Jump to content

Αστρονομικά λογισμικά (πλανητάρια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεος βρε παιδιά! Τι καλό βρίσκετε σε αυτή τη.. ^*%(%(%( το stellarium; Το χειρότερο πρόγραμμα του σύμπαντος είναι!!!!! :mrgreen:

 

ΥΓ Καλώς όρισες στο astrovox iron_gr

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο και Παναγιώτη δε θα διαφωνήσω μαζί σας όμως για έναν νεο και αρχάριο στο χώρο, το stellarium είναι ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα που θα τον βοηθήσει αν μη τι άλλο να μάθει τον ουρανό.

Αν ξεκινήσει με το Starry Night ή έστω με το Cartes du Ciel μάλλον θα μπερδευτεί περισσότερο. Το Stellarium είναι αξιοπρεπές γι΄αυτά που προσφέρει και έχει κερδίσει πολλούς και ιδιαίτερα τους νέους στο χώρο..

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

^*%(%(%
Συμφωνώ
Το χειρότερο πρόγραμμα του σύμπαντος είναι!!!!! :mrgreen:
Και επαυξάνω

 

Για το 0,656387% του όγκου και το 0% της τιμής του Starry Night το βρίσκω εξαιρετικό!!..... :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy:

Άσε που έχει και ελληνικά!!! :!: =D> =D> =D>

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως για τον Ποσειδώνα, είναι απογοητευτικός.

Σήμερα για πρώτη φορά επειχήρησα να τον παρατηρήσω και είδα όντως ένα αμυδρό (φαινομενικά διπλό :-k ) αστέρι, σε εύκολο σχετικά star tracking στον αιγόκαιρο.

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεχάστε τα προγράμματα για την εκμάθηση του ουρανού!

 

ΜΑΤΙ, ΜΑΤΙ, ΜΑΤΙ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν υπάρχει μόνο το Starry Night.Αν κ κορυφαίο προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ.Είναι βαρύ κ έχει ένα κάρο δυνατότητες που δεν τις χρησιμοποιώ.Το Cartes du Ciel είναι απλό ελαφρύ δωρεάν κ στα Ελληνικά.Ασυγκρίτως καλύτερο απ το Stellarioum που περισσότερο για παιχνίδι παρά λογισμικό μου κάνει.

Απ την άλλη αν αρέσει σε κάποιον το "^*%(%(%" δεν έχει παρά να το χρησιμοποιεί.Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.Απλά να δώσω κ μία άλλη επιλογή για όποιον δεν το ξέρει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To stellarium κατα τη γνώμη μου είναι ένα χρηστικό εργαλείο για τον αρχάριο στο χώρο της αστρονομίας. Φυσικά υπάρχουν και πιο εξειδικευμένα προγράμματα , αλλά δεν είναι λόγος αυτός να το απαξιώνουμε. Άσε που αυτός που έχει αναλάβει τη μετάφραση του στα ελληνικά είναι μέλος του φόρουμ.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν δωρεάν τόσο το Cartes du Ciel όσο και το HNsky. Και τα δύο είναι άριστα και δεν βρίσκω το λόγο να χρησιμοποιεί κανείς το Stellarium που είναι ένα μπιχλιμπιδάτο πρόγραμμα χωρίς καμμιά ουσιαστική χρησιμότητα. Το ίδιο κάνουν και τα άλλα και είναι και πραγματικά αστρονομικά προγράμματα. Εγώ προτιμώ το HNsky που είναι απλό και ελαφρύ. Καλό είναι κανείς να μάθει να χρησιμοποιεί αυτά τα δύο ασχέτως αν είναι αρχάριος. Το ότι μέλος του φόρουμ μεταφράζει το Stellarium (και καλά κάνει) δεν σημαίνει τίποτα. Δεν κάνει αυτό το Stellarium καλύτερο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτελώντας την εφαρμογή του Cartes du ciel εμφανίζεται μια μπλε οθόνη με πράσινο έδαφος και γραμμές μήκους και πλάτους. Δεξιά, πάνω και αριστερά υπάρχουν συνολικά 60 κουμπιά ελέγχου που δεν γνωρίζω τι κάνουν, ακουμπώντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω τους δεν εμφανίζεται καμία απολύτως πληροφορία.

 

Βλέπω ένα α σε κύκλο και κάνω κλικ πάνω του. Κάνω κλικ στο μαύρο παραθυράκι με το όνομα του άστρου. Πατάω center on object. Ξανακάνω κλικ στο αντικείμενο γιατί οι πληροφορίες χάθηκαν. Ξανά κλικ στο όνομα.

 

Γυρίζω γλώσσα στα Ελληνικά: Αστερισμός Canis Major?

 

Πατάω τυχαία σε ένα τετράγωνο κουμπί με μαύρο και μωβ. Το μπλε φεύγει και εμφανίζονται αστέρια. Ωραία. Ο αστερισμός του .... πως βάζω ονόματα στους αστερισμούς; Στην επιλογή Προβολή δεν βρίσκω κάτι. Α... στα ελληνικά δουλεύει η επεξήγηση για τα κουμπιά. Τελικά πρέπει να κάνεις κλικ στην μπάρα πρώτα και μετά πάνω στα κουμπιά... χμμμ Τελικά δεν βρίσκω πως να βάλω τα ονόματα.

 

Ανακαλύπτω ότι κοιτάζω τον Ορίωνα. Έχει ένα στρογγυλό κύκλο και στην μέση μερικά αστέρια. Δεν μπορώ να καταλάβω ποια η χρήση του ανοιχτόχρωμου κύκλου. Ένα φιδίσιο σχήμα αριστερά του Ορίωνα δεν μου παρέχει κάποιες πληροφορίες. Βλέπω ένα 56 δίπλα σε ένα άστρο με δυσκολία μπορώ να σταθεροποιήσω το ποντίκι πάνω του για να δω ότι πρόκειται για το 56 Ori

 

***

 

Βάζω το Stellarium

 

Το γραφικό περιβάλλον είναι εκπληκτικό. Μπορώ να μετρήσω 20 συνολικά κουμπιά στο κάτω μέρος της οθόνης. Αρχίζω να τα πατάω. Το τρίτο είναι εντυπωσιακό γιατί εμφανίζει τους αστερισμούς με εικόνες. Πατώντας τα επόμενα κουμπιά βρίσκω την ατμόσφαιρα, βάζω τα νεφελώματα, τα πλέγματα του ουρανού. Βρίσκω εύκολα όλες τις ρυθμίσεις σε ένα παράθυρο. Βάζω Ελληνικά και όλοι οι αστερισμοί γίνονται και αυτοί ελληνικοί.

 

Το πρόγραμμα δουλεύει με το ποντίκι. Κλικ και ντραγκ. Κάνω κλικ σε ένα άστρο. Όλες οι πληροφορίες εμφανίζονται αυτόματα πάνω αριστερά. Πατάω Κενό και το άστρο έρχεται στο κέντρο. Βλέπω ότι το 59 Ori είναι μεταβλητό και κάνοντας ζουμ ανακαλύπτω το γιατί. Διπλός αστέρας. Ζουμ στο διπλό του Περσέα... λες και το κοιτάζω μέσα από το προσοφθάλμιο. Ζουμ στον Κρόνο, οι δορυφόροι του να περιστρέφονται αργά γύρω του καθώς αυξάνω τον χρόνο περιστροφής του ουρανού.

 

***

Συμπέρασμα:

Το Stellarium είναι ένα επιμορφωτικό πρόγραμμα πλανηταρίου ιδιαίτερα φιλικό προς τον χρήστη, ιδιαίτερα στον αρχάριο. Με βασικό χάρτη 600,000 άστρων που φτάνει μέχρι 210 εκατομμύρια άστρα δεν περνάει απαρατήρητο και από πιο έμπειρους χρήστες.

 

To Cartes du ciel είναι ένας εκπληκτικός αστροχάρτης ο οποίος είναι εξίσου καλός με εμπορικούς τίτλους όπως το The Sky και ένα χρήσιμο εργαλείο για αστροπαρατηρητές τηλεσκοπίων, με δυνατότητες εκτύπωσης χαρτών, δημιουργία σημείων με Telrad για star-hopping κλπ αλλά δεν απευθύνεται σε αρχάριους και το περιβάλλον του είναι πιο δύσχρηστο.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα δύο στις παρατηρήσεις. μου αλλά τον ουρανό τον έμαθα με το Stellarium γιατί είναι τόσο εύκολο και διασκεδαστικό στην χρήση που μπορείς να περάσεις ώρες ολόκληρες παίζοντας και μαθαίνοντας.

 

Όσο για το ΜΑΤΙ ΜΑΤΙ ΜΑΤΙ λυπάμε αλλά δεν συμφωνώ. Είναι σαν να πηγαίνεις σε μια πόλη που ξέρεις ότι έχει αξιοθέατα αλλά δεν ξέρεις που βρίσκονται. Ένας αστροχάρτης, κατά προτίμηση επιπεδόσφαιρο στην αρχή ή ένα πρόγραμμα όπως το Cartes du ciel η το Stellarium μπορούν να σε βοηθήσουν αυτά τα οποία βλέπεις εκεί πάνω να αποκτήσουν νόημα.

 

***

Πάντως τον Ποσειδώνα τον βρήκα με την βοήθεια του Stellarium :cheesy:

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι το Stellarium είναι λίγο παιδικό και καρτουνίστικο. Καλύτερα να ξεκινήσεις με το Chartes du ciel για να το συνηθίσεις. Στην αρχή θα σου φαίνεται δύσχρηστο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

****Ασχετο με το θέμα:

Εγώ έβαλα κι'άλλους καταλόγους αστεριών στο Stellarium και έγινε καλύτερο. Το ίδιο έκανα και στο Cartes Du Ciel.

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγκαθιστώ το HNsky και το ανοίγω. Λίγα κουμπιά στο αριστερό μέρος. Χμμ ένα επάνω έχει κάτι κυάλια μάλλον search θα είναι σκέφτομαι και ναι είναι όπως σε πολλά άλλλα προγράμματα. Πατάω το κουμπί "planetary" και διαλέγω "Neptune" τον κεντράρει και ζουμάρω με το ροδάκι του ποντικιού. Πάνω αριστερά στην οθόνη δείχνει συντεταγμένες, αστρικό μέγεθος και διάμετρο του δίσκου. ΜΜ βολικό σκέφτομαι. Διαλέγω εύκολα χρώματα, ένταση των αστρικών ειδώλων και γραμματοσειρά για τα ονόματα των αστερισμών που ναι είναι Canis Major, Orion κλπ αυτές είναι οι επίσημες ονομασίες στα λατινικά. Έμαθα πως φαίνεται ο κομήτης Boattini. Μια έρευνα στο google με βγάζει στη σελίδα με τα στοιχεία κομητών για διάφορα προγράμματα. Κατεβάζω αυτό του The Sky είναι συμβατό με το HNsky και το σωζω στο C:\HNsky πάνω στο αντίστοιχο παλιό είμαι έτοιμος να βρω τον κομήτη. Εν συνεχεία απεγκαθιστώ το Stellarium και σβήνω και το αρχείο εγκατάστασης να ελευθερώσω χώρο στο δίσκο, έχω να βάλω και το GSC κατάλογο για να βρώ και τον Πλούτωνα :mrgreen: Επίσης βάζω και το αρχείο με τις φωτό των αντικειμένων του βαθέως ουρανού.

Τέλος επειδή μου αρέσει το προγραμματάκι τυπώνω και κάλυμα θήκης CD και ετικέττα του CD από το site για να το έχω να μοιάζει "pro" :cheesy:

Τέλος γράφω 2-3 CD για φίλους που είναι καινούργιοι στο χώρο, με καταευχαριστούν ενθουσιασμένοι και παύουν να παιδεύονται με το Stellarium \:D/

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το HnSky είναι ακόμα πιο δύσχρηστο από το Cartes du ciel κι είναι κρίμα που δεν έδωσαν περισσότερο βάρος στο να το κάνουν λειτουργικό και φιλικό. Η διαδικασία ενημέρωσης του προγράμματος πήρε περιγραφή 4 γραμμών που σε κάποια άλλα προγράμματα γίνεται απλά με το πάτημα κάποιου κουμπιού.

 

Επίσης το γεγονός ότι με πατρονάρεις με το να χρησιμοποιείς το στυλ γραψίματος μου δεν σε τιμά ιδιαίτερα και φτάνει στα όρια της προσβολής.

 

Όπως και να έχει ο κάθε ένας έχει τις προτιμήσεις του σε πιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί. Δεν υπερασπίζομαι το πρόγραμμα επειδή κάνω τις ελληνικές μεταφράσεις, άλλωστε ότι είχα να πω το έχω γράψει ήδη.

 

Και ναι, αν θα δώσω το HnSky και το Stellarium σε ένα δεκάχρονο ή έναν αρχάριο έχει πιθανότητες να παίξει περισσότερο με το δεύτερο, να μάθει περισσότερα και ίσως όταν βγει έξω το βράδυ να κοιτάξει προς τον ουρανό. Και ίσως αν δει την Μεγάλη Άρκτο να προσπαθήσει να δει μια αρκούδα γιατί αν ψάχνει να δει ένα Canis Major πιθανότατα να μείνει με την απορία.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To HNsky είναι πολύ απλό και οποιοσδήποτε με στοιχειώδη γνώση υπολογιστών αντικαθιστά το παλιό exe με το καινούργιο, δεν νομίζω ότι κάποιος είναι δύσκολο να το κάνει ειδικά όταν εγκαθίσταται σε κατάλογο του τύπου C:\HNsky.

Κατά τα άλλα είναι μια χαρά πρόγραμμα χωρίς υπερβολική χρήση γραφικών γι αυτό και ελαφρύ ενώ έχει όλα όσα θέλει κάποιος για να βρει αντικείμενα. Το ότι ένας αρχάριος ή ένα παιδί που έχει μάθει να βλέπει τον ουρανό στην TV θα προτιμήσει το Stellarium επίσης δεν μου λέει τίποτα. Μάλιστα το να χρησιμοποιείται πρόγραμμα σαν υποκατάστατο του ουρανού (που υποψιάζομαι πως είναι η βασική χρήση του Stellarium) το θεωρώ και αρνητικό! Το ότι θα μάθει περισσότερα από αυτό επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω...

Απάντησα στο ίδιο στυλ που έγραψες και εσύ για να δείξω πως υπάρχει και άλλος τρόπος σκέψης, χωρίς διάθεση ειρωνίας και φυσικά καλά κάνεις και μεταφράζεις το Stellarium όπως προείπα. Κάθε τέτοια προσπάθεια είναι καλή. Το ότι δείχνει φιγούρες αστερισμών στον ουρανό το Stellarium δεν είναι χαρακτηριστικό που μπορώ να πω πως χρειάζεται σε κανέναν.

Φιλικά όλα αυτά και χωρίς παρεξήγηση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα η ένσταση μου δεν είναι μόνο στο πιο είναι καλύτερο.Αυτό που με χαλάει είναι που όλοι προτείνετε το stellarioum χωρίς καμία άλλη αναφορά σε άλλα προγράμματα.Γιατί σώνει κ καλά να πρέπει να δίνουμε στους άλλους μόνο ότι μας αρέσει κ να μην του λέμε πως υπάρχει κ κάτι άλλο?

 

Φίλε shot 1000 μπράβο για την μετάφραση του προγράμματος.Μακάρι να κάνανε κ άλλοι για άλλα προγράμματα.Να ξέρεις όμως πως στην περιγραφή του Cartes du ciel ήσουν υπερβολικός, σε σημείο να παραπλανείς.Ετσι δεν βοηθάς τον άλλο.Τον μπερδεύεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα η ένσταση μου δεν είναι μόνο στο πιο είναι καλύτερο.Αυτό που με χαλάει είναι που όλοι προτείνετε το stellarioum χωρίς καμία άλλη αναφορά σε άλλα προγράμματα.Γιατί σώνει κ καλά να πρέπει να δίνουμε στους άλλους μόνο ότι μας αρέσει κ να μην του λέμε πως υπάρχει κ κάτι άλλο?

 

Εντάξει ρε παιδιά, θα πρέπει να αισθάνομαι και ενοχές δηλαδή που πρότεινα στον άνθρωπο το Stellarium. Αυτό μου ήρθε στο μυαλό αυτό είπα..

Προτείνετε εσείς τα υπόλοιπα..

Δεν πατρονάρω κανένα πρόγραμμα, δεν έχω μίσος για κανένα πρόγραμμα, δεν αναθεματίζω κανένα πρόγραμμα. Όλα τα προγράμματα έχουν τη χρησιμότητα τους και τα σέβομαι δεόντως ειδικά όταν είναι free.

Θα μπορούσα κάλλιστα να αναφέρω στη θέση του Stellarium το Cartes Du Ciel ή οποιοδήποτε άλλο μου ερχόταν στο μυαλό. Αυτό δεν σημαίνει φίλε Παναγιώτη ότι σώνει και καλά δίνω στους άλλους ότι μου αρέσει..Απλά έτυχε.

 

ΥΓ

Μπράβο στον Χρήστο που μεταφράζει το Stellarium στα Ελληνικά και σε κάθε Χρήστο που κάνει μετάφραση οποιουδήποτε προγράμματος στην μητρική μας γλώσσα. Το έχω κάνει κι εγω για προγράμματα που αφορούν την δουλειά μου και ξέρω ότι είναι μια επίπονη διαδικασία που απαιτεί χρόνο και μεράκι.

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξέρεις όμως πως στην περιγραφή του Cartes du ciel ήσουν υπερβολικός, σε σημείο να παραπλανείς.Ετσι δεν βοηθάς τον άλλο.Τον μπερδεύεις.

 

Αυτό που έκανα με το Cartes du ciel και το Stellarium είναι μία πάγια τακτική που εφαρμόζω αν θέλω να δω πως λειτουργεί ένα πρόγραμμα που φτιάχνω.

 

Έκατσα την κοπέλα μου στο κομπιούτερ η οποία δεν έχει ιδέα από προγράμματα υπολογιστή και κατέγραψα τις αντιδράσεις και τα σχόλια της και στα δύο προγράμματα τα οποία και σας παράθεσα.

 

Ουδέποτε είχα πρόθεση να παραπλανήσω κανέναν, το cartes du ciel είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ κυρίως στις παρατηρήσεις μου.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσα κάλλιστα να αναφέρω στη θέση του Stellarium το Cartes Du Ciel ή οποιοδήποτε άλλο μου ερχόταν στο μυαλό. Αυτό δεν σημαίνει φίλε Παναγιώτη ότι σώνει και καλά δίνω στους άλλους ότι μου αρέσει..Απλά έτυχε.

 

Φίλε Κώστα το ξέρω πως δεν είχες καμία πρόθεση.Αλλωστε δεν μίλησα για σένα.Για τους πολλούς το είπα που έχουν ξεχάσει κάποια προγράμματα με αποοτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί μια λάθος εντύπωση.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να το κάνουμε προτείνουμε στους αρχάριους ( είμαι ακόμη κι εγώ ) τα πιο χρηστικά προγράμματα , βιβλία και τηλεσκόπια. Dob 8 , Nightwatch και stellarium πάνε πακέτο. Μετά όλα τα υπόλοιπα , αυτά για αρχή. Φυσικά υπάρχουν και πιο εξειδικευμένα βιβλία τηλέ και άλλα. Μην ποδοσφαιροποιούμε το χώρο της αστρονομίας :? :? :?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να το κάνουμε προτείνουμε στους αρχάριους ( είμαι ακόμη κι εγώ ) τα πιο χρηστικά προγράμματα , βιβλία και τηλεσκόπια. Dob 8 , Nightwatch και stellarium πάνε πακέτο. Μετά όλα τα υπόλοιπα , αυτά για αρχή. Φυσικά υπάρχουν και πιο εξειδικευμένα βιβλία τηλέ και άλλα. Μην ποδοσφαιροποιούμε το χώρο της αστρονομίας :? :? :?

Πολύ σωστά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να το κάνουμε προτείνουμε στους αρχάριους ( είμαι ακόμη κι εγώ ) τα πιο χρηστικά προγράμματα , βιβλία και τηλεσκόπια. Dob 8 , Nightwatch και stellarium πάνε πακέτο. Μετά όλα τα υπόλοιπα , αυτά για αρχή. Φυσικά υπάρχουν και πιο εξειδικευμένα βιβλία τηλέ και άλλα. Μην ποδοσφαιροποιούμε το χώρο της αστρονομίας :? :? :?

Καλά ποιος είπε πως το dob είναι για αρχάριους?Ισα ίσα που μπορεί μέσα σ ένα βράδυ να κάνει έναν αρχάριο να τα παρατήσει.Απλά αντί για τηλεσκόπια-παιχνίδια στα 300 ευρώ προτείνουμε dob.Ετσι κ στα προγράμματα, αντι για προγράμματα παιχνιδάκια καλό θα είναι να προτείνουμε κάτι άλλο.

Πάντως κ το Cartes du ciel απλούστατο πρόγραμμα είναι.Σίγουρα είναι πιο απλό απ το να μάθει κανείς να χειρίζεται ένα DOB.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το stellarium είναι το μόνο free πρόγραμμα που έχω δεί που δίνει στον αρχάριο και όχι μόνο την αίσθηση του ουρανού, περίπου όπως το starry night. Το cartes είναι επίσης καλό, αλλά ίσως να μπερδέψει λίγο τον αρχάριο. Για το Hnsky δεν το συζητώ. Ο χειρισμός του είναι δύσκολος να εξοικειωθείς και φυσικά μόνο για αρχάριους δεν είναι.

 

Το θέμα είναι ότι για το stellarium που είναι επίσης open source μπορούν να βγούν πολλά addons από όποιον θέλει να φτιάξει, απλά έχω δεί μόνο ένα και αυτό δεν νομίζω ότι είναι ολοκληρωμένο.

 

Μήπως αυτοί που κατέχουν γνώση του κώδικα να προσπαθήσουν να κάνουν το stellarium πιό πλήρες? Γιατί απο ότι κατάλαβα είναι η απλότητά του που δεν αρέσει σε κάποιους.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dob 8 , Nightwatch και stellarium πάνε πακέτο. Μετά όλα τα υπόλοιπα , αυτά για αρχή.

 

Διαφωνώ γιατί πάνε πακέτο; Ποιος είπε πως πρέπει και καλά να πάρει dob ένας αρχάριος; Και ισημερινό μπορεί να πάρει νευτώνιο ή διοπτρικό ή καταδιοπτρικό και φυσικά όποιο βιβλίο και όποιο πρόγραμμα θέλει εκτός από Stellarium που έτσι κι αλλιώς δεν βοηθάει σε τίποτα πέρα από το αισθητικής νηπιαγωγείου interface του. Προσωπικά το πάρε dob και το πάρε nightwatch το έχω βαρεθεί. Όχι ότι είναι λάθος δρόμος αλλά δεν είναι και ο μόνος. Ένας που θα πάρει ισημερινό θα μάθει πολύ περισσότερα για τηλεσκόπια και το χειρισμό τους και μπορεί να ασχοληθεί με απλή αστροφωτογραφία. Εκείνο που συμφωνώ είναι στο όχι goto για να μάθει τον ουρανό.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης