Jump to content

Κατασκευη οδηγητικου τηλεσκοπιου απο Ερευνητη


Aggelos Kechagias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και καιρο με εχει απασχολησει η μετατροπη ενος απλου ερευνητη σε οδηγητικο τηλεσκοπιο.Το θεμα ειναι αρκετα παλιο και παιζει πολυ στα ξενα sites και οπως φαινεται κανει δουλεια. Ο λογος του να κανουμε αυτη την πατεντα ειναι φυσικα η αφαιρεση βαρους απο το φωτογραφικο μας συστημα.

Μιας και εχει συννεφα ειπα να κατσω να ασχοληθω και να φτιαξω το δικο μου finderguidingscope :-({|=

Η ολη διαδικασια ειναι αρκετα απλη αρκει να εχετε στην κατοχη σας εναν ερευνητη μεγαλουτσικο (χρησιμοποιησα 9x50).

 

Ψαχνοντας στο κουτι με τους παραπανισιους ανταπτορες βρηκα αυτο που χρειαζομουν για να προσθεσω απο πισω την QHY5

 

0135.jpg

 

Η αφαιρεση του μπροστινου δαχτυλιδιου ειναι απαραιτητη μιας και απο εκει θα εστιαζουμε (αν δεν το αφαιρεσουμε θα μας εμποδιζει την εστιαση)

Επισης ξεβιδωσα τον διαγωνιο ετσι ωστε να βαλω στην θεση του τον ανταπτορα για να πιανει σε 1.25.

 

0136.jpg

 

Ολα στην θεση τους και ετοιμος για guiding

 

0138.jpg

 

Εδω μια φωτο απεναντι στο βουνο για να δουμε πως εστιαζει κανονικα.

 

test_00000.jpg

 

 

Φυσικα απο τα βιδακια θα μπορουμε να αλλαζουμε οδηγητικο αστερι οπως κανουμε με τα δαχτυλιδια (αν και δεν νομιζω να χρειαστει).

Αλλη μια πατεντουλα καλη για το πως θα πιασετε την καμερα πισω στον ερευνητη ειναι αυτη http://msfastro.net/articles/finder_guidescope/index.html

 

Συντομα θα κανω τεστ (ου με τετοιο καιρο πολυ συντομα) για να δουμε αν οντως κανει δουλεια.

 

UPDATE 18/1/2012

 

Τέρμα οι πατέντες τέρμα τα μηχανουργεία.

Παρέλαβα και εγώ τον Orion Mini 50mm Guide Scope o οποίος στην ουσία είναι ένας έτοιμος ερευνητής για να παίξει τον ρόλο το οδηγητικού.Όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία έχει 1.25 έτοιμη υποδοχή για να μπεί η οδηγητική κάμερα (Qhy 5 / Orion StarShoot AutoGuider κλπ).

H διαφορά στην βάση του με τους κανονικούς ερευνητές ειναι ότι έχει 3 βιδάκια για την ρύθμιση του ενώ η αλλη είχε δυο και μια με ελατήριο με αποτέλεσμα να υπήρξε μια ελαστικότητα και έτσι να μήν συγκρατούσε στιβαρά τον ερευνητή μας.

Το κόστος του ειναι περίπου στα 90 ευρώ και πιστέυω πως έρχεται καλύτερα σε τιμή απο το να αγοράσουμε έναν ερευνητή + τον αντάπτορα για 1.25.

Φυσικά το παραπάνω πακέτο συμφέρει όσους δεν έχουν καθόλου ερευνητή και θέλουν να αγοράσουν έναν καινούργιο για να κάνουν αυτή την δουλειά.

Μόλις και όταν καθαρίσει ο καιρός θα βγάλω και μία φωτό με τα άστρα μέσα απο το Phd :cheesy:

 

 

 

Παρελκόμενα συσκευασίας

 

23580_1.jpg\

 

Με δαχτυλιδάκια για βάση (δεν περιέχονται στο πακέτο)

 

orion-guider-scope.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγχαρητήρια μαστροΆγγελε..... =D> =D> =D>

 

Όντως έξω παίζει πολύ αυτή η πατέντα, ειδικά σε μικρές εστιακές <500-600mm.

 

Ανυπομονώ να δω το αποτέλεσμά σου, που είμαι σίγουρος ότι θα παίξει σωστά.

 

Ωραίος ο μάστορας :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο κ. Μάστορα!! =D>

(τι σ'επιασε παιδί μου και πέταξες τόσο βάρος;; είπαμε να ελαφρύνουμε, όχι να ρέψουμε :mrgreen: )

 

Περιμένουμε τεστ με άστρα, όχι αυτοκινητάκια.. :roll:

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος ο Άγγελος, πολύ καιρό σκεφτόμουν το ίδιο πράγμα. Ξέρει κανείς πόση εστιακή έχουν οι κινέζικοι ερευνητές 9x50 και 8x50;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περίπου 200mm

Αν το προσοφθάλμιο είναι γνωστής εστιακής απόστασης, μπορείς να το βρεις με ακρίβεια, αλλά γύρω εκεί κυμαίνεται. 200/25=8x, 200/20=10x και υπάρχουν ενδιάμεσα προσοφθάλμια, πχ 23mm στους Stellarvue, τα οποία δίνουν γύρω στο 9x

Τα συμπεράσματα αυτά είναι έμμεσα, εξαιρουμένης της περίπτωσης των Stellarvue (που δεν είναι κινέζικοι, αλλά έχουν κινέζικο σώμα).

Αλλά νομίζω εσείς δεν θα έχετε πρόβλημα να το μετρήσετε. Όπως προσαρμόσατε κάμερα, μπορεί να προσαρμοστεί γνωστό προσοφθάλμιο και να βρεθεί η μεγέθυνση και το TFOV, ώστε να εξαχθεί συμπέρασμα για το εστιακό μήκος. Έτσι δεν είναι;

Δεν νομίζω να αξίζει η ταλαιπωρία ωστόσο. Το μήκος του σωλήνα δείχνει πως δεν απομακρύνεται ιδιαίτερα από τα 20 εκατοστά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον κυριοι η δοκιμη εγινε και τα αποτελεσματα οπως βλεπετε super :cheesy:

Φωτογραφικο τηλεσκοπιο Maksutov Newtonian (1000αρι)

οδηγηση με qhy 5 και ερευνητη 9x50

εκθεση 5 λεπτα

Το step στο phd εφοσον εχω μικρη εστιακη με τον ερευνητη (περιπου 200) το εβαλα 2000.

Το calibration εγινε το πολυ σε 1 λεπτο και ιδου \:D/

146885702_makguidingfinderQhy5.thumb.jpg.a3dc4d3d1c14667f9bea2d3f4bab6cc2.jpg

Test-5min.thumb.png.084795ffb8f52a79a3d612f6253d14bf.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος Άγγελε!

Με ψησες και προσπάθησα και εγω.

Με το viewfinder του ED80 και την orion starshoot autoguider (λογικά ίδια με την QHY) δεν θέλει με τίποτα να εστιάσει. Είδα πως το ccd πρέπει να εφάπτει ακριβώς πανω στη δίοπτρα. Ότι ring, adapter κι αν έχω, έχω backfocus τουλαχιστον 5mm.

 

Τουλάχιστον στου βουνό που δοκίμασα διοτι για τον ουρανό το ξέχασα λόγω συννεφίας... και βροχης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος ο Mάστορας =D> ,

Το setup με το οδηγητικό finder δεν δίνει λύσεις μόνο σε θέματα βάρους - ζυγίσματος αλλά και στις εξορμήσεις άλλο να κουβαλάς δύο τηλεσκόπια και άλλο ένα :wink:

 

Άραγε θα λειτουργεί άψογα και σε μεγαλύτερες εστιακές ? π.χ. στο CST με εστιακή 2350 ή 1450 με FR ? Mια δοκιμή θα μας πείσει. Το Σ.Κ. καιρού θέλοντος θα το επιχειρήσω finder έχω διαθέσιμο, πιστεύω να βρω και αντάπτορα να τον προσαρμόσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά μια ερώτηση:

Σε τι εξυπηρετεί να έχουμε ίδιο εστιακό μήκος και για το τηλεσκόπιο και για το οδηγητικό?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξτρα πληροφοριες να παρετε καμια ιδεα

http://mbsastronomy.com/2009/03/30/finderscope-turned-guidescope/

http://stargazerslounge.com/diy-astronomer/91778-diy-helical-focuser.html

και φυσικα καποιοι το πουλανε και ετοιμο αλλα.. ](*,) http://www.kwtelescope.com/KWT_KWIQ.htm

 

Σπυρο δεν εξυπηρετει σε τιποτα πριν 10 χρονια ισχυε αυτο πλεον αναλαμβανει την βρωμικη δουλεια το PHD.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε μας βλεπω να πουλαμε ολοι τα οδηγητικα μας τηλεσκοπια.

 

Ασχοληθηκα με την SPC900NC που εχω και τον ερευνητη 9χ50 του sw dob 8''. εφτιαξα ενα δαχτυλιδι 5 με 5,1 cm εξωτερικη διαμετρο και εσωτερικη διαμετρο οση η διαμετρος απο τον ανταποτορα 1,25 που εχω για την καμερα. η ολη κατασκευη εγιμε με σκληρο χαρτονι παχους 3mm για δοκιμαστικους λογους μερχρι να βρω δαχτυλιδι απο σωληνα pvc. η ολη διαδικασια μου πηρε περιπου μιση με μια ωρα. το χαρτονενιο δαχτυλιδι εφαπεται με την επφανεια του ερευνητη οπως φαινεται στις φωτο καθως εχω τραβηξει και το σημειο εστιασης. η εστιαση ειναι καρφι και το μονο που μου λειπει ειναι να μου περασει το κρυωμα και να φτιαξει ο καιρος για να κανω και εγω καμια δοκιμη και φωτογραφιση.

daxtilidi.jpg.a9fd33f0cd8590295e461a54199eed3b.jpg

1935347788_daxtiliditopothetimeno.jpg.c8d31069f0d1baf2faedee187d01c0c1.jpg

742066481_adaptorastopthetimenos.jpg.a0f2145966e3ada21cfe24e2ad8a038e.jpg

833635413_simeioestiasis.jpg.a638895db57d9284c38556aee6c9910f.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο μια χαρα σου βγηκε =D>

Ελπιζω να δουμε και αλλες εκδοχες απο μελη του βοξ ετσι ωστε να καταληξουμε καπου με υλικα που μπορουμε να βρουμε οπουδηποτε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή η ιδέα, ωστόσο θα περιορίζεται σε μικρές εστιακές.

 

Με εστιακή 200mm και την qhy5 θα πρέπει να δίνει ανάλυση ~5 arcsec/pixel

 

Ο κανόνας ότι οδηγούμε σε μεγαλύτερη εστιακή δεν πιστεύω ότι αλλάζει ως προς την αποτελεσματικότητα. Με sub-pixel guiding το phd κάνει καλή δουλειά αλλά μέχρι ίδια εστιακή.

Αν οδηγείς σε 5 arcsec/pixel και φωτογραφίζεις σε 2 λογικά θα υπάρχει πρόβλημα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν οδηγείς σε εστιακή 200, εκεί κοντά πρέπει και να φωτογραφίζεις.

 

Άγγελε βλέπω 1000αρι mascutov και qhy9, άρα έχεις καλή ανάλυση.

Υποθέτω ότι έχεις πολύ καλή πολική και ζύγισμα. Δηλαδή για on the field αστροφωτογραφία (για τους υπόλοιπους) θα απαιτείται αρκετός χρόνος σε ρυθμίση της βάσης, ενώ η μεγαλύτερη εστιακή στην οδήγηση αφήνει περισσότερα περιθώρια λάθους στην πολική. Πόσο χρόνο μπορείς να πας unguided με αυτό το setup?

 

Το σίγουρο είναι ότι αν δουλέψει καλά σε γλιτώνει από πολύ βάρος...

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για παράδειγμα, αν το σφάλμα στην οδήγηση είναι πχ στο RA +/-0.5 pixel, σημαίνει +/-2.5 arcsec/pixel.

 

Με την qhy9 και την 1000mm εστιακή θα έχεις ανάλυση περίπου (bin1x1) 1 arcsec/pixel.

Άρα σφάλμα 0.5 pixel στην οδήγηση θα μεταφράζεται +/-2.5 pixel κούνημα στην φωτογραφία.

Θα φανεί αν γίνει zoom..μικρολεπτομέρεια ίσως

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικρατη μια κλασικη πολικη εκανα οπως κανουμε ολοι αλλα το ζυγισμα το προσεχω παρα πολυ.

Δεν εχω δοκιμασει να κανω capture με απλο tracking αλλα αυτο που ειδα εχθες με εντυπωσιασε και ναι γλυτωσα πολυ βαρος (γυρω στα 6 κιλα).Το κολπο λειτουργει κανονικοτατα και θα το εφαρμοσω απο εδω και περα και αν μου κανει και σημερα ο καιρος την χαρη θα κανω και αλλη δοκιμη και θα ανεβασω νεα αποτελεσματα.Το θεμα το κουβεντιαζαμε καιρο ολοι μας λιγο πολυ αλλα δεν ειδα καποιον να κανει δοκιμη και να μας πει τι παιζει.

Βεβαια βλεπω ατομα που οδηγουν με τηλεφακο εδω και καιρο και μαλιστα με πολυ καλα αποτελεσματα οποτε γιατι να μην δουλεψει και ο ερευνητης.

Καποια πραγματα εχουν αλλαξει με την παροδο του χρονου και με την τεχνολογια που εχουμε πλεον στο hobby μας μπορουμε να καταφερουμε πραγματα που καποτε ηταν ασυλληπτα .

Οποτε testing testing testing και οχι λογια :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα αν το αποτέλεσμα μας ικανοποιεί τα λόγια και η θεωρία είναι περιττά..

 

Ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι ίσως ευνοείται ο μεγάλος αισθητήρας και γενικότερα το μεγάλο πεδίο που δε θα φανούν ή δεν ενδιαφέρουν αυτά τα 2-3 pixel κουνήματος. Ειδικά με bin2x2 είναι αόρατα.

Αν όμως κάνεις ένα crop 700x500 pixel, δηλαδή το πεδίο που θα έβλεπε μικρότερη ccd στην ίδια εστιακή, εκεί πιθανόν να ενοχλεί αυτό το σφάλμα.

Θέλω να πω, τα πάντα είναι σχετικά, και ανάλογα τον εκάστοτε εξοπλισμό.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθες το ολο εγχειρημα ηταν χυμα στο κυμα που λεμε ουτε καν εστιασα στον ερευνητη ξεχαστηκα εντελως και το αφησα οπως ηταν απο την εστιαση που ειχα κανει απεναντι στο βουνο.

Οπως και να εχει η παρακατω 10λεπτη φωτο με zoom εμενα δεν με χαλαει :cheesy:

Πιστευω πως παει και καλυτερα .

1307209306_10mzoom.JPG.32ca6c6266bcd9a0643cdd42002dce42.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

& Ifikraths

Δεν ζούμε ποια στη εποχή που κάναμε ρύθμιση με το ΧΕΡΙ ή μεσω Off-axis. Τα προγράματσα μέσω PC αναλαμβάνουν την διαφορά χρόνου & δεν είναι απαραίτητο το οδηγικό να είναι σε εστιακή μεγαλύτερη του φωτογραγικού.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο εύχομαι Άγγελε! Πιστεύω ειδικά με bin2x2 που δε χάνεις και απο sampling ιδιαίτερα θα δουλέψει θαυμάσια. Τώρα λέμε τις λεπτομέρειες, σε wide field αποτελεί πανάκεια πιστεύω η πατέντα.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα PC έχουν πλέον την δυνατότητανα καλύψουν κάθε ακάγκη μας.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπάμπη καλησπέρα!

 

Αυτό ισχύει για κοντινές τιμές απόκλισης λόγω του ότι οι αλγόριθμοι υπολογίζουν subpixel θέσεις, αλλά όσο απομακρύνεσαι από την εστιακή της φωτογράφισης , αναγκαστικά λόγω ανάλυσης, η οδηγητική κάμερα δεν δύναται να δει μικροκινήσεις που κάνει το τηλεσκόπιο, τις οποίες βλέπει η μεγαλύτερη ανάλυση της φωτογραφιας (αν είναι μεγαλύτερη). Είναι θέμα καθαρά ανάλυσης.

Εξάλου κανένα πρόγραμμα ή βάση οδήγησης δεν κρατάει το οδηγητικό αστέρι με σφάλμα 0.00 στο RA και στο DEC. Αν η σχέση εστιακών οδηγητικού και φωτογραφικού είναι αρκετά μεγάλη, τότε πχ 0,2 pixel σφάλματος οδηγητικού μπορεί να ισοδυναμούν με 1 ή παραπάνω pixel σφάλματος του φωτογραφικού.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης