Jump to content

Αστροπαρατήρηση : Τρόποι - μεθοδολογίες - εμπειρίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα δίμηνο ενασχόλησης με τον εξοπλισμό συνειδητοποίησα ότι πρόκειται για μια διαδικασία που δεν θα έχει τέλος. Πρέπει όμως και για την ανάπτυξη του εξοπλισμού αλλά και για τη παραμονή στο χόμπυ να πάμε στην ουσία που είναι η παρατήρηση (και αργότερα ίσως η φωτογραφία, αλλά για μένα είναι ακόμα νωρίς).

 

Τίθενται λοιπόν βασικά ερωτήματα :

 

1. Πως ξεκινάμε;;

 

2. Τι περιλαμβάνει η διαδικασία παρατήρησης;

 

3. Παρατηρείται πλανήτες, deep sky, όλα μαζί …και γιατί;;;

 

4. Πως βρίσκουμε τους στόχους (εννοείται χωρίς GOTO :D )

 

5. Ξεκινάτε με χάρτες;; Ποιους χάρτες;;; Πως τους χρησιμοποιείται; Από ποιο αντικείμενο ξεκινάτε;;

 

6. Κάνετε σκίτσα, κρατάτε σημειώσεις;;

 

 

Όλοι εσείς που ασχολείστε έχετε κάτι να πείτε:

 

• Τον δικό σας τρόπο παρατήρησης

• Την δική σας εμπειρία σε σχέση με μια αποδοτική παρατήρηση

• Αυτό που ο καθένας χαίρεται και τον κρατά στη διαδικασία αυτή.

 

Παρατηρώ πάρα πολλούς ανθρώπους να εγκαταλείπουν. Και μάλιστα με σοβαρό και ακριβό εξοπλισμό (κυρίως βλέπω SCT). Δεν θα το ήθελα αυτό. Και πιστεύω ότι η απόλαυση της παρατήρησης – γνώσης θα είναι αυτό που θα σε κρατήσει.

 

Εύχομαι να γίνει γόνιμη συζήτηση και το θέμα να συλλέξει όλες κατά το δυνατό τις εμπειρίες παρατήρησης

Και για τους καινούριους και για τους παλιούς.

 

**Επειδή οι ερωτήσεις είναι πολλές θα τις επαναλαμβάνω κατά τη διάρκεια της εξέλιξης του θέματος.

 

Ευχαριστώ

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συνονόματε, ας προσπαθήσω να δώσω μια πρώτη απάντηση στα ερωτήματά σου.

 

Τρόπος παρατήρησης. Όλα ξεκινούν απο τη σωστή προετοιμασία. Αρχίζω απο το σπίτι ετοιμάζοντας ένα πρόγραμμα παρατήρησης για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Μελετώ τα βιβλία μου και το αστρονομικό πρόγραμμα astroplanner κι επιλέγω κάποιους στόχους. Τώρα τελευταία μου αρέσει να επιλέγω ένα αστερισμό και να τον ξεψαχνίζω. Απο στόχους μου αρέσει να παρατηρώ τα πάντα, αλλά πιο πολύ μ'αρέσουν τα νεφελώματα κι ειδικά τα πλανητικά. Παρατηρώ όμως εξίσου και τη Σελήνη, τους πλανήτες καθώς και γαλαξίες. Λιγότερο απ'όλα παρατηρώ διπλούς αστέρες και ανοιχτά σμήνη.

 

Όταν πάω στο πεδίο, έχω φροντίσει να έχω επάνω στα τραπεζάκι μου και τοποθετημένα με μια ορισμένη σειρά ώστε να τα βρίσκω εύκολα στο σκοτάδι, όλα τα απαραίτητα όπως τα προσοφθάλμια στο βαλιτσάκι τους, τα βιβλία μου σε τσάντα (για την υγρασία) τροφή και καφέ/χυμούς.

 

Ιδανικά σε μια αποδοτική παρατήρηαη, θα έχω καταφέρει να δώ τους περισσότερους απο τους στόχους που επέλεξα. Τι σημαίνει όμως είδα ένα στόχο? Για μένα σημαίνει αφού εντοπίσω το στόχο, να καταφέρω να διακρίνω λεπτομέρειες της δομής του. Να καταφέρω να διακρίνω τα χαρακτηριστικά του, αυτό που καθιστά τον κάθε ένα μοναδικό. Γιαυτό αφιερώνω αρκετή ώρα σε κάθε στόχο. Τον παρατηρώ με διαφορετικές μεγεθύνσεις, με διαφορετικούς προσοφθάλμιους, με φίλτρα και χωρίς. Προσπαθώ να εξετάσω πόση μεγέθυνση σηκώνει και ποιά εικόνα του μου άρεσε καλύτερα. Δηλαδή το τάδε αντικείμενο μου άρεσε καλύτερα πχ με τον Ν20Τ5 και φίλτρο ΟΙΙΙ. Και φυσικά καταγράφω τις εμπειρίες μου αυτές σ'ένα ψηφιακό μαγνητοφωνάκι OLYMPUS που μ'έχει βολέψει αφάνταστα γιατί μπορεί να συνδεθεί άμεσα στο PC μου και να αποθηκεύσω έτσι εύκολα τις παρατηρήσεις μου.

 

Τι χαίρομαι στην διαδικασία αυτή? Πέραν της ικανοποίησης για την οπτική παρατήρηση ενός στόχου, χαίρομαι κι απολαμβάνω την παρέα με μερικούς απο τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου. Χαίρομαι την απόδραση στη φύση. Χαίρομαι την απόδραση απο τα προβλήματα της καθημερινότητας. Χαίρομαι όταν έχω τη δυνατότητα να μυήσω κάποιους στην αστρονομία κι ας με βγάλει αυτό απο το πρόγραμμά μου. Χαίρομαι όταν ανταλάσσω απόψεις κι εμπειρίες με φίλους. Μα πάνω απ'όλα χαίρομαι την αστρονομία.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρείτε πλανήτες, deep sky, όλα μαζί …και γιατί;;;

 

Επειδή πλανήτες παρατηρούμε και από την πόλη, όταν πάω σε σκοτεινό ουρανό για εξόρμηση συνήθως επικεντρώνομαι στο βαθύ ουρανό. Βέβαια, αν υπάρχει κάποιος πλανήτης σε καλή θέση θα του ρίξω μια ματιά.

 

Πως βρίσκουμε τους στόχους (εννοείται χωρίς GOTO )

 

Πριν βρούμε τους στόχους υπάρχει ένα σημαντικό βήμα, η επιλογή των στόχων. Το καλύπτει ο Τάκης λίγο πολύ, κι εγώ πλέον χρησιμοποιώ ένα συνδυασμό βιβλίων και λογισμικού για να επιλέξω κάποιους στόχους (συνήθως έχω μια λίστα με 20-30 αντικείμενα για μια βραδιά) από το σπίτι. Μετά στην παρατήρηση, πρώτα βρίσκω τον στόχο στο χάρτη. Μετά βρίσκω με τον ερευνητή ένα εύκολα ορατό αστέρι κοντά στο στόχο. Από το αστέρι αυτό μέχρι το στόχο πηγαίνω με αστροάλματα, δηλαδή "πηδώντας" από αστέρι σε αστέρι με τη βοήθεια του ερευνητή σύμφωνα με μια ακολουθία που έχω βρει στο χάρτη. Όταν πιστεύω πως είμαι στην κατάλληλη περιοχή, κοιτώ στον προσοφθάλμιο και αν όλα έχουν πάει καλά ο στόχος είναι μέσα στο πεδίο ή κάπου κοντά.

 

Χρησιμοποιώ πάντα 2 χάρτες (pocket sky atlas + sky atlas 2000) και διάφορα βοηθητικά βιβλία συμπεριλαμβανομένου του βιβλίου-ευρετηρίου του sky atlas 2000.

 

Συνήθως τα αντικείμενα που έχω επιλέξει τα έχω βάλει σε ένα excel και τα έχω ταξινομήσει με βάση την ώρα μεσουράνησης και μετά εκτυπώνω αυτή τη λίστα. Στην παρατήρηση παρατηρώ τα αντικείμενα έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ψηλά.

Κάνετε σκίτσα, κρατάτε σημειώσεις;;

 

Δυστυχώς, σημειώσεις αναλυτικές βαριέμαι να κρατάω (αν και είναι πολύ χρήσιμες) ωστόσο πλέον (από πέρυσι) σημειώνω και πάλι ό,τι παρατηρώ. Το έκανα στην αρχή, μετά το άφησα, από πέρυσι το ξανάρχισα, με μηδενισμό της λίστας όμως.

 

 

1. Πως ξεκινάμε;;

 

2. Τι περιλαμβάνει η διαδικασία παρατήρησης;

 

Πρώτα από όλα βγάζουμε έξω τον εξοπλισμό νωρίς για να αρχίσει να παίρνει θερμοκρασία περιβάλλοντος. Μετά κάνουμε απαραίτητες ευθυγραμμίσεις και ρυθμίσεις, στήνουμε τραπεζάκια κτλ και περιμένουνε να σκοτεινιάσει (αν έχουμε πάει έγκαιρα όπως θα ήταν καλό). Μετά, αν έχεις οργανωθει και έχεις έτοιμη λίστα και χάρτες, αρχίζεις παρατήρηση!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και επειδή πολλές φορές μπορεί να μην προλάβεις να φτιάξεις κάποιο πρόγραμμα για το τι στόχους θα ήθελες να παρατηρήσεις :-note Βρες στους χάρτες σου ποιος ή ποιοι αστερισμοί είναι στο Ζενίθ ή κοντά σε αυτό και ξεζούμισε τους!!

 

Εννοείτε ότι για να δούμε καλά τα DSO (DeepSky Objects) θέλουμε σκοτεινό ουρανό οπότε καλό είναι να βρεις ένα καλό σημείο μακριά απο κάθε πηγή φωτός και εννοείτε να μην υπάρχει το Φεγγάρι στον Ουρανό :wink:

 

Κατ'αλλα με κάλυψαν ο Τάκης και ο Ανδρέας :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Πως ξεκινάμε;;

 

Προεργασία στο σπίτι! Συνήθως επιλέγω τον/τους αστερισμούς που θα με απασχολήσουν και ομάδες αντικειμένων. Ο κατάλογος θα έχει κάποια highlights, ανεξάρτητα αν τα έχω παρατηρήσει 800 και μία φορές, αντικείμενα που με ενδιαφέρουν να παρατηρήσω και 2-3 στόχους που θεωρώ δύσκολους ως ανέφικτους.

 

2. Τι περιλαμβάνει η διαδικασία παρατήρησης;

 

Εναλλαγές σε μεγεθύνσεις προκειμένου να παρατηρηθούν λεπτομέρειες ή σε περιπτώσεις απλά να καταφέρω να εντοπίσω έστω και με πλάγια όραση το αντικείμενο. Το κυρίως ζητούμενο ωστόσο είναι να καταφέρω να εντοπίσω χαρακτηριστικά του παρατηρουμενου αντικειμένου.

 

3. Παρατηρείται πλανήτες, deep sky, όλα μαζί …και γιατί;;;

 

Γενικά παρατηρώ DSO από την εξοχή, πλανήτες σπανιότερα και συνήθως από Αθήνα. Μια άλλη μου αγάπη είναι οι διπλοί τους οποίους χαίρομαι από το μπαλκόνι του εξοχικού, στην Αθήνα, στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου ή έξω από τη σκηνή. Μια απλή αλταζιμουθιακή και ένα διοπτρικό είναι η καλύτερη συνταγή γι αυτό το είδος παρατήρησης. Γενικά έχω ιδιαίτερη αγάπη στο βουνό και ειδικά τη νύχτα. Είναι μια ευτυχής σύμπτωση που το χόμπυ απαιτεί ξενύχτι στο βουνό!

 

4. Πως βρίσκουμε τους στόχους (εννοείται χωρίς GOTO Very Happy )

 

Με αστροάλματα και πρόσφατα με ...PUSH TO (google: "digital setting circles"). Όσον αφορά στα αστροάλματα: συμβατικά εντοπίζοντας την ευρύτερη περιοχή με τον telrad, αντιστοιχίζοντας αστέρια του χάρτη με την εικόνα που δίνει ο finder και ταυτοποίηση της περιοχής με το προσοφθάλμιο. Από εκεί και πέρα μπορείς να εντοπίσεις κάτι "σταθερο" και να συνεχίσεις με αστροάλματα από το προσοφθάλμιο, γενικά, ότι βολεύει!

 

5. Ξεκινάτε με χάρτες;; Ποιους χάρτες;;; Πως τους χρησιμοποιείται; Από ποιο αντικείμενο ξεκινάτε;;

 

Pocket sky atlas

sky atlas 2000

Jose Torres' TriAtlas (free)

Night Sky Observer's Guide

The Cambridge double stars atlas

Double stars for small telescopes (της Sissy Haas, αυτό είναι ουσιαστικά κατάλογος με 2100 highlights και περιγραφές τους)

 

6. Κάνετε σκίτσα, κρατάτε σημειώσεις;;

 

Τις περισσότερες φορές προσπαθώ να κρατώ σημειώσεις, εκτός και αν πρόκειται για παρατήρηση "του ποδιού" - υπάρχουν και τέτοιες... Σκίτσα παίρνω σχεδόν κάθε φορά σε κάποια αντικείμενα που με ενδιαφερουν ιδιαίτερα. Αν έμενα μόνιμα στην εξοχή θα προγραμμάτιζα συχνότερες "εξόδους" μόνο και μόνο για σκιτσαρισμα.

 

Συμφωνω με τον Τάκη ότι στο χόμπυ έχω γνωρίσει καταπληκτικούς ανθρώπους και πολλούς μάλιστα μέσα από το φόρουμ, αλλά η παρατήρηση είναι για μένα μοναχική δραστηριότητα. Η αστροφωτογράφιση πάλι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο! Μακάρι να ήταν και 100 άτομα! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως καλό είναι να δοκιμάσεις όλους τους τρόπους παρατήρησης. Και με προετοιμασία και αυθορμήτως. Και μόνος σου και με παρέα. Και με χάρτη και στα κουτουρού. Και πλανήτες και βαθύ ουρανό. Και αστροάλματα και GOTO. Και σοβαρά και χαβαλέ. Αν μείνεις στο χόμπυ (και κάτι μου λέει πως θα μείνεις) θα σου δοθεί η ευκαιρία για όλα. Την συστηματική παρατήρηση που σου περιέγραψαν δεν θα την πετύχεις από την αρχή. Στην αρχή θα ασχολείσαι με την ευθυγράμμιση, θα κολλήσεις με ορισμένους στόχους (M42, Δίας, Κρόνος για παράδειγμα) και όταν τα χορτάσεις θα αρχίσεις να ψάχνεις τα υπόλοιπα.

Μόλις ανοίξει ο ουρανός, βγάλτο στο μπαλκόνι ή την ταράτσα, όπου μπορείς. Δες με τον 25ρη τον Σείριο, το νεφέλωμα του Ωρίωνα, την Αφροδίτη, τον Δία, τις Πλειάδες (όλα φαίνονται με το μάτι από την πόλη ακόμη και νύκτες με Σελήνη). Και την Σελήνη φυσικά. Αφού κεντράρεις το αντικείμενο βάλε τον 6.7 και εστίασε προσεκτικά. Έτσι θα προχωρήσεις. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας. Πήρα μια ιδέα του τι γίνεται και αρχίζω να μπαίνω στο πνεύμα.

Βρήκα και κάποιους χάρτες από αυτούς που έδειξε ο Ηλίας, κατέβασα και το excel, κατέβασα και το πρόγραμμα που είπε ο Τάκης......... αλλά μάλλον θέλει πολύ δουλειά :)

 

Από αυτά που κατάλαβα η γνώση των αστερισμών είναι βασική. Έχω κάνει κάποια προσπάθεια να τους μάθω με το stellarium και τα κιάλια. Από την ταράτσα μου κατάφερα μέχρι τώρα να αναγνωρίσω τον Ωρίωνα, τους Δίδυμους, τον Ταύρο, τον Ηνίοχο, την μεγάλη Άρκτο, το μεγάλο και μικρό Κύων τη Κασσιόπη και το Λέοντα.

 

Δυστυχώς για τους υπόλοιπους αστερισμούς δεν βλέπω τα αστέρια που χρειάζονται για να τους ταυτοποιήσω.

 

Θέλουν σκοτεινό ουρανό ή κάποιοι είναι δύσκολο να εντοπιστούν;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεμπιπτόντως, ένα πολύ ωραίο βιβλίο με μνημονικούς κανόνες για την εύρεση των αστερισμών είναι αυτό:

 

http://www.alexandria-publ.gr/new/book.php?id=383

 

Εγώ είχα την αγγλική έκδοση όταν έκανα τα πρώτα μου βήματα και με είχε βοηθήσει πολύ. Τώρα είμαστε τυχεροί που το έχουμε και στα ελληνικά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα το κατέβασα καιρό, αλλά δεν βρήκα χρόνο να το δουλέψω. Όταν το κατέβασα μου φάνηκε πολύ βαρύ για μένα. Τώρα που του έριξα μια ματιά το βλέπω πολύ ενδιαφέρον, Αυριο θα το εκτυπώσω και θα το ξεψαχνίσω μαζί με χάρτες.

 

Βλέπεις από τη μια ο καιρός από την άλλη τα προσοφθάλμια δεν προλαβαίνω :D

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν αποφασίζετε να παρατηρήσετε ένα αντικείμενο αναζητάτε κάποια φωτογραφία του για να ξέρετε τι θα περιμένετε;;

 

Πως είσαστε σίγουροι ότι βλέπετε το αντικείμενο που ψάχνατε;;

 

**Το βιβλίο φαίνεται χρήσιμο.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα δε μου αρέσει να βλέπω φωτογραφίες από πριν αν και για μερικά πασίγνωστα αντικείμενα αυτό είναι αναπόφευκτο.

 

Ξέρουμε ότι είμαστε εκεί από :

 

-Τη θέση στον ερευνητή ή στο πεδίο από το προσοφθαλμιο που ταιριάζει με το χάρτη

-Τον τύπο και τη φωτεινότητα του αντικειμένου

-Ενδεχομένως περιγραφή που έχει ο οδηγός παρατήρησης

 

Στην αρχή σίγουρα θα μπερδέψεις στόχους, όλοι την έχουμε πάθει, είτε είναι ένα ομοειδές αντικείμενο κοντά είτε ένα αστέρι που λόγω κακής εστίασης μοιάζει πιο στρογγυλό κτλ.

 

Πάντως, κάποια αντικείμενα (νεφέλωμα Ωρίωνα, γαλαξίας Ανδρομέδας και κάποια άλλα) κάνουν ΜΠΑΜ μόλις τα πετύχεις, δε θα έχεις αμφιβολία!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα ευχαριστώ. Προγράμματα τύπου astroplanner τα χρησιμοποιείτε; Είναι απαραίτητα;

 

Το κατέβασα από το internet αλλά δεν τρέχει στα Windows7. Είναι λόγω προστασίας των Windows;;

 

Μετάνιωσα από τότε που τα έβαλα..... ](*,)

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα το κατέβασα καιρό, αλλά δεν βρήκα χρόνο να το δουλέψω. Όταν το κατέβασα μου φάνηκε πολύ βαρύ για μένα. Τώρα που του έριξα μια ματιά το βλέπω πολύ ενδιαφέρον, Αυριο θα το εκτυπώσω και θα το ξεψαχνίσω μαζί με χάρτες.

 

Βλέπεις από τη μια ο καιρός από την άλλη τα προσοφθάλμια δεν προλαβαίνω :D

 

Μην το τυπώσεις, δεν σου φτάνει όλο το χαρτί και όλο το μελάνι που μπορείς να αγοράσεις. Δες τι σε ενδιαφέρει από εκεί και τυπώνεις μόνο εκείνο το κομμάτι.

 

Όταν αποφασίζετε να παρατηρήσετε ένα αντικείμενο αναζητάτε κάποια φωτογραφία του για να ξέρετε τι θα περιμένετε;;

 

Πως είσαστε σίγουροι ότι βλέπετε το αντικείμενο που ψάχνατε;;

 

Υπάρχει ένα ωραίο βιβλίο που περιέχει την φωτογραφία των σημαντικότερων αντικειμένων (όλων των Messier και 666 NGC) όπως φαίνονται κατά την παρατήρηση (δηλαδή όχι κλασσικές αστροφωτογραφίες μακράς έκθεσης). Συνοδεύει έναν εξαιρετικό άτλαντα. Κατέβασέ τα.

Ο άτλας εδώ: The Sky Atlas

Το βιβλίο εδώ: Deep Sky Objects Ilustrated Observing Guide

 

Αυτά να τα τυπώσεις.

Οι εικόνες είναι αρνητικές και αφορούν μέσο όργανο 8-12" από σχετικά σκοτεινό ουρανό.

Τα διπλά άστρα τα καταλαβαίνεις επειδή πάνε σαν τους Χιώτες.

Τους πλανήτες δεν τους μπερδεύεις.

Όταν δεις αυτά τα 776 αντικείμενα τα ξαναλέμε (εγώ γύρω στα 120 έχω δει, έχεις καιρό μπροστά σου).

 

ΥΓ1: Μόλις συνειδητοποίησα το εξής: Αν βάλω και αλλά 30 για τους πλανήτες και τα διπλά άστρα που έχω δει, μου έχουν κοστίσει 60 ευρώ ανά αντικείμενο. Είχα και μια επιστροφή 8 ευρώ ανά αντικείμενο βέβαια.

ΥΓ2: Οι αστροφωτογραφίες συμφέρουν έναντι της αστροπαρατήρησης, όπως εύκολα γίνεται κατανοητό. Φθάνει να τις βγάζουν οι άλλοι!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον άτλαντα το εκτύπωσα ήδη. Το άλλο πολύ καλό. =D>

 

[

ΥΓ1: Μόλις συνειδητοποίησα το εξής: Αν βάλω και αλλά 30 για τους πλανήτες και τα διπλά άστρα που έχω δει, μου έχουν κοστίσει 60 ευρώ ανά αντικείμενο. Είχα και μια επιστροφή 8 ευρώ ανά αντικείμενο βέβαια.

 

Εδώ που τα λέμε αν έχεις 2 προσοφθάλμια για κάθε εστιακή, με βήμα εστιακής 1mm πάλι φτηνά την έβγαλες. Πάντως πρέπει να έχεις μανία με τους φακούς :mrgreen:

Η επιστροφή πως προέκυψε;;

 

Ανδρέα ευχαριστώ. Προγράμματα τύπου astroplanner τα χρησιμοποιείτε; Είναι απαραίτητα;

 

Το κατέβασα από το internet αλλά δεν τρέχει στα Windows7. Είναι λόγω προστασίας των Windows;;

 

Μετάνιωσα από τότε που τα έβαλα.....

 

Για αυτό τι λες;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους φακούς έχω μια θεωρία, έκανα και μια μίνι έρευνα κάποτε εδώ και στο Cloudy Nights που μου την ενίσχυσε. Μελετώντας τους διαλόγους από την αγορά γυαλιού και πατώντας επάνω στους ώμους του γίγαντα Bertolt, αντιλήφθηκα πως η λαχτάρα μου για παρατήρηση των ουρανίων και επιγείων φαινομένων στην πραγματικότητα υποκινείται από ορμέμφυτη πείνα είτε εγγενή ανάγκη οι οποίες εκδηλώνονται ως ακατανίκητη επιθυμία για ατόφιο καθαρό γυαλί. Ήταν μία αποκάλυψη! Λίγοι με κατανόησαν, εσύ πάντως έχεις την πιθανότητα να το κατανοήσεις διοπτροφόρε :wink: φίλε μας. Παρεμπιπτόντως, μαζεύει Swarovski η γυναίκα σου; Μήπως Nachtman; Murano; Kosta Boda; Orefors;

Έχεις διαβάσει Tennessee Williams;

 

Όσο για το δεύτερο, χρησιμοποίησα το NexTour στην αρχή, αλλά δεν είχα μάθει να βλέπω πολλά από τα αντικείμενα στα οποία με κατηύθυνε (ξεχάσαμε να σου πούμε τα σημαντικότερα, προσαρμογή οφθαλμών, πλάγια όραση, κίνηση, εμπειρία) και το εγκατέλειψα μια που το GOTO Nexstar με πήγαινε από μόνο του. Κατόπιν τύπωσα ορισμένες από τις λίστες του Astrolists για όταν παρατηρώ μόνος στο εξοχικό και παίρνω ερεθίσματα από άλλους σε αστροπαρατηρήσεις. Τώρα με το 12ρι θα χρησιμοποιήσω το υλικό που σου έδωσα και ίσως ψάξω σε κάποιο πρόγραμμα ποια αντικείμενα θα είναι παρατηρήσιμα την συγκεκριμένη νύκτα.

 

Η επιστροφή προέκυψε πουλώντας ορισμένα πράγματα που δεν χρειαζόμουν πλέον.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τον προγραμματισμό μιας παρατήρησης μπορείς να κάνεις προετοιμασία χωρίς τη χρήση λογισμικού. Αυτό που πρέπει να βρεις είναι "τι ώρα έχουμε στο ζενίθ". Όταν λέμε τι ώρα έχουμε στο ζενίθ εννοούμε την ορθή αναφορά που έχουμε στο ζενίθ μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Αυτό μπορείς να το βρεις με ένα επιπεδόσφαιρο.

 

Αν η ορθή αναφορά στο ζενίθ είναι πχ RA:13h50m και η διάρκεια της παρατήρησης είναι πχ 6 ώρες και σε κάθε στόχο αφιερώνεις 10 λεπτά μέσο όρο τότε μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με 36 στόχους για αστερισμούς μεταξύ RA 13:50 - 19:50. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα κατά σειρά Ra και να βλέπεις στόχους που είναι κοντά στη μεσουράνησή τους.

 

Τους στόχους μπορείς να τους βρίσκεις από καταλόγους που υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή ή για αρχή από το κορυφαίο βιβλίο Night Sky Observer's Guide (2 τόμοι για το Β. ημισφαίριο) το οποίο πρέπει να πάρεις. Είναι πάρα πολύ καλό. Περιέχει χιλιάδες στόχους με περιγραφές από ερασιτέχνες με διάφορα τηλεσκόπια, καθώς και σκιτσάκια για το πώς φαίνονται.

 

Η προετοιμασία με αυτό τον τρόπο είναι χρονοβόρα, αλλά από την άλλη είναι ευχάριστη γιατί ασχολείσαι περισσότερο με τους χάρτες, κάνεις έρευνα για το κάθε αντικείμενο ξεχωριστά και όταν πας στο βουνό ξέρεις ακριβώς τι αναζητάς κάθε φορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους φακούς έχω μια θεωρία, έκανα και μια μίνι έρευνα κάποτε εδώ και στο Cloudy Nights που μου την ενίσχυσε. Μελετώντας τους διαλόγους από την αγορά γυαλιού και πατώντας επάνω στους ώμους του γίγαντα Bertolt, αντιλήφθηκα πως η λαχτάρα μου για παρατήρηση των ουρανίων και επιγείων φαινομένων στην πραγματικότητα υποκινείται από ορμέμφυτη πείνα είτε εγγενή ανάγκη οι οποίες εκδηλώνονται ως ακατανίκητη επιθυμία για ατόφιο καθαρό γυαλί. Ήταν μία αποκάλυψη! Λίγοι με κατανόησαν, εσύ πάντως έχεις την πιθανότητα να το κατανοήσεις διοπτροφόρε :wink: φίλε μας.

 

Δεν ξέρω αν τελικά θα καταλάβω αλλά θα προσπαθήσω :D

 

Παρεμπιπτόντως, μαζεύει Swarovski η γυναίκα σου; Μήπως Nachtman; Murano; Kosta Boda; Orefors;

 

Όχι

 

Έχεις διαβάσει Tennessee Williams;

 

Όχι

 

Αν η ορθή αναφορά στο ζενίθ είναι πχ RA:13h50m και η διάρκεια της παρατήρησης είναι πχ 6 ώρες και σε κάθε στόχο αφιερώνεις 10 λεπτά μέσο όρο τότε μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με 36 στόχους για αστερισμούς μεταξύ RA 13:50 - 19:50. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα κατά σειρά Ra και να βλέπεις στόχους που είναι κοντά στη μεσουράνησή τους.

 

Σε ευχαριστώ για την επιπλέον πληροφορία, αλλά είναι κάτι καινούριο για μένα και πρέπει να ασχοληθώ για να το καταλάβω. Επιπλέον δεν έχω εξοικείωση με τη χρήση του επιπεδόσφαιρου. Φαντάζομαι ότι είναι το καλύτερο να παρατηρείς ένα άστρο στη μεσουράνηση του λόγω ατμόσφαιρας;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα ευχαριστώ. Προγράμματα τύπου astroplanner τα χρησιμοποιείτε; Είναι απαραίτητα;

 

Το κατέβασα από το internet αλλά δεν τρέχει στα Windows7. Είναι λόγω προστασίας των Windows;;

 

Μετάνιωσα από τότε που τα έβαλα..... ](*,)

 

Το astroplanner για κάποιο λόγο δεν τρέχει στα ελληνικά windows απο το desktop. Θα πρέπει να το ξεκινήσεις απο το program files. Εγώ που έχω ακόμη ΧΡ δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν το τρέχω έτσι. Δημιούργησα στο program files ένα folder ονόματι astroplanner και τοποθέτησα εκεί και το .exe και τα observing lists που φτιάχνω κάθε φορά. Κατά την γνώμη μου είναι καταπληκτικό πρόγραμμα. Έχει πολλούς καταλόγους που μπορείς να τους παραμετροποιήσεις όπως θέλεις εσύ, ανά αστερισμό, ανά τύπο αντικειμένου κλπ. Έχει φωτό τους απο το DSS για να ξέρεις τι να περιμένεις. Μπορείς να του περάσεις ακόμη και τον τύπο του τηλεσκοπίου σου και τα προσοφθάλμια που έχεις και να σου δίνει εικόνα του field of view ανάλογα με το τι τύπο προσοφθάλμιου χρησιμοποιείς. Επίσης ο δημιουργός του Paul Rodman είναι πάντα εκεί για να βοηθά σε οτιδήποτε, αρκεί να εγγραφείς στο astroplanner group στο Yahoo.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

 

Αν η ορθή αναφορά στο ζενίθ είναι πχ RA:13h50m και η διάρκεια της παρατήρησης είναι πχ 6 ώρες και σε κάθε στόχο αφιερώνεις 10 λεπτά μέσο όρο τότε μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με 36 στόχους για αστερισμούς μεταξύ RA 13:50 - 19:50. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα κατά σειρά Ra και να βλέπεις στόχους που είναι κοντά στη μεσουράνησή τους.

 

Υπάρχει κάποιο έντυπο που εξηγεί σχηματικά τους παραπάνω όρους; Υπάρχουν πολλές λίστες που έχουν αναζήτηση αντικειμένου με RA. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τίποτα από τη πιο πάνω παράγραφο :oops:

 

Θέλει GOTO ή γίνεται και χειροκίνητα;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Right Ascension= Ορθή αναφορά (α)

Declination= Απόκλιση (δ)

Πρόκειται για τις ουράνιες ισημερινές συντεταγμένες

Equatorial_coordinates.png

 

Διάβασε το άρθρο

To GOTO προσανατολίζεται με αυτές. Τις μεταφράζει σε οριζόντιες συντεταγμένες. Πίνακες ή προγράμματα σαν το Stellarium κάνουν το ίδιο, μας δείχνουν ας πούμε μια συγκεκριμένη εποχή, κάποια συγκεκριμένη ημέρα και κάποια συγκεκριμένη ώρα που θα βρίσκεται ένα αντικείμενο στον ουρανό, μετατρέπουν δηλαδή την ορθή αναφορά και την απόκλιση σε αζιμούθιο και ύψος.

Δες και εδώ: http://www.orionas.gr/_presentations/astroseminario2009/eisagogi-paratirisi-papalambrou.pdf

 

Και εδώ: http://www.skyatnightmagazine.com/feature/general-guide/understand-star-co-ordinates-and-star-charts

CelestialCoord.pdf

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για την επιπλέον πληροφορία, αλλά είναι κάτι καινούριο για μένα και πρέπει να ασχοληθώ για να το καταλάβω. Επιπλέον δεν έχω εξοικείωση με τη χρήση του επιπεδόσφαιρου. Φαντάζομαι ότι είναι το καλύτερο να παρατηρείς ένα άστρο στη μεσουράνηση του λόγω ατμόσφαιρας;
Ακριβώς. Όσο πιο ψηλά είναι το αντικείμενο τόσο λιγότερη ατμόσφαιρα παρεμβάλλεται.

 

Γενικότερα πάντως μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις σχετικά με τα συστήματα συντεταγμένων που υπάρχουν και χρησιμοποιούνται στην αστρονομία, γιατί είναι βασικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης