Jump to content

ο αρχαριος του αρχαριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και καλο μηνα σε ολα τα μελη..

με λενε μακη και ειμαι καινουριος στον χωρο

αγορασα πριν 2 βδομαδες το dob 8 μετα απο μια γενικη ερευνα που εκανα στο ιντερνετ και στο forum..

η ερωτηση μου φανταζομε οτι ειναι κλασικη γεια σας και η οποια απαντηση ειναι πολιτημη για μενα.χρειαζετε να παρω καποια προσοφθαλμια εστω και μεταχειρισμενα (λογο οικονομικης κρισης) για να διευκολινθω στην παρατηρηση του ηλιακου συστηματος..στην αρχη ελεγα για καποιον ορθοσκοπικο τον ortho 5 h 9 mm, απλα συνηδιτοποιησα οτι με αυτην ταν μπαχατελα ξυλινη βαση θα ειναι αδυνατον με τοσο μικρο οπτικο πεδιο που διαθετουν να δω κατι παραπανω απο σεληνη.

τι προτεινετε??

 

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες στην παρέα μας! :D

Γιατί δε παίρνεις το βιβλίο Nightwach του Terrence Dickinson στα Ελληνικά με 35 περίπου ευρώ?

Είναι κάτι σα βίβλος των ερασιτεχνών αστρονόμων και θα σου ανοίξει τα μάτια για το τι θέλεις να αγοράσεις από εξοπλισμό.. :wink:

Το Dobsonian που αγόρασες είναι μια χαρά όργανο, μόλις συνηθίσεις την κίνησή του δε θα το αποχωρίζεσαι!

Από προσοφθάλμια σου συστήνω τον Baader Hyperion zoom 8-24 λόγω ικανοποιητικού πεδίου αλλά και γκάμας μεγενθύσεων.

Είναι δοκιμασμένο και η σχέση τιμής προς απόδοση είναι εξαιρετική!

Επίσης θα χρειαστείς ένα απλό φίλτρο Σελήνης μιας και είναι ενοχλητικό το φως της από το τηλεσκόπιο και θα σου τονίσω να ΜΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ!!!

Μπορείς να υποστείς ακόμα και μόνιμη τύφλωση!!

Αυτά για αρχή, καλές παρατηρήσεις και καθαρούς ουρανούς!! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα αργυρη..

το astovox μου εχει απαντηση σε αρκετες αποριες που μου παρουσιαζοντε σε οτι εχει να κανει σχεση με τον ουρανο και για τον εξοπλισμο που χρειαζετε.ειναι ενα πολυ χρησιμο forum και το επικροτω..¨)

το nightwatcher που μου προτεινες ηθελα να το παρω με την αγορα του τηλεσκοπιου απλα τα 40 ευρο που με ζητησαν στο πλανηταριο μου φανηκαν πολλα..

οσο για το ζουμ που με προτεινες το εχω σκεφτει αρκετα για μια φτινοτερη λυση απλα προτιμο ενα προσοφθαλμιο για συγεκριμενο σκοπο δινει καλλητερα αποτελεσματα απο ενα προσοφθαλμιο γενικης χρησης οπως ειναι το ζουμ αν δε κανω λαθοσ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηλθες Μακη .

 

Αυτο το φιλτρο δε θα σου ειναι χρησιμο σε αυτη τη φαση .

 

Δε χρειαζεται να παρεις το Nightwatch .

Υπαρχουν πολλα αθρα στο Internet και μπορεις να φας αρκετες ωρες ψαχνοτας παλιοτερα θεματα εδω μεσα .

 

Δε ξερω αν το εχεις δει αυτο

 

www.ofa.gr

Μπορεις να πας κι απο κοντα και να συζητησεις διαφορες αποριες με αλλους ερασιτεχνες .

Ουτε φιλτρο Σεληνης χρειαζεσαι .Το φως της ειναι λιγο δυνατο σε χαμηλες μονο μεγεθυνσεις .

Μιας και ενδιαφερεσαι για πλανητες θα σου προτεινα καποιον ορθοσκοπικο γυρω στα 12,5 mm .

Δε εχω καποιον συγκεκριμενο στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη .Βγαζει και η Baader τετοιους αλλα ψαξε και για τους ορθοσκοπικους της niversity Optics .

Πιθανοτατα να εχεις ηδη καταλαβει , οτι μια παρατηρηση ειναι ακομη πιο επιτυχημενη οταν ξερεις απο πριν τι θα δεις κι εχεις διαβασει για αυτα που βλεπεις .

 

Χαιρετισματα απο Σαμο

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις απαντησης σας..¨)

 

το παρακατω προσοφθαλμιο ειναι για παρατηρηση πλανητων?

 

αξιζει για τα λεφτα του?

 

http://global.ebay.com/HIGH_POWER_75_MM_ED_PLANETARY_TELESCOPE_EYEPIECE_NEW/300276933977/item

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να έπερνες αυτόν http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1252. Θα σε καλύψει για αρχή μέχρι να αποφασίσεις αργότερα για κάτι καλύτερο. Κι εγώ με αυτόν ξεκίνησα.

Καλή αρχή και προπαντός διάβασμα... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα συμφωνήσω στο να πάρεις, ή να δανειστείς απο κάποιον το Nightwatch... Είναι η καλύτερη δυνατή αρχή, σε πάει απο μόνο του απο τη θεωρία στην πράξη....
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μάκη καλως όρισες

 

Πρώτιστα να διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου. Η βάση σου μπορεί να είναι ξύλινη, μπορεί να μην έχει τα όποια πλεονεκτήματα μίας Ισημερινής, είναι όμως αξιόπιστη, στιβαρή, εύκολη στη χρήση και το στήσιμο και απέχει πολύ απο το να είναι "Μπακατέλα" όπως τη χαρακτήρισες.

 

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το θεωρητικό μέγιστο των μεγεθύνσεων που σου δίνει το τηλεσκόπιο (Χ400) και το εστιακό σου μήκος (1200mm) οι μεγεθύνσεις που θα παίρνεις απο ένα 5mm Ortho είναι X240 πράγμα που τις φέρνει σε πολύ καλό επίπεδο για το κακό seeing που μπορεί να αντιμετωπίσεις. Οι Ortho είναι σχεδιασμένοι για να αποδίδουν τα μέγιστα σε πλανητικές (λόγω της απλότητας του σχεδιασμού τους). Φυσικά τα είδωλα θα θέλουν κυνήγι με το χέρι, αλλα αυτό μαθαίνεται και ένας έμπειρος χρήστης Dob μπορεί να κρατάει το αντικείμενο στο προσοφθάλμιο όσο κρατάνε τα χέρια του.

Σαν γενικότερη συμβουλή, θα έλεγα να αγοράσεις τον HYperion Zoοm που σου πρότειναν, ένα καλό προσοφθάλμιο γενικής χρήσης, και απο εκεί και πέρα ανάλογα με το τί θέλεις να παρατηρείς, σχεδιάζεις και τις επόμενες αγορές σου.

Απέφυγε τους φθηνούς προσοφθάλμιους, κατα κανόνα (όπως και το φθηνό κρέας) το τρώνε οι σκύλοι.

Θα διαφωνήσω επίσης στην αγορά ενός απλού φίλτρου Σελήνης. Καλύτερα ένα Skyglow and Moon, μπορεί να είναι λίγο πιό ακριβό αλλα αξίζει τα λεφτά του καθώς είναι πιό γενικής χρήσης.

Μην ξεχνάς: Ο εξοπλισμός σου θα συνοδεύει πιό πολλά χρόνια απο ότι το εκάστοτε τηλεσκόπιο, γι αυτό λίγα και καλά (και ακριβά)!

Όσον αφορά το Nightwatch, εγώ λέω να το πάρεις. Περιέχει ένα σκασμό πληροφορίες σύν κάποιους εισαγωγικούς χάρτες που θα σου είναι πολύ χρήσιμα στην αρχή. Γιατί καλό το Forum αλλα οι συζητήσεις που γίνονται σπάνια είναι εύκολες για τους αρχάριους φίλους.

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης