Jump to content

Bresser Skylux για άλλη μια φορά στα Lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!! κατι τελευταιο!! αξιζει το σκοπευτρο με red dot?? μπορεί να προσαρμοστει και να υπαρχουν πανω στο τηλεσκοπιο και τα 2 μαζι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η γνώμη μου είναι να μην δώσεις περισσότερα χρήματα για αυτό το τηλεσκόπιο, αν αργότερα πας σε μεγαλύτερο θα σου έλεγα ότι το καλύτερο είναι ένας ερευνητής με ένα Telrad.

To reddot είναι λύση χαμηλού κόστους & δεν έχει καμιά σχέση με ερευνητή ή telrad ή καλύτερα & τα δύο συχρόνως.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλά εννοείται πως δεν πρόκειται να πάρω τπτ για αυτό!! απλά θέλω να καλύψω τις απορίες μου!! Μάλλον θα καταλήξω σε skywatcher dobsonian 8" αφού βέβαια ξεκοκαλίσω αυτό που έχω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...αφού βέβαια ξεκοκαλίσω αυτό που έχω!
Πάρα πολύ σωστή λογική.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και σήμερα είχε ξαστεριά βρήκα την ευκαιρία να δοκιμάσω λίγο το Bresser μου! Βγήκα λοιπόν στο μπαλκόνι που κοιτάει στον νότο και είδα τον αστερισμό του Ωρίωνα μπροστά μου. Αρχικά κοίταξα με τα κιάλια και παρατήρησα πως κάτω από την ζώνη του Ωρίωνα υπάρχουν μικροί αστερισμοί που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι! Έτσι λοιπόν χρησιμοποίησα το τηλεσκόπιο και με τον προσοφθάλμιο των 20mm και των 10mm και είδα ελάχιστη διαφορά στην πυκνότητα να το πω έτσι του αέρα κάτι σαν πολύ πολύ αραιό σύννεφο! Νομίζω λοιπόν πως επίσημα έκανα την πρώτη μου παρατήρηση με το νεφέλωμα το Ωρίωνα. Θα έπρεπε να δω κάτι παραπάνω ? φταίει το ότι βρίσκομαι μέσα στην πόλη ή το τηλεσκόπιο μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει? και να μην περιμένω κάτι παραπάνω από αυτό που είδα? Πάντως είναι απίστευτο το πόσα παραπάνω πράγματα βλέπει σε σχέση με το γυμνό μάτι!!

2_14_01_08_10_44_45.jpg.f861f6d5aa0243b2607a2ac7bf0c1950.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιος κάτι να με βοηθήσει?? θέλω απλα να ξέρω αν βρίσκομαι σε καλό δρόμο!! Ευχαριστώ και πάλι!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε καλο δρομο εισαι προχωραααααα!

 

 

βασικα οσο πιο πολλες οι ιντσες τοσο πιο πολλα βλεπεις ,αλλα το τηλεσκοπιακι σου ειναι μια χαρα για αρχη και οτι πρεπει για ξεκινημα,μην ξεχνας οτι τα αστερια με οσες ιντσες και αν τα δεις ιδια φαινονται (εννοω πο θεμα μεγεθους),οποτε μπορεις να δεις ακομα πολλα!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι!

Δες και τις πλειαδες, και το διπλο σμηνος ειναι τρομερα!

Και καπου εδω θα καταλαβεις τι προβλημα ειναι η φωτορυπανση...

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας. Στο LIDL ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (αεροδρόμιο) έχει 3 τηλεσκόπια ακόμη!!! και μερικές πηγές dc ρεύματος... ΣΠΕΥΣΑΤΕ!!!

 

 

------------------------------

 

αγαπητοί φίλοι!!!

 

 

κάποιοι φίλοι μου αγόρασαν συνεταιρικά το τηλεσκόπιο της ξεφραγκοστίνη!!!!!! Από το γεγονός ότι δίνεις λεφτά για ένα χρόνο για να αγοράσεις ένα μάπα τηλεσκόπιο χωρίς ευθυγράμμιση ουσιαστικά στην τιμή ενός καινούργιου, μπήκα στο τριπ να ψάξω για τηλεσκόπια... Έτσι έπεσα στο θέμα αυτό και ενθουσιάστηκα από τα τηλεσκόπια του lidl. Διότι κατάλαβα πως πρόκειται για κάτι που είναι αξιοπρεπές - όχι μόνο στα λεφτά του, αλλά γενικά.

 

Πιο πολύ με ενθουσίασαν τα εξής:

 

1. αυτός που ανέφερε ότι τόσοι επιστήμονες κοίταζαν με κάτι πατομπούκαλα τον ουρανό και ενθουσιάστηκαν, άρα και το bresser θα είναι πολύ καλό για κάποιον που ξεκινά την αστροπαρατήρη... Σε όποιον δεν αρέσουν αυτά που θα δει με το τηλεσκόπιο αυτό, δεν του αρέσει η αστρονομία

 

2. ότι είναι εξαιρετικά εύχρηστο λόγω μεγέθους - οπότε θα έχει μόνιμη θέση στο αυτοκίνητό μου

 

3. ότι θα έχω την ευκαιρία να μάθω να χρησιμοποιώ ένα τηλεσκόπιο, χωρίς το φόβο της βλάβης - απώλειας κλπ και θα μπορέσω να δω τι είναι αυτό που με ενδιαφέρει

 

4. οι πεντακάθαρες φωτογραφίες από το τηλεσκόπιο αυτό που επισύναψε κάποιος

 

5. το ότι πολλοί το χρησιμοποιούν για οδηγητικό σε πολύ ακριβά τηλεσκόπια (δε θα ξέρουν κάτι;)

 

6. εγγύηση 5 ετών (!)

 

7. ήθελα ρε φίλε να δω κάτι επιτέλους αντί γιατί τα παιδιά με το ξεφραγκοστίνι τηλεσκόπιο δεν μπορούν να συννενοηθούν για να το συναρμολογήσουν !!!!!!!!!

 

 

αποτέλεσμα:

 

χτες το συναρμολόγησα, έκανα και την πρώτη μου επιδιόρθωση σε τηλεσκόπιο (ήταν στραβά βιδωμένη η βάση του ερευνητή), έμαθα τις μεγεθύνσιες στους προσοφθάλμιους, έμαθα να το εστιάζω, ευθυγράμμισα ερευνητή με τηλεσκόπιο, συνήθισα τα χειριστήρια της βάσης - δυστυχώς δε φαινόταν τίποτα στον ουρανό, αλλά δεν πειράζει.

 

 

καλή αρχή λοιπόν!! Θα μου χρειαστεί η πηγή άραγε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας. Στο LIDL ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (αεροδρόμιο) έχει 3 τηλεσκόπια ακόμη!!! και μερικές πηγές dc ρεύματος... ΣΠΕΥΣΑΤΕ!!!

 

 

------------------------------

 

αγαπητοί φίλοι!!!

 

 

κάποιοι φίλοι μου αγόρασαν συνεταιρικά το τηλεσκόπιο της ξεφραγκοστίνη!!!!!! Από το γεγονός ότι δίνεις λεφτά για ένα χρόνο για να αγοράσεις ένα μάπα τηλεσκόπιο χωρίς ευθυγράμμιση ουσιαστικά στην τιμή ενός καινούργιου, μπήκα στο τριπ να ψάξω για τηλεσκόπια... Έτσι έπεσα στο θέμα αυτό και ενθουσιάστηκα από τα τηλεσκόπια του lidl. Διότι κατάλαβα πως πρόκειται για κάτι που είναι αξιοπρεπές - όχι μόνο στα λεφτά του, αλλά γενικά.

 

Πιο πολύ με ενθουσίασαν τα εξής:

 

1. αυτός που ανέφερε ότι τόσοι επιστήμονες κοίταζαν με κάτι πατομπούκαλα τον ουρανό και ενθουσιάστηκαν, άρα και το bresser θα είναι πολύ καλό για κάποιον που ξεκινά την αστροπαρατήρη... Σε όποιον δεν αρέσουν αυτά που θα δει με το τηλεσκόπιο αυτό, δεν του αρέσει η αστρονομία

 

2. ότι είναι εξαιρετικά εύχρηστο λόγω μεγέθους - οπότε θα έχει μόνιμη θέση στο αυτοκίνητό μου

 

3. ότι θα έχω την ευκαιρία να μάθω να χρησιμοποιώ ένα τηλεσκόπιο, χωρίς το φόβο της βλάβης - απώλειας κλπ και θα μπορέσω να δω τι είναι αυτό που με ενδιαφέρει

 

4. οι πεντακάθαρες φωτογραφίες από το τηλεσκόπιο αυτό που επισύναψε κάποιος

 

5. το ότι πολλοί το χρησιμοποιούν για οδηγητικό σε πολύ ακριβά τηλεσκόπια (δε θα ξέρουν κάτι;)

 

6. εγγύηση 5 ετών (!)

 

7. ο φίλος που γράφει ότι με αυτό το τηλ. μπορώ να δω ουρανία σώματα από όλες τις κατηγορίες

 

8. ήθελα ρε φίλε να δω κάτι επιτέλους αντί γιατί τα παιδιά με το ξεφραγκοστίνι τηλεσκόπιο δεν μπορούν να συννενοηθούν για να το συναρμολογήσουν !!!!!!!!!

 

 

αποτέλεσμα:

 

χτες το συναρμολόγησα, έκανα και την πρώτη μου επιδιόρθωση σε τηλεσκόπιο (ήταν στραβά βιδωμένη η βάση του ερευνητή), έμαθα τις μεγεθύνσιες στους προσοφθάλμιους, έμαθα να το εστιάζω, ευθυγράμμισα ερευνητή με τηλεσκόπιο, συνήθισα τα χειριστήρια της βάσης - δυστυχώς δε φαινόταν τίποτα στον ουρανό, αλλά δεν πειράζει.

 

 

καλή αρχή λοιπόν!! Θα μου χρειαστεί η πηγή άραγε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χτες του έκανα ουσιαστικά εγκαίνια....

 

 

είδα το φεγγάρι που με άφησε άναυδο και με λίγο πόνο στα μάτια, αφού είναι εξαιρετικά φωτεινό!

 

είδα και κάποια άλλα τυχαία αστέρια που στόχευσα, ενώ φαίνονταν με γυμνό μάτι.

 

Ο ερευνητής ευθυγραμμίζεται πολύ δύσκολα, έως και καθόλου, όμως κάτι καταφέρνω βάσει απόκλισης!!!

 

Χτες είχε και ένα πολύ έντονο κόκκινο φωτεινό σώμα το οποίο ήταν κάτω από το φεγγάρι όταν κοίταξα.

 

 

Το τηλεσκόπιο έχει πολύ έντονες δονήσεις στη μεγαλύτερη μεγέθυνσή του.

 

Αυτά για αρχή!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.........

Χτες είχε και ένα πολύ έντονο κόκκινο φωτεινό σώμα το οποίο ήταν κάτω από το φεγγάρι όταν κοίταξα.

..........

 

Ήταν ο Άρης, σήμερα θα είναι ποιο κοντά στη Σελήνη.

 

Καλές παρατηρήσεις.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλήθεια;

 

τον περίμενα μεγαλύτερο!!!!! (ο αρχάριος...) φαντάστηκα ότι θα είναι πιο σαφής, όμως δεν μπόρεσα να εστιάσω στη μεγάλη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου (x80). Τι έχει εκεί να παρατηρήσω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά στον Άρη δίσκολα θα δεις παραπάνω πράγματα με το συγκεκριμμένο τηλεσκόπιο!!! Δοκίμασε όμως το Κρόνο!! Μπορείς να έχεις μία πού ευχάσριστη έκπληξη...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά ευχαριστώ πολύ για την υπστήριξη...

 

 

Το τηλεσκόπιο ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

ο λόγος είναι ο εξής:

 

 

1. μου δίνει τη δυνατότητα να αποφασίσω αν θέλω GO TO τηλεσκόπιο ή όχι

2. μου επιτρέπει να είμαι ατζαμής (πχ μου έχει πέσει ένας προσοφθάλμιος κάτω, είμαι λίγο βίαιος με τη βάση στην αρχή)

3. μου επιτρέπει να αποφασίσω αν στη συνέχεια θα πάρω compact ή όχι τηλεσκόπιο

4. ακόμη και όταν δε θα μου χρειάζεται άμεσα ή θα το έχω για compact στο πορτμπαγκαζ ή θα το χαρίσω σε κάποιον άλλο που θα το χρειάζεται για το ξεκίνημά του.

 

 

Καλημέρα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5. Μπορείς να το κάνεις οδηγητικό αν ποτέ ασχοληθείς με αστροφωτογραφία :mrgreen: :wink:

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=10082

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καλησπερα κ απο μενα!ειμαι νεος στην παρεα σας κ σχετικα προσφατα πηρα κ εγω το bresser!πιστευω οτι για αρχαριους οπως εγω ειναι καλο κ για τα λεφτα που δινεις!!εχω δει εκτος απο το φεγγαρι τον δια την αφροδιτη κ τον κρονο!θα ελεγα οτι με τη μεγαλυτερη μεγεθυνση ο κρονος φαινεται αρκετα καλα!καλη συνεχεια σε ολους κ καλες παρατηρησεις!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα λαθος μ που δεν το ανεφερα..τον δια μεχρι περιπου ενα μηνα πριν τον εβλεπα!η αφροδιτη φαινεται για το πολυ μιση ωρα μετα τη δυση του ηλιου,το μπαλκονι μου ειναι δυτικα κ εχω μονο ορατοτητα προς αυτο το σημειο του οριζοντα!τον αρη κ τον κρονο τους ειδα απο το σπιτι ενος φιλου που το μπαλκονι του εχει ορατοτητα και ανατολικα :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Στο Lidl Μεγάρων υπάρχουν ακόμη 7 τηλεσκόπια. Η τιμή παραμένει σταθερή.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν κιάλια, ούτε το σκαμνί των drums.

Όσοι πιστοί...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Ετοιμαστείτε για εισροή νέου αίματος ερασιτεχνών αστρονόμων! Το ανεπανάληπτο Skylux ξαναχτυπά, για πολλοστή φορά, στα Lidl, από Δευτέρα 20/12.

Το sait του Lidl δεν το αναφέρει, αλλά το έχει στο φυλλάδιο (51/2010).

Μαζί έχει και έναν ενδειαφέρον ασύρματο μετερεωλογικό σταθμό, (ο καιρός μας αφορά άμεσα), ο οποίος έχει και ανεμόμετρο καθώς και δείκτη ημερήσιας ποσότητας βροχής, στα 50€.

Photograph.thumb.jpg.67b8100550bbd54a0d426dbb3982e971.jpg

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως νοιώθω πως μας κοροϊδεύει το lidl.Στην αρχή το έφερνε με ισημερινή στα 80 ευρώ κ τώρα με αλταζιμουθιακή πάλι στα 80 όπως κ πέρσι.Θα πεταχτείτε μερικοί κ θα πείτε πως είναι καλύτερα σε αυτή τη βάση.Δεν εξετάζω αυτό.Εξετάζω την κοροϊδία.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μετεωρολογικός σταθμός που πωλούν γίνεται όλο και καλύτερος. Γιατί να μην προσφέρουν και κάποιο ισχυρότερο τηλεσκόπιο;

 

Σχετικά με τον τρίποδα, τι λέτε όσοι τον δοκιμάσατε; Οι μικρομετρικές κινήσεις είναι λειτουργικές στο τηλεσκόπιο αυτό;

 

Προς τα 2-3 παιδιά που ρωτούσαν για το Skywatcher 70/700: ορίστε, όπως σας υποσχεθήκαμε, στην μισή τιμή.

8845000_B.jpg926c2e13e6be99cbc548a36148be40ff.jpg.thumb.jpg.870f79a20384ff0e2cf647c0296334bf.jpg

8845000_D2.jpgf20a588c3d16f0ce6acc10d540739626.jpg.jpg.1d449f926560b160a876f858e34039d4.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης