AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vasilas432Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 355
Τόπος: Χανιά
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

diorip έγραψε:
Απ' ότι κατάλαβα, το ίδιο ήθελε να κάνει και εκείνος...

και γιατί δεν το έκανε;
Εσύ έχεις επιστρέψει ποτέ κάτι πίσω;

dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasilas432 έγραψε:
diorip έγραψε:
Όχι, η εγγύηση ισχύει από την λειτουργική παραλαβή του συστήματος από τον πελάτη και εφ' όρου ζωής για την ευστάθεια του συστήματος.
Αλλά πέρα από την πλάκα έχω την εντύπωση ότι η αντιμετώπιση του θέματος από εσένα (σε βάζω σαν παράδειγμα ικανοποιημένου πελατη) και του Πάνου θα ήταν η εντελώς αντίθετη αν είχατε ο ένας την τύχη ή την ατυχία του άλλου.

Ε ναι θα το είχα γυρίσει για επισκευή ολόκληρο. Θα είχα φάει την παπάρα μια μέρα να το στείλω αλλά αυτό θα έκανα. Αν και μετά δεν ήταν όπως το θέλω, θα έπαιρνα τα χρηματάκια πίσω εφ όσον προσφέροταν χωρίς φασαρίες και χωρίς την ανάγκη έντονης απαίτηση μου. Μαχ 1 3μηνο με τα πήγαινε/έλα της μεταφορικής θα το είχα κλείσει, με ή χωρίς χειροποίητο τηλεσκόπιο. Μάλιστα θα αγόραζε και τα κάτοπτρα μου βγαζοντάς με εντελώς απο τη δύσκολη θέση να είμαι αναγκασμένος για χειροποίητο απο άλλον κατασκευαστή.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vasilas432Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 355
Τόπος: Χανιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

diorip έγραψε:
vasilas432 έγραψε:
diorip έγραψε:
Όχι, η εγγύηση ισχύει από την λειτουργική παραλαβή του συστήματος από τον πελάτη και εφ' όρου ζωής για την ευστάθεια του συστήματος.
Αλλά πέρα από την πλάκα έχω την εντύπωση ότι η αντιμετώπιση του θέματος από εσένα (σε βάζω σαν παράδειγμα ικανοποιημένου πελατη) και του Πάνου θα ήταν η εντελώς αντίθετη αν είχατε ο ένας την τύχη ή την ατυχία του άλλου.

Ε ναι θα το είχα γυρίσει για επισκευή ολόκληρο. Θα είχα φάει την παπάρα μια μέρα να το στείλω αλλά αυτό θα έκανα. Αν και μετά δεν ήταν όπως το θέλω, θα έπαιρνα τα χρηματάκια πίσω εφ όσον προσφέροταν χωρίς φασαρίες και χωρίς την ανάγκη έντονης απαίτηση μου. Μαχ 1 3μηνο με τα πήγαινε/έλα της μεταφορικής θα το είχα κλείσει, με ή χωρίς χειροποίητο τηλεσκόπιο. Μάλιστα θα αγόραζε και τα κάτοπτρα μου βγαζοντάς με εντελώς απο τη δύσκολη θέση να είμαι αναγκασμένος για χειροποίητο απο άλλον κατασκευαστή.

ολόκληρο ή τη βάση είναι πρακτικό το θέμα. Αν έστελνα μόνο τη βάση και το πρόβλημα δεν λυνόταν, τότε τα χρήματα. Δεν εμποδίζει τη λύση αν είναι μια κούτα ή δύο αυτές που θα πήγαιναν πίσω.

Καταλαβαίνεις βέβαια οτι σπαμάρουμε το νήμα οι 2 μας τώρα απλά εγώ απ τη φύση μου είμαι πολυλογάς και αρκετά κοινωνικός. Έτσι κι αλλιώς το θέμα έχει ξεφύγει από πολλές σελίδες πιο πριν και εμείς απλά λέμε τη γνώμη μας χωρίς αυτό απαραίτητα να επηρεάζει μια πιθανή λύση

ermis1975Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 04 Σεπ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αυτονόητο πολλές φορές φαντάζει δύσκολο για κάποιους. Θα είχα πληρώσει εγώ 1000-2000 ευρώ και θα παραλάμβανα κάτι προβληματικο!? Ε... θα έκανα φασαρία αμέσως και θα το έστελνα πίσω. Δε θα περίμενα ούτε μέρα, ούτε και θα έβαζα χέρι. Άλλωστε αυτά όλα θα έπρεπε κανονικά να περιγράφονται σε ενα σωστό συμφωνητικό και να μή γράφουμε τώρα εμείς τα δικά μας!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 249
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά αμφιβάλω πάντως αν μπορεί να βρεθεί λύση από αυτό το νήμα... Οκ έγραψαν ότι θεωρούσε ο καθένας αλλά δεν βλέπω τι εξέλιξη μπορεί να υπάρξει πέρα από το να λέμε εμείς οι τρίτοι τα δικά μας.

Πάντως εγώ όχι 2000, 200 ευρώ να είχα δώσει για κάτι και να μην έπαιζε θα το είχα στείλει την επόμενη μέρα. Γιατί μετά κάπου χάνεται η μπάλα αρκετά ευκολα

Celestron C8 SCT
Orion Mini 50mm
QHY 183M
ZWO ASI 224
Canon 100D mod - cooling
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 19 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 403
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:
Προσωπικά αμφιβάλω πάντως αν μπορεί να βρεθεί λύση από αυτό το νήμα... Οκ έγραψαν ότι θεωρούσε ο καθένας αλλά δεν βλέπω τι εξέλιξη μπορεί να υπάρξει πέρα από το να λέμε εμείς οι τρίτοι τα δικά μας.

Πάντως εγώ όχι 2000, 200 ευρώ να είχα δώσει για κάτι και να μην έπαιζε θα το είχα στείλει την επόμενη μέρα. Γιατί μετά κάπου χάνεται η μπάλα αρκετά ευκολα

Σωστος!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 126
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα δω πέρα. Όταν κανονίζεις μ' έναν ερασιτέχνη να φτιάξεις κάτι, σχεδόν πάντα θα χρειαστούν διορθώσεις και λύνονται με συνεννόηση των συμβαλομένων. Προφανώς οι αδημονούντες που με το που θα έβρισκάν κάτι (και στα 200 ευρώ!!!) θα το έστελναν πίσω, καλό θα ήταν να κατφύγουν στα έτοιμα από καταστήματα αφού εκεί έτσι δουλεύουν τα πράγματα.
Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το ζητούμενο, το να βρει το δικιο του ό άνθρωπος που ξόδεψε χιλιάρικα για τηλεσκόπιο που έχει κάποιο πρόβλημα και που μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί ακόμα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nkarytia έγραψε:
Μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα δω πέρα. Όταν κανονίζεις μ' έναν ερασιτέχνη να φτιάξεις κάτι, σχεδόν πάντα θα χρειαστούν διορθώσεις και λύνονται με συνεννόηση των συμβαλομένων. Προφανώς οι αδημονούντες που με το που θα έβρισκάν κάτι (και στα 200 ευρώ!!!) θα το έστελναν πίσω, καλό θα ήταν να κατφύγουν στα έτοιμα από καταστήματα αφού εκεί έτσι δουλεύουν τα πράγματα.
Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το ζητούμενο, το να βρει το δικιο του ό άνθρωπος που ξόδεψε χιλιάρικα για τηλεσκόπιο που έχει κάποιο πρόβλημα και που μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί ακόμα.

Δεν εχουμε χασει καμια μπαλα φιλε. Δηλαδη φτασαμε στο σημειο να λεμε τα 200 ευρω ευτελες ποσο? Υπαρχει καποιο οριο πανω απο το οποιο επιστρεφουμε κατι που το πληρωσαμε καινουριο και το παραλαβαμε ειτε σπασμενο ειτε κακοφτιαγμενο ειτε ειτε ειτε οτιδηποτε αλλο περα απο αψεγαδιαστο γιατι ξαναλεω το πληρωσαμε ως ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ? Μην τρελαθουμε τελειως, σιγα μην πουμε και ευχαριστω.

Και περα απο εραιστεχνες κατασκευαστες ποσα και ποσα καταστηματα οταν επιστρεφεις κατι που το παρελαβες χαλασμενο και μαλιστα ακομα και μεσα στο doa του προιοντος σου λενε παπατζες και κανουν τους κινεζους? Γι αυτο υπαρχουν οι κανονισμοι, γι αυτο υπαρχει το pay pal Και για αυτο υπαρχει και ο συνηγορος του καταναλωτη σε τραβηγμενες περιπτωσεις ως εσχατη λυση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

murcielago650 έγραψε:
nkarytia έγραψε:

Δεν εχουμε χασει καμια μπαλα φιλε. Δηλαδη φτασαμε στο σημειο να λεμε τα 200 ευρω ευτελες ποσο? Υπαρχει καποιο οριο πανω απο το οποιο επιστρεφουμε κατι που το πληρωσαμε καινουριο και το παραλαβαμε ειτε σπασμενο ειτε κακοφτιαγμενο ειτε ειτε ειτε οτιδηποτε αλλο περα απο αψεγαδιαστο γιατι ξαναλεω το πληρωσαμε ως ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ? Μην τρελαθουμε τελειως, σιγα μην πουμε και ευχαριστω.

Και περα απο εραιστεχνες κατασκευαστες ποσα και ποσα καταστηματα οταν επιστρεφεις κατι που το παρελαβες χαλασμενο και μαλιστα ακομα και μεσα στο doa του προιοντος σου λενε παπατζες και κανουν τους κινεζους? Γι αυτο υπαρχουν οι κανονισμοι, γι αυτο υπαρχει το pay pal Και για αυτο υπαρχει και ο συνηγορος του καταναλωτη σε τραβηγμενες περιπτωσεις ως εσχατη λυση.

Άστο καλύτερα! Είναι προφανές πως δεν έχεις αγοράσει ούτε τσίχλα από ερασιτέχνη κατασκευαστή! Άσε τα μαγαζιά και το paypal και τις χαζομάρες περι DOA. Άλλο πράγμα παίζει εδω.

(Πάντως αυτό με το συνήγορο του καταναλωτή, καλό ανέκδοτο, να σαι καλά!)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nkarytia έγραψε:
murcielago650 έγραψε:
nkarytia έγραψε:

Άστο καλύτερα! Είναι προφανές πως δεν έχεις αγοράσει ούτε τσίχλα από ερασιτέχνη κατασκευαστή! Άσε τα μαγαζιά και το paypal και τις χαζομάρες περι DOA. Άλλο πράγμα παίζει εδω.

Θα'πρεπε να ντρεπομαι που δεν εχω αγορασει κατι απο ερασιτεχνη?δεν καταλαβα? Και τι σε νοιαζει εσενα τι εχω κανει εγω αρχικα?

Και οσα ανεφερα παραπανω τα εχω χρησιμοποιησει, δεκαδες φορες το paypal για επιστροφη χρηματων και 1 τον συνηγορο. Δεν τα λεω απλα για να τα πω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

murcielago650 έγραψε:
nkarytia έγραψε:
murcielago650 έγραψε:
nkarytia έγραψε:

Θα'πρεπε να ντρεπομαι που δεν εχω αγορασει κατι απο ερασιτεχνη?δεν καταλαβα?

Και οσα ανεφερα παραπανω τα εχω χρησιμοποιησει, δεκαδες φορες το paypal για επιστροφη χρηματων και 1 τον συνηγορο. Δεν τα λεω απλα για να τα πω.

Αυτό κατάλαβες εσύ; Αν ναι, αμα σου λέω άστο... Άστο.

Όσο για το paypal, ακόμα και το μανάβη με paypal τον πληρώνεις; Εγώ δεν ξέρω κανένα εδώ που να δέχεται πληρωμές με paypal έστω και με δικά σου έξοδα (χώρια που το paypal δεν σε καλύπτει για οτιδήποτε και οπουδήποτε). Όσο για τον συνήγορο, τι θα κάνει δηλαδή; Χώρια που ειδικά αν το τραβούσες τόσο κι αν ήμουν εγώ ο κατασκευαστής, θα αντιπαράθετα σαν πρόφαση τ' ότι έβαλες υλικά δικά σου πάνω στη δική μου κατασκευή και δεν σε καλύπτω. Στη χειρότερη (για μένα) θα σου αποζημίωνα το κόστος των υλικών και όχι τα εργατικά πάνω σε αυτό και μόνο με την επιστροφή της κατασκευής.

Τέλος το offtopic για μένα. Ο καθένας κάνει ότι του κατέβει.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προφανως μιλησα για το τι μπορει να γινει γενικοτερα σε μια αγορα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση και επειδη διαβαζω απο την αρχη ολο το νημα, αν δεν κατσουν οι 2 ακρες να μιλησουν δεν θα λυθει το προβλημα με καποιο απο αυτα που ανεφερα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ermis1975Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα μπλέκετε όλα μαζι. Η παραπάνω περίπτωση ειναι ερασιτεχνική κατασκευή με επαγγελματικές απαιτήσεις και απο τις 2 πλευρές. Με συμφωνητικά, αλλά χωρίς παραστατικά, με εγγυήσεις αλλά χωρίς επιστροφή για επισκευή και με αμοιβή αν και ερασιτεχνική δουλειά. Οπως λες παραπάνω σε κάτι ερασιτεχνικό υπάρχουν ανοχές για τη κατασκευή και συννενόηση κλπ. Αυτό σημαίνει οτι ξέρεις να φτιάχνεις κάτι και θές να το κάνεις, δε θα πάρεις χρήματα για εργασία, θα σου φέρουν τα υλικά και θα φτιάξεις - βοηθήσεις και τον άλλο ερασιτέχνη να το φτιάξει. Πχ είδη μοντελισμού (αεροπλανα κλπ), οι χομπίστες δεν αποσκοπούν στο κέρδος. Ο παραπάνω εμφανίζεται σαν κατασκευαστής και αμείβεται.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΔΑΝΑΟΣOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Σεπ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 83
Τόπος: Παλλήνη - Κύμη Εύβοιας - Περδικάκι Αιτωλοακαρνανίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλοι οι ερασιτέχνες πληρώνονται για την δουλειά που κάνουν. Έχεις δει ποτέ πόσο πουλάνε τα έτοιμα μοντέλα μιας και το ανάφερες;
Ναι, δεν είναι σωστό. Ναι, είναι παράνομο. Ναι, το κάνουν όλοι
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ermis1975Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εφόσων πληρώνονται οι απαιτήσεις αλλά και οι υποχρεώσεις αλλάζουν.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενη
Σελίδα 9 από 12

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης