Jump to content

SkyWatcher 8'' ή SkyQuest XT8 Classic dobson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ.

Είμαι καινούργιος χρήστης και καινούργιος στην αστρονομία. Αποφάσισα να αγοράσω ένα 8'' dobson και επέλεξα το SkyWatcher μετά από αρκετή ανάγνωση διαφόρων threads. Το βρήκα αρκετά φτηνά (280) από ενα ιντερνετικό μαγαζί στο Βέλγιο (είμαι μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας οπότε και ήταν βολικό). Λόγω προβλήματος του εν λόγω site, με πληροφόρησαν ότι δεν το έχουν το συγκεκριμμένο μοντέλο εδώ και καιρό και αν θέλω μπορούν να μου στείλουν το SkyQuest XT8 Classic στην ίδια τιμή το οποίο όπως χαρακτηριστικά μου είπαν: "This is completely the same telescope but with a better focusser and a better finder." Το συγκεκριμμένο μοντέλο φαίνεται εδώ: http://www.grootven.be/Showpage.asp?pageid=orion και όντως τα χαρακτηριστικά του φαίνονται τα ίδια, o finder μου φαίνεται πιο ξεκούραστος, έχει έξτρα ένα κιτάκι για collimation και η αρχική τιμή του κατά πολυ μεγαλύτερη αυτής που θα πληρώσω τελικά λόγου του προβλήματος του site τους. Ποια είναι η γνώμη σας όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του SkyQuest XT8 Classic σε σχέση με το SkyWatcher? Αξίζει να πάω για το SkyQuest?

 

Σας ευχαριστώ,

Θεόφιλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιοτικώς είναι ακριβώς το ίδιο. Αυτό έχει διαγώνιο ερευνητή για να μην στραβολαιμιάζεις και έξτρα κάποια μπιχλιμπίδια.

 

Πάρ' το.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηλθες :D

 

Τα τελευταια Skywatcher εχουν κι αυτα Crayford εστιαστη .

επειδη εινα η ιδια εταιρεια ενδεχομενως και η βαση τους να ειναι της ιδιας ποιοτητας .

Κι ο ερευνητης στο Skywatcher 9 Χ 50 ειναι κι αυτος .

Δεν εχω δει απο κοντα το Syquest , αλλα εγω θα το αγοραζα .

 

Χαιρετισμους

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως τα Orion είναι λίγο καλύτερα από τα Skywatcher στο φινίρισμα αλλά και στα οπτικά.

 

Εδώ όμως η σημαντικώτερη διαφορά που πρέπει να προσέξης είναι ότι το Skywatcher έχει το tension control system για τον έλεγχο της κινήσεως καθ' ύψος ενώ το Skyquest έχει τα ελατήρια.

Προσωπικώς θα προτιμούσα την μέθοδο του tension control πού έχει υιοθετήσει η Orion στα νεώτερα μοντέλα της.

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το θέμα είναι ότι το συγκεκριμμένο μαγαζί δεν έχει τα καινούργια μοντέλα της Orion αλλά το Classic. Θα μου δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα τα ελατήρια?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμαν αυτα τα ελατηρια ποιος σκεφτηκε να τα βαλει δεν μπορω να καταλαβω ενα ματσο λυσεις υπαρχουν ελατηρια πηγαν και εβαλαν.

Απλα θα σκουριασουν και θα τριζουν και θα ακους και κανα Τιιιιινννγκκκκ καμια φορα οποτε λαδακι ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια είναι σχεδόν ίδια.Κάπου μπορεί να υπερέχει το ένα κάπου το άλλο αλλά οι διαφορές είναι ασήμαντες.

Καλά το μαγαζί που βρήκες έχει πολύ καλές τιμές.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αποφάσισα να πάω για το Orion :mrgreen: κι ας ελπίσουμε ότι δε θα βγάλει τίποτα λόγω των ελατηρίων.

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις απαντήσεις σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ελατήρια δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα. Αν θέλεις για να έχεις καλύτερες τριβές μπορείς να κολλήσεις ένα κομμάτι κόντρα πλακέ στο πάχος του τεφλόν στην κοίλη επιφάνεια. Εγώ που έχω στη βάση μου ελατήρια και τα χρησιμοποιώ ένα χρόνο τώρα δεν έχω πρόβλημα και ούτε ίχνος σκουριάς. Βέβαια τα ελατήρια τα βγάζω και τα αποθηκεύω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σήριαλ συνεχίζεται...

Τελικά με ενημέρωσαν από το προαναφερθέν μαγαζί ότι ούτε το Orion μπορούν να μου στείλουν διότι του τέλειωσαν και αυτά. :evil: :( Καλά καραμέλες πουλάει ή τηλεσκόπια? Τελοσπάντων, ακυρώθηκε η παραγγελία και τώρα παρήγγειλα το Skywatcher 8'' με pyrex (ξέρω ότι η διαφορά είναι μόνο στο cool down του τηλεσκοπίου αλλά το δίναν στην ίδια τιμή με το Classic. Για όποιον ενδιαφέρεται:http://www.optical-systems.com/skywatcher-dobson-2001200mm-pyrex-telescope-p-2627.html)

 

Άντε μπας και δούμε κανά DSO. [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σήριαλ συνεχίζεται...

Τελικά με ενημέρωσαν από το προαναφερθέν μαγαζί ότι ούτε το Orion μπορούν να μου στείλουν διότι του τέλειωσαν και αυτά. :evil: :( Καλά καραμέλες πουλάει ή τηλεσκόπια? Τελοσπάντων, ακυρώθηκε η παραγγελία και τώρα παρήγγειλα το Skywatcher 8'' με pyrex (ξέρω ότι η διαφορά είναι μόνο στο cool down του τηλεσκοπίου αλλά το δίναν στην ίδια τιμή με το Classic. Για όποιον ενδιαφέρεται:http://www.optical-systems.com/skywatcher-dobson-2001200mm-pyrex-telescope-p-2627.html)

 

Άντε μπας και δούμε κανά DSO. [-o<

 

Κανένα καλό μαγαζί με προσιτές τιμές στην Ολλανδία δεν παίζει ;

Πολύ περίεργο μου φαίνεται...(αν σκεφτεί κανείς πως εκεί φτιάχτηκε

το 1ο οπτικό τηλεσκόπιο).

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα. Πολύ ψηλές τιμές και μικρή ποικιλία. Και μένα μου φαίνεται περίεργο αλλά δεν βρήκα τίποτα της προκοπής μέχρι στιγμής με εξαίρεση κανα δυό που δεν έχουν Skywatcher όμως. Στη Γερμανία από ότι βλέπω παίζουν τα περισσότερα και καλύτερα ιντερνετικά μαγαζιά εδώ στην περιοχή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα. Πολύ ψηλές τιμές και μικρή ποικιλία. Και μένα μου φαίνεται περίεργο αλλά δεν βρήκα τίποτα της προκοπής μέχρι στιγμής με εξαίρεση κανα δυό που δεν έχουν Skywatcher όμως. Στη Γερμανία από ότι βλέπω παίζουν τα περισσότερα και καλύτερα ιντερνετικά μαγαζιά εδώ στην περιοχή.

 

Μμμμ...Κατάλαβα..!

Καλό κουράγιο :).

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρθε τελικά το Skywatcher 8'' :mrgreen: :cheesy: :mrgreen: και το συναρμολόγησα. Τώρα πρέπει να περιμένω για κανά ασυνέφιαστο ουρανό. Λίγο δύσκολο εδώ στην Ολλανδία βέβαια αλλά που θα πάει θα τον πετύχω.

 

Μια ερώτηση:

Ξέρει κανείς πως μπορώ να δω αν το κάτοπτρο είναι όντως Pyrex? Στο κουτί και πάνω στο σωλήνα δεν έγραφε τίποτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης