Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στηγμής Προσπαθούσα να φωτογραφήζω.

Τώρα όμως θέλω να πάω στα Τοπσόνιαν μεγάλης Διαμέρο για Βαθύ Ουρανό.

Προτιμώ να Πάρω ΟΡΙΟΝ ΟPTICS

Όσοι έχουν τέτοια τηλεσκόπια απο 12 μέχρι και 20 Ας που μία Άποψή τους

Ευχαρηστώ!

Πως Δεν Πήρα Απο την Αρχή ένα ORIO OPTICS Και κάθησα να Πεδέυωμαι με Αστροφωτογράφηση και ένα Σωρό Λευτά. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιω το 12.5ιντσο αρκετα χρονια. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος κι απο πλανητικη παρατηρηση κι απο βαθυ ουρανο.

Στις διαφορες εξορμησεις ετυχε να δω και μεσα απο 16ιντσα κι απο 18ιντσα τηλεσκοπια. Θυμαμαι ακομα τον φοβερο NGC 981 στο 18αρι με καποιον nagler επανω.

Ομως θα σου προτεινα να παρεις ενα 16ιντσο μιας και η διαφορα στην τιμη ειναι πολυ μεγαλη απ τη μια, κι απ την αλλη, η αποδοση αναμεσα στα δυο τηλεσκοπια,που ειναι διακριτη, γινεται εντονη μονο σε πολυ αμυδρα αντικειμενα.

Οσο για το τηλεσκοπιο που θα επιλεξεις, συμφωνα με την εμπειρια και τη γνωμη των περισσοτερων εδω στο αστροβοξ απ οσο θυμαμαι τουλαχιστον, μπορεις ανετα να θυσιασεις την ποιοτητα των οπτικων για τη μεγαλυτερη διαμετρο. Στην παρατηρηση αμυδρων γαλαξιων, παραδειγμα, σημασια εχει αν φαινετα η δε φαινεται το "συννεφακι" :)

Φιλικα

Βασιλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο ριξε και μια ματια εδω: DAVID LUKEHURST

 

Αλλα και εδω: Orionoptics

 

 

Εγω θα επερνα απο τον κ. Lukehurst ενα 24ιντσο UC :mrgreen:....που θα παει καποια μερα.... :-$

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως Δεν Πήρα Απο την Αρχή ένα ORIO OPTICS Και κάθησα να Πεδέυωμαι με Αστροφωτογράφηση και ένα Σωρό Λευτά. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :?

Μήν μετανιώνης Χρήστο,ήταν κι αυτή μια εμπειρία,έτσι δεν είναι;δεν σου κάθησε καλά το μονοπάτι της αστροφωτογραφίας την συγκεκριμένη στιγμή,αυτήν την περίοδο της αστρονόμικης σου διαδρομής αναζητάς άλλες εικόνες να λάβεις απο τον νυχτερινό ουρανό,σου εύχομαι καλή αγορά.ΥΓσκέψου καλά το θέμα της φορητότητας,αυτά τα τηλεσκόπια όπως θα ξέρεις άλλωστε θέλουν πολύ σκοτεινούς ουρανούς,πιστεύω ότι με το 12άρι θα είσαι μια χαρά!!ακόμα και 10άρι μπορώ να σου πώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως έγραψε και ο Βασίλης παραπάνω, 2 είναι οι κατασκευαστές στην Ευρώπη που φτιάχνουν καλά τηλεσκόπια, Orion Optics και David Lukehurst. Το Orion Optics 12" f/4 έτυχε να το δω από κοντά στην Ανάβρα και μπορώ να πω ότι είναι πολύ compact και βολικό στη μεταφορά. Όσο για ποιότητα το όνομα ΟΟ τα λέει όλα. Από 12" και πάνω τώρα είναι μεγάλα σε μέγεθος και μια καλή λύση είναι truss με τις compact κατασκευές του Lukehurst.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαρηστώ Αστρόφιλοι.

 

θέλω να σας πω ότι εποικινώνησα με την Ακτις και διάλεξα ένα 12άρι με στοιχεία GSD 980. Με μία τιμή που Μπορώ να Ανταπεξέλθω.

 

Σίγουρα Μεγαλύτερα Τηλεσκόπια είναι Ακριβότερα και πάνω απο 900 ευρώ σε κόστος!.

Δεν θέλω Διαθέσω παραπάνω χρήμματα. και επομένως Διάλεξα το GSD 980.

 

Αλλα και επειδή Μεγαλύτερα τηλεκόπια δεν μεταφέρονται έυκολα.Κάτι που επιρεάζει μετά την συχνότητα παρατήρησης.

Αν κάποιος το έχει πάρει ας μου πεί δύο λόγια Παρακαλώ.

Μεγαλύτερο δεν θέλω αν και σίγουρα θα έβλεπα πολύ Βαθύτερα στο διαστημα

Καμια φορά δεν πρέπει να το παρακάνουμε με την διάμετρο,όπως και να χει οι Ίντσες δεν είναι πάντα αρκετες.

Σίγουρα seti Ήταν μία εμπειρία και δεν πρέπει να το μετανοιώνω αλλα όσο ναχει θα ήταν καλύτερα να έπερνα ένα 12αρι και όχι όλα αυτά τα πράμματα και να ταλαιπορούμε τώρα να τα δώσω φθηνά για να φύγουν και να πάρω αυτα που θέλω.

Ευχαρηστώ και πάλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σοφή επιλογή Χρήστο!!καλορίζικο με το καλό να το παραλάβεις και περιμένουμε νέα σου κ' φωτογραφίες απο το νέο σου απόκτημα.Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε χρηστο πολυ καλη επιλογη το τηλεσκοπιο..!!! Κανονι το <<Κανονι>>!!!

Νικο χρονια πολλα!!!!!!!!! οτι επιθυμεις!!!! να τα εκατοστησεις!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο καλορίζικο !!!!

 

Δεν πιστεύω να μου ζητάς πίσω τον 32mm τώρα με το κανόνι σου ;;; \D/ \D/

 

Καλώς ήλθες στα Dob ! =D>

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά Νίκο.

 

Το κανονάκι δεν το έχω πάρει ακόμα ,αφού δεν έδωσα Αυτό που έχω για να πάρω χρήμματα.

Δεν με ενοχλεί που είναι καινούριο και αδούλευτο το VC200L/HEQ5 PRO goto

Aπλα μου την δίνει λίγο που περιμένω να το πάρει κάποιος για να πάρω το άλλο

Έστω την Βάση να έδινα θα είχα παραγγήλει το 12αρι που λέμε

Απτην άλλη πόσο να την κατεβάσω την Σωλήνα η την Βάση για να Αγοραστουν.

Όσο και να ρίξεις την τιμή ,πρέπει να υπάρχει ενδιαφερόμενος να την Αγοράσει.

 

](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(offtopic)

 

ενδιαφερόμενοι υπάρχουν. τα λεφτά τους λείπουν :lol: ](*,)

 

βέβαια δεν προδίδεις έτσι αμαχητί την οικογένεια των dob 8)

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά Νίκο.Ευχαριστώ!!Χρηστάρα να 'σαι καλά.

 

 

Απτην άλλη πόσο να την κατεβάσω την Σωλήνα η την Βάση για να Αγοραστουν.

Όσο και να ρίξεις την τιμή ,πρέπει να υπάρχει ενδιαφερόμενος να την Αγοράσει.

 

](*,)

Πολύ σωστά δεν χρειάζεται να το σκοτώσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε porfiris ηταν στον Παρνωνα πριν απο αρκετα χρονια απ το τηλεσκοπιο του Δημτρη του Κομπιληρη. Φοβερη βραδια .Ακομα εχω στο μυαλο μου τον 981.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε porfiris ηταν στον Παρνωνα πριν απο αρκετα χρονια απ το τηλεσκοπιο του Δημτρη του Κομπιληρη. Φοβερη βραδια .Ακομα εχω στο μυαλο μου τον 981.

Που τον θυμήθηκες...

Να θυμίσω ότι είναι και ο πρώτος που 'ανακάλυψε' τον Πάρνωνα

Μέχρι τότε πηγαίναμε στον Παρνασσό και με παραινέσεις του Δημήτρη

πήγαμε για πρώτη φορά το 2000 στον Πάρνωνα αν θυμάμαι καλά...

Εδώ έχω κάποιες φωτογραφίες όπου υπάρχει και ο Δημήτρης με το 18άρι του.....

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μαζι Γιωργο Νικολιδακη εχουμε κανει παρατηρηση πολλες φορες , κυριως απ τον Κιθαιρωνα.

Ναι ο Δημητρης ¨ανακαλυψε" τον Παρνωνα. Οσο για τον Παρνασσο μια φορα τα καταφερα να ρθω.

Βασιλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπαθώ να θυμηθώ....

Tο πρώτο σου τηλεσκόπιο ήταν ένα Konus?

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιωργο πολυ καλα θυμασαι. Ενα 10 ιντσο κονους. Δεν το κρατησα πολυ . Ειχε σφαιρικο κατοπτρο, κι ενω σε βαθυ ουρανο δεν δημιουργουσε ορατα προβληματα σε πλανητικη παρατηρηση ηταν απαραδεκτο.

 

planetman ενα κλασικο truss f3.9 αν θυμαμαι καλα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί σχέδιο είναι αυτό ρε παιδιά το 18άρι και είναι τόσο κοντό;

 

18" F/3.8 ή 3.6 δεν θυμάμαι καλά , αρκετά καλό τηλεσκόπιο καλή κατασκευή , αλά όπως όλα τα πολύ γρήγορα κάτω από F/4.5 είχε πολύ κόμη και πολύ φωτεινό background.

Επί τη ευκαιρία επειδή ακούω αρκετό κόσμο να θέλει να αγοράσει μεγάλα και κοντά τηλεσκόπια.

Από την εμπειρία μου δεν θα συνιστούσα ποτέ σε κανένα κάτω από F/4.5

Ο κυριότερος λόγος εκτός απο την κόμη, όπως ανάφερα παραπάνω είναι ότι, τόσο γρήγορα τηλεσκόπια δημιουργούν φωτεινό background και για να σκοτεινιάσει το πεδίο και να έχει καλό contrast, πρέπει να ανέβεις αρκετά σε μεγέθυνση οπότε δεν απολαμβάνεις το ευρύ πεδίο.

Ήδη στο δικό μου που είναι F/4.5 μπορώ να χρησιμοποιώ οριακά και με μέτριο contrast τον εξαίρετο nagler type 4 22mm για τον παραπάνω λόγο.

Ο ίδιος προσοφθάλμιος λειτουργεί υπέροχα στο 12" F/10

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, αυτό που λες περί background δεν έχει σχέση με το πόσο γρήγορο είναι αλλά τί μεγέθυνση βάζεις στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο οπότε το exit pupil. Αν είναι f/3.6 και έχεις τον 22άρη nagler, θα έχεις exit pupil 6.1mm οπότε θεωρητικά σε βολεύει για τη minimum μεγέθυνση που θα χρησιμοποιείς. Από εκεί και πέρα ο ουρανός παίζει τον μοναδικό ρόλο για το πόσο φωτεινό θα φαίνεται το background. Θέλω να πω δηλαδή πως εντάξει αν θες το background να είναι το ίδιο σκοτεινό σε ένα f/3.6 όπως σε ένα f/4.5 τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν 18mm προσοφθάλμιο αντί έναν 22mm.

 

Όσο για το θέμα της κόμης, θεωρητικά με το televue paracοr εξαλείφεις αυτό το πρόβλημα.

 

Το θέμα της ευθυγράμμισης είναι ένα άλλο θέμα.

 

 

ΥΓ: Απλά με εντυπωσίασε που είναι 18ιντσο και παρατηρείς άνετα όρθιος στο ζενίθ! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά στον σκοτεινό ουρανό και στο exit pupil.

Όμως απο την δική μου εμπειρία πάντα με ενοχλούσε το χαμηλό contrast

δηλαδή το πολύ φωτεινό background στα πολύ γρήγορα τηλεσκόπια.

Όσον αφορά στο θέμα της κόμης δυστυχώς δεν διορθώνεται τοσο καλά...

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης