AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Θα κατασκευάζατε το δικό σας τηλεσκόπιο;
Δε με ενδιαφέρει, με ικανοποιούν τα έτοιμα τηλεσκόπια που διατίθενται
19%
 19%  [ 13 ]
Θα ήθελα αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου για μια τέτοια κατασκευή
22%
 22%  [ 15 ]
Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια η κατασκευή ενός τηλεσκοπίου
44%
 44%  [ 30 ]
Έχω μια κατασκευή τηλεσκοπίου στα σκαριά
2%
 2%  [ 2 ]
Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο και ίσως φτιάξω και άλλο στο μέλλον
10%
 10%  [ 7 ]
Έχω ήδη κατασκευάσει τηλεσκόπιο αλλά δεν θα φτιάξω άλλο
1%
 1%  [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 68

Συγγραφέας Μήνυμα
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1039
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astrovox έγραψε:

Ο χρόνος που αφιερώνεις εκεί δεν είναι ανάγκη να είναι σε βάρος της εργασίας σου ώστε να σου "κοστίσει" σε χρήμα. Σαν χόμπι θα φτιάξει κανείς ένα τηλεσκόπιο, δηλαδή θα αφιερώσει εκεί ελεύθερο χρόνο. Το να κοστολογήσουμε ακόμα και τον χρόνο που αφιερώνεται σε ένα χόμπι τι νόημα έχει; Ναι, θα δαπανήσουμε ώρες ελεύθερου χρόνου αλλά θα γλιτώσουμε λεφτά.

Συγνώμη αλλά έτσι δεν γίνονται κοστολογήσεις. Αν στον ελεύθερο χρόνο σου σκάψεις τον κήπο σου θα γλυτώσεις τα λεφτά του κηπουρού, ενώ όταν φιάχνεις το τηλεσκόπιο θα χρεωθείς τον κηπουρό. Ο χρόνος για την κατασκευή δεν είναι χρόνος του χόμπυ, αλλά χρόνος που άλλοι αγοράζουν δίνοντας χρήματα για έτοιμο τηλεσκόπιο και στον ίδιο χρόνο προχωρούν σε γνώσεις και εμπειρίες. Εκτός αν σε ταίζουν άλλοι και έχεις άπειρο χρόνο ή το κάνεις μόνο για ευχαρίστηση.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7454
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαφωνούμε φαίνεται στον ορισμό του χόμπι ή μάλλον στο τι μας ευχαριστεί στον ελεύθερο χρόνο. Το να κατασκευάσεις τηλεσκόπιο, η σχετική μελέτη, η εργασία, οι δοκιμές κτλ για μένα πιστεύω θα είναι ευχαρίστηση, θα είναι ωραία δραστηριότητα για τον ελεύθερο χρόνο μου. Δεν έχω φτιάξει τηλεσκόπιο αλλά ο αντίστοιχος χρόνος που έχω δαπανήσει για να πειράξω/φτιάξω το τηλεσκόπιό μου ήταν πάντα ευχαρίστηση γι'αυτό και τον συμπεριλαμβάνω στο χρόνο που αφιερώνω στο χόμπι μου.

Αν για σένα η κατασκευή τηλεσκοπίου θα ήταν βάρος ή αγγαρεία, τότε προφανώς ισχύουν οι δικοί σου υπολογισμοί απλά εγώ δεν τους συμμερίζομαι στους δικούς μου.

giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1101
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 20:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ioannisb έγραψε:
Υπάρχουν εταιρίες στην Ελλάδα που φτιάχνουν καθρέπτες. Πρόσφατα βρήκα μια διαδικτυακή διεύθυνση με μια εταιρία στην Χαλκίδα οι οποία έλεγε πως οι επιστρώσεις που χρησιμοποιεί έχουν 97% ανακλαστικότητα, και ότι κάνει και ειδικές κατασκευές. ΣΙΓΟΥΡΑ θα μπορεί να κάνει και επαλουμίνωση σε ένα κάτοπτρο που θα τους πάμε αφού το έχουμε κάνει πρώτα παραβολικό. (Θα ψάξω να βρω τον σύνδεσμο και θα τον ανεβάσω)

Μπράβο ρε συνονόματε. Ψάξε το λήγω ακόμα. Η ανάγκη για επαλουμίνωση , δεν αρχίσει και δεν σταματά μόνο σε όποιον θέλει να κατασκευάσει από την αρχή κάτοπτρο. Όλα τα νευτώνεια μετά από κάποια χρήση θέλουν επαλουμίνωση. Εγώ έχω 8ιντσο της SW. Το έχω και το έλιωσα από την χρήση και τα πλυσίματα 9 και πλέων χρόνων.(αγορά 2003). Αυτό έχει αποτέλεσμα ότι εκτός από τις ορατές φθορές στην επιφάνεια του αισθητή και μάλιστα ενοχλητικά αισθητή γίνεται πλέων η απόδοση του. Ελάττωση του κοντράστ στο φεγγάρι πλανήτες τα δε αστέρια στις μεγάλες μεγεθύνσεις τα δείχνει σαν τριφύλλια ή σαν το διεθνές σήμα της ραδιενέργειας. Το τελευταίο μου το παρουσίασε φέτος.
Τώρα το να διανοηθώ να στείλω το συγκεκριμένο κάτοπτρο στην Αγγλία στην Ο.Ο. για επαλουμίνωση είναι ηλίθιο.
Και πάλι θα μου πείτε ότι ακόμα και στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο ίσως να με συνέφερε να πάρω με λίγα παραπάνω ένα καινούριο. Ναι αλλά μιας και το νήμα είναι για κατασκευές αν η επαλουμινωση μπορούσε να μου κοστίσει λιγότερα τότε πριν το στείλω θα επιχειρούσα από μόνος μου μία στίλβωση
με την ελπίδα να καλυτερέψω τον συντελεστή λ του κατόπτρου μου. Εργασία την οποία θα εκτελούσα με ευχαρίστηση και παράλληλα θα αποκτούσα και ΄κάποια έστω στοιχειώδη εμπειρία στην ολόκληρη κατασκευή κατόπτρων.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης