥΡΑΝΕ ΤΙ ΟΤΙ ΗΕΛΙΟΟ ΦΑΟΣ ΑΠΕΚΡΥΒΗ

ΥΠΕΡΚΟΣΜΟΝ ΓΕ ΕΚΛΕΙΨΙΝ ΔΟΥN' ΕΥΘΑΛΩΝ ΕΣΘΛΟΙΣ ΕΤΑΡΟΙΣ

 

(σε δακτυλικό εξάμετρο, όπως πχ η Οδύσσεια του Ομήρου)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης