AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Οκτ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 22
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/08/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο ακριβής ορισμός μου διαφεύγει οπότε θα αφήσω να το απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος. Με αφορμή όμως την ερώτησή σου θέλω να προσθέσω και εγώ μερικές. Ποίες είναι οι προϋποθέσεις για να ανεβεί στο συγκεκριμένο νήμα μια φωτογραφία και να είναι προϊόν βίντεο αστρονομίας; από ότι κατάλαβα η επεξεργασία κατά την διάρκεια της λήψης επιτρέπεται, αλλά όχι η επεξεργασία μετά. Η συνολική διάρκεια της λήψης παίζει ρόλο; προσπάθησα προχθές το m33 και το παράκανα . Κατέληξα με 1165 λήψεις σύνολο 3535sec. Αυτήν η φωτογραφία μετράει ως βίντεο αστρονομία;
Τέλος προχθές έκανα μερικές ωραίες λήψεις αλλά πατησα μόνο το save και όχι το save as viewed. Αυτές μπορούν να ανέβουν εδώ; και με τι επεξεργασία; γιατί στα Fitts δεν φαίνεται τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/08/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν ξεκίνησα να ψάχνω την βιντεοαστρονομία μετά από το νήμα του Γιώργου (giorgosgr), διάβαζα μια απίστευτη φαγωμάρα στο cloudy nights, σχετικά με τους χρόνους έκθεσης, την επεξεργασία επι τόπου ή αργότερα και μια σειρά απόψεις σχετικά με το τι είναι eaa και τι όχι. Αυτές οι συζητήσεις μου φαίνονταν και μου φαίνονται ακόμα ανούσιες.
Βιντεοαστρονομία λεγόταν λοιπόν αρχικά γιατί χρησιμοποιούνταν ευαίσθητες κάμερες cctv οι οποίες έκαναν averaging (και όχι stacking) εώς και 6 frames των περίπου 20sec.
Αργότερα με το sharpcap και το SLL γινόταν stacking και stretch του ιστογράμματος. Τότε μπήκαν στο παιχνίδι και κάμερες cmos, οι οποίες έδιναν καλύτερα αποτελέσματα άλλα ζητούσαν μεγαλύτερες εκθέσεις και integration time.
Η παραπάνω διαδικασία αποδίδεται καλύτερα με τον όρο eaa (ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία), τον οποίο προτιμώ για να περιγράψω αυτό που κάνω και εγώ.
Εγώ λοιπόν δεν βάζω όριο στο τι είναι eaa. Μπορεί να είναι 16x20 -16x90 sec με την lodestar, μπορεί να είναι 200x30sec με μια zwo 120 ή 224, μπορεί να είναι το κινητό μου στο προσοφθάλμιο για έκθεση από 2-30sec (αλήθεια αυτά τα huawei έχουν φανταστικές καμερούλες), μπορεί να είναι ακόμα και συσκευή νυχτερινής όρασης (NV).
Για εμένα eaa σημαίνει ότι χρησιμοποιώ οποιοδήποτε ηλεκτρονικό μέσο (ccd / NV) για να δω και να παρατηρήσω αυτό που δεν μπορώ να δω δια γυμνού οφθαλμού, για αυτό και θεωρώ αυτή την τεχνική ως παρατήρηση.
Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vvarsOffline
Νέος
Ένταξη: 12 Ιούλ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 18
Τόπος: Σιάτιστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/08/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Α επομένως δεν πρόκειται για πραγματικό "βίντεο". Δεν το ρωτάω γιατί με νοιάζουν οι ορισμοί και οι τυποποιήσεις, απλά σκέφτηκα μήπως μπορούσα να το δοκιμάσω κι εγώ με το video mode με την dslr μου στο τηλεσκόπιο, αλλά απ'οτι κατάλαβα τώρα όχι, γιατί ετσι οι εκθέσεις που μπορώ να βγάλω είναι 1/30-1/60, όχι της τάξης του sec...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 344
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/08/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 7:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vvars έγραψε:
Όταν λέτε βιντεοαστρονομία τι εννοείτε; Παρατήρηση σε φάση live view? Ή τράβηγμα βίντεο και στακάρισμα? Αλλά πως γίνεται αυτό με βίντεο όταν ο χρόνος μιας έκθεσης είναι 13sec?

Κανονικά βιντεοαστρονομία ή Electronically Assisted Astronomy (EAA) νοείται η live view ή near live view παρατήρηση. Οτιδήποτε άλλο αρχίζει να φλερτάρει ή μπαίνει στα χωράφια της αστροφωτογράφισης.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/08/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikos SaM έγραψε:
Κατέληξα με 1165 λήψεις σύνολο 3535sec. Αυτήν η φωτογραφία μετράει ως βίντεο αστρονομία;
Τέλος προχθές έκανα μερικές ωραίες λήψεις αλλά πατησα μόνο το save και όχι το save as viewed. Αυτές μπορούν να ανέβουν εδώ; και με τι επεξεργασία; γιατί στα Fitts δεν φαίνεται τίποτα.

Προσωπικά θα ήθελα να τις δω και αυτές. Καλό όμως θα ήταν να φαίνεται η διάρκεια και ο αριθμός των καρέ, αν έχει γίνει επεξεργασία μετά και με ποιο πρόγραμμα καθώς και με τι τηλεσκόπιο και ποια κάμερα. Επίσης θα ήταν χρήσιμο αν έχει γίνει post processing να βάζουμε την και εικόνα as viewed, σαν μέτρο σύγκρισης.
Όλα αυτά για να μην περιμένει κάποιος με st102 & asi120 και λήψη 10x20sec τα ίδια αποτελέσματα με μια εικόνα που θα δει από 12"sct + hyperstar +attik infinity στα 200x180sec με μπόλικη επεξεργασία. Wink Cheesy Grin

Υ.Γ. Καλό επίσης είναι να γίνεται και μια αναφορά στα φίλτρα (lpf,uhc,ha).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/08/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξοπλισμος :
OTA : Star Discovery 150P
Mount : alt-az Star Discovery
Camera : zwo asi 224

οι φώτο που ανέβασα επεξεργάστηκαν στο Gimp. Πείραξα μόνο τις στάθμες χρωμάτων και τα curves. Δυστυχώς δεν πάτησα το save as viewed . Κανένα φίλτρο, χωρίς focal reduser.

Stack_16bits_1165frames_3535s.png
 Περιγραφή:
Μ33
[ZWO ASI224MC]
Capture Area=1304x976
Colour Space=RAW8
Gain=450
Exposure=4,008848
 Μέγεθος αρχείου:  2.93 MB
 Διαβάστηκε:  24 φορές

Stack_16bits_1165frames_3535s.png

Stack_16bits_48frames_508s.png
 Περιγραφή:
ngc7479
[ZWO ASI224MC]
Gain=351
Exposure=0,889725
 Μέγεθος αρχείου:  4.54 MB
 Διαβάστηκε:  18 φορές

Stack_16bits_48frames_508s.png

Stack_16bits_70frames_889s.png
 Περιγραφή:
stephan's quintet
[ZWO ASI224MC]
Gain=441
Exposure=12,705279
 Μέγεθος αρχείου:  4.87 MB
 Διαβάστηκε:  19 φορές

Stack_16bits_70frames_889s.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
thanasis1Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 22 Σεπ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 24
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/08/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περιμένω την ίδια καμερα για το παραπάνω τηλεσκόπιο! Να δώ τί θα καταφέρω!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα.

Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο το πεδίο της κάμερας είναι λίγο μικρό και ανεβάζει πολύ την απαιτουμένη ακρίβεια του goto σε σχέση με την οπτική παρατήρηση. Αφιερώνω πολύ χρόνο στο αρχικό alignment, το οποίο πλέον κάνω με την κάμερα για μεγαλύτερη ακρίβεια, άλλα τoν κερδίζω σε χρόνο παρατήρησης. Νομίζω απαραίτητο αξεσουάρ είναι ένα μαγνητικό ψηφιακό κλισίμετρο στο σωλήνα ( στην στήριξη δεν έχει επίπεδη επιφάνια)για την αρχική τοποθέτηση του τηλεσκοπίου στο επίπεδο.

το Pointing Accuracy Enhancement (PAE) βοηθαει πολύ. Και με την χρήση της συντόμευσης ( κρατάς το esc πατημένο για 2 δευτερόλεπτα) γίνετε πολύ εύκολο στην χρήση.

Και μην ξεχάσεις να την χρησιμοποιήσεις για φωτογράφιση πλανητών ..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
thanasis1Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 22 Σεπ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 24
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ .. Και με μια webcam τροποποιημένη το ίδιο θέμα έχω. Φαντάζομαι αν βάλω κανένα 0,5 μείωση πεδίου θα είναι καλύτερα ; Τι εστίαση απόσταση χρειαζόμαστε για καλύτερο αποτέλεσμα φωτογράφησης ;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/08/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα focal reducer. Περιμένω έναν πολύ φθηνό για δοκιμή αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα στα χέρια μου. Ο reducer από ότι κατάλαβα μειώνει το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου με αποτέλεσμα να μεγαλώνει και το πεδίο και να κάνει την εύρεση στόχων πιο εύκολη.
Αλλά για να δουλέψει το goto σωστά ο reducer είναι παυσίπονο δεν είναι θεραπεία. Το mount μπορεί να δουλέψει το goto και στο μικρό πεδίο. Αρκεί να ακολουθήσεις το manual κατά γράμμα. Προσοχή στις συντεταγμένες και χρησιμοποίησε το PAE (για παράδειγμα θες να δεις τον ngc 7331. Ζητάς από το goto να σε πάει στον Ματάρ είναι φωτεινό αστέρι στην περιοχή με mag 2,9 (αν δεν σε πάει εκεί με την μια, κέντραρε το στην οθόνη σου με την βοήθεια του ερευνητή σου). Κάνεις εκεί το re-centering με το PAE. Και μετά ζητάς από το goto να σε πάει στον γαλαξία που διάλεξες. Αν δεν υπάρχει σημαντικό λάθος στο alignment θα σε πάει ακριβώς).
Την δεύτερη ερώτηση δεν ξέρω να στην απαντήσω..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
theoatcOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 11 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 257
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/08/2019, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:03    Θέμα δημοσίευσης: Reply Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχοντας εξασκήσει την βιντεοαστρονομία σχεδόν τρία χρόνια ,χρησιμοποιώντας από την κλασσική ln300 εώς και την atik infinity ,και έχοντας παρακολουθήσει όλα σχεδόν τα νήματα στο cn ,μου επιτρέπεται να κάνω την δική μου σούμα πάνω στο είδος .
Συμπεράσματα.
Η eaa είναι ένα υβρίδιο παρατήρησης και φωτογραφίας .Θα έλεγα ότι ρέπει κυρίως στην φωτογραφία ,μιας και το μάτι μας δεν χρησιμοποιείται καθόλου ,όλη η ''παρατήρηση ''γίνεται με ηλεκτρονικά και μόνο μέσα. Το μόνο που θυμίζει την παραδοσιακή παρατήρηση, ίσως , είναι η συχνή αλλαγή στόχων ,μιας και σε ένα μόνο βράδυ μπορείς να δεις διαφορετικούς στόχους ( ειδικά αν έχεις και go to ).
Συχνή διαμάχη γίνεται (έχω φάει και παρατήρηση στο cn να μν ξαναποστάρω!!!! ) ως προς τους χρόνους έκθεσης και το αν θα πρέπει να επεξεργάζεται η φωτό πριν δημοσιευθεί . Οι παραδοσιακοί λάτρεις του είδους ,επιμένουν ότι δεν πρέπει να μπει τίποτα απο photoshop ,κτλ , οι χρόνοι έκθεσης να παραμένουν μικροί , και το αποτέλεσμα να έιναι όπως απεικονίζεται στην οθόνη απο το stacking-averaging πρόγραμμα. Οι πλειοψηφία όμως των eaa users ,κατά την ταπεινή μου άποψη ,είναι ,ας μου επιτραπεί ο όρος , ''wanna be '' αστροφωτογράφοι ,αλλά ο καθένας για τους δικούς τους λόγους (η φωτογραφία απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο, χρήμα ,δυσκολότερη εκμάθηση, δεν έχει συχνή αλλαγή στόχων ,μπορεί να μείνεις και εβδομάδες πάνω στον ίδιο στόχο), δεν ακολουθούν αυτό το μονοπάτι. Παρόλα αυτά ,πειράζουν τις φωτογραφίες για να πάρουν λίγο από το wow factor μιας καλής αστροφωτογραφίας .Παρατηρείται να βλέπεις φωτογραφίες που είναι σαφώς πειραγμένες , με κάκιστο και γρήγορο τρόπο , που τελικά δεν είναι eaa αλλά ούτε και φωτογραφία. Δηλαδή από τις δύο τεχνικές παίρνουν τα χειρότερα. Και εκεί έιναι η ένσταση των πιστών της eaa . Το βιντεο δεν χρειάζεται ούτε καν ισημερινή , πολλές φορές ούτε Laptop , καθώς πολλές κάμερες κάνουν stacking in camera ,βλέπε Revolution Imaging. Σαφώς και δεν είναι κακό να χρησιμοποιεις αυτά που παρέχονται πλέον ,software όπως το sharpcap ,πιο ευαίσθητες κάμερες , αλλά να μν χάνεται το concept .
Προσωπικά είδα ότι η eaa δεν με καλύπτει , τελικά η φωτογραφία ήταν αυτή που με τραβούσε περισσότερο και η eaa ήταν ημίμετρο για εμένα .
Συγνώμη για το μακροσκελές ,ελπίζω να μν σας κούρασα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Nikos SaMOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα . Ευχαριστω για την απάντηση στις παραπάνω ερωτήσεις μου.
Αναρωτιόμουν εάν έχεις κρατήσει υλικό από παρατηρήσεις βιντεοαστρονομιας και αν θέλεις να μοιραστείς μερικές από τις καλύτερες σου. Με δεδομένο τον καλύτερο εξοπλισμό (attik infinity) αλλά και την εμπειρία σου θα μπορούσες να βάλεις ένα ψηλό πήχη για να κυνηγήσουμε όσοι μόλις ξεκινήσαμε ή όσοι θα ξεκινήσουν από εδώ και πέρα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
theoatcOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikos SaM έγραψε:
Καλημέρα . Ευχαριστω για την απάντηση στις παραπάνω ερωτήσεις μου.
Αναρωτιόμουν εάν έχεις κρατήσει υλικό από παρατηρήσεις βιντεοαστρονομιας και αν θέλεις να μοιραστείς μερικές από τις καλύτερες σου. Με δεδομένο τον καλύτερο εξοπλισμό (attik infinity) αλλά και την εμπειρία σου θα μπορούσες να βάλεις ένα ψηλό πήχη για να κυνηγήσουμε όσοι μόλις ξεκινήσαμε ή όσοι θα ξεκινήσουν από εδώ και πέρα.

Μπορείς να τσεκαρεις το fb μου. https://www.facebook.com/profile.php?id=1137440011.
Γράφω στην περιγραφή ποιες είναι τραβηγμένες με την infinity.
Δεν νομίζω ότι είμαι καλό παράδειγμα για την eaa. Πάντα πείραζα τις φωτογραφίες μου. Έστω και λίγο. Πάντως μπορείς να πάρεις μια ιδέα.
Παραθέτω δύο. Στην μία έχει χρησιμοποιηθεί φίλτρο υδρογόνου (ασπρόμαυρη). Αν θυμάμαι στο dumbbell είναι όπως την έβγαλε το software της atik. Λίγο stretch μόνο.

FB_IMG_1567334231692.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  106.78 KB
 Διαβάστηκε:  16 φορές

FB_IMG_1567334231692.jpg

FB_IMG_1567334255142.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  69.16 KB
 Διαβάστηκε:  15 φορές

FB_IMG_1567334255142.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5033
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/09/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vvars έγραψε:
Α επομένως δεν πρόκειται για πραγματικό "βίντεο". Δεν το ρωτάω γιατί με νοιάζουν οι ορισμοί και οι τυποποιήσεις, απλά σκέφτηκα μήπως μπορούσα να το δοκιμάσω κι εγώ με το video mode με την dslr μου στο τηλεσκόπιο, αλλά απ'οτι κατάλαβα τώρα όχι, γιατί ετσι οι εκθέσεις που μπορώ να βγάλω είναι 1/30-1/60, όχι της τάξης του sec...

Γίνεται και με dslr. Κατέβασε το astrotoaster
Η βιντεοαστρονομία στο μέλλον θα αντικαταστήσει πλήρως την αστροφωτογραφία. Όταν οι κάμερες γίνουν αρκετά ευαίσθητες δεν θα χρειάζεται ακριβής οδήγηση, διορθώσεις και ούτε καν ισημερινή στήριξη.

theoatcOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/09/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giorgosgr έγραψε:
vvars έγραψε:

Γίνεται και με dslr. Κατέβασε το astrotoaster
Η βιντεοαστρονομία στο μέλλον θα αντικαταστήσει πλήρως την αστροφωτογραφία. Όταν οι κάμερες γίνουν αρκετά ευαίσθητες δεν θα χρειάζεται ακριβής οδήγηση, διορθώσεις και ούτε καν ισημερινή στήριξη.

Αναπόφευκτα προς τα εκεί οδεύει. Αλλά είναι πολύ μακριά η μέρα. Ακόμα και οι cmos , όπως της zwo , που είναι υπερευαισθητες ,όταν τα data που λαμβάνουν σε μια μέση έκθεση ειναι 50 mb , ακόμα και με τον σημερινό "ρυθμό" που αποτυπώνουν φωτόνια,που είναι αργός σε σχέση με το live view, παρουσιάζουν λόγω της συγκέντρωσης φορτίου στα άκρα του αισθητήρα amp glow. Και ας έχουν οι πιο πολλές buffer. Αν γίνουν τόσο ευαίσθητες που σε 30 sec θα έχουν δεδομένα αντίστοιχα των πχ 300 sec, φαντάσου amp glow. Προς το παρόν η αρχιτεκτονική των cmos έτσι δουλεύει. Και από ότι διαβάζω η sony και η kodac θα αναπτύσουν από εδώ και μπρος μόνο τις cmos. Η ccd εγκαταλείπεται. Οψόμεθα..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης