AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15239
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εμένα με ενοχλεί ο τίτλος και δεν χαίρομαι που κάθε λίγο και λιγάκι ανεβαίνει στον κατάλογο των πρόσφατων δημοσιεύσεων, γνωρίζω ωστόσο πως αυτό δεν θα κρατήσει για πάντα. Δεν θα τον ονόμαζα ακριβώς διαπομπευτικό, αλλά θυμωμένο και υπερβολικό, καθώς περιέχει γενίκευση και διπολική σκέψη, άσπρο- μαύρο. Η πραγματικότητα είναι πως, εάν έχω μετρήσει σωστά, ο κατασκευαστής διαθέτει 75% ικανοποιημένων πελατών, ποσοστό που πρέπει να αξιολογείται λαμβάνοντας υπ' όψιν πως n=4 και μόνο, άρα η τιμή δεν είναι και τόσο αξιόπιστη. Αλλά ούτε και τον μετατρέπει σε "κατ' όνομα κατασκευαστή", το αντίθετο.
Από την άλλη πλευρά, όταν κάποιος ανοίγεται στην αγορά, θα πρέπει να είναι έτοιμος να αξιολογηθούν τα προϊόντα του και οι υπηρεσίες του. Εάν τα χρήματα που λαμβάνεις δεν είναι λειψά, τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιτρέπεται να είναι λειψές. Εάν είναι, θα αξιολογηθείς αρνητικά, η ζήτηση θα ελαττωθεί, η αξία σου θα εκπέσει.
Όλοι μας χτίζουμε το όνομά μας με τα προϊόντα μας και τις υπηρεσίες μας, ειδικά οι ιδιώτες, επαγγελματίες και ημιεπαγγελματίες, οι οποίοι συνήθως δεν βασίζονται στις ψεύτικες υποσχέσεις της διαφήμισης για μία καταναλωτική Εδέμ, αλλά η επιτυχία τους επαφίεται αποκλειστικά στον ιδρώτα τους, το φιλότιμό τους και τη δεξιοτεχνία τους.
Όπως έχω ξαναπεί, είναι ένα ζήτημα τιμής.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2560
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά όλα καλά τα λέτε. Κι εγώ όταν είχα διαβάσει τον τίτλο είχα ξενερώσει. Αλλά ενώ όλοι καυτηριάζετε (μαζί κι εγώ) τον τίτλο, κανείς δεν έχει αναφερθεί στο γεγονός πως ο panosky έχει αδικηθεί κατάφωρα. Ολοι έχετε πέσει να τον φάτε γιατί έχει διασύρει τον κατασκευαστή και κανείς δεν λέει τίποτα για την πλημμελή απόδοση του Δημήτρη. Κι εγώ σαν ερασιτέχνης αστρονόμος και με το πνεύμα που διακατέχει το φόρουμ έχω απογοητευθεί από την στάση του Δημήτρη.
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15239
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 18:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:

Από την άλλη πλευρά, όταν κάποιος ανοίγεται στην αγορά, θα πρέπει να είναι έτοιμος να αξιολογηθούν τα προϊόντα του και οι υπηρεσίες του. Εάν τα χρήματα που λαμβάνεις δεν είναι λειψά, τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που προσφέρεις δεν επιτρέπεται να είναι λειψές. Εάν είναι, θα αξιολογηθείς αρνητικά, η ζήτηση θα ελαττωθεί, η αξία σου θα εκπέσει.

Ήμουν σαφής νομίζω.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2560
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΝΑι Κώστα ήσουν σαφής. Δεν πήγαινε σ εσένα το σχόλιο αλλά σε όσους δεν βλέπουν την ουσία.
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7399
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο συγκεκριμένο θέμα δεν ήθελα να επέμβω καθώς υπάρχει μια οικονομική παράμετρος και μια διαφορά σε οικονομική συναλλαγή και δεν είμαι αρμόδιος (ούτε κάποιος άλλος). Ωστόσο είναι αλήθεια πώς το θέμα έχει εξαντληθεί, έχει στενοχωρηθεί κόσμος και κλειδώνεται προς το παρόν, καθώς δεν έχουμε κάποιο νέο στοιχείο. Θα επικοινωνήσω με τις δύο πλευρές για να δω αν μπορώ να βοηθήσω σε μια λύση.
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
Σελίδα 12 από 12

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης