Jump to content

Χαρτογράφηση του Γανυμήδη από το Μάνο Καρδάση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάστε το άρθρο στο space.com σχετικά με τη δημιουργία χάρτη του Γανυμήδη από το Μάνο Καρδάση:

 

http://www.space.com/17782-jupiter-moon-ganymede-amateur-astronomy.html

 

Μια ομολογουμένως εντυπωσιακή προσπάθεια η οποία θα παρουσιαστεί αυτές τις ημέρες στο European Planetary Science Congress.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα σε ευχαριστώ!

 

 

Καλησπέρα σε όλους, ύστερα απο 10 μήνες αναμονή σας παρουσιάζω την εργασία μου πάνω στην προσπάθεια καταγραφής λεπτομερειων σε μικρούς δίσκους απο ερασιτεχνικά τηλεσκόπια (π.χ. Γανυμήδης).Λόγω της δημοσίευσης στο συνέδριο δεν μπορούσα νωρίτερα να δείξω κάτι(κάντε κλικ δίπλα στο P219):

 

http://meetingorganizer.copernicus.org/EPSC2012/poster_program/11512

 

 

μου πήραν κάμποσο καιρό οι παρατηρήσεις για να πετύχω κατάλληλες θέσεις και seeing για τον χάρτη καθώς και οι επεξεργασίες.Λιγοτερο χρόνο μου πήρε η συγγραφή.Πάντως γενικά παρότι πολυ πιο εντυπωσιακό και αναγνωρίσιμο απο την περυσινή μου εργασία στο EPSC 2011 μου κόστισε ούτε το 1/3 της περυσινής :)

 

Οι υπευθυνοι τύπου του συνεδρίου εντυπωσιαστηκαν και μου πήραν τηλεσυνέντευξη αφου δεν μπορούσα να είμαι εκεί για οικονομικούς κυρίως λόγους..Ετοίμασαν δελτίο τύπου με τίτλο:

 

"Amateur astronomer photographs the surface of Ganymede"

 

και το έστειλαν στον διεθνή τύπο.Επικοινώνησε σήμερα ενας δημοσιογράφος απο το San Francisco και μιλήσαμε για την εργασία.Το θέμα το ανέρτησε εδώ:

 

πρίν από λίγο αναρτήθηκε και εδώ:

 

http://www.space.com/17782-jupiter-moon-ganymede-amateur-astronomy.html

 

προσπάθησα να τονιστεί η συνεισφορά των ερασιτεχνών στην πλανητική επιστήμη και φυσικά η χώρα μας.

 

Ευχαριστώ πολύ τον Γρηγόρη Μαραβέλια και τον J.Rogers που έκαναν παρατηρήσεις στο κείμενο.Επίσης τον A.Xρήστου για την τεχνική και ηθική-επιστημονική υποστήριξη.

Φυσικά ευχαριστώ και την επιστημονική επιτροπή (Ricardo Hueso Alonso,Marc Delcroix,A.Christou) που δέχτηκε την δουλειά μου αλλα και τη στήριξε και στους ύπευθυνους τύπου.

 

Κάθε σχόλιο δεκτό.

Θα την παρουσιάσω στην επόμενη συνάντηση του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας!

 

MANOΣ

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολλά συγχαρητήρια Μάνο, η αγάπη σου για το αντικείμενο σε ανταμείβει. =D> =D> =D> =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά πολλά Συγχαρητήρια Μανο!!! =D> =D> Χάρηκα πολύ για την δημοσίευση, η υπομονή και η μεθοδικότητα αποδίδει! Πολλά ΜΠΡΑΒΟ!!

 

 

Kathimerini.gr -Χάρτης ανακλαστικότητας του Γανυμήδη από Έλληνα ερασιτέχνη αστρονόμο

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Μάνο, μας κάνεις όλους περήφανους, και μάλιστα σε δύσκολες εποχές για τη χώρα μας!

Θερμά συγχαρητήρια και καλή συνεχεια, η άοκνη και συστηματική εργασία πάντα ανταμείβεται!

=D> =D> =D>

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχαρητήρια!

Μεγάλη επιτυχία σε μια πράγματι πολύ δύσκολη περίοδο για τη χώρα και για όλους μας.

Επιτέλους, να ακουστούμε στα ...εξωτερικά και για κάτι άλλο πέραν της οικονομικής κατρακύλας.

 

Και πάλι μπράβο.

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολλά συγχαρητήρια και από μένα.

Η αγάπη και η επιμονή σε αντάμειψαν.

 

Καλή συνέχεια με τέτοιες επιτυχίες.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετική εργασία Μάνο , συγχαρητήρια για την επιμονή και την αφοσίωση σε αυτό που κάνεις!!!!

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Μάνο, πολλά συγχαρητήρια!

Σε σένα και εξίσου, στους ανθρώπους που σε βοηθούν

στις εξαιρετικές εργασίες σου!

Οι δεξιότητες σου στην αξιοποίηση του ερασιτεχνικού εξοπλισμού,

αλλά, ιδιαίτερα της επεξεργασίας των εικόνων δια μέσω των λογισμικών

προγραμμάτων είναι και παραμένει πρωτοποριακή!

Αυτό που κάνει περήφανους, εμάς, που έτυχε, για διάφορους λόγους,

να σε γνωρίζουμε προσωπικά, είναι η σύλληψη της ιδέας,

της εργασίας στο σύνολό της!

Όπως η αστρονομία στην ζωή μας, έτσι και εσύ,

είσαι όλο, ευχάριστες εκπλήξεις!

Πολλά συγχαρητήρια!

162869_1733640822016_1268406546_31972788_7667875_n.jpg.b073a3a5e81770860dd1c260606aea2e.jpg

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Μάνο! Εκπληκτική δουλειά, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι εμείς οι ερασιτέχνες θα μπορούσαμε να καταγράψουμε λεπτομέρειες στην επιφάνεια τόσο μικρών ουράνιων σωμάτων του ηλιακού μας συστήματος, σχεδόν σημειακών! Μπράβο! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω κι εγώ!!! έχω εντυπωσιαστεί!! Πολλά πολλά συγχαρητήρια. Η αφοσίωσή σου είναι αξιέπαινη. Καλή συνέχεια και πάντα με επιτυχίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Το astrovox μέχρι στιγμής είναι το μόνο σημείο που δεν άκουσα πικρόχολα σχόλια.Η κριτική μου αρέσει γιατι με πεισμώνει και γίνομαι καλύτερος... αλλά να έχει βάση και αυτός που διατυπώνει άποψη να έχει σχετική γνώση του θέματος.Είναι απίστευτο τι έχω ακούσει τις 2 τελευταίες μέρες επειδή εγώ τόλμησα να δημοσιεύσω μια απο τις δράσεις μου και κάποιοι επιστήμονες χωρίς να με ξέρουν ή να παίρνουν μίζα αποφάσισαν να κάνουν δελτίο τύπου την εργασία μου.Δεν ήμουν καν εκει να την υποστηρίξω.Ολα έγιναν εξ αποστάσεως.Φυσικά ο Τόλης ανέλαβε τα τεχνικά (τυπωμα-ανάρτηση) καθώς και με υποστήριξε στην έκδοση του Δ.Τ. (Thanks για όλα Τόλη).

 

Νομίζω πολλοί απο εσάς που σχολιάζετε (Μάλλον όλοι!) έχετε παρόμοια τρέλα με μένα και ο καθένας απο εσας έχει κανει κάτι ή και πολλά αξιόλογα.Συγχαρητήρια σε όλους λοιπόν που συνεχίζουν να σηκώνουν το κεφάλι ψηλά και να ατενίζουν με αγάπη-αισιοδοξία-μεράκι-προβληματισμό τον ουρανό.Ελπίζω όλοι οι ¨Ελληνες να το κάνουν αυτό και να πάψουν να κόβουν τα κεφάλια που τολμούν να σηκώνονται.Για την διάδοση της Αστρονομίας αγωνιζόμαστε τόσα χρόνια τον ΣΕΑ μπάς και ανοίξουμε τα μάτια έστω και σε λίγους.... Έχω εισπράξει πολύ αρνητικότητα όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με την Αστρονομία, προσπαθώ να μην μιλάω για αυτό αλλά να ξέρετε ότι κάποια στιγμή μπορεί να ανατιναχτώ.....:)

 

Μάνος

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια !! Απλά στην Ελλαδα δεν μας αρέσει οταν ο διπλανός μας προσπαθήσει περισσότερο απο εμάς και πετύχει σε κάτι.Φυσικά δεν ισχύει για όλους του Ελλήνες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hey Manos,

 

Sorry to hear that you have had a few negative respones to your work.

 

So, what's next?

 

Onwards and upwards...

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Μάνο.

Αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις θα πρέπει να αναπτύξεις ανοχή στα όποια πικρόχολα σχόλια, ακόμη και στις απ'ευθείας επιθέσεις. Ο άνθρωπος είναι συμπλεγματικό ον και ανατρέχει σε αταβιστικά ένστικτα ανταγωνισμού. Στην καλύτερη περίπτωση θα δεχθείς σχολαστική κριτική για τη δουλειά σου από επιστήμονες του χώρου, η οποία πάντοτε είναι ωφέλιμη αν θέλεις να εξελιχθείς, ακόμη και όταν είναι άκομψη (και οι περισσότεροι αφιερωμένοι επιστήμονες πάσχουν από έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων, πολλές φορές και από διάφορες άλλες νευρώσεις που σχετίζονται με νοσηρή αντίληψη της άμιλλας). Στην πλέον συνήθη περίπτωση θα δεχθείς ζηλόφθονο σχολιασμό από αδιάφορα άτομα, πράγμα που σημαίνει πως πέτυχες κάτι σημαντικό. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να χαμογελάσεις με συγκατάβαση, να προσπαθήσεις να μην καβαλήσεις το καλάμι λόγω αυτών των έμμεσων επαίνων και να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που σου αρέσει (καθώς φυσικά και να μην κάνεις αυτό που δε θέλεις να σου κάνουν). Είναι δύσκολο στην αρχή και δεν αποκλείεται να παρεκτραπείς, σου εγγυώμαι πάντως πως αν το προσπαθήσεις θα σου γίνει μια καλή συνήθεια.

Και πάλι μπράβο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο, συνέχισε να κάνεις το όνειρό σου πράξη δίνοντάς του διάρκεια!

Μην πτοείσαι και μην μπεις στη διαδικασία να απαντάς σε κάθε πικρόχολο. Εξάλλου, όπως λέει και ο Μάρκος Αυρήλιος "Άριστος τρόπος του αμύνεσθαι, το μη εξομοιούσθαι"...

Τώρα, αν θες να "ανατιναχτείς", τι να σου πω; Ο Μέγας Καζαντζάκης λέει στο "Συμπόσιον": "Θα καώ όλος για να θρέψω τη φλόγα της κεφαλής μου"!

Οπότε ... "ξάσου", που λέμε στην Κρήτη! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης