Jump to content

Σελήνη & Πλειάδες, Απόκρυψη Μερόπης - 21 Φεβρουαρίου '10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές φωτογραφίες από την αστροβραδιά

337722763_LunarOccultationWorkbench.thumb.jpg.8ea8f7ac40514b5f9ef4633418de346a.jpg

1125869506_MonitoringMerope.thumb.jpg.d7013f5e783e10624fbb5bfe4fdffdfc.jpg

1519547082_MoonPleiadesStargazing.thumb.jpg.e901709444ac93e4b3821970a548dd23.jpg

2052736137_MaunaKerateaControlRoom.thumb.jpg.42a862f181fee79e2021dd618f0f2321.jpg

163632439_KimonkaiKyriaki.thumb.jpg.73f2077431b57cfd5051c5fc4e652749.jpg

142547911_OAntonisepitoergon.thumb.jpg.ff46546e40f16444534bdd95e0a946ba.jpg

407248526_YiannisEfremidis.thumb.jpg.f6b174bd3d3c1876af07b96107e76eb1.jpg

488807895_StellakaiYiannis.thumb.jpg.e1d8b98be79d4411ef21ff41ee0cf298.jpg

80792122_VageliKyriakiTAL2M.thumb.jpg.03b64f98bf82c636b76da9b040b2de94.jpg

1260985774_EliasVagelisKyriakiAntonis.thumb.jpg.436369676b1acdcbdefa066629aaf6a4.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και το video...

 

 

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινόμενο αυτό μας έδωσε άλλη μια αφορμή να φύγουμε από Αθήνα, έστω για λίγες ώρες. Είχα σκοπό να πάω λίγο στο εξοχικό να χαλαρώσω και αυτό ήταν ό,τι καλύτερο. Η παρέα βέβαια για τόσες πολλές βέβαιες αποκρύψεις ήταν κάτι περισσότερο από επιθυμητή. 'Ετσι, εγώ, η Μάχη, η Αγγέλα και ο Θέμης κινήσαμε να συναντήσουμε τον Δημήτρη και να συνεχίσουμε για το Αλεποχώρι και τον απογευματινό καφέ που τον περίμενα πώς και πώς.

 

Δεδομένου του βέβαιου των υπολοίπων αποκρύψεων που επρόκειτο να παρατηρήσουμε, η βαρύτητα είχε δωθεί εξαρχής στην ορογραφική επιπρόσθηση (υιοθετώ ευχαρίστως αυτόν τον όρο!) του SAO76185 και στην όσο επέτρεπαν οι συνθήκες καταλληλότερη επιλογή του τόπου παρατήρησης. Είχα δει από την Αθήνα ακόμα ότι η πράσινη γραμμή στο .kmz αρχείο του Βαγγέλη διερχόταν μόλις 200 μέτρα από το σπίτι μας! Ποιο άλλο μέρος λοιπόν θα ήταν καταλληλότερο εκεί;; Και μάλιστα σε τόσο στέρεο έδαφος όσο το μικρό γηπεδάκι του μπάσκετ που έχουμε εκεί;

 

Φτάνοντας στο Αλεποχώρι και περνώντας από τον παραλιακό δρόμο, επικρατούσε τόσο δυνατός άνεμος που η θάλασσα έφτανε σχεδόν στην άκρη του δρόμου. Το πρώτο πράγμα που κάναμε όταν μπήκαμε στο σπίτι ήταν να δούμε αν το γηπεδάκι μάς παρείχε αρκετή κάλυψη. Με χαρά διαπιστώσαμε ότι τα φυτά που οριοθετούσαν το οικόπεδο, όπως και το σπίτι του μπροστινού γείτονα μας έδιναν ικανοποιητικό απάγγιο. Νομίζω ότι δεν υπήρχε καλύτερο μέρος για τη παρατήρηση, έστω και αν απείχε 200 μέτρα από το graze-limit!

 

Μετά τον απολαυστικό καφέ στο "Κέλσος", γυρίσαμε σπίτι και αρχίσαμε το στήσιμο. Η συνταγή μου για την οπτική παρατήρηση και χρονομέτρηση των φαινομένων, η γνωστή: Το ισημερινό 8" f/6 θα μου έδινε την ιδανική εικόνα μέσα από το Nagler T6 7mm. Το ρολόι συντονισμένο με το ραδιοσήμα DCF77 θα μας έδινε την ακριβή ώρα, ενώ με το χρονόμετρο θα είχαμε την ακριβή ώρα που θα λάμβανε χώρα το εκάστοτε από τα φαινόμενα.

 

Η απόκρυψη της Μερόπης θα έσερνε τον χορό των αποκρύψεων! Ελλείψει χαρτών δεν ήξερα ποιο από τα δυο άστρα που έβλεπα ήταν, αλλά λίγη ώρα πριν, όταν διέκρινα την σκοτεινή πλευρά της Σελήνης να πλησιάζει το ένα από αυτά, μου έφυγε κάθε αμφιβολία! Έχω δει πολλά ανοιχτά σμήνη, άλλα λαμπρά και άλλα λιγότερο. Είμαι από τους πιο φανατικούς οπαδούς της άποψης ότι ειδικά στα ανοιχτά και σφαιρωτά σμήνη, η εικόνα που έχουμε μέσα από το προσοφθάλμιο, αυτή η τόσο λεπτεπίλεπτη και ντελικάτη θέα, με την τόσο όμορφη αντίθεση και οξύτητα, αυτή η εικόνα με τα άστρα σχεδόν σημεία και με τα όμορφα spikes να τα στολιζουν περιμετρικά, δεν μπορεί να συγκριθεί με καμία φωτογραφία. Οι φωτογραφίες είναι για αντικείμενα που δε μπορούμε να δούμε. Σε αυτά που είναι διακριτά και προσφέρονται για οπτική απόλαυση, ε, εκεί οι ccd και οι κάμερες, για μένα τουλάχιστον πρέπει να παραμερίζονται!! Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια, η αντίθεση πήγε περίπατο λόγω της Σελήνης, η οποία όμως μας αποζημίωσε και με το παραπάνω. Δεν άργησα λοιπόν να αναγνωρίσω την Μερόπη πολλή ώρα πριν την απόκρυψή της.

 

Όσο την περιμέναμε, θέλησα να κάνω μια "βόλτα" στο πεδίο με το Radian 18mm. Ήθελα να σεργιανήσω λίγο στις Πλειάδες, είχα τόσο καιρό να τις δω... Ξεκίνησα τον περίπατό μου από την αντίθετη, από την ανατολική μεριά τους. Σιγά σιγά σάρωνα το πεδίο με τα κατάλευκα διαμαντάκια που τις απαρτίζουν. Προσπάθησα να "φύγω", να φανταστώ ότι κοιτάζω μέσα από κάποιο παράθυρο:

"Και συνεχώς πήγαινα προς τα δυτικά, μέχρι που συνάντησα την Μερόπη. Σταμάτησα αμέσως! Προτίμησα να συνεχίσω την βόλτα μου πιο αργά... άρχιζα να κοιτάζω "από το παράθυρο" με δειλά βλέμματα προς τα δυτικά. Είχα ξαναδεί τις Πλειάδες, αλλά αυτή τη φορά, σε αυτό το αγνάντι από το "παράθυρο", έβλεπα μια λευκή άλω να τις περιβάλλει. Τι να ήταν αυτό... Οι Πλειάδες έχουν πιο σκοτεινό φόντο... Αυτό τώρα τι είναι;;; Η περιέργεια με έσπρωχνε να κοιτάζω όλο και πιο πέρα, πέρα από την Μερόπη, στα όρια του παραθύρου! Ξαφνικά, είδα κάτι από το παράθυρο που με εξέπληξε! Μα.. τι είναι αυτό το γκρίζο ημικύκλιο;; Τι να είναι αυτό το πράγμα που τόσο λίγο διαφέρει από το φόντο, από το υπόλοιπο κομμάτι του ουρανού μου;; Τι απόκοσμο που είναι... Τι να πλησιάζει τις Πλειάδες; Τι να θέλει να μου κρύψει την Μερόπη μου;;; Για να δω λίγο πιο πέρα.. Αααα! Η Σελήνη! Η διαχωρίζουσα έδινε τέλος στο γκρίζο και απόκοσμο αυτό ημικύκλιο και το χώριζε από μια γνώριμη, υπέρλαμπρη επιφάνεια γεμάτη όρη, περίεργες θάλασσες, κρατήρες και ρήγματα.. Ώστε αυτή πλημμύριζε τις Πλειάδες και απειλούσε την Μερόπη μου! Γύρισα πίσω... Ήθελα να αποτυπώσω καλά, ανεξίτηλα στη μνήμη μου, αυτό το γκρίζο ημικύκλιο, που όλο και περισσότερο πλησίαζε την κατάλευκη Μερόπη."

 

Νομίζω ότι τα συναισθήματα από την πρώτη οπτική επαφή της σκοτεινής πλευράς της Σελήνης έχουν θέση ανάμεσα σε αυτά που θα ακολουθήσουν. Η πρόβλεψη έδινε την απόκρυψη της Μερόπης στις 21:19:14. Το σήμα του ρολογιού σήμανε την έναρξη του χρονομέτρου.. Αριστερό χέρι το χρονόμετρο και με το δεξί το χειριστήριο ορθής αναφοράς. Σκίαστρο το χέρι με το χρονόμετρο και το μάτι στραμένο στη Μερόπη που πλέον ήταν έτοιμη να εξαφανιστεί!. "Τώρα", "Τώρα θα χαθεί", φωνάζαμε! "Νάτο"! STOP!! "Ναιαιαιαιαιαι"!!!! Χάθηκε! Χρονόμετρο 1' 14" 50/100 ----> 21:19:14.5

 

Οι πρώτοι πανηγυρισμοί! Νέο ξυπνητήρι στο ρολόι για το διπλό SAO76197. Διαχωρισμού 6.6". Μπορούσα σχετικά εύκολα να το σπάσω. Πρωτεύον 7.28mag και δευτερεύον 9.6mag με το δευτερεύον να αποκρύπτεται πρώτο. Παρόλο που λίγα λεπτά πριν μπορούσα να διακρίνω το δευτερεύον, δεν μπόρεσα να δω την απόκρυψή του, επομένως άφησα το χρονόμετρο να κυλά για το πρωτεύον. Πιο αμυδρό από τη Μερόπη, έπρεπε να χρησιμοποιώ ανά διαστήματα πλάγια όραση ώστε να διακρίνω καλύτερα την απόσταση που το χώριζε από την αρκετά δυσδιάκριτη αλλά τόσο εντυπωσιακή πλευρά της Σελήνης. "Πάει κι'αυτό, τό'φαγε!!!" Πρόβλεψη πρωτεύοντος 21:45:12, μέτρηση 21:45:9.43!!!! Και νομίζω ότι αυτό είναι εντυπωσιακό: Η απόκρυψη έγινε ΝΩΡΙΤΕΡΑ από την πρόβλεψη, πόσο μάλλον αν λάβουμε υπόψιν και τα σφάλματα αντίδρασης!!

 

Δεν είχαμε χρόνο για κουβέντες! Η Μερόπη θα έβγαινε από την κρυψώνα της στις 21:56:47. Θυμόμουν το σημείο που είχε αποκρυφθεί, οπότε μπορούσα να υπολογίσω στο περίπου το σημείο της φωτεινής πλευράς από το οποίο θα έβγαινε. Ήταν η πιο αγωνιώδης καταγραφή. Παρόλο που ήξερα περίπου το σημείο επανεμφάνισης, περίπου τη στιγμή που θα γινόταν, η καρδιά μου χτυπούσε δυνατά. Κανένα αστέρι ΔΕΝ προειδοποιεί κατά την επανεμφάνισή του, εκτός και αν είναι... Αντάρης! Πράγματι, εμφανίστηκε σχεδόν ακαριαία στις 21:57:10.96 από τον ορίζοντα ενός χαρακτηριστικού της επιφάνειας που θύμιζε κρατήρα. Ένα λευκό αστέρι να ανατέλλει από την τραχειά επιφάνεια της Σελήνης: Στιγμές απίστευτες και μοναδικές!

 

SAO76185: Η πρόκληση της βραδιάς. Το αστέρι της ορογραφικής απόκρυψης μεγέθους 8.42. Παραμέρισα το χρονόμετρο. Η πιο απαιτητική παρατήρηση απαιτούσε προσήλωση σε ένα αστέρι που ήταν πολύ δύσκολα ορατό, αλλά ορατό! Συνεχή βλέμματα πλάγιας όρασης για συνεχείς επιβεβαιώσεις της θέσης της Σελήνης. Απεύφευγα να κοιτάζω το άστρο κατ' ευθείαν, προς αποφυγή τυχόν "ψευδούς απόκρυψης", ήταν αρκετά αμυδρό και η αντίθεση κάτι παραπάνω από χάλια! Όταν δεν κοιτούσα πλάγια, κοιτούσα πάνω στην σκοτεινή πλευρά, ελάχιστες στιγμές κοίταζα το άστρο! Η πρώτη απόκρυψη! Ακαριαία επιβεβαίωση με πλάγια όραση: Το άστρο σαφώς έλειπε! Στιγμές μετά, επανήλθε.. Συνεχείς ριπές στη κλειστή περιοχή.. Συγκέντρωση πλήρης! Δεύτερη απόκρυψη. Αυτόματα η επιβεβαίωση απουσίας με πλάγια. Πουθενά το άστρο! Μόνο η σκοτεινή πλευρά της Σελήνης! Νάτο πάλι το αστέρι μας! Δευτερόλεπτα αργότερα, είχε "απογειωθεί" αρκετά από τη Σελήνη σηματοδοτώντας το τέλος του φαινομένου. 2 αναλαμπές! Καθόλου άσχημα και άκρως ικανοποιητικά!

 

Τελευταία καταγραφή: SAO76251. Με σαφώς χειρότερο είδωλο, αφού την προβλεπόμενη ώρα απόκρυψης 22:54:08 το φεγγάρι μας είχε χαμηλώσει αρκετά. Η καταγραφή αυτή έμελλε να έχει το μεγαλύτερο σφάλμα, καθώς την στιγμή της απόκρυψης 22:54:09.09 μια ριπή ανέμου κούνησε το σωλήνα αρκετά. Δε πειράζει όμως!!

 

Πρώτη φορά είδα τόσες αποκρύψεις μαζεμένες! Εύχομαι σε όλους να ζήσουν ανάλογη εμπειρία με την ψυχή τους! Και στα επόμενα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά το δοκίμιο του Δημήτρη που μας μετέφερε στο Αλεποχώρι μια ακόμα φώτο λίγο μετά την έξοδο της Μερόπης.

pleiades0.thumb.png.2db924cca685f2c0425c08cc1f09b9d4.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κι ένα video...

 

 

 

Χάνει λίγο ο αμυδρότερος συνοδός στο διπλό STF 450, που σε κανονική ανάλυση φαίνεται καλά.

Επίσης σε κανονική ανάλυση φαίνεται "αυτή η λευκή άλως" του σκοτεινού τμήματος, που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά της.

Αλλά η περιγραφή του Δημήτρη είναι όλα τα λεφτά, όπως πάντα.

Δημήτρη συγχαρητήρια για τις άψογες παρατηρήσεις και τις χρονομετρήσεις σου!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάνει λίγο ο αμυδρότερος συνοδός στο διπλό STF 450, που σε κανονική ανάλυση φαίνεται καλά. Επίσης σε κανονική ανάλυση φαίνεται "αυτή η λευκή άλως" του σκοτεινού τμήματος, που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά της.

Βαγγέλη τι πρόβλεψη είχες για την απόκρυψη του πρωτευόντος του STF450 (SAO 76197);

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη τι πρόβλεψη είχες για την απόκρυψη του πρωτευόντος του STF450 (SAO 76197);

Είχα από το OCCULT: Ώρα UT 19h 46min 23sec

και με το GPS το κατέγραψα στις Ώρα UT 19h 46min 22sec

(και ο συνοδός, μέλος Β, περίπου 14 ή 15 sec νωρίτερα. Δεν έχω ελέγξει διεξοδικά ακόμα τα frames)

Απόκλιση μόλις ενός δευτερολέπτου από την πρόβλεψη, όπως ακριβώς και στη Μερόπη.

 

Occultation prediction for Mauna Keratea

E. Longitude 24 2 29.0, Latitude 37 50 0.0, Alt. 110m;

10 Feb 21 19 46 23 d 551SB9 7.3 7.3 47+ 87 41 270 57N 44 344 58 -8.0 -4.9 +1.6+0.8 .318 43 3 47 24.4 23 54 53

551 is triple: AB 7.3 9.1 6.2" 263.8 : AC 7.3 14.0 59" 175.0

 

ΥΓ: Είδες το e-mail του Dave Herald ?

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη όχι δε το είδα το mail του Dave. Μπορείς να μου το προωθήσεις;

 

Όπως μπορείς να δεις είχα απόκλιση μισού δευτερόλεπτου στη Μερόπη και μου κάνει εντύπωση ότι το διπλό αποκρύφτηκε νωρίτερα. Να είχε τόσο μεγάλη απόκλιση το LOW; :-k

 

Πάντως το LOW με συντεταγμένες του Mauna, δίνει για το διπλό αυτό απόκρυψη στις 21:46:22. Όπως είδα στο βίντεό σου, η απόκρυψη έγινε στις..... 21:46:22. Απίστευτο;;!! :mrgreen:

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο Αλεποχώρι είχε τόσο μεγάλο σφάλμα.. ](*,)

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη σε ευχαριστουμε για το ομορφο ταξιδι!!

 

 

Μπραβο σε ολους για τις καταγραφες, τις περιγραφες και για τις φωτογραφιες!!! =D> =D>

:mrgreen: :mrgreen:

 

 

 

Βαγγελη πως βαζεις στο βιντεο "καρφωτα" την ωρα;;

 

 

 

 

 

 

παιδια ειμαι απογοητευμενος απο το λαπτοπ μου...μου εκανε την εγγραφη με αρκετο θορυβο(μαλλον γιατι επερνε ρευμα απο το αμαξι) και δεν μου αρεσει καθολου το βιντεο που μου αποθηκευσε :cry: :cry:

τουλαχιστον απολαυσαμε το φαινομενο οπτικα

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε κι εγώ κατάφερα να το παρακολουθήσω.

Από τη μία ή χιονόπτωση στη διαδρομή Καλαβρύτων-Ζαρούχλας μετά το χιονοδρομικό κι από την άλλη η χωμάτινη λασποχιονισμένη διαδρομή Ζαρούχλα-Φενεός, με καθυστέρησαν σημαντικά ώστε να φτάσω εγκαίρως σε μέρος που να μην έχει σύννεφα ή να μην βρέχει. Η πρόθεση μου ήταν να γίνει η παρατήρηση στη Λίμνη Δόξας αλλά ο καιρός δυστυχώς δεν το επέτρεψε.

Αρκούμαι στις γλαφυρές περιγραφές του Δημήτρη, στο βίντεο του Βαγγέλη και στις φωτογραφίες όλων σας. Πάντα τέτοια και καλύτερα! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ Δημήτρη σου προώθησα το χτεσινό e-mail του Dave Herald στην PLANOCCULT mailing list.

Εξηγεί πώς πρέπει να υποβάλλουμε τι και σε ποιο φορέα (είναι λίγο διαφορετικά για τα double stars).

Νομίζω ότι και το LOW και το OCCULT έχουν την ίδια ακρίβεια στις προβλέψεις. Απλά το OCCULT έτυχε εδώ να πέσει έξω 1 (ολογράφως: ένα ) δευτερόλεπτο!!! Σε άλλη επόμενη περίπτωση πιθανότατα μπορεί να συμβεί το αντίστροφο. Η ουσία είναι ότι μιλάμε για τρομερή ακρίβεια και στα δύο προγράμματα.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο Αλεποχώρι είχε τόσο μεγάλο σφάλμα.. ](*,)
Διότι εμείς στη Mauna Keratea είχαμε τον Αντώνη, ενώ εσείς όχι!

 

Βαγγελη πως βαζεις στο βιντεο "καρφωτα" την ωρα;;

@ Βασίλη,

Βασικά είναι ένα κουτάκι GPS με παλμό 1 PPS (pulse per second) που κάνει τη δουλειά, και το οποίο παρεμβάλλεται μεταξύ της Watec και του laptop σου.

Δες εδώ http://www.astrosynedrio2007.gr/praktika/chapters/Tsamis.pdf στη σελίδα 192 & 193: "Time Inserters",

καθώς και την πρώτη πηγή στη βιβλιογραφία (Chasing the Shadow)

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η περασμένη Κυριακή τα είχε όλα!

 

1) Αποκρύψεις, η μία μετά την άλλη!

Η απόκρυψη της Μερόπης εντυπωσιακή, όπως αναμενόταν... :D

Την παράσταση κατά τη γνώμη μου την έκλεψε αυτή, όπως και το graze. Στο τελευταίο ο αστέρας, καθώς "έξυνε" την επιφάνεια της σελήνης, έδινε την εντύπωση ότι προχωρούσε με το ζόρι πάνω σε έναν κακοτράχαλο δρόμο, και ένιωσα ότι ο χρόνος διαστελλόταν εκείνες τις στιγμές.

Και οι υπόλοιπες αποκρύψεις μας αποζημίωσαν βέβαια, και με το παραπάνω! Μεγάλος ο ενθουσιασμός κατά την εξαφάνιση του κάθε αστέρα. Τα καταφέραμε, σε πείσμα του Στρατηγού Ανέμου που μας είχε ζαλίσει, καθώς δεν κόπασε ούτε στιγμή.

 

 

2) Απόδραση από την Αθήνα, και καλή παρέα. Η θέαση από τα super duper κυάλια του sevax καταπληκτική, όπως και οι εικόνες από το νεοαποκτηθέν τηλεσκόπιο του themis.

Eυχαριστούμε τον Δημήτρη για την φιλοξενία στο γηπεδάκι, και τον έτερο Δημήτρη για την...τροφοδοσία της ομήγυρης!

 

Themis, πολύ ωραίες οι φωτό και τα video. Ανέβασε και τα υπόλοιπα video, αν θες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα ακόμα βιντεάκι και από μένα... Ελπίζω να το πέτυχα :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Ευτυχώς ο δυνατός αέρας δεν κατάφερε να μας τα χαλάσει :D

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γιάννη, το πέτυχες!

Συγχαρητήρια για την 3ωρη προσπάθεια, αλλά και τη μετέπειτα επεξεργασία!

πολύ ωραίο το σεκάνς!

 

Μάχη, είναι πολύ εύστοχη η εικόνα που δίνεις για να αποδώσεις την ένταση και την αγωνία των στιγμών. Με εκφράζει κι εμένα!

 

Κατερίνα δεν πειράζει, θα υπάρξουν σίγουρα και άλλες φορές. Θέλουμε κι άλλο!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια σε ολης της Ελλαδος παιδιααα...εεε παρασυρθηκα.

#-o

Ακομα προσπαθω να συνελθω :cheesy: απο τον αερα :twisted: απο την πρωτη μου αποκρυψη \:D/ και απο την ενθουσιωδη παρεα του Αλεποχωριου. =D>

Μαχη, Αγγελα, Θεμη, Δημητρη, να ειστε καλα. :D

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομα προσπαθω να συνελθω :cheesy: απο τον αερα :twisted: απο την πρωτη μου αποκρυψη \:D/ και απο την ενθουσιωδη παρεα του Αλεποχωριου. =D>

Μαχη, Αγγελα, Θεμη, Δημητρη, να ειστε καλα. :D

Δημήτρη το φχαριστήθηκες, ε; Είδες τι ωραίες που είναι οι αποκρύψεις; Εύχομαι πολλές - πολλές ακόμα!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τι σας έπιασε;

Όλα ήταν χάλια!

Ο καιρός χάλια, η παρέα χάλια, οι συνθήκες χάλια!

Και αυτό το γκρέιζινγκ, πως το λέτε, πολύ χάλια :lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=PiBBjs0Zlo8

 

Θέλω πάλι! :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη ναι,ναι \:D/

Γιαννη ολα χαλια και το φλιτζανι με τον καφε που εριξα μια..... κεφαλια και ακολουθησε την θεωρια του Νευτονα ](*,)

Και για τα σουβλακια που εχασα μια τελευταια αποκρηψη ](*,) :twisted: @#$%&

Και το τεχνικο προβλημα του Θεμι :cheesy: :mrgreen:

Ξεχασα κατι; #-o

Γιαννη το γκρέιζινγκ, εγω το λεω κρειζι λαβ.......αυτο μου θυμιζει :-note

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπα να το κάνω λίγο πιο ρομαντικό!!!! Και το έκανα :mrgreen: :mrgreen:

 

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... στο Αστεροσκοπείο του ΑΠΘ, είχαμε την ευκαιρία να δούμε την ορογραφική απόκρυψη της Μερόπης με το 8ιντσο διοπτρικο τηλεσκόπιο του αστεροσκοπείου.

Ανδρέα και Κώστα, για να ολοκληρώσουμε την εικόνα, ποιες είναι οι ακριβείς γεωγραφικές συντεταγμένες του σημείου παρατήρησης, πχ σε Google Earth;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίδες, φοβερό το «κλίμα» στην Mauna Keratea, φοβερά και τα αποτελέσματα των καταγραφών. Χαίρομαι που στη σύντομη επίσκεψή μου στην Αθήνα μου «έκατσε» απρογραμμάτιστα και η βόλτα μέχρι το θρυλικό αστεροσκοπείο και μπόρεσα να σας δώ! (Λεωνίδα και Μυρσίνη, ευχαριστώ). Υπόσχομαι να ξανάρθω!

_____________

Μην έχοντας μαζί μου κάποιο οπτικό όργανο για την παρατήρηση της απόκρυψης, ρωτάω τον ξάδελφό μου που με φιλοξενούσε αν έχει κανένα ζευγάρι κιάλια - μιάς και είναι φανατικός θεατής παντός είδους metal συναυλιών - και μ' αφήνει ξερό βγάζοντας από το ντουλάπι ένα ζευγάρι μικρά Zeiss! Ποιός στη χάρη μου! Τα μικρά λοιπόν 6Χ30 παρακολούθησαν πολύ άνετα τη Μερόπη και την εξαφάνισή της από τη Σελήνη. Μπορεί να μην έστησα τηλεσκόπια και μηχανές, αλλά το φαινόμενο το ευχαριστήθηκα! Και διπλά βέβαια λόγω της παρέας.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, αν βάλεις στο Google Earth συντεταγμένες 40.63070540081302 N, 22.95907884836197 E θα πέσεις πάνω στο θόλο του αστεροσκοπείου στο ΑΠΘ...

 

Και το αντίστοιχο λινκ για το Google Maps: http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=40.63070540081302+N,+22.95907884836197+E&ie=UTF8&ll=40.630846,22.959014&spn=0.001378,0.002411&t=h&z=19

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ, είσασταν μόλις 750m νότια από το μονοπάτι της πρόβλεψης.

Εμείς στην Κερατέα 530 μέτρα βορειώτερα από το δικό μας μονοπάτι.

Νομίζω πήγαμε καλά ως προς την ακρίβεια της πρόβλεψης.

Για αποκλίσεις 1-1.5 χλμ (+/-) δε χάνεται η ορογραφική, δεδομένων και των υψών των σεληνιακών ορέων (2-3 χλμ και κάτι ή παρά κάτι).

Πρόταση (προς όλους):

... Υπάρχουν όμως μικροδιαφορές στους χρόνους και τον αριθμό των αναλαμπών,

θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να καταφέρουμε να παρατηρήσουμε στην πράξη την επόμενη φορά, εάν πχ έχουμε δύο ή περισσότερουε σταθμούς σε κάθετη απόσταση πχ 500 μέτρων.

Ίσως να το επιχειρήσουμε αυτό στις Πρέσπες με την Αφροδίτη, ή σε κάποια άλλη ευκαιρία.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Βαγγέλη, αν βάλεις στο Google Earth συντεταγμένες 40.63070540081302 N, 22.95907884836197 E θα πέσεις πάνω στο θόλο του αστεροσκοπείου στο ΑΠΘ...

 

Τι λέγαμε; ΑΠΘ;

Αυτό δε λέγεται τύχη, λέγεται πρόκληση!

Ξημερώματα 4ης Σεπτεμβρίου 2010 (Σάββατο, Ώρα Ελλ. 03:39:42)

H ορογραφική απόκρυψη του 7ου μεγέθους αστέρα SAO 78742 πέφτει σχεδόν πάνω στο θόλο του αστεροσκοπείου :D

 

... η συνέχεια εδώ.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης