Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το σκεπαζω με ενα μαυρο υφασμα μεσα στο αμαξι που το εχω και το βαζω μεσα στο γκαραζ το κλειδωνο και παω για υπνο,απεξω απο το δρομο αν περναει κανεις και τυχον κυταξει προσεχτικα μοιαζει σαν ....φερετρο ουτε φανταζεται τι πραγματικα μπορει να ειναι,που να κουβαλαει κανεις τετοιες ωρες

 

Νίκο ευχαριστώ για την συμβουλή, δεν έχω όμως γκαράζ και αν ήταν να αφήσω κάτι μέσα θα ήταν μόνο η βάση. Τον σωλήνα δεν θα ρίσκαρα με τίποτα να αφήσω, ούτε με τεχνική κάλυψης/απόκρυψης που κάναμε στον στρατό! Προσέχω για να έχω... :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μετά από τόσο καιρό κατάφερα να είμαι κι εγώ ξανά εκεί. Ήταν υπέροχα ο καιρός, ο ουρανός και η παρέα. Τόσοι παλιοί (Αντώνης, Δημήτρης (Sevax), Δημήτρης (50mm), Κυριάκος σταθερές αξίες) αλλά και νέοι φίλοι! (Marinos και cptfurz...., νά'στε καλά, παιδιά.)

Το πρόγραμμα μπορεί να μην βγήκε με επιτυχία (είχα ξεχάσει να το τυπώσω κι αναγκαζόμουν να το βλέπω κάθε τόσο στο laptop, δηλ. κάθε τόσο καινούργιο στράβωμα. Αλλά δεν πειράζει.

Απ’ τη βραδιά αυτά που μένουν: Η συνονόματή μου στον Μ101 (supernovus-supernova) και από το σχολαστικά στημένο τηλεσκόπιο του Τάσου Βράτολη με τους επιλεγμένους προσοφθάλμιους, το Stephan’s Quintet, όσο επέτρεπε το seeing.

Α, και να μην ξεχάσω τον πιο όμορφο Δία που έχω δει από νευτώνιο μέχρι τώρα. Ένα απίθανο contrast (Α, ρε Τάσο!)

Αν κανείς έχει φωτογραφήσει τον Δία στις 24/9 κατά τις 00.00 – 00.30 θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε. Εμείς πάντως 3-4 άνθρωποι δύο κηλίδες είδαμε κατά την ώρα εκείνη. Και αν ήταν μόνο απ’ το δικό μου τηλεσκόπιο δεν θα επέμενα. Αλλά με τον φοβερό William Optics ZOOM II 7.5mm-22.5mm του Τάσου τον είδα πεντακάθαρο. Πάντως δεν υπήρχε transit δορυφόρου εκείνη την ώρα ώστε να πέφτει η σκιά.

Κώστα, το αλογάκι πάλι δεν χλιμίντρισε. Τι θα κάνω μ’ αυτό το ζώο δεν ξέρω. Μάλλον θα κολλήσω σε κανέναν με περισσότερες ίντσες καμμιά φορά.

Για τον Αντώνη (koukanto) τι να πούμε; Αφού "έσπασε" και το ζεύγος του Vega θα επιτεθεί σε άλλους διπλούς στο μέλλον. Τι άλλο έρχεται μετά;

Η νέα Σελήνη είναι – όπως λέει και ο Γιώργος – στις 27/9 άρα το ΠΣΚ που έρχεται η Σελήνη θα δύει κατά τις 21.30 ακόμη. Ωχ.... βλέπω να διαλύονται δεσμοί και οικογένειες. Για να δούμε πόσοι από μας θα εξασφαλίσουν άδεια εξόδου μετά δημοσίων θεαμάτων (μεταμεσονύκτιων).

Υ.Γ. Καλά Μάκη, ξεσάλωσες το Σάββατο. Αυτή η γνωριμία σου με το goto του cptfurz νομίζω ότι θα οδηγήσει στο να χάσουμε έναν ακόμη dobsonά χε..χε..χε

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παρατήρηση ήταν τέλεια.Ο ουρανός ήταν καθαρός σε όλο του το μεγαλείο.

Ο καιρός πάλι καλά που βοήθησε στην παρατήρηση.Χαρά για μένα ήταν οτι γνώρισα καινούργια

άτομα όπως cptfurz,Marinos,Kyriakos61,Sevax,CristpopherPAPA,50mm.

Υ.Γ:Mάνο σε ευχαριστώ για το καλό σχόλιο!!!!!!!!Με το go-to παρατηρήθηκαν πολλά πράγματα

όπως το Helix Nebula(NGC 7293),Saturn Nebula(NGC 7009),M73 κλπ.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το Stephan’s Quintet, όσο επέτρεπε το seeing.

:shock: :shock: :shock:

=D> =D>

 

Αν και φύγαμε σχετικά νωρίς, απολαύσαμε πάρα πολλούς στόχους! Ευχαριστώ τους 'γείτονες' για τη βοήθεια -- υλική και όχι μόνο...

 

koukanto, μας πέσανε τα σαγόνια με τον Vega!!!

 

Καλή συνέχεια σε όλους

I am floating in a most peculiar way

And the stars look very different today

Here am I sitting in a tin can far above the world

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να επιβεβαιωθεί το ρητό που λέει ότι όταν κοιτάζουμε τ'άστρα, πολλοί άλλοι άνθρωποι κάνουν το ίδιο μαζί μας, άσχετα αν δεν το ξέρουμε κι αν δεν τους γνωρίζουμε.

Εδώ η φωτογραφία από την Αγγλία έρχεται να βεβαιώσει την παρατήρησή μας, παιδιά.

Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ έχω ένα περίεργα όμορφο συναίσθημα μ' αυτό. Δεν είναι σαν να ήταν κι Peter μαζί μας στον Κιθαιρώνα ή εμείς μαζί του στο West Sussex;

https://www.astrovox.gr/gallery/image/13175-jupiter-24-09-2011/

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι ακριβώς είναι Μάνο...όλο αυτό αποτελεί μια κοινή, παγκόσμια εμπειρία... :)

 

Μαρία το Stephan's τελικά το καταφέραμε αργότερα, δυστυχώς είχατε φύγει.. :cry: Όταν έφυγε λίγο από το ζενίθ ο Πήγασος, καταφέραμε και το στοχεύσαμε, στο ζενίθ έχουν ένα θέμα τα dobsonian...δεν πειράζει, θα υπάρξουν και άλλες φορές... :cheesy:

 

Κύριε Αντώνη (koukanto) αυτό που αντίκρυσα με τον κατακόκκινο συνοδό του Vega ήταν πέρα από κάθε φαντασία!! :shock: Μιλάμε παιδιά έχει κόκκινο χρώμα της φωτιάς! Ferrari Star!! :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο και Μανο πραγματι ηταν μια πολυ δημιουργικη βραδυα, Μαρακι την αλλη φορα θα εχουμε το τηλεσκοπιο ποιο χαμηλα εχεις δικιο

Αλλα και το double-double τι να πουμε ας ειναι καλα η βοηθεια Λευτερη+Σεβαχ και Σια ενα αριστουργημα

Μ33 ενας στοχος και αυτος ωραιος αχνα ειδαμε τις σπειρες του

Φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, και να μην ξεχάσω τον πιο όμορφο Δία που έχω δει από νευτώνιο μέχρι τώρα. Ένα απίθανο contrast (Α, ρε Τάσο!)

Αν κανείς έχει φωτογραφήσει τον Δία στις 24/9 κατά τις 00.00 – 00.30 θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε. Εμείς πάντως 3-4 άνθρωποι δύο κηλίδες είδαμε κατά την ώρα εκείνη. Και αν ήταν μόνο απ’ το δικό μου τηλεσκόπιο δεν θα επέμενα. Αλλά με τον φοβερό William Optics ZOOM II 7.5mm-22.5mm του Τάσου τον είδα πεντακάθαρο. Πάντως δεν υπήρχε transit δορυφόρου εκείνη την ώρα ώστε να πέφτει η σκιά.

 

Επειδή έκανα και εγώ παρατήρηση 10:00 με 02:00 και ουσιαστικά μόνο τον Δία παρατήρησα που ήταν όντως υπέροχος, επιβεβαιώνω. Αρχικά είδα μία κουκκίδα στην Βόρεια ζώνη (την κάτω στο Νευτώνιο). Νόμιζα πως ήταν διάβαση αλλά φαίνονταν και οι 4 δορυφόροι. Επειδή τον παρατήρησα αρκετές φορές και αρκετή ώρα, διέκρινα και την άλλη κουκκίδα. Θεώρησα πως είναι αντικυκλώνες.

 

Σε μια φωτογραφία του paul.78 από την προηγουμένη φαίνεται μόνο η μια κουκκίδα, ενώ σε μία άλλη του astrozakis από χθές έχουν εξαφανισθεί (αλλά φαίνονται άλλες μικρότερες).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παρατηρήσαμε κι εμείς από την εξόρμηση του Ωρίωνα στη Χαλανδρίτσα και είχαμε την απορία τι ακριβώς είναι!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις κουκκίδες στον Δία τις είδαμε και στον Πάρνωνα, δεν κοιτάξαμε σε κανένα πρόγραμμα θεωρώντας ότι πρόκειται για διαβάσεις ή σκιές δορυφόρων!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παρατηρηση του Δια και η αποκαλυψη των δυο κηλιδων ηταν μαγευτική.

Μαγευτική ηταν και ολη η βραδια με την παρεα του Σεβαχ, του Μανου, του Τασου, της υπολοιπης παρέας και φυσικά ενος απιστευτου Μακη.

Ενθουσιαστηκε ακομα και ο γεροντας (στην παρατηρηση) Marinos μετα απο μακροχρονα αποχη απο τιν Κιθαιρωνα.

Η αληθεια ειναι πως πηγε 5 + μεχρι να φυγουμε και ουτε που πηραμε χαμπαρι πως περασε η ωρα. Στη διαδρομη για την επιστροφη μας συνοδεψε η ανατολη ης Σελήνης βαζοντας το κερασακι στην τουρτα.

Καιρου επιτρεποντος ραντεβου την επομενη νεα σεληνη (αν οχι πολυ νωριτερα)

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, χαίρομαι που περάσατε καλά ελπίζω την επόμενη φορά να έρθω! Οσον αφορά τον Δία το πιθανότερο σενάριο είναι να παρατηρήσατε 2 πολύ σκοτεινά barges (ράβδους) που υπάρχουν αυτή την εποχή στην Βόρεια Ισημερινή Ταινία (ΝΕΒ).Είναι πιθανόν περιοχές θερμότερου αέρα και συμβαίνουν συνήθως όταν συρικνώνεται ελαφρώς η ΝΕΒ.

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια ξεχωριστη βραδια στον κοντινο Κιθαιρωνα, με παλιους, και νεους αστροφιλους.

Μου θυμησε παλιοτερες βραδιες με αρκετο κοσμο. :)

 

Ωραια αστρονομικη βραδια, ωραιοτατη η παρεα της <<μεσης γειτονιας>> που την εκανε ποιο ευχαριστη μια ευγενικη κυρια, που ηλθε χωρις τον… Βινσεντ.

Που αγνακτησαν ](*,) να με βοηθησουν να διακρινω τον Μ 33 !!!!!! (θα παω για μεταμοσχευση ματιων.) :oops:

 

Ευχαριστουμε τους φιλους της <<πανω γειτονιας>> Κυριακο, Νικο &σια για την κασετινα με τα αλλεν =D>

 

Στην <<κατω γειτονια>> ηταν οι πιο πολλοι (σιγα-σιγα θα κατεβειτε μεχρι τα πευκα) επιτελους ειδα καθαρα μεσα από το12ιντζο του Τασου το φως μου εεεε, τον Μ33 .

Ο Αντωνης με περιμενε στο ποστο του για να αρεωσουμε τα διπλα-τετραπλα και …βαλε χωρις να εχω το…ραντζο, Αντωνη δεν εχεις παραπονο δεν σε ενοχλησα ετσι; :cheesy:

 

 

Στο ταξιδη του συμπαντος στο φιλοξενο αστροπλοιο του Κιθαιρωνα,επεβαιναν,

22 αυτοκινητα

25 + αστροναυτες εξοπλησμενοι περιπου με 19 διοπτρικα, νευτονια,μακ, σμιτ, κιαλια, και σκετα ματια :shock:

 

Σ.Σ. Από το βιβλιο της γεφυρας. 8)

 

Να ειστε ολοι καλα, να ξαναβρεθουμε. =D> =D> =D>

 

25-9-2011.jpg.3c9b9463f4dea40690da3e16f7b0ada9.jpg

ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΟΝ Σ.Ε.Α.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι σημαίνει αυτό το ΟΟ μέσα στον σωλήνα, στην θέση της αράχνης; OO gauge; Open Office; Official Observer; Ozzy Osbourne; Orion Optics;

 

Και μετά κοροϊδεύετε τον Vincent...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπερδεψοδουλειά τα μετεωρολογικά σήμερα. Κάποια εμφανίζουν την Αττική ακόμα και αυτή την ώρα με συννεφιά, ενώ έξω είναι ο ουρανός καθαρός…

Αύριο βράδυ ίσως να είναι καλύτερα…

 

Καλά να περάσετε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα που το έχασα. Μόλις γύρισα από επαγγελματικό ταξίδια στην Ινδονησία. Ελπίζω Ο καιρός να μείνει καλός να το επαναλάβουμε σύντομα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σου, Αχιλλέα.

Χαίρομαι που ξαναγράφεις μετά από αρκετό καιρό. Συγγνώμη που δεν σου απάντησε κανείς μας έγκαιρα.

Είναι βλέπεις που έχει πανσέληνο (ήταν στις 12/13 του μήνα) και δεν το ξεκινάει κανείς. Λίγη υπομονή ακόμη.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είναι πρόβλημα το κρύο. Έχει αέρα και συννεφιά. Αλλιώς είναι ευκαιρία.

Ίσως βελτιωθεί ο καιρός το Σάββατο πάντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ανέβει Κιθαιρώνα μόνο καλοκαίρι.

Να φανταστώ ότι αν έχουμε πχ θερμοκρασία 15 βαθμών Κελσίου στην Αθήνα, εκεί θα έχει 5 ίσως και λιγότερο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον μπουφάν, σκούφο, σταφίδες! :cheesy: Πιάνει εύκολα κρύο εκεί ψηλά...

 

Οι οιωνοί μόνο καλοί δεν είναι... Συννεφιά και με τέτοιο αέρα μάλλον μέτριο seeing... Ειλικρινά ελπίζω πως έστω μία από τις 2 ημέρες θα μας επιτρέψει ο καιρός μια εξόρμηση.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης