AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - KONUS PROXIMO
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
KONUS PROXIMO
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15478
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεγάλη ιστορία. Οι επιστρώσεις αποσκοπούν είτε στη μεγιστοποίηση της αντανάκλασης (κάτοπτρα), είτε στην ελάχιστοποίηση αυτής (φακοί). Οι ιδανικές επιστρώσεις ανακαλούν μόνο τις ακτίνες υψηλής ενεργείας (UV) και άρα έχουν σκούρο ιώδες χρώμα. Όταν ανακαλούν και το πράσινο είναι κατώτερες, όταν και το κόκκινο είναι ουσιαστικά βλαπτικές (οι ψεύτικες επιστρώσεις σε κιάλια παιχνίδια το κάνουν αυτό. Είναι μυστικό της κάθε εταιρείας ή σύσταση των επιστρώσεων αλλά τα βασικά μπορείς να τα διαβάσεις στη Wikipedia.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1323
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2021, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

taxiarchis έγραψε:
Ναι οι φακοί φαίνονται πράσινοι και στο δικό μου. Απλά δεν ξέρω σε τι επίστρωση αντιστοιχεί το πράσινο χρώμα ή αν το σύνολο των επιστρώσεων που διαθέτει εμφανίζει αυτό το χρώμα και σε τι αποσκοπεί η κάθε επίστρωση. Είναι συγκεκριμένες και τυποποιημένες οι επιστρώσεις που χρησιμοποιούνται στους φακούς όλων των οπτικών; Εαν ναι, ποιες είναι οι συνήθεις επιστρώσεις και τι διορθώνουν η κάθε μία;

Οι επιστρώσεις στα κιάλια,προσοφθάλμιους και φωτογραφικούς φακούς,έχουν σκοπό την μείωση των αντανακλάσεων κατά την διαδρομή του φωτός απο την είσοδο μέχρι την έξοδό του απο το οπτικό μέσο.
Οι αντανακλάσεις δημιουργούν θάμβωση της εικόνας (flare),μείωση του κοντράστ και της οξύτητας,ψευδοείδωλα (ghosting).
Στα κιάλια μείωση και πολύτιμης φωτεινότητας.

Οι φθηνές μονές-απλές επιστρώσεις έχουν συνήθως μπλέ/γαλάζιο χρώμα και περιορισμένη αποτελεσματικότητα.
Οι πολλαπλές επιστρώσεις έχουν πράσινο,μωβ-βυσσινί,καφέ-κόκκινο,χρυσαφί ανάλογα με τα οξείδια μετάλλων που χρησιμοποιούνται.
Είναι πιο αποτελεσματικές απο τις μονές,διότι κόβουν το ανακλώμενο φως σε μεγαλύτερο μέρος του φάσματος (περισσότερες συχνότητες ανακλώμενου φωτός).
Σκοπός είναι να κοπεί το περισσότερο δυνατόν α ν α κ λ ώ μ ε ν ο φως σε όλες τις συχνότητές του.
Για να γίνει αυτό εφαρμόζονται πολλαπλές στρώσεις σε κάθε επιφάνεια με διαφορετικά οξείδια.
Πρέπει να επιστρωθούν όλες οι επιφάνειες των φακών και τα πρίσματα στα κιάλια,με πολλές διαφορετικές στρώσεις και στο σωστό πάχος.
Τότε λέγονται πλήρως πολυεπιστρωμένα τα οπτικά!
Επίσης βάφονται μαύροι ματ οι σωλήνες και οι άκρες των φακών.
Οι πολλαπλές επιστρώσεις όμως κοστίζουν πολύ,και οι εταιρείες συνήθως περιορίζονται στα φθηνά στο να επιστρώνουν μέρος των φακών,και στα φθηνότερα με απλή-μονή επίστρωση.Αυτό οδηγεί σε αρκετές αντανακλάσεις.
Δες εδώ σχετικά:
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16691
Είσαι τυχερός που έστω και ένα μέρος των φακών έχει επιστρωθεί με πολλαπλές επιστρώσεις.Γι'αυτό βλέπεις το πράσινο χρώμα.Στα δικά μου βλέπω εκτός απο πράσινο και χρώματα που προανέφερα πιο πάνω.Δεν είναι όμως όλα τα κρύσταλλα επιστρωμένα,ούτε βέβαια τα πρίσματα...
Στο παρακάτω πολύ αναλυτικό και έγκυρο τέστ θα δεις-στα συγκεκριμένα κιάλια-να έχει επιστρωθεί ένας φακός μόνο με μονή επίστρωση (μπλέ χρώμα).Επίσης θα δείς κατασκευαστικά ελαττώματα που ποικίλουν απο παρτίδα σε παρτίδα...Εύχομαι να μην τα έχεις τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό στα δικά σου κιάλια:
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15729

Φίλε Ταξιάρχη λυπάμαι ειλικρινά που σε στεναχώρησα (ξέρω οτι είναι δυσάρεστο πάνω στη χαρά σου,το έχω νιώσει και εγώ λόγω του χρωματικού τους σφάλματος...),λέγοντάς σου κάποια αρνητικά πράγματα για τα 15Χ70,αλλά ζήτησες πληροφορίες και σου είπα την αλήθεια.
Όπως θα διαπιστώσεις διαβάζοντας το τέστ υπάρχουν και χειρότερα...
Το πιο σοβαρό που έχει συμβεί σε πολλούς,είναι οτι αρκετά είναι απευθυγραμμισμένα,οπότε πρέπει να επιστραφούν στο κατάστημα για ευθυγράμμιση.Κάποια κατά την επιστροφή απευθυγραμμίζονται λίγο,λόγω των κραδασμών στην μεταφορά.
Όλα τα κιάλια διαφόρων εταιρειών αυτής της κατηγορίας τιμής και μεγέθους,υποφέρουν απο απευθυγράμμιση που θα γίνει κάποια στιγμή απο την χρήση και τους κραδασμούς κατά την μεταφορά τους...
Για να καθυστερήσει η απευθυγράμμιση,θα πρέπει να προφυλάσσονται απο πεσίματα,χτυπήματα,κραδασμούς!
Δεν πρέπει να μπαίνουν στο πόρτ μπαγκάζ ή στο μπροστινό ντουλαπάκι του αυτοκινήτου,αλλά σε κουτί με αφρώδες υλικό στο πίσω κάθισμα για απόσβεση των κραδασμών.

Ελπίζω να σε βοήθησα...
Εύχομαι να τα χαρείς,αφού ικανοποιούν τις απαιτήσεις σου!
Φαίνεται οτι "έπεσες" σε καλή παρτίδα-με τα λιγότερα προβλήματα-ευτυχώς.
Θα κάνει πολύ πιο άνετη και ξεκούραστη και την επίγεια παρατήρηση η χρήση μονόποδου για περισσότερη φορητότητα,αν δεν θέλεις τρίποδο:
https://www.e-shop.gr/hama-04178-star78-camera-monopod-p-PER.566324
Φιλικά-Κώστας Smile

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15478
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2021, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάθε τρίποδο μπορεί να λειτουργήσει και ως μονόποδο, εάν ήδη διαθέτεις κάποιο. Απλώς εκτείνεις τα πόδια και τα κρατάς κλειστά. Εάν δεν έχεις, ένα ξύλο που απολήγει σε Τ μπορεί να σηκώσει το βάρος και να ελαττώσει τον τρόμο της εικόνας, ακόμη και ένα κουρεμένο σκουπόξυλο. Έχω φάει δούλεμα για την πρόταση αυτή, την οποία έχω δοκιμάσει, οπότε θα βάλω απλώς μια εικόνα του Stephen Tonkin να δείχνει πως λειτουργεί (εγώ το κάνω καθιστός σε πολυθρόνα θαλάσσης ή αστροκάθισμα χαμηλά, με το άλλο άκρο του μονοπόδου κόντρα στο γείσο που στηρίζει τα κάγκελα).

(1).jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  7.79 KB
 Διαβάστηκε:  317 φορές

(1).jpg

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/02/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην επίγεια παρατήρηση που θέλει ο φίλος μας,δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει ένα τρίποδο ως μονόποδο.Θα χάσει σε σταθερότητα και είναι αρκετά άβολο,ενώ παραμένει το βάρος και ο όγκος του τριπόδου.
Ούτε και στην αστρονομική παρατήρηση βολεύει.Χρησιμοποιούσα το τρίποδό μου ως μονόποδο εκτείνοντας τα πόδια του και κλείνοντάς τα,αλλά ο όγκος και το βάρος του,καθώς και το ότι δεν πατάει σωστά υπό γωνία στο έδαφος,το έκαναν δύσχρηστο.
Έτσι αγόρασα το μονόποδο και λύθηκαν τα προβλήματα.
Τα πλεονεκτήματα του μονόποδου είναι:
Το πολύ μικρότερο βάρος και όγκος,το οτι πατάει σταθερά υπό γωνία χωρίς να γλιστράει-διότι το πέλμα του είναι σχεδιασμένο ώστε να παίρνει κλίση-και η ρύθμιση του ύψους.Στην αστρονομική παρατήρηση επιτρέπει την ξεκούραστη και άνετη παρατήρηση υπο μεγάλες γωνίες με σχετική σταθερότητα.
Είναι ιδιαίτερα φορητό και ευέλικτο και στην επίγεια παρατήρηση,αλλά και στην γρήγορη φωτογράφιση με μικρούς χρόνους έκθεσης (< 1/2 sec).
Φυσικά αν κάποιος θέλει να κουβαλήσει το τρίποδό του σε επίγεια παρατήρηση,είναι σαφώς καλύτερη λύση απο το μονόποδο,αλλά να χρησιμοποιηθεί κανονικά με ανοιχτά τα πόδια,διότι προσφέρει ασύγκριτη σταθερότητα και άνεση!
Το πρόβλημα των Celestron Skymaster 15x70 (τουλάχιστον στα παλαιότερα μοντέλα) είναι ο αντάπτορας προσαρμογής στο τρίποδο,που ταλαντώνεται υπο το βάρος των κιαλιών και χρειάζεται ενίσχυση πχ.με νάρθηκες για να γίνει άκαμπτος.Με μαστόρεμα διορθώνεται το πρόβλημα.
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
taxiarchisOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Μαϊ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 62
Τόπος: ΛΙΒΑΔΕΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/02/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Fotofekti ουτε με στεναχώρησες ούτε μου στέρησες τη χαρά. Σε ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο για να μου μεταδώσεις την μεγάλη εμπειρία σου στα οπτικά και την γνώση σου. Τα έχω ήδη επιβεβαιώσει αυτά που ανέφερες για τα celestron. Ιδίως όταν εστιάζω σε αντικείμενα που αντανακλούν πολύ ηλιακό φως, η χρωματική απόκλιση είναι εντονότατη. Η υποδοχή του αντάπτορα όντως έχει θέματα με την σταθερότητα, όχι ιδιαίτερα για εμένα. Η ευθυγράμμιση ακόμα είναι εντάξει. Μόλις δημιουργήσουν πρόβλημα εδώ είμαστε να το λύσουμε με το χέρι. Έχει ενδιαφέρον μια ευθυγράμμιση. Το απολαμβάνω πάντως το celestron στις εξόδους μου χρησιμοποιώντας τα μόνο με το χέρι. Καλή μεγέθυνση, αρκετή πληροφορία και διαχειρίσιμα άσχετα με τα θέματα ποιότητας που έχουν.
Το επόμενο στάδιο όπως το σκέφτομαι είναι ένα διοπτρικό φορητό τηλεσκόπιο με τρίποδα βέβαια για τις "καλές" παρατηρήσεις...
Εδώ fotodekti θα σε χρειαστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/02/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Ταξιάρχη για πολλούς απο εμάς αυτά τα κιάλια ήταν και είναι βασικό εργαλείο σάρωσης του ουρανού και αναζήτησης στόχων.Χάρη στην φωτεινότητα και την οξύτητά τους στην κεντρική περιοχή είναι αξιόπιστα,αλλά και με τα προβλήματα που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Χαίρομαι που σε σένα (όπως και τα δικά μου) έχουν τα λιγότερα προβλήματα!
Είσαι τυχερός που έχεις σε κάποια κρύσταλλα πολλαπλές επιστρώσεις και είναι ευθυγραμμισμένα.Δεν έχουν όλες οι παρτίδες την ίδια ποιότητα...
Με πολύ προσεκτική χρήση στα δικά μου η απευθυγράμμιση έγινε μετά απο 8 χρόνια.
Αν χαλαρώσει η ροδέλα εστίασης και κάνει τζόγο με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά η εστίαση (θα συμβεί και αυτό με τον χρόνο),αρκεί να σφίξεις απο μπροστά την μεγάλη κεντρική βίδα που συνδέεται με την ροδέλα.Το πρόβλημα διορθώνεται.

Μια μέθοδος για να τα κρατάς στα χέρια με λιγότερη αστάθεια και κούραση είναι η εξής:
Βιδώνεις τον αντάπτορα στήριξης στα κιάλια,και κρατάς με το ένα χέρι τα κιάλια απο εκεί.Με το άλλο χέρι υποστηρίζεις τον αγκώνα του χεριού που κρατάει τα κιάλια,προσέχοντας να μην ακουμπάς-όσο γίνεται-το στήθος και την κοιλιά για να μην κινούνται τα χέρια απο την αναπνοή.
Αυτό θα κάνει την παρατήρηση πιο άνετη και θα κρατήσει περισσότερο χρόνο μειώνοντας την κούραση.
Καλύτερα θα είναι να ενισχύσεις με σκληρά υλικά (πχ.επίπεδα ξύλα-πηχάκια) σαν νάρθηκες εκατέρωθεν του αντάπτορα,κολλώντας με ισχυρή κόλλα και σφίγγοντάς τα πολύ με ταινία γύρω απο τον αντάπτορα.Θα τον κάνει άκαμπτο και πιο σταθερό,όταν στερεωθεί σε τρίποδο.
Αν προσαρμοστεί σφιχτά και ένα μαλακό-αφρώδες υλικό γύρω απο τους νάρθηκες,θα γίνει και το κράτημα με το χέρι πιο σταθερό,ευχάριστο και άνετο.
Καλές παρατηρήσεις!
Φιλικά-Κώστας Smile

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης