Jump to content

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΝΕΟ DOBSONIAN SKYWATCHER 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο 4 μήνες αναμονης μόλις χθες φόρτωσα στο αυτοκίνητο μου τις 2 κούτες του SKYWATCHER και φυσικά το συναρμολόγησα αμέσως στο σπίτι!ο καιρος ηταν ψιλοχάλια με υγρασία αλλα ελπίζω σήμερα να ειναι καλύτερα!Φυσικά ο ενθουσιασμός μου ειναι μεγάλος και αναμένω την επόμενη μας παρατήρηση!

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο. Εύχομαι να το χαρείς στο έπακρο. Η 1η σου δουλειά ξέρεις πια είναι ε;

 

Σελήνη!!! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστώ!ναι ναι στραβώθηκα λιγο χθες!!!αλλα με ενα φίλτρο θα μαι οκ!

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος έκανες μια πολύ καλή αγορά την οποία δεν θα την μετανιώσεις!!!

Θα σου χαρίσει πολύ καλές εικόνες και μόνο με τόσα λίγα λεφτά.

Καθαρούς ουρανούς και καλές παρατηρήσεις εύχομαι =D> =D> :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς το δέχτηκες το εργαλειάκι!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Θέμη, με τόσα λίγα λεφτά και θα έχεις καταπληκτικές εικόνες, δεν είναι τυχαίο που το 8άρι έχει γίνει το best seller για τα πρώτα τηλεσκόπια! Άριστος λόγος τιμής προς απόδοση!! =D> =D>

 

Εύχομαι να του δείχνεις όσο πιο σκοτεινούς ουρανούς μπορείς..και αυτό θα σε ανταμείψει με το παραπάνω...

Καλορίζικο!

 

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλος ενας στο "swdob8 club"!!!Δεν θα μετανιωσεις για τη συγκεκριμενη αγορα φιλε μου!!! =D> =D> =D> Μονο αν θες παρε κι 1 starpointer (κοστιζει περιπου 20 ευρω μονο) γιατι ισως στην αρχη να ζοριστεις λιγο με την χρηση του ερευνητη που εχει το τηλεσκοπιο.

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλος ενας στο "swdob8 club"!!!Δεν θα μετανιωσεις για τη συγκεκριμενη αγορα φιλε μου!!! =D> =D> =D> Μονο αν θες παρε κι 1 starpointer (κοστιζει περιπου 20 ευρω μονο) γιατι ισως στην αρχη να ζοριστεις λιγο με την χρηση του ερευνητη που εχει το τηλεσκοπιο.

 

εγω θα σου προτεινα ενα ερευνητη telrad θα σε βοηθησει παρα πολυ στο να εντοπιζεις τα διαφορα αντικεμενα του βαθυ ουρανου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το star pointer μπαινει εκει που ειναι ο ερευνητης?? δλδ τον βγαζουμε και βαζουμε to star pointer??

 

Και... το star pointer απλα εχει μια κοκκινη κουκιδα που φενετε στον ουρανο?? ( διευκολυνοντας σε? ) :-k :-k :-k :-k :-k

Αν εισαι στη θεσσαλονικη σε εδιαφερει αυτο

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

 

Τωρα αν εισαι και φοιτητης , σου ειναι απαραιτητο.

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο!

Εύχομαι να το χαρεις στο επακρο :D

 

offtopic: καμια ιδεα για να χρησιμοποιησω παραλληλα τον ερευνητη και το red dot?

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου ήμουνα στα ίδια διλήμματα...red dot...star pointers κλπ. κλπ..

 

ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ σε τίποτα άλλο παρά μόνο Telrad!!!

Θα με θυμηθείς...είναι η best of the best λύση..ακόμη και τα 20 ευρώ που ειπώθηκαν παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά...βάλε άλλα 35 και πάρε TELRAD!

 

Μονόδρομος για χρήστες dob κατά τη γνώμη μου, εργαλείο αναντικατάστατο και θα σε βοηθήσει και στο να μάθεις από γεωμετρικής απόψεως τα DSO αντικείμενα και το που βρίσκονται..θα κάνεις τα αστροαλματάκια σου και θα βρίσκεις τα πάντα...όταν θα πας σε σκοτεινό ουρανό....τότε χάνοντας την μπάλα κυριολεκτικά :cheesy: :cheesy: με το πόσο αστέρια θα βλέπεις..ο καλύτερός σου φίλος θα είναι ο Telrad... 8) αξίζει κάθε ευρώ ο μπαγάσας!! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο κι από μένα !!!!

 

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο για τον Telrad.

 

Ήταν κάτι που κι εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα από την αρχή. Ο τρόπος που βρίσκεις τα αντικείμενα μέσω Telrad, είναι πραγματικά ΠΟΛΥ εύκολος και γρήγορος.

 

Απλά μπορείς να βάλεις και στα "Υπ' όψιν" σου κάποιον καλό zoom ή κανά Barlow.

 

Έτσι θα μεγαλώσει αρκετά το εύρος μεγεθύνσεων που μπορείς να πάρεις, χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία σε ειδικά προσοφθάλμια και φίλτρα (αυτά για αρχή, διότι σίγουρα στο μέλλον θα πέσεις στον έρωτα των Naglers, των OIII / UHC κλπ !!!).

 

Καλά ταξίδια !!!

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ!και γω για telrad έλεγα,οσον αφορα για τα οπτικα ελεγα για καποιο barlow που να αξιζει...teleview μου ειπαν,καποια γνώμη?

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Φίλε μου ήμουνα στα ίδια διλήμματα...red dot...star pointers κλπ. κλπ..

 

ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ σε τίποτα άλλο παρά μόνο Telrad!!!

Θα με θυμηθείς...είναι η best of the best λύση..ακόμη και τα 20 ευρώ που ειπώθηκαν παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά...βάλε άλλα 35 και πάρε TELRAD!

 

Μονόδρομος για χρήστες dob κατά τη γνώμη μου, εργαλείο αναντικατάστατο και θα σε βοηθήσει και στο να μάθεις από γεωμετρικής απόψεως τα DSO αντικείμενα και το που βρίσκονται..θα κάνεις τα αστροαλματάκια σου και θα βρίσκεις τα πάντα...όταν θα πας σε σκοτεινό ουρανό....τότε χάνοντας την μπάλα κυριολεκτικά :cheesy: :cheesy: με το πόσο αστέρια θα βλέπεις..ο καλύτερός σου φίλος θα είναι ο Telrad... 8) αξίζει κάθε ευρώ ο μπαγάσας!! :cheesy:

 

Επειδη το starpointer μπορει ακομα και να χρησιμοποιηθει παραλληλα με 1 ερευνητη(με την καταλληλη πατεντα βεβαια) μην το υποτιμαται τοσο.Επισης δεν ξερω πως ειναι η χρηση του telrad, αλλα σιγουρα το starpointer δεν ειναι πεταμενα λεφτα!!!Ελπιζω οσοι ειναι τοσο κατηγορηματικοι μαζι του να το εχουν δοκιμασει πρωτα.Εγω προσωπικα δεν δυσκολευομαι ιδιαιτερα να "βαζω την κοκκινη κουκιδα" σε εκεινο το σημειο του ουρανου στο οποιο βρισκεται το αντικειμενο που θελω να παρατηρησω.Απλα εχω τον χαρτη στο μυαλο μου και συσχετιζω τη θεση του ουρανιου ανικειμενου με αυτη των αστεριων.Κι ακομα και αν γυροφερνω το αντικειμενο που θελω να δω αλλα δεν το πετυχαινω,ριχνω 1 ματια στον ερευνητη και τελος!!!

 

Καλα θα ειναι παντως να μην ειμαστε απολυτοι και να μην ξεχνουμε οτι καθε συμβουλη μας απορρεει απο την προσωπικη εμπειρια μας και δεν ειναι κανονας!!!

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και το έχω δοκιμάσει φίλε μου το Star pointer, με αυτό ξεκίνησα όπως οι περισσότεροι, αλλιώς δεν θα ήμουν ποτέ τόσο κατηγορηματικός...

 

Μόλις μάθεις και εσύ λοιπόν πως είναι η χρήση του telrad σε σοβαρό παρατηρησιακό επίπεδο, θα πιστέψεις μάλλον το ίδιο...ότι είναι κλάσεις ανώτερο από το star pointer..δεν ήμουν απόλυτος...για αυτό αν είδες έγραψα "κατά την γνώμη μου"

Δεν δυσκολεύεσαι ιδιαίτερα λες...άρα δυσκολεύεσαι λίγο..με το telrad δεν θα δυσκολευόσουν καθόλου...κατάλαβες τι εννοώ; :wink:

 

Τώρα αν κάποιος δεν συμμερίζεται την ίδια άποψη..κανένα πρόβλημα :D :D

Ας μείνει με το star pointer...δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο υποχρεωτικό..κάνε χρήση ΚΑΙ ΣΤΑ 2 όμως πρώτα και μετά ας μιλήσουμε όσο θες για απολυτότητες...χωρίς παρεξήγηση πάντα έτσι; συζητησούλα κάνουμε..γραπτός λόγος είναι..έ καμιά φορά "ακούγεται+περνάει" αλλιώς..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμια παρεξηγηση ρε Τασο,απλως οπως λες κι εσυ:"γραπτός λόγος είναι..έ καμιά φορά "ακούγεται+περνάει" αλλιώς.."!!!!!!

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης