Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να κοροϊδέψουμε καλέ...!? Δηλαδή όσοι το ξέρουν, το ήξεραν από γεννησιμιού τους!!?

 

Στο Καστελόριζο απλά, το φαινόμενο θα είναι 100%, δηλαδή κάλυψη όλου του ηλιακού δίσκου, και έτσι εμφανίζεται και το περίφημο στέμμα, ή κορόνα... Κάνε μια αναζήτηση στο google για φωτο και θα καταλάβεις...! ;)

 

Στην υπόλοιπη Ελλάδα θα υπάρχει ποσοστό έκλειψης, το οποίο μειώνεται προχωρώντας προς τα ΒΔ... πχ Αθήνα 85%

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρία καλώς ήλθες στην παρέα μας!

 

Δεν είμαστε εδώ για να λοιδορούμε τους άλλους, αλλά για βοηθάμε, όσο μπορεί ο καθένας τους υπόλοιπους. Λοιπόν, ακόμα και 1% να μην υπάρχει κάλυψη του ηλιακού δίσκου από την Σελήνη, είναι αρκετό για να έχεις φως στο μέρος που βρίσκεσαι. Είναι αρκετό επίσης και δυνητικά επικίνδυνο, ώστε να μην μπορείς να δεις τον ήλιο με ασφάλεια χωρίς τα κατάλληλα φίλτρα, κι αυτά είναι τα ειδικά γιαλιά έκλειψης και τα ειδικά ηλιακά φίλτρα που προσαρμόζονται μπροστά από τα τηλεσκόπια, τα κιάλια και τους φακούς των φωτογραφικών μηχανών. Όλα τα υπόλοιπα «εφευρήματα» αποκλείονται αυστηρώς. Νομίζω ότι υπάρχει και το Νο 14 γυαλί της οξυγονοκόλλησης, αλλά το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.

 

Γιαυτό γίνεται τόση κουβέντα για το Καστελόριζο, γιατί είναι το μοναδικό τμήμα της ελληνικής επικράτειας, που το ποσοστό κάλυψης θα είναι 100%. Προσωπικά, δεν έχω δει ξαναδεί ολική έκλειψη ηλίου, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει κι έχω ακούσει από ανθρώπους που την παρατήρησαν, αποτελεί ακραίο και ξεχωριστό φυσικό φαινόμενο, που καμία σχέση δεν έχει με τις μερικές εκλείψεις, λόγω των ιδιαίτερων γεγονότων που λαμβάνουν χώρα, ειδικά κατά την διάρκεια της ολικότητας.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι εκτος των άλλων κατασκοτινιάζει γύρω σου ο ουράνος και φαίνονται όλα τα αστέρια και οι πλανήτες κοντά στον Ήλιο (πχ Ερμής, Αφροδίτη) και αυτό μέρα μεσημέρι!

 

Φυσικά καμία σχέση με την μερική έκλειψη ηλίου η ολική.

 

Πρέπει να είναι ένα μοναδικό φαινόμενο ίσως το πιο εντυπωσιακό αστρονομικό φαινόμενο, ειδικά αν είσαι τυχερός και το δεις με πολύ καθαρό ουρανό.

 

ΥΓ: Για τους πολύ ψαγμένους και τους κατόχους ειδικών οργάνων στην ολική έκλειψη μπορεί να παρατήρησεις και το φαινόμενο της βαρυτικής έλξης πάνω στο φως των αστεριών από τον ήλιο.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ: Για τους πολύ ψαγμένους και τους κατόχους ειδικών οργάνων στην ολική έκλειψη μπορεί να παρατήρησεις και το φαινόμενο της βαρυτικής έλξης πάνω στο φως των αστεριών από τον ήλιο.

 

 

Τελικα εκτος απο τον Hellas Sat που αναφερθηκε καποιες σελιδες πιο πισω, το ΑΠΘ θα προσπαθησει να μετρησει ακριβως αυτο που λες!!!

ΑΑ!! και δεν χρειαζεται ειδικα οργανα αλλα ειδικη και ψαγμενη αναλυση των δεδομενων.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... αλλα ειδικη και ψαγμενη αναλυση των δεδομενων...

 

Aaaaa.... O inest θα χρησιμοποιήσει ishift.... Oooooo....

 

s.

 

PS Απλά μην πάτε να μετρήσετε την απόκλιση του 44Boo...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπα !!!

inest πως ακριβως θα το κανετε αυτο ??

 

δ.

 

Τουλαχιστον εσυ δεν θα επρεπε να το ρωτας αυτο!!!! :mrgreen:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα εκτος απο τον Hellas Sat που αναφερθηκε καποιες σελιδες πιο πισω, το ΑΠΘ θα προσπαθησει να μετρησει ακριβως αυτο που λες!!!

ΑΑ!! και δεν χρειαζεται ειδικα οργανα αλλα ειδικη και ψαγμενη αναλυση των δεδομενων.

 

Χε χε, οπωσδήποτε όμως εμείς οι απλοί ερασιτέχνες δεν έχουμε τα μέσα που έχει το παρατηρητήριο του ΑΠΘ... Αυτό ήθελα να πω.. Είναι δύσκολο για μας να το παρατηρήσουμε..

 

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τους ψαγμένους το εξης.

Μολις παράγγειλα για την έκλειψη ένα ειδικο φίλτρο ηλίου με ατσάλινη επένδυση, για τον αντικείμενο φακό του τηλεσκοπίου μου (ένα MeadeETX90)

Το φίλτρο λέγεται GMP και είναι αμερικανικής κατασκευής.

Είναι καλό και πανω απ'όλα είναι απόλυτα ασφαλές για μακροχρόνια παρατήρηση του ήλιου και της έκλειψης;

 

(μου είπαν και το άλλο σημαντικό tip: να σκεπάσω ολόκληρο τον viewfinder για να το προστατεύσω από τον ήλιο και για να μην τυφλωθω βλέποντας το καταλάθος!)

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχε,

ο εξοπλισμός του ΑΠΘ ε?

-ένα MEADE 10ιντσο

-Mια SBIG ST-7

 

Anyway,προσωπικά δεν πιστεύω πως αυτό το project θα πετύχει λόγω μικρού πεδίου που δίνει ο προαναφερθής υπερσύγχρονος εξοπλισμός

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω, ξέρω είναι πολύ νωρίς για αυτό που θα πω αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ μιας και η προηγούμενη αναφορά έφερε λίγο προβληματισμό!

To Accuweather άλλαξη την πρόβλεψη σε ελαφριά συννεφιά! \:D/

Untitled1.jpg.34398b1698b8156fcea0e482baa71875.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατι ρε vegan το απογοητευεις το παιδι ???

επειδη ειναι μολις 10^-6 αποκλιση δεν θα πετυχει ??

ασε που αν βαλεις και το στεμμα γ....α

 

δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Wilpool,

Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει, μιας και τα τρία λεπτά της έκλειψης θα κοιτάξω να τις καπουλάρω για να την απολαύσω με την ησυχία μου.

Άσε που τελικά τα τηλεσκόπια θα στηθούν σε περιοχή που η ολικότητα είναι 2 και κάτι λεπτά...

Τρία λεπτά είναι πολύ λίγα για να τα σπαταλήσω σε πράγματα που ξέρω πως δε θα πετύχουν!

 

 

...τσάκο και ένα ματάκι! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με φακό 400άρι πόσα δευτερόλεπτα μπορεί να φτάσει η έκθεση από σταθερό τρίποδο χωρίς να κουνήσει ο ήλιος κατα τη διάρκεια της ολικότητας?

 

Απο οτι δινει η σελιδα αυτη:

 

http://www.tmsc.org/astronomy/astrophoto.html

 

Περιπου 2,5 δευτερολεπτα.

 

Thanks :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Wilpool,

Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει, μιας και τα τρία λεπτά της έκλειψης θα κοιτάξω να τις καπουλάρω για να την απολαύσω με την ησυχία μου.

Άσε που τελικά τα τηλεσκόπια θα στηθούν σε περιοχή που η ολικότητα είναι 2 και κάτι λεπτά...

Τρία λεπτά είναι πολύ λίγα για να τα σπαταλήσω σε πράγματα που ξέρω πως δε θα πετύχουν!

 

 

...τσάκο και ένα ματάκι! :wink:

 

Παιδες ξεχνατε το πολυβασανισμενο Seeing.

Η μεταβολη που θελουμε να καταγραψουμε ειναι <1 arcsec και το seeing προφανως πολυ μεγαλυτερο. Βασιζομαστε στην στατιστικη αλλα.... μαλλον θα γινει αυτο που λετε.

Vegan δεν θα σπαταλησω καθολου χρονο αφου θα γινουν ολα ψιλοαυτοματα...

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Wilpool,

Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει, μιας και τα τρία λεπτά της έκλειψης θα κοιτάξω να τις καπουλάρω για να την απολαύσω με την ησυχία μου.

Άσε που τελικά τα τηλεσκόπια θα στηθούν σε περιοχή που η ολικότητα είναι 2 και κάτι λεπτά...

Τρία λεπτά είναι πολύ λίγα για να τα σπαταλήσω σε πράγματα που ξέρω πως δε θα πετύχουν!

 

 

...τσάκο και ένα ματάκι! :wink:

 

Παιδες ξεχνατε το πολυβασανισμενο Seeing.

Η μεταβολη που θελουμε να καταγραψουμε ειναι <1 arcsec και το seeing προφανως πολυ μεγαλυτερο. Βασιζομαστε στην στατιστικη αλλα.... μαλλον θα γινει αυτο που λετε.

Vegan δεν θα σπαταλησω καθολου χρονο αφου θα γινουν ολα ψιλοαυτοματα...

 

και μείς για το seeing λέμε...

inest, ξέρουμε εσύ ειδικά τι παθαίνεις όταν αφήνεις τα πράματα να γίνονται "ψιλοαυτόματα"...

...Εγώ έριξα την πρόταση, άμα θέλεις ακολουθείς!.

Ή θές η φάτσα σου να κάνει το γύρο του κόσμου με τον HellasSat?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή θές η φάτσα σου να κάνει το γύρο του κόσμου με τον HellasSat?

 

:cheesy: :cheesy:

Τουλαχιστον για την τιμη των οπλων....θα προσπαθησουμε!!!!!!!

 

...Εγώ έριξα την πρόταση, άμα θέλεις ακολουθείς!.

 

Οπως ξερεις δεν ειναι και τοσο ευκολο να ξεφυγω.

Ασε που ισως να μην θελω να απομακρυνθω και πολυ ....χεχεχεχε!!! :-note :-note

Ελπιζω να με επιασες!!! :-$ :-$

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Paidia apla na pw oti psaxnontas shmera na organwsw to ta3idi ema8a oti mphke kai neo dromologio apo Kastelorizo gia Rodo stis 29, gurw stis 3 to meshmeri me delfini.

 

Epishs enhmerwnw oti uparxoune eishthria "neanika" me Olympiakh gia Rodo kai allez-retour einai 142 euro. Auta apo mena. To psaxnw, oti neotero sas lew.

 

Kataluma sto Kastelorizo th nuxta 28 pros 29 DEN UPARXEI, alla mporeite na pate me to Ierapetra pou ftanei ta 3hmerwmata 29 stis 2-3 h wra kai na meinete sthn gura.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχημα τα πραγματα :cry:

http://wwwa.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&myadc=0&traveler=0&zipcode=EUR|GR|GR000|KASTELORIZO|&metric=1

 

Δίνει βροχή για τις 29

 

Κουράγιο, ελπίζουμε μέχρι την τελευταία στιγμή. Πολλα γίνονται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδες ξεχνατε το πολυβασανισμενο Seeing.

Η μεταβολη που θελουμε να καταγραψουμε ειναι <1 arcsec και το seeing προφανως πολυ μεγαλυτερο. Βασιζομαστε στην στατιστικη αλλα.... μαλλον θα γινει αυτο που λετε.

Vegan δεν θα σπαταλησω καθολου χρονο αφου θα γινουν ολα ψιλοαυτοματα...

 

 

τα ματακια σου να βγουνε βρε, τον βοοτη δεν θα βρουνε .....

 

τι παραμυθια μας τσαμουνας ρε συ inest ??

το seeing ειναι διαφορικη μετρηση, σου λεει κατι αυτο ?? επισης μηπως οτι η μεταβολη που ψαχνης ειναι 10^-6 ?? η μηπως οτι αυτη θα ειναι μικροτερη αν βαλεις και το στεμμα ???

 

καλα για το αυτοματα ειμαι βεβαιος. πριν ή μετα τα λιονταρια και τους ζογκλερ θα ειναι ??

 

 

 

Οπως ξερεις δεν ειναι και τοσο ευκολο να ξεφυγω.

Ασε που ισως να μην θελω να απομακρυνθω και πολυ ....χεχεχεχε!!! Whistle Whistle

Ελπιζω να με επιασες!!!

 

σιγα μην σου κατσει καμοια αμερικανα .... γυρνα στα σιγουρα καημενε.... fame story, fame story τι να κανουμε .....

 

δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μια ακόμη φορά αυτά είναι τα στοιχεία σχετικά με την ολική έκλειψη ηλίου στο Καστελόριζο. Χρησιμοποιήθικε το skymap pro 10.

 

Ο χρόνος της ολικότητας είναι 3m 0.7s σύμφωνα με το πρόγραμμα.

 

 

 

 

Total eclipse of 2006 Mar 29

Site information

Latitude: 36° 8' 56" N

Longitude: 29° 35' 35" E

Height above sea level: 10 metres

Time zone: 3h ahead of UT

 

Eclipse Type

The eclipse is total from this location with a duration of 3m 0.7s.

Timing Information

Beginning of partial phase

Time: 2006 Mar 29 12:34:42

PA of centre of Moon: 225.8°

Sun's altitude: 56.4°

 

Beginning of total phase

Time: 2006 Mar 29 13:51:54

PA of centre of Moon: 188.4°

Sun's altitude: 55.6°

 

Maximum eclipse

Time: 2006 Mar 29 13:53:24

Eclipse magnitude: 1.009

Moon:Sun size ratio: 1.050

PA of centre of Moon: 137.2°

Sun's altitude: 55.5°

 

End of total phase

Time: 2006 Mar 29 13:54:55

PA of centre of Moon: 86.0°

Sun's altitude: 55.4°

 

End of partial phase

Time: 2006 Mar 29 15:10:43

PA of centre of Moon: 49.4°

Sun's altitude: 46.5°

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης μηπως οτι η μεταβολη που ψαχνης ειναι 10^-6 ??

 

Οχι ειναι επιβεβαιωμενο και υπολογισμενο.

Στο χειλος του ηλιου ειναι μαλιστα 1,74 arcsec

Καλα δεν συνειδητοποιεις οτι λες υπερβολικα λιγο!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα παιδια παντως βρισκω παντελως αδιαφορο πραγμα την επαναληψη ενος πειραματος που εγινε 100 σχεδον χρονια πριν. Καλυτερα μερικες ωραιες φωτο του ηλιακου στεμματος παρα μετρησεις ανευ νοηματος πλεον.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρει κανείς σας να μου απαντήσει αν είναι απολύτως ασφαλή όλα τα φίλτρα ηλίου για τα τηλεσκόπια που κυκλοφορούν στο εμπόριο;; (απορρόφηση υπεριώδους και υπερυρθης ακτινοβολίας, επαρκές φιλτράρισμα κλπ)

 

Έχω ένα meade ETX90 και πήρα ένα αμερικάνικο GMP φίλτρο με ατσάλινο περίβλημα στα 117 ευρώ.

 

Μου πρότειναν και ένα πολύ φθηνότερο με μεμβράνη αλλά το απόρριψα γιατί θέλω να έχω ένα όργανο σίγουρο, ασφαλές και με αντοχή στο χρόνο για μακροχρόνια παρατήρηση του ήλιου, των εκλείψεων του και των κηλίδων.

 

Εσείς τι λέτε;

 

 

ΥΓ:Σκοπεύω επίσης να πετύχω τον ISS να περνάει μπροστά από τον δίσκο του ήλιου!!! Φαίνεται αυτό; Το χει δει κανείς σας;

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα παιδια παντως βρισκω παντελως αδιαφορο πραγμα την επαναληψη ενος πειραματος που εγινε 100 σχεδον χρονια πριν. Καλυτερα μερικες ωραιες φωτο του ηλιακου στεμματος παρα μετρησεις ανευ νοηματος πλεον.

 

Γιώργο είναι πάντως από τις λίγες φορές που οι φωτογραφικές πλάκες αποδεικνύονται καλύτερες

 

Επειδή η μεταβολή είναι ίδιου μεγέθους με το seeing χρειάζεσαι μια καλή στατιστική του τελευταίου!

Με το μικρό πεδίο που δίνει όμως η ST-7+το μεγάλο μέγεθος των pixel μόνο καλή στατιστική μελέτη δε μπορείς να κάνεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ά! και μην περιμένουμε το εντυπωσιακό κυκλικό στέμμα που βλέπουμε στις φωτογραφίες :( :(

 

Ο Ήλιος είναι στο ελάχιστο και μάλλον το στέμμα θα έχει περισσότερο διπολική μορφή....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης