Jump to content

Βαλιτσάκι προσοφθαλμίων


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το αφρώδες υλικό πως το κόβετε;

 

Με τον ίδιο τρόπο που κάνουν έρωτα οι σκαντζόχοιροι.

.

.

.

Με μεγάλη προσοχή! :P

 

Άλλος ένας τρόπος είναι ο εξής:

Με μαρκαδόρο ανεξίτηλο σημειώνεις που θέλεις να κόψεις.

Μετά το βρέχεις καλά, το στεγνώνεις από το πολύ νερό, και το βάζεις στην κατάψυξη. :shock:

Μετά από μία ημέρα κόβεται ακριβώς πάνω στις γραμμές ΕΥΚΟΛΑ με ξυραφάκι για χαρτιά και μεταλλικό χάρακα.

Το αφήνεις σε καλά αεριζόμενο χώρο να στεγνώσει εντελώς 1-2 ημέρες. :P

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδιά μπορεί κανείς σας να μου προτείνει από κάπου να αγοράσω καμιά θήκη ή κάτι σχετικό για να βάζω τα προσοφθάλμια να μην σκονίζονται!!! :mrgreen: :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ βρήκα στο praktiker ένα φύλο αφρώδους πολύ πιό σκληρό απο το απλό περίπου ένα πόντο πάχος το οποίο κόλλησα με βενζινόκολα πάνω στο μαλακό. Την επόμενη ημέρα, σημάδεψα με μαρκαδόρο και έκοψα με κοπίδι, το μεγάλο, όχι αυτό για τα χαρτιά. Το κακό είναι ότι το αφρώδες αμβλύνει τη κόψη και χρειάστηκε να αλλάξω λάμα περίπου.

Το πλεονέκτημα τησ κατασκευής είναι ότι το σκληρότερο μέρος κρατάει την όλη κατασκευή σχετικά άκαμπτη και όταν βάζεις-βγάζεις δεν χοροπηδάνε όλα.

Θα βάλω φωτό την άλλη εβδομάδα να δείτε.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

Eάν πιάνουν τα χέρια σας κοιτάξτε εδώ:

http://www.knology.net/~amaroney/allen/ep_case/epcase.htm

 

With minimal modifcations εδώ:

http://www.atm-workshop.com/eyepiece-case.html 8)

 

εδώ απλό αλλά αποδοτικό:

http://www.beevo.com/eyepiece_case.htm

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NGC4565 ΑΧ!!! τι ιδεες μου εβαλλες :idea: :idea: :idea: :mrgreen: :mrgreen:

 

http://www.knology.net/~amaroney/allen/ep_case/epcase.htm

 

 

 

ΠΡΟΣΕΧΩΣ!!!! \:D/

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Μετά και τις τελευταίες αγορές έπρεπε να πάρω μια μεγαλύτερη βαλίτσα, για να χωρέσουν όλα :mrgreen:

και να η καινούργια βαλίτσα μου με όλο τον υπάρχων εξοπλισμό......

Ευχαριστώ το θεό που με βοήθησε και έκανα μια αξιοπρεπές συλλογή (θέλω να πιστεύω :) )

DSCF0038.thumb.jpg.34c9adb4e97dc5922f804a6df244f6d1.jpg

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, απ'ολον τον εξοπλισμό σου μου αρέσει πολύ το... λεοπαρδαλέ σεντόνι :cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, απ'ολον τον εξοπλισμό σου μου αρέσει πολύ το... λεοπαρδαλέ σεντόνι :cheesy:

 

Δεν ειναι ψευτικο, ειναι απο τελευταιο του σαφαρι :mrgreen:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Μηπως μπορει καποιος να μου πει καποιο μαγαζι στην αθηνα να παρω μια αλουμινενια βαλιτσα που θελω να βαλω μεσα την κεφαλη της HEQ5?

 

Βασικα ειδα στο praktiker αλλα θελω λιγο μεγαλυτερη, να ειναι τουλαχιστον 40χ40χ15...!!!

 

Υπαρχει καμια προταση?

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασε μια βαλιτσα ταξιδίου στο μεγεθος που θελεις

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βαλιτσα ειναι η λυση αν δε βρω αλουμινενια τσαντα.

Ιδιως αυτες που ειναι πιο σκληρες, εχουν και ροδακια ειναι οτι πρεπει....απλα η αλουμινενια τσαντα μου δινει περισσοτερη ασφαλεια.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Κοιταγα και εγω αυτες τις μερες για μια αγορα βαλιτσας αλουμινιου, αλλα δεν ειχε καποιο μαζεμενο και ομορφο, ολα ηταν λιγο μεγαλα και καπως ακομψα... πηγα πρακτικερ +αλλα 2,3 μαγαζια αλλα ματαια.. δεν βρηκα καποιο συγκεκριμενο που να μου αρεσε, τελος κατα καλη μου τυχη βρηκα ενα απο την δουλεια μου ,και οχι μονο ηταν το μεγεθος που ηθελα, αλλα μαρεσει πολυ και σαν εμφανιση !! πηρα μαυρο αυραλεξ το εκοψα και ιδου τα αποτελεσματα (ο χωρος κατω χωραει αλλα 3 προσοφθαλμια, 2 ορθοσκοπικους που περιμενω και εναν 13 vixen LNW) ->

case1.jpg.639a164ea74ea722cba81881804c76ee.jpg

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε είπα και εγώ να συμμαζευτώ λίγο

 

SDC13492.JPG.276cb23c834da5d4b5f8349bac97cdc4.JPG

βαλιτσα 1

 

SDC13491.JPG.eb3ebb3cc0ce88f97c1d6f05bf0f1398.JPG

βαλιτσα 2

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα βαλιτσάκια είναι απίστευτα, το ένα είναι καλλίτερο από το άλλο και χωράνε απ’ όλα τα καλά…

Με την εξισορρόπηση θερμοκρασίας όμως δεν υπάρχει πρόβλημα;

 

Είχα φτιάξει πέρυσι μια θήκη για τα απαραίτητα σε ένα δερμάτινο τσαντάκι μέσης, και όταν έβγαζα έξω ένα προσοφθάλμιο για πρώτη φορά έπρεπε να περιμένω να «παγώσει» για να φύγει η θολούρα… (δεν ξέρω αν φταίει και η υψηλή υγρασία του νησιού)

Από τότε απλώνω τα σύνεργα σε μικρό τραπεζάκι φωτιζόμενο με πατενταρισμένο led νυκτός για να τα έχω όλα εύκαιρα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά το έχω κλωτσήσει (καταλάθος) κανα δυο φορές και μετά τα έψαχνα μές τα χόρτα...

Το αφρολέξ στα βαλιτσάκια δεν δημιουργεί πρόβλημα;

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

Ανήρτησα σε λάθος θέμα την δική μου βαλιτσούλα και την μεταφέρω εδώ.

Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να ξαναζωντανέψει το θέμα αυτό, όχι μόνο με όσους δεν είχαν αναρτήσει τότε, αλλά και με τους υπόλοιπους, προκειμένου να φανεί πως εξελίχθησαν εκείνες οι βαλίτσες του 2007. Κάποιο αντίστοιχο θέμα στις Νεφελοσκεπείς Νύκτες συνεχίζεται εσαεί.

Ορίστε λοιπόν και το δικό μου ταπεινό βαλιτσάκι προσοφθαλμίων. Πρόκειται γι' αυτό του γνωστού κιτ της Celestron Eyeopener, το οποίο για κάποιον λόγο μου αρέσει πολύ. Η αλήθεια είναι πως μεταφέρεται πολύ εύκολα, είναι ελαφρύτερο, ομορφότερο, με στρογγυλευμένες γωνίες, έχει το λογότυπο και δίνει την αίσθηση του σετ με το τηλεσκόπιο, σε σχέση με την γνωστή κινέζικη βαλίτσα που επίσης έχω και είναι αποθηκευμένη στο εξωτερικό ερμάριο της φωτογραφίας (δεν φαίνεται, είναι οριζόντια πίσω από της Celestron και κάτω από την εργαλειοθήκη). Μάλιστα είναι ήδη επενδυμένη με αφρό και σε αναμονή για να υποδεχθεί την συλλογή όταν, μοιραία, μεγαλώσει. Μέχρι τότε έχω προμηθευτεί και κόψει αφρώδες υλικό στα μέτρα της μικρής βαλίτσας, καθώς 2 ογκώδη προσοφθάλμια δρομολογούνται και σκοπεύω να τα χωρέσω εκεί. Τα φίλτρα είναι βολικότερο να βρίσκονται όλα μαζί σε άλλη θηκούλα, με εξαίρεση το UHC-S και ένα σελήνης που χρησιμοποιούνται περισσότερο και συμβιώνουν με τα προσοφθάλμια.

Η τρίτη βαλίτσα στο πρώτο πλάνο περιέχει τον υπόλοιπο εξοπλισμό τακτοποιημένο στα διάφορα χωρίσματά της. Τα κιάλια είναι τοποθετημένα εκτός, σε ετοιμότητα, τα Rocktrail μάλιστα γυμνά, μπροστά από το σκιάδιο του Nexstar. Επίσης ορατά από αριστερά προς τα δεξιά: Λογιστικό φύλλο με τα προσοφθάλμια, χάρτης του ουρανού 70x100 σε κορνίζα (περιέχει και ορυκτολογικούς χάρτες από πίσω, ενώ έπεται ο ομόσταυλος χάρτης της σελήνης), φακός σημάτων του 1960 με άσπρο, κόκκινο & πράσινο φως (περιείχε όταν τον ξέθαψα μπαταρίες Berek του 1980- υδήχαρις νοσταλγία), στην γαλαρία θήκη εργαλείων και μπαλαντέζα πάνω από την επόμενη βαλίτσα προσοφθαλμίων πάνω από μεγάλη χάρτινη θήκη εμπεριέχουσα το υπόλοιπο αφρώδες υλικό, κουτάκια και ψιλοπράγματα, μανδηλάκια Kleenex (από κάτω Baader Microstage), φωτογραφικός τρίποδας (κάτω από το ψευτοCelestron καπέλο), πίσω εκτυπώσεις αστρονομικού και γεωλογικού ενδιαφέροντος, δίπλα τσάντα με άλλες εκτυπώσεις, αφρώδες υλικό και διάφορα μικροπράγματα, εμπρός χάρτες και Meade MySkyPlus, προέμπροσθεν το σκιάδιο (μέσα γάντια μιας χρήσης χωρίς ταλκ), ημερολόγιο παρατήρησης, βιβλία πεδίου, μετεωρολογικοί σταθμοί, και αστρονομικό ημερολόγιο 2010. Μέσα μπαίνει και ένα δερμάτινο μπουφάν για τις μη προγραμματισμένες παρατηρήσεις. Χωράει επίσης και το Nexstar σε 2 τμήματα, αλλά προτιμώ να το φυλάω στο σαλόνι. Ίσως μπει μπροστά- μπροστά ένα Skywatcher Truss 5.1 Dobson για αστραπιαίες αστροπαρατηρήσεις

Ήδη έγραψα πολλά, τα προσοφθάλμια δεν τα περιγράφω καθώς αναφέρονται αλλού και είναι αναγνωρίσιμα πιστεύω. Μετά από κάποια σημαντική προσθήκη ή αλλαγή θα αναρτήσω εκ νέου.

 

3.jpg.3273bb76230d3f39efc564534c50740b.jpg

Έσο έτοιμος

 

2.jpg.3429deee71f328befa772ae3e2d91809.jpg

Βαλιτσάκι

 

1.jpg.47f5c5f31ed89dd6f51e63e789f9a0a6.jpg

Ερμάριο Οπτικών

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ορίστε λοιπόν, το έφτιαξα, αμέσως μόλις αποφάσισα ποιο θα είναι το δεύτερο σετ προσοφθαλμίων μου. Παράλληλα αναδιέταξα και το πρότερο σετ μέσα στο βαλιτσάκι της Celestron ώστε να χωράει και το διαγώνιο 2''. Αν και όταν υπάρξει τρίτο σετ, αυτό θα μπεί σε νέα βαλίτσα ώστε να συνοδεύει το 12'' SW truss dob (ή ότι άλλο είναι, όταν και εάν είναι). Αυτό εφ' όσον οι Υπερίωνες δεν με ικανοποιήσουν σε dob (υποψήφια TMB 100, Explore Scientific 100 ή Televue Ethos 100).

Μία τρίτη βαλίτσα αλουμινίου περιέχει όλα τα υπόλοιπα αξεσουάρ εκτός από το Microstage.

Στην μικρή βαλιτσούλα τα φίλτρα βρίσκονται σε διάταξη μέσα στην μικρή μπλε θήκη. Η προσβασιμότητα και η προφύλαξη είναι μακράν ανώτερες από πριν, ενώ καταλαμβάνουν και μικρότερο χώρο. Θα τοποθετηθεί και ο barlow όταν αντικατασταθεί στην άλλη βαλίτσα από κάποιον καλύτερο (προτείνετε αν θέλετε κάτι στα 2x που όμως να τοποθετείται στο σπείρωμα των φίλτρων για να δίνει περίπου 1.5x).Στην μεγάλη βαλίτσα οι 6 από τους 7 νάνους είναι γνώριμοι, ο 7ος (Χαχανούλης) είναι ο Explore Scientific 14mm 82 μοιρών, ο οποίος, ενώ είναι καλός, με έπεισε πως δεν χρειάζομαι πάνω από 68 μοίρες στο Nexstar και έτσι οδηγήθηκα στην πρόσκτηση της συμμορίας των Υπεριώνων. Κάτω από τα προσοφθάλμια κρύβονται (στο υπόγειο) ένα φίλτρο UHC-S, ένα σελήνης, ένα φυσερό, ένα Green Laser Pointer και ένα LensPen, ενώ χωράνε και άλλα πράγματα. Δεξιά οι δύο Focal Reducer, τα αξεσουάρ των Hyperion, ο Powermate και ο Rigel QuickFinder. Τα 2 καπάκια είναι χύμα, στην θέση που α μπει ο Barlow. Τον νυν Barlow μάλλον θα τον εκτοπίσει κανένας ορθοσκοπικός, δίπλα στον Vixen Ortho Ret.

Έχω αρκετό υλικό για να φτιάξω και τις 2 από την αρχή, καθώς δεν έκανα ιδανική εκμετάλλευση του χώρου, αλλά προς το παρόν καλές είναι.

Στέφανε, οι 31 & 24mm είναι έτοιμοι για δοκιμή, ενώ και ο Explore Scientific περιμένει τον Σοφό σου τον Λόγο.

Δείξτε βρε παιδιά και τα δικά σας να γίνει λίγος τζερτζελές! Συννεφιά έχει ούτως η άλλως, πως να περάσει η νύκτα;

DSC01791.thumb.JPG.e0cc326484907608cea1a88091a98c98.JPG

DSC01789.thumb.JPG.fb669c1614156f00d9256c7894d6c52f.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν έβαλες και την μικρούλα; Μέσα σε μία κοσμηματοθήκη για να μην είσαι off topic!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία πράγματα έχετε φτιάξει. Αυτό το αφρολέξ που το βρίσκεται, έχω κι εγώ ένα βαλιτσάκι, θέλω να το φτιάξω και να κάνω θέσεις για τα προσοφθάλμια. Ευχαριστώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω προσωπικα το βρηκα εδω και μου στοιχισε 5 euro .. http://www.afrolex.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης