Jump to content

Το Seeing και η φωτορύπανση μετριούνται απο ερασιτέχνη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος μέτρησης του Seeing(ατμοσφαιρική τύρβη) μιας βραδιάς και της Φωτορύπανσης ?

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την φωτορυπανση θα την μετρισεις αναλογα με το Τι Μεγεθους αστερες βλεπεις στον ουρανο σου, πχ αν βλεπεις μεχρι

~3-3,5mag (Αθηνα)

4 - 4.5mag (πολη Κερκυρας)

5-5,5mag (πολυ καλος ουρανος)

6mag+ τελειος !!

 

Την συγκριση την κανεις με εναν χαρτη οπου σου δινει τα mag των αστερων.

 

Επισης υπαρχουν και εδω στο φορουμ αρκετες πληροφοριες...πχ μετρηση της φωτορυπανσης στον Οριωνα ή στο Τετραγωνο του Πηγασου κ.α.

(θελει λιγο ψαξιμο δυστυχως...απο το search του φορουμ αλλα θα τα βρεις, εκτος και αν καποιος φιλος εχει το Link)

 

 

Τωρα το Seeing θα καταλαβεις οταν μετα απο καποια μεγεθυνση θα βλεπεις τον στοχο σου να τρεμοπαιζει...οποτε κανεις την συγκριση με το πως τον εχεις δει αλλες φορες και βγαζεις το συμπερασμα (σε αναλογια παντα με το τι μπορει να προσφερει το Τηλε σου!)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το seeing μπορείς κάπως να το προσδιορίσεις οπτικά, γνωρίζοντας το διαχωρισμό κάποιων διπλών αστέρων. Αν πχ μπορείς να διακρίνεις ένα διπλό 1'' έχεις πάρα πολύ καλό seeing. Μέχρι και 2'' το seeing είναι πολύ καλό. Βέβαια θα πρέπει να έχεις κάνει πολύ καλή ευθυγράμμιση και να έχει κρυώσει το κάτοπτρο του τηλεσκοπίου αρκετά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ειναι μια καταγραφή του Φαινόμενου μέγεθος των αστεριών ...λιγο γενικο ως προς την Φωτορύπανση ...

Βασικα κατι τέτοιο ήθελα για την φωτορύπανση

 

http://www.novac.com/lp/def.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale

 

Αν θυμάμαι καλα ειχε γινει μια παγκοσμια μελετη για την φωτορύπανση .... με αποστολή δεδομένων απο ερασιτέχνες ..Για την καταγραφή της καθε περιοχης .....

 

και ειχε γινει και στο Αστροβοξ ...τι απέγινε ....γνωρίζει κανεις λεπτομεριες υπαρχει σε καποιο Site με τα αποτελέσματα ?

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο δουλευω εγω :) όσον αφορά την φωτορυπανση

κ. Δημητρη πολυ καλο, δεν το ειχα κατα νου... :D

 

 

--Ασχετο--

οχ...τωρα που το βλεπω θυμηθικα οτι στον ΝΑ.Σ.ΚΕ (Ναυσταθμος στο λιμανι της Κερκυρας) ημουν και εκανα μαθηματα αστρονομιας σε ενα παιδακι 11 ετων ειναι... Ζαχαριας (ο γιος του διοικητη) λοιπον το παιδακι με το που του εδειχνα τα αστερια τα μαθενε απεξω!! Μια φορα του τα εδιξα και μετα ηξερε σχεδον ολα!!

--σχετικο-- Οταν λοιπον του εδειξα την μικρη Αρκτο ...εγω εβλεπα καθαρα τα: α,β,γκαι με υποψια για δ,ε,ζ,η

Και ο μικρος χωρις να του εχω διξει τα υπολοιπα αρχισε και μου τα εδειχνε ενα ενα :shock: :shock: επαθα απλα πλακα!!! Γιατι του ελαγα περι φωτορυπανσης και οτι αν θα ειμασταν καπου μακρεια απο την πολη θα τα βλεπαμε...και αυτος αρχισε και μου τα εδειχνε!!!

Μακαρι να ειχα τα ματια του!!! [-o<

 

Αυτα τα λιγα...σχετικα ...ασχετα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη κατι ξεκινησε και στο αστροβοξ, (στον πηγασο) αλλα περισοτερα θα ξερει ο Ανδρεας.

 

Βασιλη και που να δεις τα δικα μου ματια ](*,)

Τον χειμωνα 2005-06 βρισκομουν στην Αχαραβη για 6 μηνες, ειχε καποιες βραδιες 6ου μεγεθους :shock:

Και το κοματι του γαλαξια απο το χωριο Κασιοπη μεχρι τους Οθωνους μεγαλειο \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη και που να δεις τα δικα μου ματια ](*,)

:roll:
Τον χειμωνα 2005-06 βρισκομουν στην Αχαραβη για 6 μηνες, ειχε καποιες βραδιες 6ου μεγεθους :shock:

Και το κοματι του γαλαξια απο το χωριο Κασιοπη μεχρι τους Οθωνους μεγαλειο \:D/

Αληθεια!!! Αχαραβη! :D Ελπιζω να περασες καλα!

Ναι εχει καλο ουρανο στην Κασσιωπη --να σου πω την αληθεια-- αυτη την στιγμη αυτο κοιταζω!!

Το φυλακιο ειναι λιγο εξω απο την Κασσιωπη (Αγιος Στεφανος) :mrgreen: :mrgreen: Viva la Navy!

 

(βεβαια αν ανεβεις πανω στο βουνο (Παντοκρατορα) εχει ακομη καλυτερο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης