Jump to content

"Did We Land On The Moon?": Απορίες.


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνώ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το απότελεσμα εκ των προτέρων..εδώ εισέρχεται και η έννοια της τυχαιότητας..Αν γνωρίζαμε το απότελεσμα εξαρχής θα είχαμε γλίτωσει από πολλά προβλήματα..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μίλησα εγώ για τύχη ή για συμπτώσεις και δεν το κατάλαβα?

Γιατί πας την κουβέντα εκεί?

 

.....Το ότι αδυνατώ να συλλάβω την αλυσίδα των γεγονότων που διαδραματίστηκαν, διαδραματίζονται ή πρόκειται να διαδραματιστούν δεν σημαίνει ότι θα τα αποδώσω στην τύχη ή την πιθανότητα......

Δηλαδή που θα τα αποδώαεις?

 

Και ποιος αου είπε ότι βάση της αντίληψης σου εξηγείται ο κόσμος.

 

Επειδή εσύ, ή εγώ έχουμε IQ ραδικίου τι σου φταίνε οι πιθανότητες?

Δηλαδή αν το IQ κάποιου είναι 50 και αδυνατεί να συλλάβει πράγματα που αντιλαμβάνεται ένα 12χρονο (πχ το γιατί βρέχει) πρέπει να τα αποδώσει αναγκαστικά κάπου?

 

Η αδυναμία αντίληψης της πιθανής ύπαρξής σου, καταργεί τις πιθανότητες?

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι λογικό πάντως η Σελήνη να δημιουργεί ίντριγκα και μυστήριο.

 

Μη ξεχνάμε ότι ακόμα δεν υπάρχει μία πειστική απάντηση για την προέλευση της. Μόνο υποθέσεις έχουν γίνει, και μάλιστα πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.

 

Επίσης η Σελήνη συγκεντρώνει κάποια πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Η έκλειψη ηλίου για παράδειγμα, είναι ένα πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο. Προσωπικά δεν πιστεύω στις πιθανότητες αλλά πραγματικά θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι πιθανότητες να δημιουργηθούν οι συνθήκες για μία ολική έκλειψη ηλίου. Ποιες είναι οι πιθανότητες να συμφωνούν με τέτοιο τρόπο το μέγεθος του Ήλιου, το μέγεθος της Σελήνης, η απόσταση Ήλιου - Γης, η απόσταση Σελήνης - Γης, έτσι ώστε οι δίσκοι Ηλίου και Σελήνης να φαίνονται ισομεγέθεις και εμείς εδώ να μένουμε άναυδοι μπροστά σε αυτό το απίστευτο φαινόμενο; Στα δικά μου μάτια είναι πιθανολογικά απίθανο.

Συν τοις άλλοις ποιες είναι οι πιθανότητες η Σελήνη να γυρίζει γύρω από τον άξονα της με τέτοιο ρυθμό που να εμφανίζει σε μας πάντα το ίδιο "πρόσωπο";

Αυτά και άλλα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά κάνουν τη Σελήνη ένα πολύ γοητευτικό και ιντριγκαδώρικο ουράνιο σώμα :P

 

Η Σελήνη γενήθηκε όταν ένα σώμα στο μέγεθος περίπου του Άρη έπεσε στην Γη στην πρώιμη περίοδό της.

Τα υλικά που εκτοξεύτηκαν στο διάστημα άρχισαν, με όλες τις φυσιολογικές δυνάμεις, να συγκροτούν το σώμα που βλέπουμε σήμε.

Η Σελήνη ήταν πολύ κοντύτερα και φαινόταν πολύ μεγαλύτερη από σήμερα. Όμως απομακρύνεται, νομίζω 70 εκ το χρόνο.

Παλιότερα -εκατομύρια χρόνια- οι εκλείψεις ήταν ολικές και ο φαινόμενος δίσκος της ποολύ μεγαλύτερος από τον φαινόμενο του Ηλίου. Σήμερα τυγχάνει να είναι ίδιο. Στο μέλλον οι εκλείψεις θα είναι δακτυλοειδείς διότι ο φαινόμενος δίσκος της μικραίνει σε σχέση με αυτό του Ηλίου.Όπως βλέπουμε υπάρχουν απλές εξηγήσεις που έχει δώσει η επιστήμη και που εξηγούν τα φαινόμενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνώ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το απότελεσμα εκ των προτέρων..εδώ εισέρχεται και η έννοια της τυχαιότητας..Αν γνωρίζαμε το απότελεσμα εξαρχής θα είχαμε γλίτωσει από πολλά προβλήματα..

 

Δε λέω κάτι διαφορετικό.

Φυσικά και δεν γνωρίζω το αποτέλεσμα εκ των προτέρων. Γι' αυτό το ονομάζω "τυχαίο". Επειδή η αντίληψη μας δεν μπορεί να συλλάβει την αλληλουχία των παραγόντων που συντελούν σε αυτό το αποτέλεσμα.

Μάλλον αυτό που θέλω να πω είναι ότι λογικά κάθε τι που συμβαίνει είναι τελικά "μοιραίο", αναγκαίο να συμβεί, και δεν θα μπορούσε να συμβεί με κανέναν άλλο τρόπο.

Ασχέτως που δεν μπορούμε να συλλάβουμε την όλη διαδικασία.

 

Και ποιος αου είπε ότι βάση της αντίληψης σου εξηγείται ο κόσμος.

 

Επειδή εσύ, ή εγώ έχουμε IQ ραδικίου τι σου φταίνε οι πιθανότητες?

Δηλαδή αν το IQ κάποιου είναι 50 και αδυνατεί να συλλάβει πράγματα που αντιλαμβάνεται ένα 12χρονο (πχ το γιατί βρέχει) πρέπει να τα αποδώσει αναγκαστικά κάπου?

 

Η αδυναμία αντίληψης της πιθανής ύπαρξής σου, καταργεί τις πιθανότητες?

 

Η αναπόφευκτη αδυναμία της αντίληψης μας δεν καταργεί τις πιθανότητες αλλά τις "δημιουργεί" για να εξηγήσει τα συμβάντα. Αυτό είναι το θέμα.

 

Η Σελήνη γενήθηκε όταν ένα σώμα στο μέγεθος περίπου του Άρη έπεσε στην Γη στην πρώιμη περίοδό της.

Τα υλικά που εκτοξεύτηκαν στο διάστημα άρχισαν, με όλες τις φυσιολογικές δυνάμεις, να συγκροτούν το σώμα που βλέπουμε σήμε.

 

Αυτή είναι μία από τις θεωρίες/υποθέσεις για την προέλευση της. Μπορεί να είναι η επικρατέστερη αλλά όχι και η μόνη. Αν δεν κάνω λάθος απέχουμε αρκετά από μια βέβαιη απάντηση.

 

 

Η Σελήνη ήταν πολύ κοντύτερα και φαινόταν πολύ μεγαλύτερη από σήμερα. Όμως απομακρύνεται, νομίζω 70 εκ το χρόνο.

Παλιότερα -εκατομύρια χρόνια- οι εκλείψεις ήταν ολικές και ο φαινόμενος δίσκος της ποολύ μεγαλύτερος από τον φαινόμενο του Ηλίου. Σήμερα τυγχάνει να είναι ίδιο. Στο μέλλον οι εκλείψεις θα είναι δακτυλοειδείς διότι ο φαινόμενος δίσκος της μικραίνει σε σχέση με αυτό του Ηλίου.Όπως βλέπουμε υπάρχουν απλές εξηγήσεις που έχει δώσει η επιστήμη και που εξηγούν τα φαινόμενα.

 

Ναι θεωρητικά ισχύει αυτό, βέβαια εφόσον οι όλες συνθήκες ήταν και θα παραμείνουν ίδιες. Όπως διάβασα κάπου, εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια πριν η Σελήνη κάλυπτε όλο τον Ήλιο και περίπου σε 600 εκατομμύρια χρόνια το φαινόμενο της ολικής έκλειψης δεν θα είναι πια δυνατό.

 

Πάντως φαίνεται ότι είμαστε πολύ "τυχεροί" που βρισκόμαστε στα μέσα αυτής της περιόδου του δισεκατομμυρίου ετών. Μιλάμε για μεγάλη κωλοφαρδία :mrgreen:

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βοώτη η σχέση αιτίου αιτιατού δεν είναι απόλυτη. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα που με τις ίδιες αρχικές συνθήκες έχουμε άλλα αποτελέσματα.Βέβαια η θεωρία του χάους για πολλούς δε σημαίνει τίποτα άλλο πέραν του "είναι πάρα πολλές οι μεταβλητές που δε μπορούμε να υπολογίσουμε" οπότε πάσο.

Χιουμοριστικά να πω ότι και εγώ αγαπούσα τις πιθανότητες μέχρι που έκανα Πιθανότητες ΙΙ - με πολυδιάστατες κατανομές, στοχαστικές διαδικασίες και Bayesian στατιστική. Εκεί τσακωθήκαμε άσχημα και χωρίσαμε τα τσανάκια μας, και εγώ έγινα ακόλουθος της μαθηματικής λογικής και του προτασιακού λογισμού, βοήθειά μου. :P

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον αυτό που θέλω να πω είναι ότι λογικά κάθε τι που συμβαίνει είναι τελικά "μοιραίο", αναγκαίο να συμβεί, και δεν θα μπορούσε να συμβεί με κανέναν άλλο τρόπο.

Ασχέτως που δεν μπορούμε να συλλάβουμε την όλη διαδικασία.

 

Πάλι τα ίδια.

Επειδή δεν συλλαμβάνουμε την διαδικασία, το συμβάν είναι κατα ανάγκη....."μοιραίο", αναγκαίο να συμβεί,.....?

Η δική μας ανικανότητα αντίληψης καθορίζει το γεγονός?

Δηλαδή για την έκλειψη Σελήνη ο άνθρωπος του Νεάτερνταλ τι θα σκεφτόταν?

Ότι ήταν Θεικό σημάδι?

Με την λογική σου, θα είχε και δίκιο.

 

Η αναπόφευκτη αδυναμία της αντίληψης μας δεν καταργεί τις πιθανότητες αλλά τις "δημιουργεί" για να εξηγήσει τα συμβάντα. Αυτό είναι το θέμα.

 

Μα δεν δημιούργησε μόνο τις πιθανότητες, δημιούργησε την γραφή τις λέξεις, τις επιστήμες τα μαθηματικά με τις πιθανότητές τους τις θρησκείς... κτλ

ΚΑΙ? τι σημαίνει αυτό? ότι δεν υπάρχουν.

 

Αν η ανθρώπινη σκέψη ήταν μια δεξαμενή ο homo sapiens sapiens έχει 100m3, o neaderralensis 50m3, o erectus 10m3 κτλ.

Αυτά έχουμε, με αυτά πορευόμαστε.

Το επόμενο είδος μπορεί να έχει 500 και να βρει άλλα εργαλεία κατανόησης του κόσμου γύρω του.

Απλά, θεατές είμαστε όλοι, άλλοι στις πρώτες θέσεις και άλλοι στον εξώστη.

 

ΥΣ Πιθανόν να κάνω και λάθος. ](*,) ](*,)

Πλάτωνας vs Γκέντελ.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αναπόφευκτη αδυναμία της αντίληψης μας δεν καταργεί τις πιθανότητες αλλά τις "δημιουργεί" για να εξηγήσει τα συμβάντα. Αυτό είναι το θέμα.

 

Μα δεν δημιούργησε μόνο τις πιθανότητες, δημιούργησε την γραφή τις λέξεις, τις επιστήμες τα μαθηματικά με τις πιθανότητές τους τις θρησκείς... κτλ

ΚΑΙ? τι σημαίνει αυτό? ότι δεν υπάρχουν.

 

Δεν διαφωνώ. Το θέμα του τι "υπάρχει" και τι μας βολεύει να "υπάρχει" είναι τεράστιο και όχι του παρόντος.

Πάντως δεν θέλω να κουράζω το θέμα και να επαναλαμβάνομαι. Νομίζω ήμουν αρκετά σαφής στα προηγούμενα μυνήματα.

Αναγνωρίζω ότι ο νόμος των πιθανοτήτων είναι ένα πολύ χρήσιμο πρακτικό εργαλείο για τον άνθρωπο, π.χ. για τα οικονομικά και πάνω από όλα για το πόκερ :mrgreen:

Απλά άποψη μου είναι ότι οι πιθανότητες δεν μπορούν να αποτελέσουν θεμέλια σοβαρής γνώσης.

 

Anyway βγήκαμε αρκετά εκτός θέματος νομίζω :oops:

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oι πιθανότητες είναι ένα θεμελιώδες κομμάτι των Μαθηματικών και όχι μόνο..Αν σκεφτούμε από την δημιουργία του Σύμπαντος μέχρι σήμερα θα καταλαβαίναμε πόσο σημαντικό κεφάλαιο είναι...

 

Όμως ότι είχα να πω το είπα παραπάνω και όπως αναφέρθηκε έχουμε φύγει όλιγον εκτός θέματος.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να κανω και εγω το οφ τοπικ μου, να επαναλαβω μια φραση του δημοκριτου,οτι ''η τυχη ειναι το ειδωλο που εχουν κατασκευασει οι ανθρωποι για να δικαιολογουν την δικη τους αβουλια''

 

αλλα αλλο τυχη και αλλο πιθανοτητες =;

 

για την προσεδαφιση παντως .το θεμα εξανληθηκε και ας κλειδωθει ,παρακαλω

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να κανω και εγω το οφ τοπικ μου, να επαναλαβω μια φραση του δημοκριτου,οτι ''η τυχη ειναι το ειδωλο που εχουν κατασκευασει οι ανθρωποι για να δικαιολογουν την δικη τους αβουλια''

 

αλλα αλλο τυχη και αλλο πιθανοτητες =;

 

για την προσεδαφιση παντως .το θεμα εξανληθηκε και ας κλειδωθει ,παρακαλω

 

 

Δεν καταλαβαίνω το παραλήρημα σου.Θα το αφήσω ασχολιάστο διότι το θεωρώ άτοπο. :lol: =; Δεν υπάρχει λόγος να κλειδώθει το θέμα, εάν και βγήκε off topic αφού είναι άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση για ανάλυση και ανταλλαγή συζητήσεων.

 

Οι πιθανότητες με την τυχαιότητα ενός φαινομένου συνδέονται, πιστεύω.

 

Παραθέτω το παρακάτω:

 

 

Η θεωρία πιθανοτήτων είναι ο κλάδος των μαθηματικών ο οποίος προσωπικά για μένα είναι θεμελιώδης..Επίσης ασχολείται με την ανάλυση τυχαίων φαινομένων. Κεντρικό ρόλο στη θεωρία πιθανοτήτων παίζει η έννοια της πιθανότητας, ενώ σημαντικές είναι οι τυχαίες μεταβλητές, οι συναρτήσεις κατανομής, οι στοχαστικές διαδικασίες και τα γεγονότα: μαθηματικές αφαιρέσεις μη ντετερμινιστικών συμβάντων τα οποία είτε συμβαίνουν μία φορά είτε εξελίσσονται με το πέρασμα του χρόνου. Αν και τα γεγονότα μελετώνται από τη θεωρία πιθανοτήτων..Ένα παράδειγμα που διδάχτηκα στο σχολείο σχετικά με πιθανότητες και οι περισσότεροι γνωρίζουν είναι η ρίψη ενός ζαριού ή το στρίψιμο ενός κέρματος,τα οποία είναι τυχαία και όταν επαναλαμβάνονται πολλές φορές η αλληλουχία των τυχαίων γεγονότων παρουσιάζει ορισμένα στατιστικά μοτίβα τα οποία μπορούν να μελετηθούν και να προβλεφθούν. Δύο αντιπροσωπευτικά μαθηματικά αποτελέσματα που περιγράφουν τέτοια μοτίβα είναι ο νόμος των μεγάλων αριθμών και το θεώρημα κεντρικού ορίου.

 

Ως μαθηματικό θεμέλιο της στατιστικής, η θεωρία πιθανοτήτων είναι απαραίτητη σε πολλές δραστηριότητες που περιλαμβάνουν ανάλυση μεγάλων συνόλων δεδομένων. Μέθοδοι της θεωρίας πιθανοτήτων εφαρμόζονται και στην περιγραφή πολύπλοκων συστημάτων, όπως στη στατιστική μηχανική. Μία μεγάλη ανακάλυψη του εικοστού αιώνα ήταν η πιθανοκρατική φύση των φυσικών νόμων σε υποατομικό επίπεδο, σύμφωνα με τα ευρήματα της κβαντομηχανικής.Ακόμα οι Πιθανότητες είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο και στην Αστρονομία καθώς χρησιμεύουν στην παρατήρηση,για παράδειγμα η θεωρία των Σφαλμάτων..Πολλές επιστήμες έχουν τις πιθανότητες ως βάση όπως Βιολογία,Οικονομία και άλλες...

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν και πιστεύω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί ,οποίος πιστεύει ότι δεν έχει ουσία η περαιτέρω συζήτηση , ας μην συμμετέχει!με κάθε σεβασμό έχω να πω ότι δεν πρέπει να αποπαίρνουμε κανέναν για τις απόψεις του,καθώς αuτες δεν αναφέρονται επί του προσωπικού σε κάποιον.Ο σεβασμός σε τέτοια θέματα είναι απαραίτητος.

και στην τελική Ο καθένας έχει την άποψη του,με επιχειρήματα η χωρίς πιστεύει σε κάτι ,το να του εκθέσουμε και την δική μας ,αποτελεί υγιή διάλογο,τον να απαιτήσουμε να ταιριάζει με την δική μας νομίζω φεύγει από τα όρια...

 

αν και παρακολουθώ

το συγκεκριμένο θέμα,έχω να πω ότι αν και οι αμφιβολίες έχουν υπόβαθρο,νομίζω oτ,i από τα μέχρι τώρα στοιχειά , όντως πήγαμε στο φεγγάρι!

 

αλλά ακόμα και σε άλλο γαλαξία να πάμε οι τσακωμοί δεν θα λείπουν!

 

 

για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα

 

:P

 

 

το θεμα εξανληθηκε και ας κλειδωθει ,παρακαλω

 

Εδώ αυτοαναιρείσαι...Φάσκεις και αντιφάσκεις..

 

Όσο για το θέμα πιθανότητων και τύχης έχεις μεγάλο λάθος εδώ =;

Οι πιθανότητες είναι αριθμοί οι οποίοι ανατίθενται σε γεγονότα που μπορεί να συμβούν ή όχι με κάποιον τυχαίο τρόπο.Αυτό το μαθαίνουμε και στο σχολείο.Αν έδωσες Μαθηματικά Γενικής θα το γνώριζεις ήδη...

Οι πιθανότητες συνδέονται άρρηκτα με την τυχαιότητα καθώς οι πιθανότητες είναι οι αριθμοί όπως προαναφέρω και έχουν να κάνουν με τα απότελέσματα που μπορεί να μας δώσει ένα πείραμα..Δεν γνώριζουμε το απότελέσμα εκ των πρότερων και κάθε φορά που γίνεται το πείραμα κάθε φορά θα έχουμε και διαφορετικά αποτελέσματα(αλλά και αυτό δεν το γνωρίζουμε εκ των προτέρων) ...Όποτε εδώ συνδέεται με την τυχαιότητα...

Ακόμη περί το 1654 ο Blaise Pascal ξεκίνησε να ερευνά τις πιθανότητες για τις ρίψεις στα ζάρια ενώ μαζί με τον Pierre de Fermat θεωρούνται οι θεμελιωτές της θεωρίας των πιθανοτήτων..Και ένα απλό παράδειγμα είναι η ρίψη του ζαριού.Ακόμα αν παρατηρήσεις από την δημιουργία του Σύμπαντος,την εξέλιξη του ανθρώπου,γενέτικές μεταλλάξεις.. θα δεις πως κάτα κάποιο τρόπο συνδέονται..

 

Το θέμα να μην κλείδωθεί γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να παράθεσει κάτι καινούργιο σχετικά με την προσεδάφιση,κάτι καινούργιο.Το θέμα το έχουμε για να δώσουμε το βήμα κάποιος να εκφέρει την άποψη του.Αλλά όντως το θέμα έχει ξεφύγει με τις πιθανότητες..Αλλά δεν χρειάζεται να είμαστε εριστικοί και ούτε επιθετικοί..Εδώ γίνεται διάλογος.Και καλό θα ήταν όταν λέμε κάτι να το υποστηρίζουμε με επαρκή και λογικά επιχείρηματα.Το άλλο τύχη και άλλο πιθανότητες χωρίς καμιά επαρκή δικαιολόγηση έμενα με παραπέμπει μόνο σε μια άποψη και όχι κάτι αποδεδειγμένο.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο LRO εχει παραπανω δυνατοτητα για ζουμ ή είναι αυτη η μεγαλυτερη μεγενθυνση που μπορε να δωσει?

 

Σχετικα με... τις πατημασιες μου φαινεται λιγακι αστειο γιατι δεν μπορεσα να... διακρινω καμια. Ενννοω οχι απολυτως καθαρα. Αλλα για να το λενε (!) τοτε ετσι θα ειναι. Οποτε λοιπον εχουμε και πατημασιες. Και εις ανωτερα!!! =D> =D> =D>

 

 

ΥΓ: Μην πυροβολειτε την Νανσυ γιατι θα βρεθει υπο την προστασια μου!!! Γκρρρρ!!! :evil: :evil: :evil: :P :P :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο LRO εχει παραπανω δυνατοτητα για ζουμ ή είναι αυτη η μεγαλυτερη μεγενθυνση που μπορε να δωσει?

 

Σχετικα με... τις πατημασιες μου φαινεται λιγακι αστειο γιατι δεν μπορεσα να... διακρινω καμια. Ενννοω οχι απολυτως καθαρα. Αλλα για να το λενε (!) τοτε ετσι θα ειναι. Οποτε λοιπον εχουμε και πατημασιες. Και εις ανωτερα!!! =D> =D> =D>

 

 

ΥΓ: Μην πυροβολειτε την Νανσυ γιατι θα βρεθει υπο την προστασια μου!!! Γκρρρρ!!! :evil: :evil: :evil: :P :P :P

 

Το LRO νομίζω πως ήταν η μεγαλύτερη μεγέθυνση που έδωσε,αλλά δεν είμαι σίγουρη..

Για να μην πω τίποτα λάθος καλύτερα να κοιτάξετε έδω:

http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/multimedia/lroimages/apollosites.html

http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/multimedia/lroimages/lroc_20090903_apollo12.html

 

Σας ευχαριστώ πολύ κ.Altinakis να είστε καλά!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε ελενη αφου φτασαμε σε θεμα ''φτασαμε τελικα στην σεληνη?'' να συζηταμε για τις πιθανοτητες, νομιζω χανεται το πραγματικο νοημα της συζητησης,ωστοσο δεν εμποδισα ουτε αποπηρα κανεναν για τα λεγομενα του!

 

 

ζητησα απλα να κληδωθει ,γιατι μου μυριζει καμμενο!

 

προσωπικα για να αποφευχθουν παραπανω συγκρουσεις το κανα αν σε ενοχλησα σου ζητω συγγνωμη,τι να πω πια?

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλέ δεν είπα τίποτα μην αρπάζεσαι...

 

Απλά εντάξει φύγαμε λίγο off-topic αλλά και πάλι δεν υπάρχει λόγος να κλειδωθεί το θέμα..

 

Όπως προείπα,μπορεί κάποιος να θέλει να παράθεσει κάτι καινούργιο σχετικά με την προσεδάφιση,έτσι στερούμε σε κάποιον να πει την άποψη του.

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη δεν έγινε τίποτα...προς θεού!! :wink:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι σας θελω παιδια! =D> =D> =D> =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά θα ήθελα να πρόσθεσω ότι οι άνθρωποι γενικά, τείνουν να πιστεύουν ότι κάθε σημαντικό γεγονός πρέπει να έχει κάποιο σημαντικό αίτιο. Έτσι, αν καταφέρναμε να εντοπίσουμε το αίτιο, θα προβλέπαμε και το γεγονός.

Και αυτό ανάφερεται και γιατί ανθρώποι είναι καχύποπτοι σε πολλά γεγονότα,όπως και με την Σελήνη..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλωντας για πιθανοτητες, μια που εχει να κανει και με τη σεληνη ειναι αυτη της αποστασης της απ την γη. Βρισκεται ακριβως στο σημειο εκεινο ωστε φαινομενικα απ τη γη να εχει την ιδια διαμετρο με τον ηλιο, δημιουργωντας τις εκλειψεις. Οταν μαλιστα ειναι ολικες τοτε βλεπουμε και το στεφανι που ειναι πολυ ομορφο θεαμα. Σε αυτη την περιπτωση οι πιθανοτητες μας δωσαν κατι πολυ ομορφο να χουμε να βλεπουμε και να φωτογραφιζουμε. Γιατι φανταζομαι πως αν η σεληνη ηταν πιο μακρια δεν θα χαμε ολικες εκλειψεις και αν ηταν πιο κοντα, θα ειχαμε ολικες μεν αλλα χωρις το στεφανι :D
"Παντων χρηματων μετρον εστιν ανθρωπος,των μεν οντων ως εστιν, των δε ουκ οντων ως ουκ εστιν."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλωντας για πιθανοτητες, μια που εχει να κανει και με τη σεληνη ειναι αυτη της αποστασης της απ την γη. Βρισκεται ακριβως στο σημειο εκεινο ωστε φαινομενικα απ τη γη να εχει την ιδια διαμετρο με τον ηλιο, δημιουργωντας τις εκλειψεις. Οταν μαλιστα ειναι ολικες τοτε βλεπουμε και το στεφανι που ειναι πολυ ομορφο θεαμα. Σε αυτη την περιπτωση οι πιθανοτητες μας δωσαν κατι πολυ ομορφο να χουμε να βλεπουμε και να φωτογραφιζουμε. Γιατι φανταζομαι πως αν η σεληνη ηταν πιο μακρια δεν θα χαμε ολικες εκλειψεις και αν ηταν πιο κοντα, θα ειχαμε ολικες μεν αλλα χωρις το στεφανι :D

 

Θα διαφωνήσω εν μέρει μάζι σου.Η Σελήνη δημιουργηθήκε στην συγκεκριμένη θέση όχι λόγω τυχαιότητας αλλά λόγω συνθηκών.Όσο για τις εκλείψεις,συμφώνω,είμαστε πάρα πολλοί τυχέροι... :mrgreen:

Όμως αυτό δεν θα διαρκέσει πολύ καθώς η Σελήνη απόμακρύνεται κάθε χρόνο 3,26 εκατοστά.Αυτό το έδειξαν επιστήμονες της ΝΑΣΑ καθώς από τα καθρεφτάκια που άφησαν οι αστροναύτες των αποστολών του Απόλλο έδειξαν ότι η Σελήνη απομάκρυνέται.Όποτε όταν η Σελήνη απομακρυνθεί αρκετά τότε θα δεχτεί τόσες ισχυρές βαρυτικές δυνάμεις από τον Ήλιο και θα καταστραφεί...Υποθέτουν ότι αυτό θα γίνει σε 1000 χρόνια..

Μέχρι τότε έχουμε καιρό.. :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Υποθέτουν ότι αυτό θα γίνει σε 1000 χρόνια..

Μέχρι τότε έχουμε καιρό.. :cheesy:

 

Φαντάζομαι εννοείς 1000 στο τετραγωνο.. (τουλάχιστον)!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσα και να είναι το θέμα είναι ότι θα γίνει...είτε 1000 είτε 100000 το ίδιο είναι..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nansy καταρχας ειμαι τοσο νεος στο ολο αθλημα αρα και τοσο ασχετος , που να διαφωνησω εδω μεσα με καποιον ειναι μαλλον απιθανο. Ειμαι εδω περισοτερο για να μαθαινω και να ακουω γνωμες και να εκφραζω αποριες :D

 

Οποτε για να καταλαβω καλυτερα αυτο που ειπες, εννοεις οτι οι συνθηκες ηταν προσχεδιασμενες και δεν προεκυψαν με βαση καποιους νομους πιθανοτητων? Εχω διαβασει πολλες αποψεις - θεωρειες σχετικα με το πως προηλθε η σεληνη ως δορυφορος μας . Απο συγχρονες εως θεωρειες αρχαιων λαων που μιλανε για αυτη...Οποτε ποιες ηταν οι συνθηκες αυτες που την εφεραν ακριβως εκει και συμφωνα με ποια θεωρια απ τις υπαρχουσες?

 

Φανταζομαι πως για να μιλας με τοση βεβαιοτητα για συνθηκες, παει να πει πως εχεις αποδεχτει καποια συγκεκριμενη θεωρια που παρολαυτα παραμενει θεωρια...Enlighten me :D

"Παντων χρηματων μετρον εστιν ανθρωπος,των μεν οντων ως εστιν, των δε ουκ οντων ως ουκ εστιν."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μικρή διόρθωση, και που δεν ειναι θεωρία αλλα γεγονός, είναι οτι απο πάντα η σελήνη απομακρυνόταν απο τη γή,

π.χ. την εποχή των δεινοσαύρων, η σελήνη υπερκάλυπτε τον ήλιο, τη δική μας εποχή εχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος (σχεδόν δηλαδη..) σε μερικά εκατομμύρια χρόνια, θα είναι αρκετά μικρότερη (αρα τέλος οι ολικές εκλείψεις)

Το οτι ζούμε στην "μεσαία" εποχή που εχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος, ειναι μαλλον τυχαίο απο τη δική μας πλευρά, και όχι της σελήνης!

 

:wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12. Ο ήλιος βρίσκεται πολύ μακριά από τη γη και τη σελήνη και οι ακτίνες του είναι παράλληλες όταν φτάνουν στη γη. Έτσι και όλες οι σκιές είναι παράλληλες. Γιατί υπάρχουν φωτογραφίες με τις σκιές να έχουν διαφορετικές κατευθύνσεις;

 

Θέμα προοπτικής, όπως και στη Γη. Oi φωτογραφίες εύκολα μας παραπλανάν γιατί είναι δισδιάστατες απεικονίσεις τρισδιάστατων αντικειμένων και 2 παράλληλες γραμμές σε μια κατάλληλα φωτογραφημένη εικόνα φαίνονται σαν να τέμνονται.

 

photo04.jpg

 

Επίσης μη ξεχνάμε ότι το έδαφος της Σελήνης δεν είναι "λείο" όπως της Γης αλλά γεμάτο λοφάκια κ.λ.π., κάτι που εξηγεί "παράξενες" σκιές όπως η παρακάτω εικόνα

photo05.jpg

 

Με μικρά πειράματα με το φως και τη σκιά, ακόμα και σε υψώματα και ανωμαλίες εδάφους, δεν εξηγείται η απόκλιση των 2 σκιών (σχεδόν 45 μοίρες!), μόνο η διαφορά μήκους μεταξύ αυτών. :?

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μικρά πειράματα με το φως και τη σκιά, ακόμα και σε υψώματα και ανωμαλίες εδάφους, δεν εξηγείται η απόκλιση των 2 σκιών (σχεδόν 45 μοίρες!), μόνο η διαφορά μήκους μεταξύ αυτών. :?

 

Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη. Θα λεγα περίπου 20 μοίρες και

μπορεί να εξηγηθεί αν το έδαφος ξεκινάει να είναι κατηφορικό από τα πόδια του κοσμοναύτη και προς τα αριστερά, αλλά και προς το μέρος του φωτογράφου.

 

Άν είχαμε πολλαπλές φωτιστικές πηγές, θα είχαμε και πολλαπλές σκιές, όχι μία και στραβή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης