Jump to content

ευθυγράμμιση ερευνητη με τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους...

 

μετά από πολύ καιρό ξανά μαζί σας... :D

 

 

μόλις προχθές έγινα κάτοχος ενός sky-watcher 70/700...

η ερώτηση μου αφορά τον ερευνητή...

 

ο ερευνητής σε σχέση με τη βάση του, που πρέπει να βιδώσει?

έχει σημασία αν θα είναι στη μέση ή στην άκρη?

 

έχει 3 μικρές βίδες για την ευθυγράμμισή του.

ανάθεμα και αν μπόρεσα να καταλάβω ποια βίδα γυρνάει προς τα που τον ερευνητή...

 

έστησα το τηλεσκόπιο σε 5 λεπτά και έφαγα 30 λεπτά για να παιδεύομαι με τον ερευνητή... μου έσπασε τα νεύρα... :twisted:

 

επειδή το τηλεσκόπιο θα το μεταφέρω συχνά πυκνά (ένας από τους λόγους που πήγα σε τόσο μικρό μέγεθος), υπάρχει κανένας τρόπος για να ευθυγραμμίζουμε εύκολα τον ερευνητή???

Jeanneau Sun Odyssey 45' "ELPIDA"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητής μαζί με τη βάση του βιδώνει στο σωλήνα πάνω, στο μεταλλικό κομματάκι με τη βίδα, αυτό που είναι πάνω από τον εστιαστή. Κουμπώνει από το κάτω μέρος οπότε δεν γίνεται να κάνεις λάθος.

Για την ευθυγράμμιση:

Θα πρέπει να βάλεις μικρή μεγέθυνση στο τηλεσκόπιο και να σημαδέψεις με το μάτι σε ένα αστέρι. Κεντράρεις μέσα από το προσοφθάλμιο. Μετά κοίτα μέσα από τον ερευνητή. Λογικά το αστέρι θα είναι μέσα στο πεδίο. Κοιτώντας μέσα από τον ερευνητή ρύθμισε τις βίδες ώστε να φέρεις το αστέρι στο κέντρο.

 

Αν θες για μεγαλύτερη ακρίβεια επανέλαβε τη διαδικασία με μεγαλύτερη μεγέθυνση.

 

Όταν θέλεις να το μαζέψεις, απλά ξεκουμπώνεις τη βίδα και βγάζεις ολόκληρη τη βάση με τον ερευνητή. Έτσι ο ερευνητής σου θα είναι ευθυγραμμισμένος.

Η διαδικασία της ευθυγράμμισης είναι εύκολη και αν την κάνεις 2-3 φορές θα είναι παιχνιδάκι. Απλά πρέπει να συνηθίσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η ιδέα της αφαίρεσης του ερευνητή μαζί με τη βάση μου άρεσε... αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα παραμείνει στη θέση του μετά τη μεταφορά...

 

η ευθυγράμμιση γίνεται με το χέρι και απλά μετά με τις βίδες σφίγγουμε?

ή απλά βιδώνουμε τυχαία τις βίδες και περιμένουμε να μας κάτσει η ευθυγράμμιση???

(ή ο καθένας ευθυγραμμίζει όπως τον βολεύει??? :D :D )

Jeanneau Sun Odyssey 45' "ELPIDA"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχει 3 μικρές βίδες για την ευθυγράμμισή του.

ανάθεμα και αν μπόρεσα να καταλάβω ποια βίδα γυρνάει προς τα που τον ερευνητή...

 

Με δεδομένες τις 3 βίδες (και εφ όσον δεν έχει ανορθωτή) ο ερευνητής κινείται ώς εξής:

 

Η κάτω δεξιά βίδα μετακινεί τον ερευνητή (την μπροστά μεριά έτσι;) κάτω και δεξιά. Το είδωλο σου όμως μετακινείται επάνω και αριστερά ( λόγω της αντιστροφής του ειδώλου.

 

Η κάτω αριστερά βίδα μετακινεί τον ερευνητή κάτω και Αριστερά. Το είδωλο σου όμως μετακινείται επάνω και Επάνω και δεξιά .

 

Η κατακόρυφη βίδα μετακινεί τον ερευνητή κάτω, το είδωλο όμως πάει επάνω.

 

Εγώ αν χρειαστεί να ευθυγραμμίσω, ειδικά αν έχει φύγει πολύ, χαλαρώνω και τις 3 μετακινώ το άστρο με το χέρι στο κέντρο και μετά σφίγγω κρατώντας το. τέλος κάνω τις όποιες μικροδιορθώσεις χρειάζεται.

 

Να πώ μόνο ότι αν δεν έχεις στήριξη με tracking, η ευθυγράμμιση δεν συνίσταται να γίνει με άστρο, άλλα με μακρινό σταθερό σημείο.

 

Φιλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αν χρειαστεί να ευθυγραμμίσω, ειδικά αν έχει φύγει πολύ, χαλαρώνω και τις 3 μετακινώ το άστρο με το χέρι στο κέντρο και μετά σφίγγω κρατώντας το. τέλος κάνω τις όποιες μικροδιορθώσεις χρειάζεται.

 

αυτός ο τρόπος που περιγράφεις με βόλεψε και εμένα... :D

Jeanneau Sun Odyssey 45' "ELPIDA"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης