Jump to content

Αγορά τηλεσκόπιου από ebay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας

Είμαι τελείως αρχάριος στα τηλεσκόπια και αστρονομικά. Ότι έμαθα μικρός από τους πρόσκοπους σε αστερισμούς και διάφορα άλλα. Τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία που κέρδισα σε δημοπρασία στο ebay ένα seben big boss. 'Ισως έκανα επιπόλεη κίνηση χωρίς να μάθω-ψάξω τι είναι καλύτερο ώστε να ξεκινήσει κανείς αλλά τεσπα. Έχετε να μου πείτε κάτι για την αγορά αυτή? Ακόμη δεν πλήρωσα και θα καθυστερήσω για μια εβδομάδα ακόμη αλλά θα το παραλάβω σε 15 μέρες περίπου. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό εκμάθησης περι τηλεσκοπίων για να κάνω κάποια προετοιμασία μέχρι την παραλαβή?

Το τηλεσκόπιο το κατοχύρωσα στα 140 € περίπου με τα έξοδα αποστολής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μια ματιά που έριξα στις οδηγίες για τηλεσκόπια είδα πως έχω αρκετό διάβασμα και μελέτη μέχρι την παραλαβή.

Υπάρχει κανείς να μου πει σε ποια κατηγορία εντάσσεται το bigboss της seben? :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο πρέπει να είναι από τις παλιές φουρνιές των κινέζικων. Ο ερευνητής του πρέπει να είναι 6Χ30 πράγμα που σε περιορίζει όταν κάνεις starhoping βλέποντας λιγότερα αστέρια. Επίσης ο εστιαστής του είναι κρεμαριέρας και μάλλον δέχεται μέχρι 1,25'' προσοφθάλμια. Τα οπτικά του είναι αμφίβολης ποιότητας. Η στήριξή του είναι κάποιος κινέζικος κλώνος της EQ2-3 με πολύ μέτρια συμπεριφορά στην κίνηση. Ήμουν κάτοχος ενός τέτοιου τηλεσκοπίου με άλλη ονομασία και δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.

 

Αυτά τα ολίγα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ας μην είναι καλό, αυτό το τηλεσκόπιο μπορεί να σας βάλει σιγά σιγά στο hobby.Οπότε μην απογοητευτείτε!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου εαν θυμάμαι καλά τα seben ειναι γερμανικά ή φιλλανδικά (κινέζικα είναι τα BigstarOptics).

Βέβαια οχι οτι καλύτερο αλλά για αρχή????? αρκεί να μην σε πάρει απο κάτω εάν δεν δείς αυτά που θες.

Για τα υπολοιπά μπές στην σελίδα τις seben (seben.com)

 

Καλή συνέχεια!!!!!!!!! :cheesy:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Δεν απογοητεύομαι, είμαι σε αναμονή και γεμάτος δίψα!

Θα τα ξαναπούμε σύντομα. =;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης