Jump to content

Προυπoθέσεις για αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου εμπειρία λέει :

 

Σε πολυμορφικό αυτοκίνητο με ένα 12'' dob (scope pooling που λέει ο Γιώργος) και όλα τα άλλα συμπράγκαλα δεν χωράνε πάνω από 2 άτομα με ΤΙΠΟΤΑ. Έστω και έτσι όμως τα έξοδα είναι τα μισά....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η δική μου εμπειρία λέει :

 

Σε πολυμορφικό αυτοκίνητο με ένα 12'' dob (scope pooling που λέει ο Γιώργος) και όλα τα άλλα συμπράγκαλα δεν χωράνε πάνω από 2 άτομα με ΤΙΠΟΤΑ. Έστω και έτσι όμως τα έξοδα είναι τα μισά....

 

Σε μια μακρινη εκδρομη, αυτο κανει τη διαφορα... Αλλο 60 ευρω βενζινη, αλλο 30. Προφανως το 12αρι μπαινει στα πισω καθισματα διοτι δε χωραει στο πορτ παγκαζ, σωστα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη το επιμαχο μπαλκονι μου, δεν ειναι και πολυ φαρδυ,

μια λογικη προυποθεση θα ηταν ο οπτικος σωληνας να μην ειναι πολυ μακρυς.

 

Επανω σε αυτο ηθελα να ρωτησω. Πως γινεται, οπτικος σωληνας

αχρωματικου διοπτρικου, να εχει μικροτερο μηκος απο την εστιακη του αποσταση?

Ειναι λογικο?

 

Προκειται για το Skywatcher - Evostar-102:

Focal length: 1000 mm

Length during observing: 940 mm

 

(http://www.apm-telescopes.de/en/Telescopes-/Refracting-Telescopes-OTA/Achromates/Skywatcher-Evostar-120-refractor-OTA.html)

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με Mak/ διοπτρικό vs νευτώνιο Dobson, το πλεονέκτημα των πρώτων έγκειται στο ότι ο τρίποδάς τους τα ανεβάζει επάνω από τι κιγκλίδωμα. Άρα κερδίζεις ελευθερία κινήσεων.

Το επιπλέον μήκος στα διοπτρικά το προσφέρει ο διαγώνιος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχολούμενος με την ερασιτεχνική αστρονομία το πρώτο που πρέπει να αποφασίσεις είναι αν μπορείς και θέλεις να πάρεις τα βουνά. Εκεί βρίσκεται η μαγεία της είτε το θέλουμε είτε όχι.

 

Αν αποφασίσεις ότι δεν σου αρέσει το κρύο, το σκοτάδι, οι μετακινήσεις, τα ξενύχτια κ.λ.π αποφασίζεις με βάση αυτό που μπορείς να δεις από το σπίτι σου.

 

Πολύ εύστοχα τα έθεσε ο Πάνος εδώ. Πολλοί εξασκούν το χόμπι από την πόλη αλλά απλά δεν μπορείς να απολαύσεις όλη του τη διάσταση έτσι. Δυστυχώς, βέβαια, το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτό το σχέδιο είναι πλέον η τιμή της βενζίνης όπως ειπώθηκε. Πριν 5-6 χρόνια κάναμε σχέδια για Πάρνωνα και άλλα βουνά χωρίς να το πολυσκεφτόμαστε. Πλέον οι περισσότεροι ζορίζονται.

 

Όσο για το χώρο, εξαρτάται από το αυτοκίνητο και το τηλεσκόπιο. Εγώ το 12άρι μου το βάζω σε μεσαίο αυτοκίνητο μαζί με 3 επιβάτες, βοηθάει όμως η συμπαγής του βάση.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα, ειναι χαοτικη η διαφορα μεταξυ του ουρανου π.χ. της Θεσσαλονικης (ορατοτα μολις 20-30 αστρα) με αυτον ενος μακρινου βουνου (3000 αστρα τουλαχιστον, συν νεφελωματα κτλ.).

Μιλαμε για 100 φορες περισσοτερους στοχους! Τα μεγαλα τηλεσκοπια απλα χαραμιζονται σε αστικους ουρανους...

 

:(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασχολούμενος με την ερασιτεχνική αστρονομία το πρώτο που πρέπει να αποφασίσεις είναι αν μπορείς και θέλεις να πάρεις τα βουνά. Εκεί βρίσκεται η μαγεία της είτε το θέλουμε είτε όχι.

 

Αν αποφασίσεις ότι δεν σου αρέσει το κρύο, το σκοτάδι, οι μετακινήσεις, τα ξενύχτια κ.λ.π αποφασίζεις με βάση αυτό που μπορείς να δεις από το σπίτι σου. Αν αυτο είναι λίγο ή πολύ εξαρτάται από τον καθένα μας. Αν αποφασίσεις ότι αξίζει το κόπο καταλήγεις σε μια λύση (όπως σου είπε ο Κώστας) με ένα πλανητικό τηλεσκόπιο με δύο φακούς και λίγα έξοδα, να χαζέυεις πλανήτες και να τραβάς και καμιά φωτόγραφία τους.

 

Το ζήτημα είναι να έχεις τις σωστές προσδοκίες για να μην απογοητευθείς και πετάξεις τα χρήματα σου. Γιατί κάποιοι περίμεναν να δουν γαλαξίες από την Ακρόπολη........και το χειρότερο κάποιοι τους βλέπουν κιόλας.

 

Πάνο πιστεύεις τελικά ότι από το μπαλκόνι του κάποιος μπορεί να χαζεύει μόνο πλανήτες με ένα μικρό τηλεσκόπιο μέσα από την πόλη με την φωτορύπανση που αναφέρει ο φίλος matrix;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε εσύ πραγματικά πιστεύεις ότι ένας άνθρωπος μέσα από τη Θεσσαλονίκη σε ένα στενό μπαλκόνι και με μόλις ένα τεταρτημόριο του ουρανού στη θέαση του, μπορεί να παρατηρήσει κάτι άλλο;

 

Και αν θεωρητικά μπορεί να παρατηρήσει κάποια σμήνη και ίσως ελάχιστα νεφελώματα θα του πρότεινες σαν πιο έμπειρος την αγορά τηλεσκοπίου για αυτούς τους στόχους;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει και πιστεύω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή γενικότερα. Οπότε με χαρά να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου γιατί έχω κάποιες αντίστοιχες εμπειρίες σε παρατηρήσεις από Γλυφάδα, Φιλοπάππου, Πατήσια, Βόλο. Βλέποντας τον ουρανό της Αθήνας πριν αρκετά χρόνια με γυμνά μάτια, με έπιανε αηδία από το θέαμα. Όμως κάποια στιγμή είδα πρακτικά και με υπομονή το τι μπορούσα να παρατηρήσω. Έκανα παρατήρηση επίσης, από προάστια και περιφερειακούς οικισμούς λιγότερο φωτορυπασμένους. Από μεγάλο μέρος του ουρανού, αλλά και από συγκεκριμένο τμήμα του. Έχω καταγράψει αρκετά στοιχεία για τους στόχους που βλέπω, την ώρα, το φαινόμενο μέγεθος αστέρων στην φωτορύπανση του ουρανού. Στην αρχή πρακτικά και αργότερα σε συνδυασμό με το SQM-L. Καταλαβαίνεις αγαπητέ Πάνο, λοιπόν, γιατί με ενδιαφέρει μια σωστή πληροφόρηση στο θέμα.

 

Πριν από αυτά όμως να σου πω ότι ουσιαστικά δεν μου έδωσες απάντηση ώστε να προχωρήσω με τις δικές μου εμπειρίες. Αντ' αυτού μου έθεσες δύο ερωτήματα και η λέξη "θεωρητικά" με μπέρδεψε ακόμη περισσότερο αφού δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό.

 

Επειδή ανέφερες την Ακρόπολη και την Θεσσαλονίκη, -επιστρέφοντας στο αρχικό μου ερώτημα,- υποθέτω λοιπόν με την έμμεση απάντησή σου, πιστεύεις ότι δεν μπορεί να παρατηρήσει τίποτε άλλο κάποιος εκτός από φεγγαράκι και πλανήτες από την πόλη. Υποθέτω σωστά;

 

Αυτό όμως το έχεις προσπαθήσει προσωπικά, από ποιό σημείο της Αθήνας, με τι είδους τηλεσκόπιο; Διότι παίζει ρόλο όπως καταλαβαίνεις, στο αρχικό μου ερώτημα.

Μήπως απλώς σκέφτηκες ότι είναι λογικό κάτι τέτοιο, να μη μπορείς δηλαδή να δεις πολλά, λόγω της φωτορύπανσης αφού και άλλοι το υποστηρίζουν;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω προσπαθήσει προσωπικά μιας και έμενα 7 χρόνια κάτω από την Ακρόπολη αλλά και στο Περιστέρι που είμαι...τα ίδια ισχύουν! Το πρώτο φως που είδε το 12" ήταν (δυστυχώς) από την φωτοχαβούζα του κέντρου της Αθήνας.

 

Το ευτυχές ήταν πως ήταν Χειμώνας και στρέφοντάς το προς το Μ42 του Ωρίωνα εντυπωσιάστηκα πολύ τότε, όπως όλοι όσοι το αντικρίζουν με αντίστοιχες ίντσες. Ως εκεί όμως στο θέμα πραγματικού εντυπωσιασμού από deep sky αντικείμενα. Οποιαδήποτε άλλα και να παρατήρησα, εκτός του ότι δυσκολεύτηκα και να τα βρω κάποια από αυτά λόγω του ότι δεν φαινόντουσαν και κάποιοι οδηγοί αστέρες, θα τα περιγράψω με δύο περιεκτικότατες λέξεις: Ξεβγαλμένα-Ξεπλυμένα

 

Η απάντηση είναι ναι, με κάποιο αριθμό ιντσών και πάνω μπορείς να δεις και Μ57, Μ13, Μ5, Μ3, Μ4, Μ31 (Μεσιέ! Ξεχάστε τα αμυδρότερα εντός Αθηνών),...το θέμα είναι ΠΩΣ τα βλέπεις! Οι εικόνες, και αφού τις συγκρίνουμε αναπόφευκτα με του σκοτεινού ουρανού είναι ένα μαύρο χάλι και νομίζω προσωπικά πως δεν αξίζει ΚΑΝ τον κόπο να μπαίνουμε στην διαδικασία..προτιμώ οι εικόνες που "αποθηκεύω" στη μνήμη μου από τα deep sky να είναι μόνο από σκοτεινό ουρανό, ώστε να τις θυμάμαι και να εντυπωσιάζομαι μόνο και μόνο από εκείνη την θέαση! Να έχω και ένα κίνητρο να ξαναπροσπαθήσω να βρεθώ σε σκοτεινό ουρανό για να τα ξαναδώ, να κάνω τα αδύνατα δυνατά να το καταφέρω. Αυτός είναι και ο λόγος που λέμε στους νεοεισερχόμενους να πάρουν τα βουνά πάση θυσία και αν δεν μπορούν καθόλου, να μην κατηγορήσουν το χόμπυ ή το τηλεσκόπιο για τις εικόνες που παίρνουν. Να είναι έτοιμοι λοιπόν για μεγάλους συμβιβασμούς σε αυτό που θα δουν ή...δεν θα δουν και καθόλου!

 

Είτε μας αρέσει είτε όχι, η αξιοπρεπής οπτική παρατήρηση σε DSO απαιτεί και μας σπρώχνει να είμαστε στην εξοχή για να την χαρούμε στο έπακρο. Μιλώντας για την Αθήνα θεωρώ πως το minimum πρέπει να είναι 100χλμ μακριά και σε ορισμένο υψόμετρο!

 

Τι να το κάνω το Διπλό Σμήνος του Περσέα όταν δεν μπορώ να δω όλα τα αστέρια από τα οποία αποτελούνται τα 2 σμήνη του; Τι να την κάνω την Ανδρομέδα που φαίνεται μόνο ένας φωτεινός (αμυδρός και πάλι όμως) πυρήνας από την Αθήνα αν δεν μπορώ να δω το dark lane (και τους Μ110 και Μ32 σαν ολόκληρο κάδρο) που την διασχίζει σε όλο του το μεγαλείο;

 

Για άλλους γαλαξίες ή και αμυδρότερα αντικείμενα (σμήνη γαλαξιών, πλανητικά abell κλπ.) ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ, εννοείται!!

 

Εκτός ΑΝ...δηλώνουμε καθαρά ότι μας αρέσει η πλανητική παρατήρηση η οποία σημειωτέον, ευνοείται στην πόλη. Δημιουργούνται κάποιες "τυχερές" νύχτες, συνθήκες μικροκλίματος για ιδανικό seeing!!

Τις καλύτερες πλανητικές μου παρατηρήσεις τις έχω κάνει μέσα από το κέντρο εκεί στην Ακρόπολη που ήμουν αλλά και εδώ στο Περιστέρι που είμαι τώρα. Βραδιές που το seeing έκανε "πάρτυ" υπέρ της παρατήρησης και αντίκρυσα τόσο οξύτατα είδωλα πλανητών που δεν είχα ξαναδεί, πολύ καλύτερα και από είδωλα πλανητών στην εξοχή! Και όμως ισχύει.

 

Που θα αξιοποιήσω όμως τον Nagler 26mm Τ5 που κοστίζει μια μικρή περιουσία; Στο κέντρο της βρωμο-Αθήνας μήπως; Τι πεδία να δω με αυτόν εκεί πέρα; Θα δω το Veil μήπως που θα είναι αόρατο; ή την περιοχή του Τοξότη και της Ασπίδας που σφύζει από υπέροχα αντικείμενα τα οποία και πάλι θα είναι αόρατα ή εντελώς ξεβγαλμένα;;

 

Ένα μικρό τηλεσκόπιο (έχουμε και από αυτό, το 5.1" heritage) έχει σαφώς μεγαλύτερο πεδίο από το 12". Θα μου πείτε θα δεις πιο εκτεταμένα αντικείμενα που δεν μπορεί να δει το 12".

Τι να το κάνω όμως όταν συγκρίνω την εικόνα που έχω "αποθηκεύσει" μέσα μου κοιτάζωντας με το μικρό στον θεοσκότεινο Νότο της Αστυπάλαιας (παράδειγμα, που το έζησα και..."έφυγα"!!)

 

Κλείνοντας, να πω πως βρίσκω την παρατήρηση DSO εντός του μεγαλύτερου αστικού κέντρου της χώρας, να περιγράφεται από τις παρακάτω φράσεις:

 

1. Ημίμετρα

2. Παρηγοριά στον άρρωστο

3. Ο Θεός να την κάνει/ονομάσει παρατήρηση!

 

Επίσης η γνώμη μου είναι πως ναι, μέσα από τα μεγάλα αστικά κέντρα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) μόνο για πλανήτες και Σελήνη αξίζει, δε μπα να'χεις ότι τηλεσκόπιο θέλεις.

 

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Πάρτε τα βουνά για οπτική παρατήρηση DSO ή...συμβιβαστείτε με τις άθλιες ξεβγαλμένες εικόνες τους στην φωτοχαβούζα-πόλη. Τόσο απλά. :-note

 

Υ.Γ. Όλες οι παραπάνω εμπειρίες βγήκαν από την Αθήνα με την χειρότερη φωτορύπανση της χώρας. Σε άλλες μικρότερες επαρχιακές πόλεις θα δείτε ενδεχομένως καλύτερα κάποια πράγματα. ΚΑΙ ΠΑΛΙ όμως δεν θα συγκρίνονται οι εικόνες, με αυτές του απόλυτα σκοτεινού ουρανού..επίσης αναφέρομαι σε deep sky αντικείμενα όπως νεφελώματα, σμήνη, γαλαξίες κλπ. Δεν παρατηρώ διπλά άστρα ποτέ προσωπικά, οπότε δεν εκφράζω γνώμη για αυτά. Τέλος του υστερόγραφου - disclaimer. :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Πλούτωνας έχει μέσο φαινόμενο μέγεθος 15 mag. Από σκοτεινό ουρανό μπορεί εντοπιστεί με τηλεσκόπιο διαμέτρου 12" και αν οι συνθήκες είναι καλές μπορεί και με μικρότερο τηλεσκόπιο να είναι ορατός. Από την πόλη μέσα εκτιμώ ότι δεν μπορείς να τον δεις ακόμη και με goto.

 

Μην ξεχνάς ότι για να δεις κάτι αμυδρό δεν πρέπει μόνο ο ουρανός να είναι σκοτεινός, αλλά και το μάτι σου να είναι προσαρμοσμένο σε συνθήκες σκότους. Αλλιώς δεν θα δεις πολλά πράγματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πολλοί εξασκούν το χόμπι από την πόλη αλλά απλά δεν μπορείς να απολαύσεις όλη του τη διάσταση έτσι.

 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί; Στο θέμα εδώ δεν έχει γράψει κανείς από αυτούς. Σε θέματα του Astrovox, δεν είδα πολλές αναφορές. Μήπως θα άξιζε ένα topic;

Έριξα επίσης μια ματιά στα σάϊτ των συλλόγων Ελληνική Αστρονομική Ένωση - Αστρονομική ένωση Σπάρτης - Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας – Εταιρεία Αστρονομίας και διαστήματος - Αστρονομική εταιρεία Πάτρας.

Δεν βρήκα άρθρα για παρατήρηση από πόλη και προάστια εκτός και αν είναι κάπου κρυμμένα.

 

Έχω όμως ένα ερώτημα που θα ήθελα να κάνω κάποια στιγμή προς τους συλλόγους: Ένας νέος ερασιτέχνης στην αστροπαρατήρηση ρωτάει το τι μπορεί να παρατηρεί από το μπαλκόνι του. Τον προτρέπετε να μην ασχοληθεί γιατί δεν θα δει πολλά, αλλά να ταξιδέψει στην ύπαιθρο; Δεν υπάρχει κάποια βοήθεια σε αυτήν την περίπτωση και μέθοδοι να παρατηρήσει όπως και από όπου αυτός έχει δυνατότητα;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι υπάρχει σοβαρός λόγος που προτρέπουμε τον κόσμο να απομακρυνθεί από τις πόλεις. Ο Ανδρέας έχει απόλυτο δίκιο ότι στην παρατήρηση μέσα από την πόλη δεν θα απολαύσεις όλη του τη διάσταση κι έτσι υπάρχει το ενδεχόμενο να απογοητευθείς και να τα παρατήσεις. Αυτό το τελευταίο δεν είναι καθόλου μικρή πιθανότητα κι αποτελεί μαζί με την άγνοια χειρισμού ενός τηλεσκοπίου, ένα απο τους βασικούς παράγοντες που κάποιοι (ειδικά πρωτάρηδες) τα έχουν παρατήσει.

 

Άλλωστε, αν ζείς σε μια επαρχιακή πόλη κι απομακρυνθείς κανά 20λεπτο με το αυτοκίνητο, θα βρεθείς σίγουρα σε κάποιο αρκούντως σκοτεινό μέρος, ώστε να ευχαριστηθείς την παρατήρηση. Δεν θα είναι επιπέδου Πάρνωνα, αλλά σίγουρα θα κάνεις παρατήρηση βαθέως ουρανού. Το έχω κάνει και το ξέρω.

 

Όπως επίσης έχω παρατηρήσει πολλές φορές μέσα από τη Σπάρτη, μια μικρή επαρχιακή πόλη που δεν είναι Αθήνα. Θα προσφέρω λοιπόν κάποιες συμβουλές από την εμπειρία μου.

 

- Ανεβείτε στην ταράτσα αν γίνεται. Θα έχετε πολύ μεγαλύτερη θέα του ουρανού από το μπαλκόνι και θα μπορέσετε να παρατηρήσετε περισσότερα αντικείμενα. Καθίστε στο σημείο όπου επηρεάζεστε όσο το δυνατόν λιγότερο από τα περιβάλλοντα φώτα. Αν είναι χειμώνας και λειτουργούν κεντρικές θερμάνσεις ή τζάκια, επιλέξτε το σημείο που επηρεάζεται λιγότερο. Χρησιμοποιήστε το σπιτάκι του κλιμακοστασίου για να κόψετε την περιοχή με τα περισσότερα ενοχλήτικά φώτα.

 

- Αν παρατηρείτε από μπαλκόνι , απλώστε ένα σεντόνι ή μια κουβέρτα στα κάγκελα ώστε να κόψετε όσο μπορείτε περισσότερο τα φώτα της πόλης και των γειτόνων. Χρησιμοποιήστε οτιδήποτε μπορείτε για να κόψετε τα φώτα αυτά. Πιστέψτε με βοηθάει πολύ. Αν έχετε ισημερινή στήριξη και δε βλέπετε πολικό από το μπαλκόνι σας, προσπαθείστε να βρείτε το Βορρά, έστω και στο περίπου, πρίν το βράδυ ώστε να προσανατολίσετε σωστά τη βάση σας.

 

- Σβήστε όλα τα φώτα πίσω σας στο δωμάτιο. Προστατέψτε όσο μπορείτε τη νυκτερινή σας όραση.

 

- Προσπαθείστε να έχετε το τηλεσκόπιο στραμμένο στον ουρανό συνέχεια. Αν κάποιος σας δεί να παρατηρείτε με τηλεσκόπιο, νύχτα σε πόλη, μπορεί να πάει ο νούς του στο κακό (μπανιστήρι) και να καλέσει καμιά αστυνομία. Έχει συμβεί.

 

- Ξεκινήστε την παρατήρηση με τα σχετικά εύκολα αντικείμενα. Οι λίστες Messier και Caldwell είναι καλές για αρχή. Θεωρώ πώς απο μια επαρχιακή πόλη τα περισσότερα θα φαίνονται. Για Αθήνα...

 

- Προσπαθείστε να παρατηρήσετε αντικείμενα στο ζενίθ, για να αποφύγετε όσο μπορείτε την επίδραση από τα φώτα της πόλης.

 

- Άν έχετε ρομποτική στήριξη και βλέπετε μόνο ένα κομμάτι του ουρανού, κάντε one star alignment επιλέγοντας ένα άστρο από την περιοχή που βλέπετε. Η στήριξή σας θα λειτουργεί καλά στο goto σ αυτή την περιοχή.

 

Εν τέλει, θεωρώ πώς για να παρατηρήσει κάποιος από πόλη, πρέπει να προσπαθήσει να κόψει όσο περισσότερο μπορεί, την επίδραση από τα περιβάλλοντα φώτα, με όποιο τρόπο μπορεί. Αν το κάνετε θα διαπιστώσετε όπως εγώ, ότι ο ουρανός τουλάχιστον μιας επαρχιακή πόλης, μπορεί να προσφέρει αρκετά πράγματα.

 

Τίποτα όμως δε συγκρίνεται με την παρατήρηση από ένα πραγματικά σκοτεινό μέρος.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη να είσαι καλά. Οι συμβουλές αυτές θα φανούν χρήσιμες σε όποιους προσπαθήσουν να παρατηρήσουν από την πόλη τους ή τα προάστια. Το θέμα ξεκίνησε όχι σαν ερώτηση για το τι μπορεί να δει κάποιος από σκοτεινό ουρανό, αλλά τι μπορεί να παρατηρήσει από το σπίτι του στην πόλη. Δεν νομίζω να μην καταλαβαίνει ότι ο σκοτεινός ουρανός προσφέρει περισσότερα. Αλλά από αυτό μέχρι να του λέμε ότι δεν μπορεί να δει σχεδόν τίποτα από την πόλη, υπάρχει απόσταση,

 

- Ξεκινήστε την παρατήρηση με τα σχετικά εύκολα αντικείμενα. Οι λίστες Messier και Caldwell είναι καλές για αρχή. Θεωρώ πώς απο μια επαρχιακή πόλη τα περισσότερα θα φαίνονται. Για Αθήνα...

 

Για Αθήνα τα αντικείμενα του ουρανού που μπορεί να δει είναι πολλά. Παρατηρούσα για χρόνια από τον ουρανό της Αθήνας και έχω καταγράψει αναρίθμητα αντικείμενα. Φαίνονται όπως φαίνονται. Ξεπλυμένα κάποια, έντονα κάποια άλλα, σχεδόν καμία διαφορά σε άλλα. Αλλά είναι εκεί για όποιον θέλει να τα δει. Νομίζω ότι τον νεοεισερχόμενο που έκανε την αρχική ερώτηση περισσότερο τον προτρέψαμε να μην ασχοληθεί, παρά να ξεκινήσει με κάποιες απλές οδηγίες να μαθαίνει τον ουρανό από το σπίτι του.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σημαντικοτερος λογος που καποιος δεν εχει καν το κινητρο και το ερεθισμα για να ασχοληθει με την ερασιτεχνικη αστρονομια ειναι το γεγονος πως συνηθως μενει σε καποιο μεγαλο αστικο κεντρο. Η μιση Ελλαδα μενει στην Αθηνα και το 10-15% του πληθυσμου μενει στη Θεσσαλονικη....

 

Ενας φιλος μου καποτε μου ειπε. "Μα τι να το κανω το τηλεσκοπιο, δε φαινεται τιποτα στον ουρανο παρα μονο μερικα σκορπια αστερια".

 

Αν εμενε σε καποιο απομακρυσμενο επαρχιακο μερος, θα το ελεγε αυτο; Υπαρχει πολυς κοσμος που δεν εχει δει ποτε του πραγματικα σκοτεινο ουρανο, ή εχει δει μια φορα στη ζωη του μονο. Τι να πεις σε εναν ανθρωπο που τον γαλαξια μας και τα 2-3 χιλιαδες αστρα που ειναι ορατα σε σκοτεινα μερη, τα εχει δει μονο σε φωτογραφιες και ποτε με γυμνο ματι;

 

Πριν καποιος αγορασει ενα τηλεσκοπιο, καλο ειναι να κανει μια βραδινη εξορμηση σε καποιο πολυ σκοτεινο μερος για να καταλαβει για ποιον λογο πρεπει να παρει το τηλεσκοπιο. Αλλιως, ο εξοπλισμος θα πεσει σε αχρηστια γιατι το ενδιαφερον θα εκλειψει συντομα...

 

Χτες ημουν στο κεντρο της πολης, και σε μια φαση κοιταω επανω και εβλεπα μονο τον Βεγα. Με μια κλεφτη ματια πραγματικα πολλες φορες δε βλεπω τιποτα αλλο. Το μονο αστρο που φαινεται ψηλα, με ενα γρηγορο κοιταγμα προς τα πανω, χωρις να προλαβει να προσαρμοστει το ματι, ειναι ο Βεγας.... :cry: Μιλαω τωρα για περιοχες στο κεντρο της πολης με πολλα φωτα και λαμπες απο τον δρομο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλοί εξασκούν το χόμπι από την πόλη αλλά απλά δεν μπορείς να απολαύσεις όλη του τη διάσταση έτσι.

 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί; Στο θέμα εδώ δεν έχει γράψει κανείς από αυτούς. Σε θέματα του Astrovox, δεν είδα πολλές αναφορές. Μήπως θα άξιζε ένα topic;

 

Αν λάβουμε υπόψη όσους εξασκούν το χόμπι από την πόλη έστω και ως "μερική απασχόληση" τότε σε αυτή την κατηγορία ανήκουμε οι περισσότεροι. Μπορεί να μη στήνω στην ταράτσα μου για να κυνηγήσω γαλαξίες αλλά όλο και κάτι θα κάνω και από εδώ, πλανήτες, Σελήνη, φωτογράφιση, κάποιο έκτακτο ουράνιο φαινόμενο ενώ με το σύλλογο έχουμε επανειλημμένα κάνει αστροβραδιές εντός πόλης με παρατήρηση και βαθύ ουρανού.

 

Όταν αναφέρεις σε κάποιον κάτοικο της πόλης πόσα χάνει σε σχέση με τον σκοτεινό ουρανό ακροβατείς σε μια λεπτή γραμμή ανάμεσα στο να τον αποθαρρύνεις από το να ασχοληθεί ή να τον ενθαρρύνεις να τρέξει στους σκοτεινούς ουρανούς. Η πρόθεσή μου, και των υπολοίπων φαντάζομαι, είναι το δεύτερο και όχι το πρώτο.

 

Όσο για τον οδηγό για τους αστρονόμους των πόλεων μπορώ να πω πως είναι πολύ ωραία ιδέα!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει αφθονία πόρων στο διαδίκτυο.

Οι οδηγοί του Phil Harrigton στο Astronomy http://www.astronomy.com/en/News-Observing/Urban%20Skies.aspx

Ερασιτεχνικές ιστοσελίδες http://www.urban-astronomy.com/, http://urbanastronomer.blogspot.gr/, http://www.urban-astronomer.com/, http://www.dirtyskies.com/

Συμβουλές http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2839, http://www.astroleague.org/al/obsclubs/urban/urban.html, https://sites.google.com/site/sasthroughtheclouds/astro-blogs/urban-astronomy

Ακόμη και από τον θείο Rod http://www.oneminuteastronomer.com/wp-content/uploads/2012/07/Urban-Astronomers-Survival-Guide.pdf

Βιβλία http://www.amazon.com/The-Urban-Astronomers-Guide-Practical/dp/1846282160, http://www.amazon.com/Visual-Astronomy-Suburbs-Spectacular-Practical/dp/1852337079, http://uncle-rods.blogspot.gr/2009/07/urban-astronomer.html, http://www.cambridge.org/ar/academic/subjects/astronomy/amateur-and-popular-astronomy/urban-astronomy

Μαθήματα http://www.amnh.org/calendar/urban-astronomy-exploratory-course

Και λίστες http://www.spacearchive.info/objects.htm

πολλές εκ των οποίων συμπεριλαμβάνονται εδώ και χρόνια στις Astrovox Astrolists http://www.mediafire.com/download/daw21bkao7iduld/Astrovox_Astrolists_Ultima_24.rar

 

Πέρα από τη φωτορρύπανση, στην πόλη δυσκολεύεται κάποιος να επιιτύχει σκοτοψία. Ο επίδεσμος του πειρατή και η κουκούλα του αστρογιλέκου βοηθούν σημαντικά. Αυτά έχουν αναφερθεί πολλές φορές, όπως και τα πετάσματα και παραβάν, η χρήση μικρής κόρης εξόδου, η χρήση GOTO στην πόλη, το (σχετικό) πλεονέκτημα των καταδιοπτρικών, η παρατήρηση δορυφόρων, σελήνης, πλανητών, αποκρύψεων, εκλείψεων, διπλών, μεταβλητών, σμηνών, η χρήση φίλτρων φωτορρύπανσης (και οι μικρές προσδοκίες που πρέπει να έχουμε από αυτά), η χρήση φωτοσκίαστρων, το πως αδρανοποιούνται οι λυχνίες του δρόμου, το πως πείθεται ο γείτονας να σβήσει τα φώτα του, το πως να μην παρατηρείς επάνω από μεγάλα κτίρια, το πως να επιλέγεις τις ώρες 2:00-5:00 (εκτός Παρασκευής- Σαββάτου), το πως να εκμεταλλεύεσαι τις μεγάλες βροχοπτώσεις και άλλα πολλά.

 

Όποιος έχει κάτι να προσθέσει σε αυτά δεν χρειάζεται άδεια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι είναι κακό να ξέρουν οι νέοι στο χώρο ότι οι δυνατότητες στην πόλη (όσον αφορά τα DSO) είναι περιορισμένες. Το αντίθετο πιστεύω, γιατί θεωρώ πιο πιθανό να τα παρατήσουν αν περιμένουν να δουν κάτι εντυπωσιακό, πάνω στο ενθουσιασμό τους "τα σκάσουν" για ακριβό εξοπλισμό και τελικά πέσουν από τα σύννεφα όταν δουν "συννεφάκια" (αν τα καταφέρουν βεβαίως βεβαίως). Άλλωστε η ίδια η φύση της αστρονομίας σε φέρνει κοντά στη φύση, για όποιον πραγματικά αγαπά το χόμπυ νομίζω ότι το βουνό με το σκοτεινό ουρανό είναι "αναπόφευκτη" εξέλιξη. Κι όταν πάει μια φορά, μετά η Αθήνα είναι ένα ξενέρωμα...

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να παρατηρείς έστω στοιχειωδώς από Αθήνα. Έχω δει M57 με τα κυάλια (έστω και δύσκολα) και θα βγω συχνά με τα κυάλια, αλλά αυτό θα είναι... υποκατάστατο!

 

Υ.Γ.: Πριν κανά μισάωρο ανέβηκα στην ταράτσα και ειλικρινά δεν μπορούσα να δω τη Λύρα... Δεν μπορούσα καν με σιγουριά να πω αν είχε νέφωση ή όχι. Δεν μπήκα καν στον κόπο να στήσω.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι είναι κακό να ξέρουν οι νέοι στο χώρο ότι οι δυνατότητες στην πόλη (όσον αφορά τα DSO) είναι περιορισμένες. Το αντίθετο πιστεύω, γιατί θεωρώ πιο πιθανό να τα παρατήσουν αν περιμένουν να δουν κάτι εντυπωσιακό, πάνω στο ενθουσιασμό τους "τα σκάσουν" για ακριβό εξοπλισμό και τελικά πέσουν από τα σύννεφα όταν δουν "συννεφάκια" (αν τα καταφέρουν βεβαίως βεβαίως). Άλλωστε η ίδια η φύση της αστρονομίας σε φέρνει κοντά στη φύση, για όποιον πραγματικά αγαπά το χόμπυ νομίζω ότι το βουνό με το σκοτεινό ουρανό είναι "αναπόφευκτη" εξέλιξη. Κι όταν πάει μια φορά, μετά η Αθήνα είναι ένα ξενέρωμα...

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να παρατηρείς έστω στοιχειωδώς από Αθήνα. Έχω δει M57 με τα κυάλια (έστω και δύσκολα) και θα βγω συχνά με τα κυάλια, αλλά αυτό θα είναι... υποκατάστατο!

 

Υ.Γ.: Πριν κανά μισάωρο ανέβηκα στην ταράτσα και ειλικρινά δεν μπορούσα να δω τη Λύρα... Δεν μπορούσα καν με σιγουριά να πω αν είχε νέφωση ή όχι. Δεν μπήκα καν στον κόπο να στήσω.

 

Τουλαχιστον ο Βεγας φαινοταν; :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν λάβουμε υπόψη όσους εξασκούν το χόμπι από την πόλη έστω και ως "μερική απασχόληση" τότε σε αυτή την κατηγορία ανήκουμε οι περισσότεροι. Μπορεί να μη στήνω στην ταράτσα μου για να κυνηγήσω γαλαξίες αλλά όλο και κάτι θα κάνω και από εδώ, πλανήτες, Σελήνη, φωτογράφιση, κάποιο έκτακτο ουράνιο φαινόμενο ενώ με το σύλλογο έχουμε επανειλημμένα κάνει αστροβραδιές εντός πόλης με παρατήρηση και βαθύ ουρανού.

Δεν νομίζω ότι είναι κακό να ξέρουν οι νέοι στο χώρο ότι οι δυνατότητες στην πόλη (όσον αφορά τα DSO) είναι περιορισμένες. Το αντίθετο πιστεύω, γιατί θεωρώ πιο πιθανό να τα παρατήσουν αν περιμένουν να δουν κάτι εντυπωσιακό, πάνω στο ενθουσιασμό τους "τα σκάσουν" για ακριβό εξοπλισμό και τελικά πέσουν από τα σύννεφα όταν δουν "συννεφάκια" (αν τα καταφέρουν βεβαίως βεβαίως). Άλλωστε η ίδια η φύση της αστρονομίας σε φέρνει κοντά στη φύση, για όποιον πραγματικά αγαπά το χόμπυ νομίζω ότι το βουνό με το σκοτεινό ουρανό είναι "αναπόφευκτη" εξέλιξη. Κι όταν πάει μια φορά, μετά η Αθήνα είναι ένα ξενέρωμα...

 

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα και κατά τη γνώμη μου. Όποιος έχει καταλήξει βάσει της εμπειρίας του σε αυτό το συμπέρασμα, πρέπει να το εκφράσει για να βοηθήσει τον άνθρωπο που ρωτά εφόσον το αισθάνεται και το θέλει.

 

Όποιος έχει διαφορετική άποψη ας την καταθέσει, γιατί πολλά λόγια ακούστηκαν χωρίς καμία ουσιαστική πρόταση προς το φίλο matrix.

 

Όσο αφορά τα υπονοούμενα, ότι τέτοιες απόψεις διώχνουν τον κόσμο από την αστρονομία είναι τουλάχιστον εκ΄του πονηρού. Μέσα από τις μεγαλουπόλεις τα DSO (όσα φαίνονται και μπορείς να τα βρεις) είναι ένα μαύρο χάλι. Όποιος αγοράσει εξοπλισμό για αυτά παρασυρόμενος από αοριστολογίες, θα τα δει μια φορά και δεν θα ξαναστήσει τον εξοπλισμό δεύτερη φορά. Έτσι θα εγκαταλείψει το χόμπι αφού πρώτα έχει δώσει πολλά λεφτά. Αυτό προκύπτει και από την δική μου προσωπική εμπειρία και τις προσδοκίες που εξ΄αρχής είχα, περί του τι μπορώ να δω μέσα από την πόλη.

 

Ο κάθε νεοεισερχόμενος ακούγοντας την άποψη του καθενός και συναξιολογώντας, θα κρίνει και θα αποφασίσει για τον εαυτό του. Αρκεί να ακουστεί και η διαφορετική άποψη και πρόταση αν υπάρχει.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να δω μεχρι που θα φτασει η Μπορδολογια αισιως εχετε 4 σελιδες and counting.

 

Οποιος Γουσταρη να ασχοληθη θα ασχοληθη ... ειτε στην πολη ειτε στην εξοχη !!!

 

Οι υποληποι να πανε να πιουν ποτα και μπυρες !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να δω μεχρι που θα φτασει η Μπορδολογια αισιως εχετε 4 σελιδες and counting.

 

Οποιος Γουσταρη να ασχοληθη θα ασχοληθη ... ειτε στην πολη ειτε στην εξοχη !!!

 

Οι υποληποι να πανε να πιουν ποτα και μπυρες !

 

Αν θεωρείς μια τέτοιου τύπου συζήτηση μπουρδολογία, τότε καλύτερα να πας σε άλλο forum. Εδώ συζητάμε και προβληματιζόμαστε για τέτοια πράγματα, είσαι νέος όμως στο forum και μάλλον δεν το έχεις καταλάβει ακόμη. Αν δεν έχεις να πεις κάτι επί τούτου, καλύτερα να παραμείνεις θεατής ή να ασχοληθείς με άλλα νήματα. Το θέμα όπως βλέπεις (και για αυτό έφτασε 4 σελίδες) προβληματίζει αρκετό κόσμο.

 

Χαλάρωσε λοιπόν λίγο και να είσαι πιο ευγενικός φίλε.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να δω μεχρι που θα φτασει η Μπορδολογια αισιως εχετε 4 σελιδες and counting.

 

Οποιος Γουσταρη να ασχοληθη θα ασχοληθη ... ειτε στην πολη ειτε στην εξοχη !!!

 

Οι υποληποι να πανε να πιουν ποτα και μπυρες !

 

Αν θεωρείς μια τέτοιου τύπου συζήτηση μπουρδολογία, τότε καλύτερα να πας σε άλλο forum. Εδώ συζητάμε και προβληματιζόμαστε για τέτοια πράγματα, είσαι νέος όμως στο forum και μάλλον δεν το έχεις καταλάβει ακόμη. Αν δεν έχεις να πεις κάτι επί τούτου, καλύτερα να παραμείνεις θεατής ή να ασχοληθείς με άλλα νήματα. Το θέμα όπως βλέπεις (και για αυτό έφτασε 4 σελίδες) προβληματίζει αρκετό κόσμο.

 

Χαλάρωσε λοιπόν λίγο και να είσαι πιο ευγενικός φίλε.

 

 

 

 

Ειναι φαυλος κυκλος αυτη η συζητηση ... δεν βγαζει πουθενα.

 

Οποιος θελει να ασχοληθει(με αστρονομια και παρατηρηση) ... θα ασχοληθει ετσι και αλλιως !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος θελει να ασχοληθει(με αστρονομια και παρατηρηση) ... θα ασχοληθει ετσι και αλλιως !

 

Εγώ είμαι ένα ζωντανό παράδειγμα. Ακόμα ανεβαίνω και παρατηρώ Κρόνο, Δία και Σελήνη (μόνο αυτά μπορώ απο εδώ) απλά πλέον δεν πάω ταράτσα όποτε να 'ναι, αλλά μόνο αν έχει σχετικά καλό seeing κι αυτό για μια-δυο ώρες.

 

Αν κάποιος πάει το τηλεσκόπιό του σε σκοτεινό ουρανό, υπάρχει περίπτωση να μη το ξαναβγάλει στη πόλη και είναι λογικό, αφού στα σκοτάδια βλέπεις δεκάδες φοβερά αντικείμενα. Έπαθα πλάκα στον Κιθαιρώνα, που να πάω και στον Πάρνωνα.

 

Υπάρχει όμως κάτι που με τραβάει ακόμα να παρατηρώ και εντός της πόλης.

Βλέπετε, στη μοναχική ταρατσούλα μου χαλαρώνω απίστευτα, βάζοντας ένα ποτάκι και έχοντας για παρέα τη Σελήνη και τον Κρόνο. Ίσως καμία εξόρμηση να μην το αλλάξει αυτό ποτέ.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης