AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Εδώ και πόσο καιρό ασχολείστε με την ερασιτεχνική αστρονομία;
Λιγότερο από 1 χρόνο
16%
 16%  [ 36 ]
1 έως 2 χρόνια
19%
 19%  [ 43 ]
2 έως 5 χρόνια
27%
 27%  [ 62 ]
Περισσότερο από 5 χρόνια
15%
 15%  [ 34 ]
Περισσότερο από 10 χρόνια
21%
 21%  [ 49 ]
Σύνολο Ψήφων : 224

Συγγραφέας Μήνυμα
MakisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Φεβ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2975
Τόπος: Αθήνα (Ίλιον) / Θίσβη Βοιωτίας
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2011, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2002:Οι γονείς μου άρχισαν να με πηγαίνουν στο Ευγενίδειο Πλανητάριο.Τότε ενθουσιάστηκα
με τις προβολές του και μέσα από ψάξιμο βρήκαμε πως υπάρχει σύλλογος εδώ στην Αθήνα(ΕΑΕ)
2003:Πρώτη φορά που πηγαίνω στο Αστεροσκοπείο Αθηνών.Εκεί,είχα την ευκαιρία να
δω μέσα από το τηλεσκόπιο όπου ήταν μια απερίγραπτη ευκαιρία καθώς και μέλη από την ΕΑΕ.
2004:Εντάσσομαι στην ΕΑΕ.Την ίδια περίοδο,αγοράζω ένα ζευγάρι κυάλι και έναν χάρτη ουρανού.
2005:Αγοράζω το πρώτο μου τηλεσκόπιο το οποίο είναι ένα 5ιντσο μεταχειριμένο κατοπτρικό.
2008:Αγοράζω το dobsonian 10'' από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.
2009:Αγοράζω το 2ιντσο διοπτρικό(70/500) από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης

Μάκης Λυκόπουλος
Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Μοναχική ΠαρατηρήτριαOffline
Ένταξη: 18 Απρ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Τόπος: Θεσσαλονίκη
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2011, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από το 2007 συνολικά 4 χρόνια και κάτι Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
netrionioOffline
Ένταξη: 03 Αύγ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 147
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2011, ημέρα Τρίτη και ώρα 5:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντιγράφω το ιατρό Kokkoli και λέω: Στην θεωρία από 17-18 ετών. Έχω παρατηρησιακή δραστηριότητα εδώ και 2 έτη μόνο και αυτό δήλωσα στο δημοψήφισμα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
titiOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Δεκ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 253
Τόπος: ΚΑΒΑΛΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2011, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο παιδι (10-15) θυμαμαι την μανια μου με τα αστρα τους πλανητες και οτι αλλο υπηρχε στον βραδυνο ουρανο.
αν και δεν ηξερα να ξεχωριζω σχεδον κανεναν αστερισμο Embarassed , περνουσα πολλη ωρα κοιταζοντας τους τα βραδυα... Angel
και το ταβανι στο δωματιο μου (και στο τωρινο μου σπιτι επισης, και στο παιδικο δωματιο ηδη) ειχε (και εχει ακομα) κολλημενα αυτα τα φωσφοριζοντα αστερακια , σε διαταξη αστερισμων φυσικα...
τηλεσκοπιο βεβαια αποκτησα πριν απο 1,5 χρονο Dancing , οποτε αυτο πιανεται...

View user's profile 
ΑργύρηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 863
Τόπος: Αθήνα, Αγία Παρασκευή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/05/2011, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους και όλες μετά από πάρα πολύ καιρό!
Το πρώτο τηλεσκόπιο (αξίας 5.οοο δραχμών από ένα φυλλάδιο στο κέντρο περιοδικού στυλ ΤV ΖΑΠΙΝΓΚ) ήρθε κάπου στα 13 μου, ένα χρόνο (μάλλον) αφού πρωτοπήγα στο Πλανητάριο εκδρομή με το σχολείο και χάζεψα.
Με αυτό βρήκα "ένα συννεφάκι" δίπλα από 3 αστέρια που ήταν το ένα δίπλα από το άλλο, απο την Αγία Παρασκευή Αττικής, χωρίς αστροχάρτες.
Τον επόμενο μήνα το περιοδικό Night Sky είχε αφιέρωμα στο "συννεφάκι" που λεγόταν το Νεφέλωμα του Ωρίωνα..
Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι...
Πάνω από δέκα χρόνια λοιπόν, με αξέχαστες βραδιές σε διάφορα μέρη της Ελλάδας με καλές παρέες και πανέμορφες ουράνιες παρατηρήσεις..
Ελπίζω να είστε όλοι και όλες καλά... Cool

ouraniaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 687
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/05/2011, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από την τρίτη γυμνασίου 4 χρόνια και κάτι. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
SimewnOffline
Νέος
Ένταξη: 10 Μαϊ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2011, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαιρετώ την αστρονομική κοινότητα με το πρώτο μου ποστ!
Ποτέ δεν έχω ασχοληθεί, πέρα από το να διαβάζω και να μαθαίνω ότι μπορώ από περιοδικά , στο διαδίκτυο κλπ, με την αστρονομία κατά το παρελθόν.

Αλλά σιγά-σιγά ξεκινάω! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
stefoudinOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιαν 2007
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2011, ημέρα Κυριακή και ώρα 21:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγκαινιάζω κι εγώ την παρουσία μου στο forum με το πρώτο μου post, και παρατηρώ πως οι περισσότεροι ξεκίνησαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την ενασχόλησή τους με την αστρονομία από παιδιά (το μικρόβιο φαίνεται από μικρή ηλικία!...).

Κι εγώ θυμάμαι από παιδί να κοιτάζω και να εντοπίζω τις καλοκαιρινές νύχτες όσους αστερισμούς μπορούσα βασιζόμενος σε ό,τι χάρτες μπορούσα να βρω (σε παιδικές εγκυκλοπαίδειες κλπ), καθώς και την έκσταση που ένιωσα όταν πρωτοκοίταξα τη σελήνη μέσα από τα κιάλια του ξάδερφού μου... Νομίζω πως οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) εκείνα τα χρόνια θα τα αναπολούμε πάντα... Ωστόσο, τηλεσκόπιο απέκτησα πριν από 3 χρόνια που μου το έκανε δώρο ο αδερφός μου (ναι, με αγαπάει πάρα πολύ) οπότε επέλεξα κι εγώ αυτήν την κατηγορία της ψηφοφορίας.

Καλησπέρα σε όλους και προσευχηθείτε κι εσείς να βελτιωθεί ο καιρός, σπάει νεύρα αυτή η συννεφιά!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
chrisvelOffline
Νέος
Ένταξη: 13 Νοέ 2008
Τόπος: μεγαλοπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/05/2011, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κ εγώ ασχολούμαι περίπου ένα χρόνο έχοντας πάρει και τηλεσκόπιο άλλα έχω να μάθω πολλά ακόμα. το πιο σπαστικό από όλα είναι η φωτορυπανση στης πόλεις κ γύρω από αυτές...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Fred LeyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 598
Τόπος: Athens, Hellas
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/05/2011, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Been at it for 41 years.

-Fred

www.imca.cc (#9181)
www.alpo-astronomy.org
Astrovox Member #4.
Doing astronomy since 1970
Sky & Tel subscriber since 1971
www.highdeserttelescopes.com
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
scoutboy71Offline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούν 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 12
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/06/2011, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτοχος ενός μικρού τηλεσκοπίου από το 2003 παρατηρούσα μόνο διάφορους πλανήτες και σελήνη (τόσο μπορούσα να δω). Εδώ και ένα χρόνο πιο εντατικά με την αγορά 15χ70 κιάλια και βιβλίων για διάβασμα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SuriosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 306
Τόπος: Θάσος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/01/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στην θεωρία ασχολούμαι με την ερασιτεχνική αστρονομία από την ηλικία των 12 ετών ως κάτοχος τηλεσκοπίου περίπου 1,5 χρόνο …
Δημητρης .ΔOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Φεβ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 177
Τόπος: ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/01/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ήταν το 1986 όταν είδα για πρώτη φορά τον Δια με τους δορυφόρους του με ενα ρωσικό "πειρατικό", χρώματος κρεμ τηλεσκόπιο αγορασμένο απο τους Ρώσους όπως λέγαμε τότε στο μοναστηράκι. Έκτοτε με πήγαινε ο πατέρας μου και χαζεύαμε τις βιτρίνες του μυλωνά και φώτο ολύμπια με τα "αστρονομικής τιμής" τηλεσκόπια τους. Μετά βρήκα τα δυο κομμάτια ενός ed φακού πάλι στο μοναστηράκι και έφτιαξα ένα χειροποίητο τηλεσκόπιο 500μμ, όπου και ανακάλυψα πολλά απο τα θαύματα του ουρανού.Το όνειρο εκπληρώνεται επιτέλους μετά απο 22 χρονια, φεύγοντας απο την Αθηνα μόνιμα και ερχόμενος στην "σκοτεινή Ευρυτανία τόπο καταγωγής μου,οπου εκπληρώνετε σιγά σιγά το όνειρό μου.. Very Happy
sw1eih@yahoo.gr
GSO 6\" RC-CCD67 FR
ATIK 16 HR
ASI 120 mc ccd
NIKON D-7000
CANON EOS 500D(mod)
HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO
Επιστροφή στην κορυφή
Φαρμακόπουλος ΑντώνηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Οκτ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 590
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/01/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν από 5 και κάτι χρόνια απέκτησα τον πρώτο μου τηλεσκόπιο. Από τότε μπορώ να πω ότι εντάχτηκα στην κοινότητα της παρατηρησιακής ερασιτεχνικής αστρονομίας. Το ενδιαφέρον μου για την φυσική, την αστρονομία και την διαστημική υπάρχει από την παιδική ηλικία. Το πρώτο μου βιβλίο, που ακόμα έχω, το Cosmos του Carl Sagan στα Αγγλικά που το απέκτησα το 1982 σε ηλικία 12 ετών !
dreamchaserOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 04 Αύγ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 57
Τόπος: Αθήνα / Ν.Σμύρνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/01/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την πρωτη μου επαφη με τον ουρανο με σκοπο την παρατηρηση την ειχα πριν 18 χρονια με ενα μονοκυαλι που ειχα παρει απο πλανωδιο στο Μοναστηρακι. ( το εχω ακομα Cheesy Grin ). Ωστοσο θεωρω οτι εδω και τρια χρονια παρατηρω σωστα και καταγραφω τι βλεπω!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης