Jump to content

Πτώση μετεώρου! Το είδε κάποιος ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21.30 περίπου (12/06/2009) ένα μετέωρο στο δυτικό ουρανό της Πιερίας διέγραψε καθοδική τροχιά εκπέμποντας έντονο πράσινο φως. Το είδε κάποιος από εσάς?
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιβεβαιώνω πως το είδα από Αττική! Συγκεκριμένα από τον Γέρακα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το τραβήξω με την κάμερα η οποία ήταν μέσα. Είχε έντονο ανοιχτό πράσινο φως και άφηνε λίγα ίχνη τα οποία έσβηναν πολύ γρήγορα. Θεαματικότατο διότι δεν είχε βραδιάσει τελείως. Να προσθέσω πως ήταν χαμηλά στον ορίζοντα και φάνηκε για αρκετά δευτερόλεπτα! pierie νόμιζα πως ήμουν ο μοναδικός που το είδα. :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το επιβαιβεωνω και εγω.

Ημουν στην περιοχη του Δημοριγοπουλου(Ρίο - Πάτρα) και ετρωγα με την οικογενεια μου και εμφανιστηκε στης 9.30 περιπου.

Δεν ειχε νυχτωσει καλα και οι διαδρομητης ηταν πανω απο την γεφυρα Ρίου-Αντιρίου και χαθηκε λιγο πριν τα βουνα της Αιτολοακαρνανιας οπου κοπηκε σε τρεια κομμάτια.

Σε καποια φαση προς το τελος ειχε πράσινο χρωμα.

Την μετρισα και ο χρονος της ηταν 27 δευτερα.

Προσπαθησα να την τραβηξω με το κινητο αλλα δεν προλαβα. :( :evil:

Απιστευτη οντως.Αρκετα μεγαλη και με εντονη ουρά.

Στο μαγαζι που τρωγαμε εγινε χαμός.

Απο τις καλυτερες που εχω δει!!!!! :shock:

\"ΜΟΝΟΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ,ΜΟΝΟΣ ΦΕΥΓΕΙΣ.ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ\" (ΚΥΝΙΚΟΙ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα κι εγώ από το Χαλάνδρι (Αθηνα). Είμασταν 2 άτομα και μας έκανε να πεταχτούμε φωνάζοντας.

Κινήθηκε από Δ ως ΒΔ, για μήκος πάνω από 40 μοίρες, πολύ χαμηλά στον ορίζοντα, με γωνία βύθισης το πολύ 10 μοίρες. Ο ουρανός ήταν ακόμα σχεδόν μπλέ. Είχε έντονη ουρά, αλλά κοντή, καθώς το υπόλοιπο ίχνος του προφανώς χανόταν στο φως της ημέρας. μας φάνηκε λευκή, δεν είδαμε χρώμα.

Αν είχε σκοτεινιάσει, θα έκανε τη νύχτα μέρα.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή σας μέρα, το είδα από την Αγ. Παρασκευή έξω απο την Θεσσαλονίκη, όλα τα στοιχεία που αναφέρονται είναι σωστά.

Ήταν χαμηλά στον ορίζοντα, η πορεία του ήταν σχεδόν παράλληλη με τον ορίζοντα, κοιτώντας προς τη δύση μετά το ηλιοβασίλεμα, το ίχνος του ήταν σίγουρα πάνω απο 40 μοίρες, νομίζω οτι έσπασε σε παραπάνω από 4 κομμάτια και τα δυο τελευταία έσβησαν μαζί και η παρέα μου ανέφερε οτι έβλεπε και κίτρινο και μπλε φως, εγω το είδα μόνο πράσινο αλλά εγώ δεν φοράω φακούς επαφής:), ίσως να έπαιξε ρόλο αυτό.

Μόλις ένα λεπτό πριν είχα αφήσει την φωτογραφική απο τα χέρια μου και μην πιστεύοντας οτι θα προλάβαινα να την ξαναπάρω, δεν το έκανα κι έμεινα χαζός να το θαυμάζω. Εκ των υστέρων ξέρω οτι προλάβαινα:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια,

 

δυστυχως ειμαι απο τους ατυχους :( μιας και στις 21.30 ετοιμαζα το τηλεσκοπιο (το φορτωνα το αμαξι) για την εκδηλωση της Αστρονομικης Εταιριας Κερκυρας στην πανω πλατεια <Σπιαναδα>,

οπου μετα οταν φτασαμε αρκετος κοσμος μας ειπε οτι ειδε ενα πολυ φωτεινο μετεωρο να πεφτει (περισσοτερα απο 30+ ατομα, μικρα παιδια, τουριστες και Κερκυραιοι) ολων οι περιγραφες ηταν το ιδιο "πρασινωπο αντικειμενο να πεφτει και να κοβετε σε ορισμενα κοματια"

βεβαια περιπου την ιδια ωρα το λιμενικο ειχε ριξει μια "φωτοβολιδα αναγνωρισης" οποτε δεν ξεραμε τι ειχε δει ο καθενας και ειχαν δει την φωτοβαλιδα ή το μετεωρο + οτι ειχαμε αρκετο κοσμο στην εκδηλωση και δεν τους εδωσα την πρεπουσα σημασια.

 

Ελπιζω την επομενη φορα να ειμαι πιο τυχερος...αφου βγηκα εξω στις 21.31 μεχρι τις 2.30 :( :(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το επιβεβαιώνω και εγώ από πάτρα. Ήταν πολύ φωτεινός. Συμφωνώ με τα λεγόμενα του PHANTOM για την ώρα, την διάρκεια, την τροχιά και το χρώμα και επίσης είδαμε σε κάποια στιγμή να σπάει σε δυο κομμάτια όταν ήταν πολύ κοντά στη δύση του. Περίπου 2,5 μοίρες από τον ορίζοντα χάθηκε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο ethnos.gr αναφέρει οτι με τιτλο "Επεσε μετεωρίτης στη Μακεδονία;"

οπωε μπορειτε να διαβασετε και απο το λινκ

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&tag=8400&pubid=4088804

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι...δεν νομιζω οτι επεσε στην Μακεδονια (ή καηκε απο πανω της) αφου οι αναφορες δεν ταιριαζουν...

(με βαση τα παραπανω posts και με βαση ολου του κοσμου εδω στην Κερκυρα που το ειδε να πεφτει).

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετοιμαζόμουν να ανοίξω νέο thread, αλλά τώρα είδα ότι υπήρχε ήδη.

 

Το ανέφεραν στις ειδήσεις στην ET3. Ο κ.Αυγολούπης έκανε λόγο για θραύσματα μετεωρίτη ή και για διαστημικά "σκουπίδια" (υπολείμματα δορυφόρων κτλ.). Το σημείο πτώσης του υπολογίζεται να είναι στα ανοιχτά του Θερμαϊκού κόλπου.

 

Δυστυχώς, εάν και χθες ήμουν έξω μέχρι αργά με το τηλεσκόπιο δεν μπόρεσα να το εντοπίσω καθώς ήμουν από τη δυτική πλευρά του σπιτιού μου.

 

Παρ' όλα αυτά είδα 3-4 λαμπερούς διάττοντες στα νοτιοδυτικά.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού από τα νότια είδαν να διαχωρίζονται κομμάτια

 

Δυτικά προς βορειοδυτικά επεσε σίγουρα ένα ...

 

δεν το είδα εγώ αλλά κάτι φίλοι μου το είδαν σημείο θέασης περιοχή Κοζάνης

 

...μαλλον χωρίστηκε πάνω από τον Ελλαδικό χώρο και ενα κομμάτι έπεσε στον

 

θερμαικό και το άλλο προς Αδριατική μπορει να υπαρχει και τριτο κομματι ..

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

wow κριμας που δεν το είδα :o

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1023333&lngDtrID=252

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είδα εάν και είμαι στην βόρεια ελλάδα.Δυστηχώς λόγω υποχρεώσεων οι παρατηρήσεις έχουν μειωθεί στο ελάχιστο (θα προσπαθήσω να επανορθώσω... :lol: 8) )

 

 

Alexander πολύ καλό το link. :D

Πραγματικά και από την φωτογραφία θύμωσα με τον ευατό μου που δεν βγήκα για παρατήρηση. :evil: Πραγματικά πολύ φωτεινό και εντυπωσιακό ήταν. :shock:

Αλλά να μην το πρόσεξε το Αστεροσκοπείο της Θεσ/νικης? :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είδα εάν και είμαι στην βόρεια ελλάδα.Δυστηχώς λόγω υποχρεώσεων οι παρατηρήσεις έχουν μειωθεί στο ελάχιστο (θα προσπαθήσω να επανορθώσω... :lol: 8) )

 

 

Alexander πολύ καλό το link. :D

Πραγματικά και από την φωτογραφία θύμωσα με τον ευατό μου που δεν βγήκα για παρατήρηση. :evil: Πραγματικά πολύ φωτεινό και εντυπωσιακό ήταν. :shock:

Αλλά να μην το πρόσεξε το Αστεροσκοπείο της Θεσ/νικης? :-k

E εντάξει η φωτογραφία είναι αρχείου αλλά κάπως έτσι θα ήταν :shock:

Όσο για το αστεροσκοπείο δεν νομίζω ότι κάθονται όλο το 24ωρο να καταγράφουν τον ουρανό :-k

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το ξέρω, αλλά η ώρα που έγινε ήταν 9:30 το βράδυ.Ίσως να μην ήταν στο οπτικό τους πεδίο εκείνη την στιγμή. :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα και εγώ στις 9 απο το Ηράκλειο Κρήτης !!

 

όταν εσβησε έφυγε ενα μαύρο κομμάτι προς τα πίσω αντίθετα στη φορά που πήγαινε.

 

Εγώ αντίθετα το είδα ψηλά κοιτώντας προς Ανατολή !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας κοιτάξουμε και σε site γειτονικών χωρών προς αναζήτηση αναφορών για το φαινόμενο. Πάντως προσωπικά πιστεύω πως κανένα από τα κομμάτια του δεν έφτασε στο έδαφος ή στη θάλασσα. Το πιο πιθανό είναι να εξαϋλώθηκε στην ατμόσφαιρα.
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω τον Χαρδαβέλα. ΗΤΑΝ ΟΥΦΟ! ](*,) :mrgreen: :lol:

 

Να αλλάξει ο τίτλος παρακαλώ. Τι πτώση μετεώρου; :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Σωστός!! :mrgreen: 8) Ειλικρίνα παρακλουθώντας τον Χαρδαβέλλα χθες είχε αναφέρει το φαινόμενο.Μάλιστα μίλησε και ο κ.Τσαπαρλής εάν δεν κάνω λάθος από το πανεπιστήμιο Αθηνών.Αλλά μετά ανέφερε για την δευτέρα παρουσία και διάφορα ουφολογικά. :evil: ](*,)

 

Μα χαζός είναι??Τρομοκρατεί άδικα τον κόσμο! ](*,)

 

Αλλά τι λέω...Αυτή η ρημάδα τηλεθέαση θα μας φάει.. ](*,)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περίεργο. Εμείς εκείνη την ώρα ήμασταν στο πεδίο για παρατήρηση αλλά δεν είδαμε κάτι. Μήπως δεν ήταν τόσο φωτεινό;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη δεν ξέρω κατά πόσο ήταν ορατό στην Κρήτη το φαινόμενο. Εδώ στην Πιερία όμως ήταν πολύ μα πολύ έντονο.
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, είδα ένα μετέωρο να πέφτει στο ΝΔ όμως ουρανό της Βέροιας... Ελπίζω να το πέτυχα. Η λαμπρότητά του ήταν αρκετά μεγάλη στην αρχή, αλλά μέσα σε λίγα δεύτερα έσβησε... :(

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω το δεν το ειδα επιδη δεν ειχα ενημερωθει.Απο οτι διαβαζω ομως ηταν ενα πολυ φωτεινο και ωραιο μετερωρο.Επισης διαβασα πιο πανω για τον κ.Χαρδαβελα.Κατα την γνωμη τρομοκρατει αδικα τον κοσμο.

Πως ξερει οτι σιγουρα οτι ειναι UFO? που βασιζεται???,

Σε αυτο που βασιζεται ο ιδιος??

δεν πιστευω πως ειναι ανθρωπος για να τον παιρνεις στα σοβαρα.

 

(ολα τα παραπανω που ειπα ειναι αυτο που πιστευω και δεν κανω καμια επιθεση σε κανεναν.Το λεω αυτο για να μην γινει παρεξηγηση)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την εκπομπή τπυ Χαρδαβέλα, είχε περιγραφές ανθρώπων που το είδαν, οι οποίοι, όπως το περιέγραφαν ήταν προφανές ότι ήταν μετέωρο, αλλά προσπαθούσαν από την εκπομπή, με κάθε τρόπο, να δώσουν στο συμβάν ένα τόνο άγνωστου και απόκοσμου φαινομένου, για να αναρωτηθεί ο απλός κόσμος τί ήταν τελικά! Εξάλλου είναι και υποχρέωσή τους, και για την εκπομπή και για την τηλεθέαση!

Εγώ είμουν ένας από τους άτυχους που δεν το είδαν! :cry: :cry:

 

Υ.Γ. Ο Χαρδαβέλας ξέρει ότι τα περισσότερα από όσα λέγονται και ακούγονται στην εκπομπή του είναι χαζομάρες, αλλά όπως λέει και η φίλη μας η Μαρία Αργυρίου η ριμάδα η τηλεθέαση! (Συγνώμη αν είμαι λίγο off topic)!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω το δεν το ειδα επιδη δεν ειχα ενημερωθει.Απο οτι διαβαζω ομως ηταν ενα πολυ φωτεινο και ωραιο μετερωρο.Επισης διαβασα πιο πανω για τον κ.Χαρδαβελα.Κατα την γνωμη τρομοκρατει αδικα τον κοσμο.

Πως ξερει οτι σιγουρα οτι ειναι UFO? που βασιζεται???,

Σε αυτο που βασιζεται ο ιδιος??

δεν πιστευω πως ειναι ανθρωπος για να τον παιρνεις στα σοβαρα.

 

(ολα τα παραπανω που ειπα ειναι αυτο που πιστευω και δεν κανω καμια επιθεση σε κανεναν.Το λεω αυτο για να μην γινει παρεξηγηση)

Δεν γίνεται να είχες ενημερωθείς ...

Κανένας δεν το ήξερε εκ των προτέρων :wink:

Απλά μπορούσε να τύχει την ώρα που κοιτάς τον ουρανό να το δεις :cheesy:

Οσο για το Χαρδαβέλα φυσικά και δεν πρόκειται για Unidentified Flying Object !

Ο καθηγητής Αστρονομίας, Σταύρος Αυγολούπης απέδωσε τη λάμψη σε μικρό διαστημικό βράχο που εισήλθε στη γήινη ατμόσφαιρα ως βολίδα.

Αυτή είναι η αλήθεια !

=;

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης