Jump to content

meade lx90 EMC 8"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους,

 

είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ αλλά απο εδώ και πέρα θα βλέπετε συχνά τα post μου κυρίως με απορίες.

 

πριν λίγες μέρες εκπλήρωσα το παιδικό μου όνειρο αγοράζωντας ενα τηλεσκόπιο meade lx90 EMC 8" με GOTO.Το τηλεσκόπιο το πήρα σε μια δημοπρασία μαζί με προσοφθάλμια super plossl απο 6,7 εως 40 mm.το περιμένω να μου έρθει απο αγγλία σε λιγότερο από μία βδομάδα.

 

αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εν αναμονή του πρώτου φωτός είναι εάν με το τηλεσκόπιο αυτό θα μπορώ να βλέπω εκτός απο πλανητες ,γαλαξίες και νεφελώματα

 

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποία αξεσουαρ μου προτείνετε να πάρω και εαν αξίζει να πάρω dew shield meade απο ελλάδα με 150 ευρώ ή μια no name απο το ιnternet me 15.

 

ακομα να ρωτήσω έαν θα μπορώ να παίρνω αστροφωτογραφίες με μία canon 450d που έχω και τι εξοπλισμό θα χρειαστώ.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

 

Σπύρος [/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αντε...με το καλο!

1.Dew shield μην αγορασεις, φτιαξε ενα μονος σου.

Θα βρεις διαφορες προτασεις ευκολες και αποδοτικες.

Σου παραθετω και τη δικη μου προταση...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=13733#13733

2.Να αγορασεις ενα focal reducer 6,3 και εναν 8Χ50 angle finder

3.Μια βαση για ευκολη εδραση πανω στον τριποδα...το διαθετει η Peterson....και εδω σου παραθετω μια δικη μου προταση...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3367

4.Bob knobs οποσδηποτε!

5.Προσοφθαλμιο με σταυρονημα για ευθυγραμμισεις μεγιστης ακριβειας.

6.Με αυτο το τηλεσκοπιο θα μπορεις να παρατηρεις τα παντα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο αυτά που σου προτείνει ο Κώστας είναι "νόμος" για τα τηλεσκόπια μας.

 

Απλώς να προσθέσω ότι το LX-90 κουμπώνει καλά στο τρίποδο και πραγματικά δε χρειάζεται βάση εκτός αν βρεις ή κατασκευάσεις κάτι που να έχει υποδοχές για την τοποθέτηση προσοφθαλμίων (κάτι τέτοιο δηλαδή http://www.astro-engineering.com/Meade%20LX90/lx90eyepiecetray.html)

 

Επίσης, νομίζω ότι γρήγορα θα βαρεθείς το μικρό οπτικό πεδίο/ απόδοση των plossl και θα χρειαστείς κάποια πιο ποιοτικά προσοφθάλμια.

 

Για την canon θα χρειαστείς T-ring ώστε να την συνδέσεις στο τηλεσκόπιο.

 

Με το καλό να το δεχτείς και καλές παρατηρήσεις!

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και απο μενα! =D>

 

Προτεινω:

 

1) Barlow 2x

 

2) Baader Moon & Skyglow (IR/Cut)

 

3) Baader 6mm Orthoscopic eyepiece

 

4) Focal Reducer 6.3

 

κτλ κτλ κτλ ...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες και καλοριζικο !!

 

Εχετε το νου σου ο focal reducer να ειναι και corrector . Οι πιο πολυ ειναι και τα 2 αλλα σιγουρεψε το αμα τον βρεις κι αυτον απο καποια δημοπρασια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταρχην να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας.

 

επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα για προσοφθάλμια και δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το focal reducer,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα προσοφθάλμια,reducers καθώς και ένα καλό barlow?θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν η πρόταση συνοδευόταν με λινκ ώστε να βλέπω τι είναι αυτό που προτείνεται και πόσο κοστίζει.

 

τα πρώτα πράγματα που εχώ σκοπό να πάρω είναι ια εξωτερική πηγή ρεύματος (μαλλον 17 αμπερ) ένα dew shield (γιατι δυστυχώς τα χέρια μου δεν πιάνουν καθόλου ώστε να το κατασκευάσω) καθώς και ένα barlow.εν συνεχεία κανα δυω προσοφθάλμια ακόμα και κάποιο σύστημα για να βάλω την canon πάνω στο τηλεσκόπιο.για την σύνδεση της φωτογραφικής έχετε κάποια πρόταση; η φωτογραφική συνδέεται πάνω στο προσοφθάλμιο;για το focal reducer δεν είχα σκεφθεί καθόλου ότι μπορεί να χρειαστώ άλλα εαν το κόστος είναι μικρό και η διαφορά που κάνει ουσιαστική τότε θα το πάρω.

 

παντού διαβάζω για bob's knobs ότι είναι απαρίτητα.πιστεύω ότι και σε μένα θα χρειαστύν γιατί το τηλεσκόπιο είναι μεταχειρισμένο.απο την άλλη όμως φοβάμαι να τα εγκαταστήσω μόνος μου γιατι όπως είπα και πριν ουτε ευθεία γραμμή με χάρακα δεν μπορώ να κανω.η γνώμη σας πιά είναι;

 

επι της ευκαιρείας θα ήθελα ως αρχάριος να ρωτήσω εάν και πού διοργανώνονται telescope party στην ελλάδα .θα ήταν πολύ καλό για μένα να είμαι μαζί με ανθρώπους που ξέρουν απο τηελσκόπια για να με βοηθήσουν και εμένα στα πρώτα μου βήματα.

 

ευχαριστώ και πάλι και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επι της ευκαιρείας θα ήθελα ως αρχάριος να ρωτήσω εάν και πού διοργανώνονται telescope party στην ελλάδα .θα ήταν πολύ καλό για μένα να είμαι μαζί με ανθρώπους που ξέρουν απο τηελσκόπια για να με βοηθήσουν και εμένα στα πρώτα μου βήματα.

δες εδω: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=106049#106049 (3η Πανελλήνια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων) Θα έχει σκηνές κ.τ.λ έχει μάλιστα δωθεί και παράταση για δηλώσεις συμμετοχής μεχρι 15 ιουνίου 2009.

Επίσης δες και εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9567&start=30&postdays=0&postorder=asc&highlight= (Astrocamping στη Θάσο).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και Βολο στα Χανια Πηλιου 6 Ιουλιου .

 

Τα bob's knobs ειναι πολυ χρησιμα .

Ψαξε στο internet για μαρκες μειωτων και προσοφθαλμιων ( και σε παλαιοτερα θεματα εδω μεσα ) για να παρεις μια πρωτη ιδεα απομαρκες και τιμες .

 

Μπορεις να συνδεσεις τη CANON στο προσοφθαλμιο .Αυτη ειναι η afocal μεθοδος .

 

Για να συνδεσεις απευθειας τη μηχανη στο τηλεσκοπιο θελεις ενα T- ring , οπως αναφερθηκε και πιο πανω .

Τo Τ- ring πρεπει να ειναι για μηχανες EOS .[/u]

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένω στην Πάργα και επειδή ασχολούμαι με τον τουρισμό είναι σχεδόν αδύνατο να φύγω εν μέσω της τουριστικής περιόδου.διοργανώνονται τέτοιες συναντήσεις και τον χειμώνα μήπως;πάντως εάν κάποιος έχει σκοπό να έρθει προς εδώ γιά διακοπές ας φέρει και το τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ...επειδή έχω το ίδιο τηλεσκόπιο, και μπορώ να πω ότι το έχω φτάσει στα όριά του. Του έχω κάνει ότι περισσότερο μπορεί καποιος για να το εκμεταλευτεί στο έπακρο.

Το λέω για να σου τονίσω να μην περιμένεις χρόνους έκθεσης πάνω των 30 δευτερολέπτων οριακά λεπτού χωρίς σύστημα autoguiding.

Οι εικόνες που πιθανώς βλέπεις με DSLR απαιτούν ικανούς χρόνους έκθεσης, και από τη "μάνα του" το LX90 δε μπορεί να τους φτάσει..χρειάζεται αναβάθμιση με τον καιρό. Το σίγουρο είναι ότι έχει την δυναμική για να πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα. Καλορίζικο και απο μένα!

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ελεγα μηπως εμενες Αθηνα...κατι θα γινοταν εστω και σε ταρατσα...τουλαχιστον για τις πρωτες εντυπωσεις...

τελος παντων....και μεσω αστροβοξ, παλι καλα ειναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταρχην να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας.

 

επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα για προσοφθάλμια και δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το focal reducer,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα προσοφθάλμια,reducers καθώς και ένα καλό barlow?θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν η πρόταση συνοδευόταν με λινκ ώστε να βλέπω τι είναι αυτό που προτείνεται και πόσο κοστίζει.

 

τα πρώτα πράγματα που εχώ σκοπό να πάρω είναι ια εξωτερική πηγή ρεύματος (μαλλον 17 αμπερ) ένα dew shield (γιατι δυστυχώς τα χέρια μου δεν πιάνουν καθόλου ώστε να το κατασκευάσω) καθώς και ένα barlow.εν συνεχεία κανα δυω προσοφθάλμια ακόμα και κάποιο σύστημα για να βάλω την canon πάνω στο τηλεσκόπιο.για την σύνδεση της φωτογραφικής έχετε κάποια πρόταση; η φωτογραφική συνδέεται πάνω στο προσοφθάλμιο;για το focal reducer δεν είχα σκεφθεί καθόλου ότι μπορεί να χρειαστώ άλλα εαν το κόστος είναι μικρό και η διαφορά που κάνει ουσιαστική τότε θα το πάρω.

 

παντού διαβάζω για bob's knobs ότι είναι απαρίτητα.πιστεύω ότι και σε μένα θα χρειαστύν γιατί το τηλεσκόπιο είναι μεταχειρισμένο.απο την άλλη όμως φοβάμαι να τα εγκαταστήσω μόνος μου γιατι όπως είπα και πριν ουτε ευθεία γραμμή με χάρακα δεν μπορώ να κανω.η γνώμη σας πιά είναι;

 

επι της ευκαιρείας θα ήθελα ως αρχάριος να ρωτήσω εάν και πού διοργανώνονται telescope party στην ελλάδα .θα ήταν πολύ καλό για μένα να είμαι μαζί με ανθρώπους που ξέρουν απο τηελσκόπια για να με βοηθήσουν και εμένα στα πρώτα μου βήματα.

 

ευχαριστώ και πάλι και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

 

Πιστεύω ότι η αναβάθμιση και οι αγορές που πρόκειται να κάνεις πρέπει να γίνουν σταδιακά όχι μόνο για λόγους οικονομικούς αλλά κυρίως εκπαιδευτικούς. Όταν παραλάβεις το τηλεσκόπιο και αρχίσεις και ασχολείσαι θα καταλάβεις μόνος σου τα όρια του και ειδικότερα τα όρια του εξοπλισμού που διαθέτεις, πράγμα που θα σε βοηθήσει στις μελλοντικές σου αγορές.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να ξεχάσεις προς το παρόν την αστροφωτογραφία, τουλάχιστον έως ότου το έχεις στα χέρια σου και εξοικειωθείς και με κάποιες βασικές έννοιες. Άλλωστε θα χρειαστείς και ισημερινή σφήνα (http://www.opticsplanet.net/meade-lx90-eq-wedge.html) για να μπορέσεις να φτάσεις ικανούς χρόνους έκθεσης όπως είπε και ο Ιφικράτης.

 

Αρχικά όντως εξοπλίσου με dew shield (μην πάρεις της meade) και φυσικά μετασχηματιστή για ρεύμα.

Όταν θελήσεις να αλλάξεις προσοφθάλμια θα σου πρότεινα Baader hyperion, 13mm και 21mm για να αντικαταστήσεις αντίστοιχου μεγέθους plossl. Από barlow θα σου προτείνω, όπως και όλοι φαντάζομαι, τον Celestron Ultima.

Να δεις και στις αγγελίες του φόρουμ μήπως βρεθεί κάποιο από αυτά τα αντικείμενα μεταχειρισμένο ώστε να μη χρειαστεί να ξοδέψεις πολλά.

 

Το focal reducer είναι απαραίτητο για φωτογραφία αλλά χρήσιμο και στην παρατήρηση. Σου προτείνω όμως να βρεις μόνο μεταχειρισμένο γιατί καινούριο είναι ακριβό.

 

Εν γένει, άρχισε να παρατηρείς όταν το δεχτείς και σταδιακά εδώ είμαστε για περαιτέρω βοήθεια

Γιώργος Μπαλτόγλου

------------------------

8'' LX90 UHTC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα ήρθε το τηλεσκόπιο.περιλάμβανε 8χ50 viewfinder καθώς και ένα gps mate το οποίο ακόμα δεν έχω καταφέρει να λείτουργήσω.παιδεύτηκα κανα μισάωρο με το πώς ακριβώς θα στήσω το τηκεσκόπιο γιατί δεν έχει το βιβλίο οδηγιών του και όλο το βράδυ παιδευόμουν να δώ κάτι.Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω για να γίνει το τηλεσκόπιο alligned.μου λέει να βάλω το τηλεσκόπιο σε alt/azm θέση και ανάθεμα εαν ξέρω ποιά είναι αυτή.ύστερα απο ψάξιμο στο ιντερνετ βρήκα ότι πρεπει το τηλεσκόπιο να κοιτάει τον βορά και ο οριζόντιος δείκτης να είναι στο 0.Το πρόβλημά μου έγκυται στο ότι δεν ξέρω που ακριβώς είναι ο βοράς αλλά ακόμα και αν ξέρω που περίπου είναι ,τότε πως είμαι σιγουρος ότι το τηλεσκόπιο κοιτάει ακριβώς στον βορρά και όχι βορειοδυτικά πχ;

 

τελοσπάντων αφού δεν κατάφερα να κάνω allign,άρχισα να κουνάω το τηλεσκόπιο δεξιά-αριστερά στην τύχη μήπως πετύχω κάτι ενδιαφέρων αλλά μάταια.όταν βγήκε το φεγγάρι τότε έστρεψα το τηλεσκόπιο σε αυτο και άρχισα να χαμογελάω με ότι έβλεπα.στην συνέχεια έστρεψα το τηλεσκόπιο στο πιο λαμπερό αστέρι που υπήρχε στο οπτικό μου πεδείο και είδα μια μεγάλη μπάλα με 3 αστέρια να την ακολουθούν σαν ουρά απο πίσω.μοου φένεται οτί είναι ο ερμής αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος.Το πρωί φάνηκε και άλλο ενα αστέρι το οποίο όταν φαινόταν με το τηλεσκόπιο ήταν σαν μισοφέγγαρο(μάλλο η αφρδίτη;).

 

συγνώμη για την κακή μου ορθογραφία και σύνταξη αλλά έμεινα ξύπνιος όλο το βράδυ ύστερα απο μιά κουραστική μέρα:) θα ήθελα εάν γίνεται κάποια βοήθεια για το allignment και μια επιβαιβέωση η απόριψη για το εάν αυτά που είδα ,είναι αυτά που νομίζω.επίσης εάν κάποιος μπορεί να μου υποδείξει πού θα βρώ το manual θα ήμου ευγνώμων.στο internet βρίσκω ένα αλλά είναι για την έκδοση με gps kai level north και δέν έχει οδηγίες για το allign.

 

Υ.Γ Το πρώτο πράγμα που θα αγοράσω αύριο κιολας είναι ενα αντικουνουπικό!!!!!!!!

 

Υ.Γ 2 μην μου πείται να κάνω allign χρησιμοποιώντας 2 οποιαδήποτε αστέρια γιατί δυστυχώς τα μόνα που μπορώ να ξεχωρίσω είναι αυτά της μεγάλης , μικρής αρκτου και δράκοντα τα οποία είναι εκτός παιδείου παρακολούθησης(το σπιτι βλέπει νοτιοδυτικά).ο σκορπίος που επίσης μπορώ να ξεχωρίσω ήταν πολύ αχνος την ώρα που ξεκίνησα παρακολούθηση(2:30).

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο καλορίζικο το τηλεσκόπιο και καλές παρατηρήσεις!

Από τα γραφόμενα σου πιο πάνω καταλαβαίνω όπως

και όλοι οι φίλοι που σου απάντησαν, πρίν συνεχίσεις τις

απορίες για τη λειτουργία του τηλεσκοπίου πρέπει πρώτα:

1) Να βρείς με κάθε τρόπο το μάνουαλ με τις οδηγίες του

τηλεσκοπίου σου. Σιγουρα θα υπάρχει κάπου στο δίκτυο

η κάποιος φίλος με παρόμοιο τηλεσκόπιο θα μπορούσε να βοηθήσει.

2) Κατέβασε ένα δωρεάν πρόγραμμα προσομοίωσης του ουρανού

για τον υπολογιστή, πχ το stellarium.

Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι θα βλέπεις στον ουρανό

κάθε βράδυ όπως και να αναγνωρίζεις τα πιο λαμπρά αστέρια

που θα βοηθήσουν στην ευθυγράμμιση.

Καλό θα ήταν και ένα επιπεδόσφαιρο για να το έχεις μαζί σου

στην παρατήρηση.

3) Αγόρασε τη βίβλο του ερασιτέχνη αστρονόμου "nightwatch"

και αφιέρωσε του τις ώρες που πρέπει.

4) Αγόρασε μια πυξίδα, αλλά κυρίως μάθε να ξεχωρίζεις

τον Πολικό αστέρα στον Βορρά,

με την απλή μέθοδο των δύο αστεριών της Μεγάλης Άρκτου.

(αν βρώ ένα σχδιάγραμμα θα σου το ανεβάσω αργότερα)

5) Αγόρασε ένα χάρτη του ουρανού, ας πούμε "pocket sky atlas"

και προσπάθησε να καταλάβεις το πεδίο του ερευνητή σου πάνω στο

χάρτη.

 

Αν δεν καταλάβεις τον ουρανό και τι βλέπεις σηκώνοντας τα

μάτια σου ψηλά, πίστεψέ με κανένας barlow και dewshield δεν

έχει σημασία στην πρώτη φάση.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ θα είμαστε :mrgreen:

 

υγ. Η μεγάλη "μπάλα" που είδες ήταν ο Δίας με τους δορυφόρους

του. Ο Ερμής δεν φαίνεται ποτέ τη νύχτα, είναι πάντα πολύ

κοντά στον Ήλιο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σπύρο, όπως σωστά κατάλαβες για να γίνει ευθυγράμμιση πρέπει το τηλεσκόπιο να είναι τοποθετημένο στην "Home Position". Αυτή είναι με τον σωλήνα του τηλεσκοπίου παράλληλο με το έδαφος και τον σωλήνα να κοιτάει στον βορρά. Για τον βορρά πρέπει οπωσδήποτε να βρεις μια πυξίδα, ή να ξεχωρίσεις τον Πολικό αστέρα (όχι απαραίτητα την μικρή άρκτο)

Δες εδώ:

http://www.adur-astronomical.com/simplepolar/polaris.gif

http://warlockasylum.files.wordpress.com/2008/04/star-dipper.gif

 

Θα μπορούσες και με το Google Εarth, να βρεις το σπίτι σου εκεί και θα δεις σε ποια κατεύθυνση του σημείου που παρατηρείς βρίσκεται ο βορράς.

 

Αφού το τοποθετήσεις στην Home Position, σφίγγεις τα "φρένα" και τότε ανοίγεις το Autostar. Του βάζεις ημέρα, ώρα. Μετά επιλέγεις Easy alignment (συνίσταται). Θα σε πάει σε ένα αστέρι κατάλληλα επιλεγμένο ώστε να φαίνεται και με πολύ φωτορύπανση. Μην περιμένεις να είναι στο κέντρο. Πρέπει όμως να το βλέπεις απ τον ερευνητή αλλιως θα είναι ο πιο κοντινός λαμπρός αστέρας στο τηλεσκόπιο.(απαιτεί να έχεις ευθυγραμμίσει τον ερευνητή). Τον κεντράρεις με το χειριστήριο στο προσοφθάλμιο και το ίδιο γίνεται για άλλα 2 αστέρια. Στη συνέχεια έχεις μια καλή ευθυγράμμιση.

Επίσης πρέπει να χεις επιλέξει τοποθεσία (συντεταγμένες). Αν δε το χεις κανει, κάντο και μετά κλείσε και άνοιξε πάλι το autostar. Για το πως γίνεται αυτό και πολλά άλλα, το manual είναι εδώ (δευτερο και τριτο):

 

http://www.retrevo.com/support/Meade-LX-90-Telescopes-manual/id/553ag401/t/2/

 

Για το GpsMate, δε το γνωρίζω, πρέπει να βρεις οδηγίες..

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σπύρο,

 

Καλή αρχή (που θα είναι και δύσκολη) και μη φοβάσαι εδώ είμαστε.

Σου βρήκα και σου επισυνάπτω το manual του lx 90 8" απο το MEADE.COM. Δεν βρήκα το EMC αλλά για τα βασικά πιθανόν να σου κάνει, διάβασέ το καλά.

Πρόσεξε τα εξής:

Το τηλεσκόπιο το στρέφεις προς Βορρά. Δεν είναι Ισημερινή η στήριξη για να κάνεις ακριβή Πολική ευθυγράμμιση. Όσο πιο κοντά είσαι στην νοητή κάθετο του Ουράνιου Πόλου τόσο καλύτερα, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία, μην τρελαίνεσαι κόλας.

Πριν ξεκινήσεις την ευθυγράμμιση με τα αστέρια, ο σωλήνας σου θα πρέπει να είναι παράλληλος με το έδαφος, μάλλον αυτό θα εννοεί "σε alt/az θέση".

Τουλάχιστον αυτό ζήταγε ένα Alt-Az που είχα παλιά, επιβεβαίωσέ το με το Manual.

Κατα τα άλλα, όπως τα είπε ο Γιάννης. Μάθε καλά το τηλεσκόπιο και τον ουρανό.

Εντόπισε τον Βορρά και μαθε πώς να βρισκεις τον Πολικό αστέρα (δες πιο κάτω σχήμα). Μάθε τα πιο φωτεινά αστέρια του ουρανού σου που θα σου χρησιμεύουν στο Allignment.

Φρόντισε το σημείο από το οποίο παρατηρείς να έχει ανοιχτό ορίζοντα κατά το δυνατόν. Γιατί καλό το μπαλκόνι και βολικό, δεν λέω, αλλά από δυνατότητες χάλια μαύρα.

To μόνο σίγουρο είναι ότι το σπόρ θέλει ενασχόληση, δεν είναι πιάνω τη σωλήνα (που λέει και ένας γνωστός μου) και βγαίνω.

Αυτά για αρχή

 

Δημήτρης

 

Α…..Το σχήμα

 

LX-90_manual.pdf

LX 90 Manual

 

2031580355_M-.thumb.JPG.1dd1de2cb1507646ca6af6a298042579.JPG

Μ ΑΡΚΤΟΣ - ΠΟΛΙΚΟΣ

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα σχόλιο για το GPS mate, το οποίο μπορεί και να είναι λανθασμένο.

Όταν ανοίγεις μία συσκευή με GPS receiver μετά από καιρό, τότε αυτή παίρνει αρκετό χρόνο για "καλιμπραριστεί" (μέχρι να κατεβάσει κάποια δεδομένα για τις θέσεις των δορυφόρων) και μετά να σου δώσει στίγμα.

Μήπως πρέπει να το αφήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα (όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) για να "βρεί" το στίγμα;

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω GPS mate αλλά έχω μια μικρή εμπειρία με GPS συσκευές.

 

Με ΄γεια το τηλεσκόπιο, καλοτάξιδο, να το χαρείς όπως το ονειρεύτηκες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατάλαβα και εγώ λίγο πριν κοιμηθώ το πρωί οτι αυτό που έβλεπα ήταν ο δίας με τα φεγγάρια του και με την σκέψη και μόνο ενθουσιάστηκα.μαζί με το τηλεσκόπιο ήρθαν και κάποια βιβλία του ιδιοκτήτη με χάρτες του ουρανού καθώς και ένα γενικό για τηλεσκόπια.κατέβασα επίσης απο το ιντερνετ έναν ακόμα χάρτη του ουρανού για τον ιουνιο 09 ώστε να είναι απόλυτα έγκυρος.για να μην λέω ψέματα ακόμα και με τον χάρτη μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω τους αστερισμούς.αυτους που ξεχωρίζω με ευκολία είναι του βόρειου ουρανου τους οποίους δεν μπορώ να δω απο το μπαλκόνι μου.

 

αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε για το πώς θα πρέπει να κάνω την Αλτ/αζιμ. στήριξη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μαζί με το τηλεσκόπιο ήρθαν και κάποια βιβλία του ιδιοκτήτη με χάρτες του ουρανού καθώς και ένα γενικό για τηλεσκόπια.

 

αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε για το πώς θα πρέπει να κάνω την Αλτ/αζιμ. στήριξη

 

Τα υπόλοιπα βιβλία τα έστειλε......... Το Manual δεν ήξερε να το στείλει;

 

Για το δε'υτερο σκέλος, ρίξε μια ματιά πιό πάνω και μάλλον θα βγάλεις άκρη απο τα post του Ifikrati και το δικό μου

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατ'αρχην θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για μιά ακόμη φορά για τις απαντήσεις και την συμπαράσταση.

 

εχτές ήμουν αθήνα για μία ημέρα και πρίν φύγω πετάχτηκα στον πειραιά στην ακτη μιαούλη οπου βρίσκεται το καταστημα Νομικός που είναι ο αντιπρόσωπος της meade στην ελλάδα.ήθελα κατα κύριο λόγο να πάρω μια εξωτερική μπαταρία 17Α(αυτη με τον φακο) για να μπορώ να εξορμώ με το τηλεσκόπιο.Μου είπε οτί δεν έχει το συγκεκριμένο προιόν και μου πρότεινε να μην το πάρω γενικά γιατι υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το τηλεσκόπιο!υπάρχει τέτοια περίπτωση ή ηταν ψέμα για να πάρω κάτι αλλό;τελικά αγόρασα μια πυξίδα μαζί με αλφάδι καθώς και ένα καλώδιο ρεύματος που συνδέεται και σε μπαταρία αυτοκινήτου.δυστυχώς,σήμερα το βράδυ που δοκίμασα την πυξίδα δεν φαίνεται να πολυλειτουργεί γιατι ο βορράς πηγαίνει πάντα απ'οποια μερά γυρίζω την πυξίδα.τεσπα,σκέφτομαι να πάω σε κάποιο μαγαζί με στρατιωτικά είδη και να πάρω μια κανονική πυξίδα γιατί μάλλον τσάμπα έδωσα 40 ευρώ (και 50 το καλώδιο!!!).

 

Στο θέμα μας τώρα.σήμερα το βράδυ ασχολήθηκά πάλι με το τηλεσκόπιο ,απο το μπαλκόνι του σπιτιού μου.αφου΄το έβαλα σε μια υποτιθέμενη home position προσπάθησα να κάνω easy allign αλλά εις μάτην.Αντ'αυτου κατάφερα να κάνω one star allign χρησιμοποιώντας τον Αντάρη.στην συνέχεια ζήτησα από το τηλεσκοπιο να πάει στον Δία (που έβλεπα τις προάλλες και ήξερα που είναι) αλλά αυτό δεν κεντράριζε.απο το viewfinder κατάλαβα ότι πρέπει να κάνω το τηλεσκόπιο λίγο πάνω και λίγο δεξιά και έτσι κέντραρα στον Δία.Το πρόβλημα μου,είναι οτι στο προσοφθ'αλμιο αντί να εχω την εικόνα του Δία κεντραρισμένη κάθε μισο δευτερόλεπτο πρεπει να πατάω πανω η δεξιά γιατι η εικόνα κουνιέται και δεν παραμένει στο σημείο που θέλω.αποφάσισα εν συνεχεία να κάνω το προτινομενο tour tonight sky.Αφου την ανδρομέδα δεν μπορούσα να την δώ (ας 'όψεται η κολόνα) το πρώτο πράγμα που είδα ήταν το butterfly cluster,κάνωντας το ίδιο κόλπο,δηλαδή κουνώντας το τηλεσκόπιο λίγο πάνω και δεξιά χρησιμοποιώντας ταχύτητα 0,5 μοίρες το δευτερόλεπτο.και εδω αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση έκανα είχα το ίδιο πρόβλημα με τον Δία.έπρεπε διαρκώς να πατάω τα βελάκια στο χειρηστήριο για να μένει η εικόνα στο κέντρο κάτι που είναι πολύ κουραστικό και σε ζαλίζει.ειδικά εάν θέλεις να βάλεις προσοφθάλμιο λίγων mm γίνεται αδύνατο το να παρατηρήσεις το οτιδήποτε.εγώ κεντράριζα το αντικείμενο και αυτο αργα αργά έκανε slew κάπου αλλου! γνωρίζετε εάν φταίει το αρχικό allignment ή εάν το τηλεσκόπιο είναι χαλασμένο;το φαινόμενο του μη λεντραρίσματος το κανεί ακόμα και το στρέψω εγώ χειροκίνητα κάπου χωρίς να χρησιμοποιήσω GOTO.

 

Κατα τ'άλλα,κατάφερα να δώ δυο-τρία σμήνη άστρων (Μ007 και κανά 2 άλλα Μ) καθώς και το laggoon nebula στο οπίο φαινόταν κάτι σαν αμυδρός καπνός στο κάτω αριστερό μέρος του.για να δείς καλλύτερα τα νεφελώματα χρειάχεται κάποιο φίλτρο ή αυτο είναι χρήσιμο μόνο για φωτογράφηση;

 

περιμένω απαντήσεις κυρίως για το τι φταίει και δεν μπορώ να κεντράρω την εικόνα που θέλω και το τηλεσκόπιο κάνει slew και σταθεροποιείται όπου θέλει αυτο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό ξεκίνημα! Επειδή βλέπω να το ...αποφεύγεις, κάνε αυτό που σου είπαν ήδη τα παιδιά και πάρε το άτιμο το Nightwatch. Βασική προτεραιότητα :wink:

 

Γνωστός μου που ξεκίνησε με GoTo, "κουράστηκε" γρήγορα.

Ίσως πρέπει να παίξεις λίγο manual για αρχή, για να δεις πως πάει το όλο θέμα.

 

υγ dobson θρησκεία μέγα γαλαξία

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα το πάρω το nightwatch δεν υπάρχει περίπτωση.απλά το καθυστερώ λίγο να δώ τι θα βρώ στο ιντερνετ από τα υπ'ολοιπα που θέλω έτσι ώστε να κάνω μία παραγγελία στο astronomy.gr με 'οτι έχει απομείνει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

" Tracking Rate: Changes the speed at which the telescope tracks targets in the sky.

a. Sidereal: The default setting for Autostar; sidereal rate is the standard rate at which

stars move from East to West across the sky due to the rotation of the Earth.

b. Lunar: Choose this option to properly track the Moon over long observing sessions.

c. Custom: Allows entry of user-defined tracking rates.

Κανε ενα ελεγχο αν ειναι σωστο το tracking rate και αν τα δεδομενα longitude και latitude που του δινεις ειναι τα σωστα.

altazhomeposition.jpg.68a04340b3c6d6b9e216e3c1055e15e5.jpg

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δράκουλα7

 

Απο τα γραφόμενά σου δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα στο τηλεσκόπιο, μάλλον τα κάνεις κομματάκι ρόιδο εσύ γιατί:

 

1) Το τηλεσκόπιο εάν θέλεις να αποδόσει το ζητούμενο, δεν μπαίνει σε "υποτιθέμενο Home Position" όπως λές αλλα σε αληθινό. Γι αυτό το λόγο και δεν σου έκανε παρακολούθηση (μεταξύ άλλων) και πήγαινε άλλα αντι άλλων.

 

2) Το μοναδικό allignment που μπορεί να σου δώσει αξιόπιστη παρακολούθηση είναι το Three Star. Εφόσον ξεκινάς απο λάθος θέση και με One star, και πολλά σου έδειξε.

 

3) Σου έστειλα ένα manual. Ισως παλιό αλλα δεν έχεις καλύτερο αυτή τη στιγμή. Ασε λοιπόν το nightwatch και άνοιξε το manual. Αν δεν μάθεις πως δουλεύει το ρημάδι, μην ψάχνεις στον ουρανό.

 

4) Σταμάτα τις αγορές. ΤΩΡΑ! Ξοδέυεις τζάμπα λεφτά αγοράζοντας ακριβά πράγματα που σου είναι άχρηστα. Τον βορρά τον βρίσκεις και με μία πλαστική πυξίδα των 5 ευρώ δεν χρειαζόταν να αγοράσεις των 50Ε. Αλλα αφού την πήρες, μάθε τουλάχιστον πως δουλεύει, αφού είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο οτι κάπου θα έχει ένα κουμπί, ή μοχλό που θα απελευθερώνει την βελόνα για να μπορεί να γυρίζει ελεύθερα και να σου δείξει τον Βορρά!

 

5) Συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου γιατί τον έχω βιώσει, αλλά έχω την υποχρέωση να σε κάνω να καταλάβεις ότι πρώτα πρέπει να μάθεις τουλάχιστον τα βασικά του τηλεσκοπίου σου και μετά να βάλεις μάτι στο προσοφθάλμιο.

 

Βρές ένα σημείο απο το οποίο να μπορείς να δείς τον βορρά και απο εκεί ξεκίνα. Εσαι πολύ φρέσκος στο σπόρ για να κάνεις ευθυγράμμιση με υποθέσεις. Τι στο καλό! Ολόκληρη Πάργα δεν έχει κάπου να βολευτείς και εσύ;

 

Φιλικά

ΔΗμήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης