Jump to content

Nέο μετέωρο χθες το βράδυ... 03.01 περίπου (19/06/2009)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 03.01 περίπου (19/06/2009) ένα μετέωρο εισήλθε πάνω απο το Πατραικό κόλπο και ειλικρινα νιώθω πολύ τυχερος που είχα αυτη την καταπληκτική εμπειρία ,που δυστυχωε κρατησε τόσο λίγο ...

Αν η περιγραφή μου βοηθάει , ήταν σαν μια τεραστια φωτοβολίδα που ήταν να την εριχνε καποιος πολύ κοντα με ασημι γαλαζιο χρωμα και απιστευτη ουρα ,ερχόμενο απο την Πατρα προς παραλια Ναυπακτου (Γριμποβο) και χάθηκε πισω απο το καστρο,προφανώς κατευθυνθηκε νοτιο δυτικα προς βορρα,αν το ειδε κανεις...ας επιβεβαιώσει !!

:mrgreen:

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πασχάλη, ατυχώς, δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω, αλλά έχω να αναφέρω ότι χθες, ξημερώματα Σαββάτου, μάλλον γύρω στις 2:00 (δεν κράτησα ακριβή ώρα), είχα κι εγώ μια από τις συγκλονιστικότερες θεάσεις, που έχει τύχει να ζήσω έως σήμερα:

Παρατηρούσα από Κορινθία, κι ενώ ήμουν σκυμμένος πάνω στους χάρτες μου, ξαφνικά το έδαφος φωτίστηκε! Αμέσως σήκωσα το κεφάλι μου και είδα έναν εκτυφλωτικό διάττοντα σε κίτρινο χρώμα, ερχόμενο από πίσω μου (Ν-Ν/Α) να περνάει πάνω από το κεφάλι μου και, αμέσως μετά, αλλάζοντας σε μπλε χρώμα να σβήνει χαμηλά - μπροστά μου (Β-Β/Δ), λίγο πριν φθάσει στο έδαφος! Η εμπειρία μου ήταν τόσο άμεση και ζωντανή, που μου δόθηκε η εντύπωση ότι τελικά έσβησε λίγες εκατοντάδες μέτρα μακριά από το σημείο που βρισκόμουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παιδιά είδα μετέωρο λίγο πριν τις 3.00 τα ξημερώματα του Σαββάτου... Χρώμα μπλε.. Το μάτι μου το έπιασε απο το ζενίθ κινούμενο προς Βορρά.. Δεν είδα διάσπαση σε περισσότερα κομμάτια..

 

Pap Geo είναι πολύ πιθανό να είδαμε το ίδιο, καθώς εγώ οδηγούσα και δεν μπορούσα να δω απο τι χρώμα και απο που ξεκίνησε, είδα μόνο το τελείωμα του..

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είδα από Πάρνωνα να φωτίζεται ο ουρανός χαμηλά στον ορίζοντα και σε αζιμούθιο 340 μοίρες περίπου. Προφανώς ήταν κάποια εξαιρετικά λαμπρή πηγή που βρισκόταν αρκετά κάτω από τον ορίζοντα του Πάρνωνα.

 

Ο Ανδρέας που το είδε και αυτός, ίσως να μπορεί να επιβεβαιώσει την ώρα, αλλά περίπου τότε έγινε!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς λέμε το ίδιο, δεν εχω διατυπώσει σωστα για ξημέρωμα Σαββάτου εννοούσα κατα τις 3.00 ,απλα σκεφτομουν Παρασκευή΄΄ αργά'' #-o λεω κι εγω δεν γινεται να το χα δει μόνο εγω και αλλα 4 ατομα που είμασταν εκει ,πάντως όντως φωτισε ο ουρανος....

ευχαριστώ για την επιβεβάιωση πάντως !! =D>

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ είδα ένα μετεωρο χθες το σούρουπο στα βόρεια του Ν. Πέλλας το οποίο αφού είχε 3-4 εκλάμψεις χάθηκε πίσω από το βουνό χωρίς να διαλυθεί.Πέφτουν πολλά μετέωρα τελευταία ή εμείς παρατηρούμε πιο συχνά τον ουρανό??
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 2.17 πμ είδα άλλο ένα απο ζενίθ προς βορειοανατολικά....Δεν ήταν σαν το τερατώδες που λέμε στην αρχή της συζήτησης, αλλα ήταν κάτι παραπάνω απο ενα αμυδρό "πεφταστέρι"..
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθες στις 00:24 κατεγραψα αυτο ,καταλαθος φυσικα αλλα ειναι πολλη ωραιο.

 

M-8(meteor).thumb.jpg.44dd06fbf6a25e081d3378a195b9b8fc.jpg

M-8(meteor)

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθες στις 00:24 κατεγραψα αυτο ,καταλαθος φυσικα αλλα ειναι πολλη ωραιο.

Αυτο που κατεγραψες ειναι α/φος και οχι μετεωρο... :) (ασχετο no1-το ccd της nikon σου μαλλον θελει...ξεσκονισμα.Ασχετο no2-βρηκες ακρη με την ευθυγραμμηση του nexstar;)

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις απολυτο δικαιο...αλλα με 2 ωρες υπνο παλι καλα που δεν εγραψα οτι ειναι και το διαστημοπλοιο "Αργω".(Αραγε το θυματε κανεις?)

ασχετο no1-το ccd της nikon σου μαλλον θελει...ξεσκονισμα

Η nikon θα παει για service γενικο...(μπουλονια λαδια υγρα μπαταριας).

Ασχετο no2-βρηκες ακρη με την ευθυγραμμηση του nexstar;)

Αν βρω τροπο να κεντραρω τον τον ουρανιο πολο και οχι τον πολικο νομιζω οτι θα τα παει καλυτερα.Μεχρι στιγμης στα 2 λεπτα δουλευει καλα...μετα αρχιζουν τα trail.

Tο περιεργο ειναι οτι εχω βγαλει και 7 λεπτη ξυραφη(κατα λαθος...με καλουσε η φυση) και η επομενη 2 λεπτη γεματη trail.Μαλλον δεν με θελει κοντα του...το τρομαζω.

Για παρατηρηση μεχρι και 15 λεπτα εχω τον στοχο κεντρο στο προσοφθαλμιο...μετα θελει μικρο διορθωσεις.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης