Jump to content

3η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο ρε παιδια πρεπει να περασατε πολυ ωραια ...κριμα θα ερχομουν και γω αλλα προεκυψε κατι τελευταια στιγμή ...την επόμενη φορα .....

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καταρχάς,

 

Συγχαρητήρια στον Σ.Ε.Α. για την καταπληκτική διοργάνωση. Περάσαμε καταπληκτικά παρά τα μικροπροβλήματα με τον καιρό το Σάββατο το βράδυ.

 

Τέτοιες διοργανώσεις μας δίνουν την δυνατότητα όχι μόνο να δοκιμάζουμε τα όργανα μας και να ξεφεύγουμε από τους άθλιους αστικούς ουρανούς αλλά και να έχουμε επικοινωνία με ανθρώπους που μοιράζονται τα ίδια ενδιαφέροντα. Εύχομαι να εκδηλωθεί ανάλογο ενδιαφέρον από κάποιο σύλλογο ερασιτεχνικής αστρονομίας για την διοργάνωση του 4ου Π.Σ.Ε.Α.

twitter: @s_mavros

blog: stefanos.xyz

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και αλλες φωτο!!!!

 

P1018500.thumb.jpg.8c248d9326c52bc43d1eee82ff4aef1c.jpg

φουλ συνεφια

 

P1018513.thumb.jpg.569f125ab37bdfcefdf1c58a211ed76e.jpg

η θεα απο το βουνο

 

P1018536.thumb.jpg.0a8773fcef1ca898e6e3e53ee0a6c51e.jpg

μανουσο η χελωνα που ελεγες!!!!

 

P1018546.thumb.jpg.85389b39cf4452e669a269919f3eef53.jpg

ο θανασης την ωρα της βροχης

 

P1018570.thumb.jpg.4677c326bbc747faa12a7e44a6931528.jpg

κυρ Μπαμπης (babgia)ολα τα λεφτα

 

P1018579.thumb.jpg.fc51a66702c8bd9ac649206916e36ff3.jpg

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ ΤΕΑΜ

 

P1018580.thumb.jpg.30ace9095718b05cc34121c9e407dc35.jpg

DOB με θεα!!!!

 

P1018539.thumb.jpg.5071652ae674d6d6dd746212d9d28823.jpg

Ανδρέας Παπαλαμπρου

ο συνδετικος κρικος στην ερασιτεχνικη αστρονομια!μαζι με την χελωνα!

Ανδρέα πολλα ευχαριστω!!!

P1018569.thumb.jpg.954b494b172f48693dc905be2453a191.jpg

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και δεν το ανέφερα είναι η ''αλλάγη'' του Στέφανου..Πραγματικά έπαθα πλάκα!!Μια χάρα είσαι Στέφανε!!Φτου σκόρδα!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν πανέμορφα! Ευχαριστούμε τα παιδιά από το ΣΕΑ, τον ΟΣΠ για την υποστήριξη και τη φιλοξενία

και τη μαμά μου Κατερίνα :D για όλα.

 

Το workshop παρατήρησης διαττόντων ήταν πολύ πολύ ενδιαφέρον και τα παιδία του ΣΕΑ πολύ πρόθυμα. (Ούτε εγώ μπόρεσα να κατανοήσω σε βάθος την ομιλία της υπέροχης κυρίας Χατζηχρήστου.)

 

Πολύ ωραία τοποθεσία, πολύ καλή οργάνωση, πολύ φα'ί', πολύς Τρεμούλης, πολύ χιούμορ, πολύ μέγαλα αντικείμενα απτον προσοφθάλμιο του Θέμη :P, μεταβλητοί ! (βλέπε πιγολαμπίδες), supernova ! (βλέπε Παπασωτηρίου), πολλά σύννεφα, πολύ καλή παρέα.

 

Χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα τον μικρό μας φίλο tasco, καθώς και πολλά ακόμα παιδιά από όλη την Ελλάδα, και είδα φίλους μετά από καιρό.

 

Ωραίες οι φωτογραφίες! Και του χρόνου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη η πανελληνια συναντηση ηταν το τελος της αμφιβολιας του θεσμου.Πλεον ειμαι σιγουρος οτι θα γινεται καθε χρονο,και με περισσοτερες απο 1 προτασεις για την αναληψη της.

Πολλα συγχαριτηρια στον ΣΕΑ,που με πολυ κοπο καταφερε να πανε ολα τοσο καλα.

Για μια ακομη φορα οι ερασιτεχνες αστρονομοι ηταν μια μεγαλη παρεα που ξερει να περναει καλα,ασκοντας ταυτοχρονα σοβαρα την μεγαλη αγαπη τους,την αστρονομια. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές ακόμα φωτογραφίες από την πλήρως επιτυχημένη, κατά γενική ομολογία 3 ΠΣΕΑ. Πολλά συγχαρητήρια στον Σ.Ε.Α. =D>

 

023.thumb.JPG.8c2babdcbdb3ccbb68a8db30999e01a3.JPG

Αναμνηστική

 

.thumb.jpg.d6b35792f58fa6c517e6efcb95974f3a.jpg

Από την ομιλία της

Αστροφυσικού Δρ. Ελένη Χατζηχρήστου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω τις φωτογραφίες και σκάω απο τη ζήλεια....

 

Τα είχα οργανώσει όλα για να έρθω, και 10άδες παράγοντες δούλεψαν υπογείως εναντίον του ταξιδιού...

 

Την παρασκευή με "πρόδωσε" ο συνταξιδιώτης μου, οπότε είπα να έρθω το Σάββατο με έναν άλλον για να έχω και παρέα στον δρόμο... Και το Σάββατο ο κύριος αυτός (ο εφεδρικός) θυμήθηκε να πέσει για μεσημεριανό ύπνο (ισπανιστεί "σιέστα"), οπου η υπομονή μου εξαντλήθηκε πολύ αργά δυστυχώς (την ώρα που νύχτωνε)... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Ελπίζω να έρθω σε κάποιον προσεχή Πάρνωνα, αυτη τη φορα ΜΟΝΟΣ μου! :twisted: :twisted: :twisted:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο παιδια!! Σας βλεπω στις φωτογραφιες και σας χαιρομαι! :D

Θα ηθελα πολυ να ειμουν κι εγω εκει...δεν πειραζει στην 4η... :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτογραφίες σας μετέφεραν πλήρως το κλίμα σε όσους δεν μπορέσαμε να έρθουμε! Περάσατε πολύ όμορφα και αυτό φάνηκε! Πράγματι, το νόημα αυτών των συναντήσεων είναι η γνωριμία και η επαφή με φίλους που η απόσταση δυσκολεύει τις συχνές συναντήσεις μαζί τους. Σίγουρα είχατε πολλά να πείτε και άλλες τόσες εμπειρίες να ανταλλάξετε.

 

Μπράβο σε όλους και κυρίως στους διοργανωτές :mrgreen:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ τους διοργανωτες , ηταν ολα στην εντελεια. Αν και φτασαμε απροειδοποιητα στο χωρο,μας βοηθησαν να βρουμε θεσεις για το τηλεσκοπιο και το αυτοκινητο.

Συγχαρητηρια κυριοι. =D> =D>

Βασιλης Κ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να συγχαρω και να ευχαριστησω τους διοργανωτες,

για τον αψογο τροπο με τον οποιο φροντισαν ετσι ωστε να ειναι τα παντα στην εντελεια,

οσο βεβαια το επετρεπαν ο χωρος, αλλα και καποιοι αλλοι παραγοντες.

 

Θα ηθελα επισης να συγχαρω και την κα Ελενη Χατζηχρηστου για την απολυτα κατατοπιστικη

και λεπτομερη ομιλια της που αφορουσε τις Γαλαξιακες Αλληλεπιδρασεις και την Πυρηνικη Ενεργοτητα.

Πραγματικα ηταν μοναδικη εμπερια, αν και λιγο ελλειψε να κλεψει (ή μηπως την εκλεψε?) την παρασταση ο μικρος με τα ναζια του! :D

 

Τωρα, για τους φιλους ερασιτεχνες αστρονομους που γνωρισα σ'αυτην τη συναντηση, οτι και να πω ειναι λιγο..

Τασο, Μπαμπη, Θεμη, Μανο, Βαγγελη και πολλους αλλους που τα ονοματα τους δυστυχως μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη,

χαρηκα πολυ που σας γνωρισα και απο κοντα και σας ευχαριστω για την πολυτιμη παρεα που μου προσφερατε.

Πραγματικα, το να βρισκεται καποιος κοντα σε ανθρωπους με τους οποιους μιλα την ιδια γλωσσα,

περνουν (δυστυχως!) οι ωρες πολυ γρηγορα και (παλι δυστυχως!) πριν καν το καταλαβει εχει ερθει η στιγμη της επιστροφης!!

 

Ο καιρος το Σαββατο δεν προσφερθηκε για παρατηρηση, για να ειμαι ειλικρινης ομως

αυτο ηταν κατι που δεν με απασχολησε ιδιαιτερα, μιας και η παρατηρηση δεν ηταν ο μοναδικος σκοπος της συναντησης.

 

Συγχαρητηρια λοιπον και παλι, στους διοργανωτες και σε οσους καταφεραν να παρευρεθουν

και ευχη μου ειναι να επαναληφθει το γεγονος με ακομη μεγαλυτερη επιτυχια!! =D> =D> =D> =D> =D>

 

Φιλικα Δημητρης.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά χαίρομαι πολύ που κατάφερα να βρεθώ σ΄αυτή την όμορφη συνάντηση! Ήταν πολύ πετυχημένη - πως θα μπορούσε να μην είναι άλλωστε αφού η διοργάνωση ήταν πολύ καλή, η παρέα ζεστή και κεφάτη, ο ουρανός διάφανος (την πρώτη νύχτα), τα μίνι σεμινάρια του ΣΕΑ και η διάλεξη της κας Ελ. Χατζηχρήστου εξαιρετικά και ενδιαφέροντα, η τοποθεσία αξιόλογη και ευχάριστη. Όταν η επικοινωνία, η καλή διάθεση, η καλή διοργάνωση και ένα πολύ όμορφο χόμπυ συνδιάζονται, το αποτέλεσμα είναι να περνάμε όλοι καλά! Κι αυτό είναι το σημαντικό σε τέτοιες συναντήσεις.

Η πρώτη νύχτα ήταν τόσο καλή που ξημερώσαμε στα τηλεσκόπια σχεδόν χωρίς να το καταλάβουμε. Το πρώτο φώς στον ορίζοντα φάνηκε αρκετά πριν τις 5:00. Πριν αποσυρθούμε για ύπνο απολαύσαμε την όμορφη ανατολή πάνω από το Μαλιακό κόλπο, καθώς ο ήλιος ξεπρόβαλε πίσω από τη μακρινή Σκιάθο και ανάμεσα σε σύννεφα (φωτό). Το 24ωρο που ακολούθησε ήταν εξίσου ευχάριστο κι ενδιαφέρον παρότι δεν περιελάμβανε παρατήρηση. Και την Κυριακή αναχωρήσαμε ικανοποιημένοι και γεμάτοι με τις εντυπώσεις ενός ξεχωριστού διήμερου.

Να το ξανακάνουμε!

.thumb.jpg.a8c45d10208ce7e5d3aee7919e368dc1.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ με τη σειρά μου θέλω να πω πως έμεινα απίστευτα ευχαριστημένος από την ιδέα της Πανελλήνιας συνάντησης , από τη διοργάνωση και τη καταπληκτική δουλειά των παιδιών και φυσικά από τους εξαιρετικούς ανθρώπους που γνώρισα. Τελικά η αστρονομία διαμορφώνει χαρακτήρα και προσωπικότητα. Δεν είναι τυχαίο που όλοι ήταν διατεθειμένοι να μοιραστούν τις γνώσεις τους , να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον , να ανταλλάξουν απόψεις και γενικότερα να επικοινωνήσουν. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν πως συναλλασσόμασταν και συνδιαλεγόμασταν μεταξύ μας , από τον μεγαλύτερο σε ηλικία αστρονόμο μέχρι τον μικρότερο και τις κοπέλες χρησιμοποιώντας τον ίδιο γλωσσικό κώδικα επικοινωνίας. Αυτό είναι πολιτισμός.

Χαιρετώ όλους όσους γνώρισα και εύχομαι και ευελπιστώ να τα ξαναπούμε σύντομα.

Οι ουρανοί είναι δικοί μας!! :D :D :D

 

1902694996_36004.thumb.jpg.6b2f4d56ede0dbc6fd87f81c04114f9b.jpg

Τάσος και Θέμης

 

199486805_36006.thumb.jpg.dbbacad703378af7e43d2fb775d2681f.jpg

Τα παιδιά απ' την Καστοριά

1230142557_36007.thumb.jpg.9b43ff5e39520a155c607d229e5ec933.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μερικές δικές μου φωτογραφίες.

 

IMG_5969.thumb.JPG.d1a6551b751b873bb96baf9190fc9c37.JPG

Ο φίλος μου ο Δημήτρης μαζί με τον συμπαθέστατο Τάσο και το θηρίο του!

 

IMG_6001.thumb.JPG.b7e6d89b7ea762260cbe6de2dd0f0a3c.JPG

Ποιός είπε πως οι αστρονόμοι δεν είναι αθλητικοί τύποι;

 

IMG_5989.thumb.JPG.1bd19d6b0dc1f61caa7728f46df92279.JPG

Όλοι οι καλοί χωράνε

 

IMG_5961.thumb.JPG.14215a888c584efdc7da19fd4907c9b9.JPG

Το μεγαλύτερο DOB της παρέας!

 

Panorama.thumb.JPG.073cfa44ddc607f462eed348fbca94e4.JPG

Πανοραμική της τοποθεσίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μερικές ακόμη, που τράβηξε ο φίλος μου ο Θανάσης Πάσουλας, Αρχιτέκτονας με αστρονομικές ανησυχίες.. :cheesy:

 

Χάρη στον Αργύρη και τον Δημήτρη (Dimitris M. με λευκό μπουφάν δεξιά) από Χαλκίδα (να'ναι καλά τα παιδιά!) δοκίμασα τα νέα "ήθη" 13 χιλιοστών στην παρατήρηση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δημήτρη-Αργύρη χάρηκα ιδιαιτέρως για την εποικοδομητική μας γνωριμία!

 

Τάσος =D>

 

P1017386.JPG.e4712caa3b29033ddf44f209f1f2de67.JPG

Η μασκώτ της συνάντησης, 1ος εξάδερφος του Spiderman!

 

2028959909_Ethos13mm!.JPG.b85a7ef492305d419c09b81678951b83.JPG

Δοκιμάζοντας νέα "ήθη"

P1017413.JPG.1f3eb89c6ebabb28904f7f9bc2ca903e.JPG

P1017403.JPG.34d718ec191711b56d500e6e5916fc29.JPG

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαϊ κανείς δε το ανέβασε ρε παιδια?

:wink:

 

Δεν προλαβαίνανε γιατί έτρωγαν. :D

 

Με πρώτο βιολί εμένα δεξιά με το ροζ μπλουζάκι του ΕΛΦΕΑ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης